آمار کشته شدگان و مبتلایان به ویروس کرونا در ایران و جهان جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

در این مطلب از جدولیاب، توضیحاتی درباره آمار کشته شدگان کرونا و مبتلایان به ویروس کرونا و همچنین توصیه هایی برای در امان ماندن از این ویروس مهلک خواهیم داشت! با ما همراه باشید. شیب تند ابتلا به کرونا و به تبع آن افزایش مرگ و میر ناشی از آن بعد از فروکش کردن نسبی موج این بیماری بار دیگر نگرانی بابت ابتلا به آن را افزایش داده است؛ نگرانی که این بار شرایط متفاوت تری نسبت گذشته دارد!

آمار کرونا در ایران امروز جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

آمار کرونا
آمار کرونا

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۱۱ هزار و ۶۴ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند و متاسفانه ۱۶۵ تن نیز به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.

به گزارش جدول یاب، بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز(۳۰ مهرماه ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۶۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که ۱۴۷۷ نفر از آنان بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۸۴۴ هزار و ۵۸۹ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲۴ هزار و ۹۲۸ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون ۵ میلیون و ۳۸۸ هزار و ۴۹۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

۴۴۲۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۳۴ میلیون و ۵۵۱ هزار و ۲۰۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر ۹ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۰۶ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

آمار کرونا در جهان امروز جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

آمار کرونا
آمار کرونا

شمار مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» در جهان تاکنون به ۲۴۳ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۷۵۰ نفر رسیده و مرگ چهار میلیون و ۹۴۵ هزار و ۹۲۸ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است. ۲۲۰ میلیون و ۴۹۰ هزار و ۸۰۸ نفر از مبتلایان نیز بهبود یافته‌اند.

به گزارش جدول یاب به نقل از ایسنا روند افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۲۱ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

بر اساس آمارهای جهانی، آمریکا با بیش از ۴۶.۱ میلیون مبتلا و بیش از ۷۵۳ هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار دارد.

هند نیز با آمار بیش از ۳۴.۱ میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی به لحاظ میزان ابتلا قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید-۱۹ در برزیل هم از ۲۱.۶ میلیون نفر فراتر رفته و در حال حاضر سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است همچنین پس از ایالات متحده، کشورهای برزیل با بیش از ۶۰۴ هزار و هند با بیش از ۴۵۳ هزار جانباخته، بالاترین آمار قربانیان کووید -۱۹ را در این فهرست جهانی گزارش داده‌اند.

بنابر جدول به روز شده در پایگاه اطلاع‌رسانی “ورلداُمتر”، شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری در ۱۰ کشوری که طبق گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را تاکنون داشته‌اند تا صبح امروز (جمعه) به ترتیب به شرح زیر است:

# نام کشور مجموع مبتلایان مجموع قربانیان
۱ ایالات متحده ۴۶,۱۷۴,۵۴۷ ۷۵۳,۷۴۷
۲ هند ۳۴,۱۴۳,۲۳۶ ۴۵۳,۰۷۶
۳ برزیل ۲۱,۶۹۷,۳۴۱ ۶۰۴,۷۶۴
۴ انگلیس ۸,۶۴۱,۲۲۱ ۱۳۹,۱۴۶
۵ روسیه ۸,۱۳۱,۱۶۴ ۲۲۷,۳۸۹
۶ ترکیه ۷,۷۷۲,۶۰۴ ۶۸,۴۷۲
۷ فرانسه ۷,۱۰۸,۲۰۶ ۱۱۷,۴۱۱
۸ ایران ۵,۸۳۳,۵۲۵ ۱۲۴,۷۶۳
۹ آرژانتین ۵,۲۷۷,۵۲۵ ۱۱۵,۷۹۶
۱۰ اسپانیا ۴,۹۹۵,۱۷۶ ۸۷,۱۰۲

 

بر اساس این فهرست، روسیه نیز با گذشتن از آمار ۲۲۷ هزار جانباخته تاکنون بیشترین تلفات کرونا را در بین کشورهای اروپایی داشته است. با این حال انگلیس با ثبت رسمی هشت میلیون و ۶۴۱ هزار و ۲۲۱ بیماران کرونایی، رکورد مجموع مبتلایان به این بیماری را در قاره سبز دارد.

همچنین ایران با مجموع پنج میلیون و ۸۳۳ هزار و ۵۲۵ ابتلا و ۱۲۴ هزار و ۷۶۳ مورد فوت ناشی از بیماری کووید-۱۹ در رتبه هشتم در بین ۱۰ کشور دارای بیشترین آمار مبتلایان کرونا قرار گرفته است.

بر اساس آمار فوق در حال حاضر در ۱۵ کشور، شمار مبتلایان از رقم سه میلیون نفر عبور کرده‌ است و پس از ایالات متحده، هند و برزیل – که همچنان سه کشور رکورددار شمار مبتلایان در دنیا هستند – کشورهای انگلیس، روسیه، ترکیه، فرانسه، ایران، آرژانتین، اسپانیا، کلمبیا، ایتالیا، آلمان، اندونزی و مکزیک نیز بیش از سه میلیون مبتلا را ثبت کرده‌اند.

آمار کرونا
آمار کرونا

بازیابی حس بویایی مبتلایان به کووید ۱۹ با بوییدن روغن‌های ضروری

ایسنا/خراسان رضوی نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد، افراد با بویدن روغن‌های ضروری(روغن‌های ضروری یا اساسی، عصاره غلیظی از گیاهان هسـتند که در روغن تقطیر می‌شوند) بعد از ابتلا به کووید ۱۹حس بویایی و چشایی خود را به دست می‌آورند به ویژه اگر زیر ۴۰ سال سن داشته باشند. به گفته محققان از دست دادن حس بویایی و چشایی علامت شایع ابتلا به کووید ۱۹ است که معمولا از هر پنج بیمار چهار بیمار تا ۶ ماه بعد از ابتلا آن را تجربه می‌کنند.

به نقل از نیوز، بیماران جوان مبتلا به کووید ۱۹ بیش از افراد مسن این حواس را بازیابی می‌کنند. محققان دانشگاه مشترک‌المنافع ویرجینیا(VCU) در یک تحقیق پیوسته از دست دادن بو و مزه در مبتلایان به کووید را با جمع‌آوری داده‌های ۷۹۸ بیمار بهبود یافته از کووید زیر ۴۰ سال بررسی کردند و به این نتیجه دست یافتند که افراد جوان با سرعت بیشتری نسبت به افراد مسن حس بویایی و چشایی را بازیابی می‌کنند.

پروفسور ایوان ریتر، