کاظم خاوازی وزیر جدید جهاد کشاورزی کیست؟ + بیوگرافی و عکس

در این مطلب، درباره کاظم خاوازی وزیر جدید جهاد کشاورزی توضیحاتی خواهیم داشت! با ما همراه باشید. مدتی قبل، کاظم خاوازی ، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی از سوی حسن روحانی ، رئیس جمهوری اسلامی ایران برای کسب رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی ایران معرفی شد و در روز ۲۰ فروردین ماه سال ۱۳۹۹ شمسی جلسه علنی مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت کاظم خاوازی ، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی برگزار شد.

لازم به بیان است کاظم خاوازی با ۱۹۶ رأی موافق نمایندگان مجلس شواری اسلامی، به عنوان وزیر جهاد کشاورزی انتخاب شد. همچنین ۱۹ تن از نمایندگان مجلس شواری اسلامی به وی رأی مخالف و  ۴ ممتنع دادند.

دکتر کاظم خاوازی متولد سال ۱۳۴۷ شمسی ، معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات،‌ آموزش و ترویج کشاورزی است. کاظم خاوازی فارغ التحصیل مقطع لیسانس رشته کشاورزی (خاک‌ شناسی) در سال ۱۳۷۰ شمسی از دانشگاه شیراز و همچنین فارغ التحصیل مقطع فوق لیسانس رشته کشاورزی (خاک‌ شناسی) در سال ۱۳۷۴ شمسی از دانشگاه تربیت مدرس می باشد.

دکتر کاظم خاوازی فارغ التحصیل مقطع دکترای تخصصی رشته کشاورزی با گرایش تحصیلی کشاورزی (خاک‌ شناسی) در سال ۱۳۸۲ شمسی از دانشگاه تربیت مدرس است.

خاوازی استاد تمام پایه ۲۸ است. وی تاکنون بیش از ۱۵۰ مقاله در مجلات علمی و پژوهشی معتبر داخلی و خارجی به چاپ رسانده است.  او همچنین مجری و همکار بیش از ۱۰۰ طرح پژوهشی در سطح ملی و موسسه‌ ای بوده است و بیش از ۱۲۰ مقاله در همایش‌ های علمی معتبر داخلی و خارجی چاپ نموده است و راهنمایی و مشاوره بیش از ۵۰ عنوان رساله دکتری را عهده‌ دار شده است. دکتر کاظم خاوازی سه عنوان کتاب نیز تألیف و ترجمه کرده است.

جالب است بدانید خاوازی همچنین دانش فنی تولید مایه تلیقح سویا و در نتیجه جلوگیری از واردات آن به ایران را به ثبت رسانده است. او همچنین فرمولاسیون ماده حامل تولید کودهای بیولوژیک که منجر به توسعه تولید چنین کودهایی در ایران شد را ثبت کرده است.

خاوازی پیش از این مسئولیت‌ هایی همچون معاون ترویج سازمان و سرپرست موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، معاون آموزش و ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور، معاون تحقیقاتی موسسه تحقیقات خاک و آب، معاون برنامه‌ ریزی و پشتیبانی موسسه تحقیقات آب و خاک، رئیس بخش تحقیقات بیولوژیک خاک و همچنین رئیس ایستگاه تحقیقات خاک و آب کرج، عضو مدعو فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، مجری طرح ملی نظام نوین ترویج کشاورزی کشور، راه‌ اندازی مرکز ثبت و کنترل کیفی مواد کودی در کشور، مجری برنامه‌ ای اقتصاد مقاومتی شرکت‌ های دانش‌بنیان و انتقال یافته‌ های تحقیقاتی به عرصه، مجری برنامه اقتصاد مقاومتی، آموزش بهره‌ برداران از طریق رسانه جمعی، مجری مسئول طرح ملی حمایت و پشتیبانی شرکت‌ های فنی و مشاوره‌ ای بخش کشاورزی بخشی از اقدامات مدیریتی و اجرایی را در کارنامه دارد.

با حکم رئیس جمهور؛ خاوازی به عنوان «وزیر جهاد کشاورزی» منصوب شد

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور که با استناد به اصول ۸۷ و ۱۳۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و با عنایت به رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه کاظم خاوازی را به سمت وزیر جهاد کشاورزی منصوب کرده بود، طی پیوست حکمی در دو بخش عمومی و تخصصی، اولویت ‌های سی و چهارگانه این وزارتخانه را ابلاغ کرد.

رئیس جمهور در این پیوست حکم، از دکتر خاوازی خواسته است برنامه‌های وزارتخانه تحت مدیریت خود را با توجه دقیق به جهت ‌گیری‌ ها و اولویت ‌های سی و چهار گانه تنظیم کرده و برنامه‌های اجرایی را ظرف ۲ ماه به دفتر وی ارایه کند.

رئیس جمهور همچنین در این پیوست حکم، سازمان برنامه و بودجه کشور را موظف کرد هر ۶ ماه یک بار گزارش مقایسه‌ ای از پیشرفت و تحقق برنامه درباره اولویت‌های ابلاغی را به دفتر رئیس جمهور ارایه کنند تا عملکرد و چگونگی پیشرفت برنامه‌ها ارزیابی شود.

متن حکم پیوست به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر کاظم خاوازی

وزیر محترم جهاد کشاورزی

دولت دوازدهم، بر اساس برنامه ‌هایی که در دوران انتخابات ریاست جمهوری به مردم ارائه شده است و نیز مبتنی بر برنامه تقدیم شده به مجلس شورای اسلامی در هنگام معرفی وزرا، رسالتی بس سنگین بر عهده دارد. این دولت باید بتواند طی دوره فعالیت خود، کشور عزیزمان ایران را از چالش ‌های بزرگ انباشته شده در طول چند دهه گذشته عبور داده و شرایط مساعدی را برای مقطع پایانی فعالیت خود در سال ۱۴۰۰ که مصادف با به پایان رسیدن قرن حاضر است، به وجود آورد.

محدودیت منابع و سایر محدودیت‌های سیاسی، اداری، اجتماعی و فرهنگی از یک طرف و اسناد بالادستی شامل سیاست‌ های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تحقق شعار سال جاری که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان جهش تولید نام‌ گذاری شده، ایجاب می‌کند که هر وزارتخانه بر اهداف مشخص و محدودی که از اولویت بالایی برخوردار هستند، متمرکز شود و علاوه بر پیشبرد امور جاری، اصلاحات ساختاری برای محقق ساختن برنامه‌ها را در دستور کار خود قرار دهد؛ لذا ضروری است جناب‌عالی برنامه‌های وزارتخانه تحت مدیریت خود را با توجه دقیق به جهت‌گیری‌ها و اولویت‌های ذیل تنظیم کرده و برنامه‌های اجرایی را ظرف ۲ ماه به دفتر اینجانب ارائه نمایید.

همچنین، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است هر ۶ ماه یک بار گزارش مقایسه ای از پیشرفت و تحقق برنامه درباره اولویت ‌های ابلاغی را به دفتر رئیس جمهور ارائه کنند تا عملکرد و چگونگی پیشرفت برنامه‌ها ارزیابی شود.

اولویت‌های عمومی

۱. ارتقای سلامت نظام اداری، شفافیت مالی، بهبود دسترسی همگانی به اطلاعات، فراهم آوردن فرصت برابر، حفاظت از اموال دولتی و معیار قرار دادن قانون در همه امور.

۲. اعمال شایسته‌سالاری به عنوان تنها معیار انتخاب همکاران و مدیریت تعارض منافع در تصمیم‌گیری‌ها، واگذاری‌ها و انتصابات.

۳. ملاک قرار دادن «منشور حقوق شهروندی» در وزارتخانه و دستگاه‌های تابعه به ویژه در حوزه‌های مرتبط با حقوق عمومی.

۴. توجه به حفاظت از محیط زیست در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها.

۵. اولویت وا‌گذاری فعالیت‌ها به مردم و فراهم آوردن زمینه مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی.

۶. توجه به رفع انحصار‌ها و برقرار کردن فضای رقابتی در کنار تحت کنترل قرار دادن و قاعده‌مند کردن حوزه‌های انحصاری.

۷. اعمال اولویت ویژه بر استقرار دولت الکترونیک در حوزه تحت مدیریت.

۸. به کارگیری هرچه بیشتر جوانان، زنان و شهروندانی از اقوام و مذاهب در سطوح مدیریتی و کارشناسی و پرهیز از به کارگیری خویشاوندان در مناصب دستگاه‌های متبوع.

۹. اقدام جدی در راستای مبارزه با فساد اداری.

۱۰. ابتکار عمل در نحوه و نوع فعالیت آن دستگاه برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه.

۱۱. اهتمام به سفر‌های استانی به منظور اجرای برنامه‌های دولت و پاسخگویی مستقیم به نیاز‌های مردم.

۱۲. دفاع از مواضع دولت و پاسخگویی به شبهاتی که در تریبون‌ها، رسانه‌ها و فضای مجازی نسبت به دستگاه متبوع با دولت مطرح می‌شود.

۱۳. ارائه پیشنهاد و اجرای طرح‌های سازنده نسبت به رفع مشکلات موجود و امیدآفرینی نسبت به آینده کشور.

۱۴. ارائه برنامه دستگاه‌های متبوع تا پایان دولت دوازدهم با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مورخ ۱۳۹۸.۵.۳۰ اعضاء محترم هیات دولت.

۱۵. همکاری جدی با ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برای اجرای مصوبات آن ستاد در وزارت متبوع

اولویت‌های تخصصی

۱. توجه جدی به محدودیت منابع آب و صرفه‌جویی در آب مصرفی کشاورزی، افزایش بهره‌وری آب در تولید محصولات و همکاری با وزارت نیرو در تعادل‌بخشی به سفره‌های آب زیرزمینی.

۲. به کارگیری سیستم‌های فناورانه‌ی نوین کشاورزی با توجه به گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان.

۳. توجه به تقویت کشت گلخانه‌ای در تولید محصولات کشاورزی.

۴. کاهش قابل توجه آثار بودجه‌ای ایفای نقش دولت در تضمین خرید محصولات کشاورزی.

۵. محور قرار دادن تامین امنیت غذایی و سلامت تغذیه در سیاست‌گذاری‌های بخش.

۶. ایجاد تغییرات اساسی در سازوکار مبادله محصولات بخش به منظور به حداقل رساندن واسطه‌گری غیرضرور و بهره‌مندی هر چه بیشتر کشاورزان.

۷. بازتعریف زنجیره تولید به منظور کاهش ضایعات کشاورزی و استفاده بهینه از منابع محدود آبی کشور.

۸. به حداقل رساندن رشد مصرف انرژی در بخش کشاورزی با افزایش بهره‌وری انرژی.

۹. پیاده‌سازی الگوی مناسب کشت و هدایت نمودن حمایت‌ها از تولیدکنندگان به رعایت این الگو.

۱۰. تولید پایدار محصولات راهبردی، افزایش تولید در واحد سطح و تولید محصولات سالم.

۱۱. اقتصادی نمودن اندازه واحد‌های تولیدی کشاورزی از طریق افزایش حاشیه سود کشاورزان، ساماندهی نهاد‌ها و تنظیم بازار کالا‌های کشاورزی و گسترش زنجیره ارزش در بخش.

۱۲. حفاظت از جنگل‌ها، مراتع، خاک و اراضی کشاورزی و اقدام موثر برای مقابله با بیابان‌گستری و پدیده گرد و غبار.

۱۳. پایدارسازی کشاورزی ایران بر مبنای ظرفیت‌های واقعی آب و خاک، کمک به بهبود مدیریت منابع آبی، ممانعت از فرسایش خاک و تحقق اهداف محیط زیستی دولت.

۱۴. کاستن از مصرف کود و سموم شیمیایی در کشاورزی به منظور ارتقای سلامت عمومی و کاستن از هزینه‌های فزاینده بخش بهداشت و درمان.

۱۵. امکان سنجی و توسعه کشت فرا سرزمینی.

۱۶. تشویق به تولید محصولات ارگانیک.

۱۷. هماهنگی‌های لازم با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تامین مواد غذایی مورد نیاز در بازار و توجه ویژه به معیشت و کاهش تورم بر مردم.

۱۸. اصلاح زنجیره دام و طیور به منظور حفظ ذخایر ژنتیک، اشتغال‌زایی، تضمین امنیت غذایی، درون‌زایی و کاهش وابستگی به واردات.

۱۹. اصلاحات ساختاری در دستگاه متبوع به موازات بازنگری در نظام آموزش کشاورزی و دارویی و توجه ویژه به پژوهش‌های کاربردی.

[تعداد: ۰   میانگین:  ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها

وبگردی

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین پرطرفدار
Inline Feedbacks
View all comments
rad
rad
1 ماه قبل

سلام درود روی بام خانه ها، مغازه ها، اداره ها، مدارس و هر ۲۰ متر مربع پشت بام و بالکن نهال مثلا دایم سبز زیتون در گلدان که کاهش آلودگی هوا داره.خود کفایی روغن و برگ زیتون دمنوش.کمک خرج خانواده و کشور می شه. هر خانه ۴گوشه پشت بام، نهال گلدانی بکاریم. واقعا اگر بام سبز گلدانی انجام در شرایط کرونا تا چهار ماه دیگر تیر، مرداد ریشه و بعد چهار سال ثمره می ده . ایران حدود ۲۰ میلیون ساختمان.خانه اداره مدرسه بازار.. داره هر گوشه ۴نهال گلدانی(بونسای)مثل زیتون بی خزان در بام و بالکن(جلو یا پشت پنجره) بکارند ۸۰ میلیون نهال اضافه اگرهر نهال فقط یک کیلو زیتون(۱لیترذخیره اب گدانی)  یعنی ۸۰ میلیون (کیلو زیتون/لیتر آب خیز) به کشور اضافه می کنه. قطعا خود کفایی روغن خوراکی ایجاد می شه.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x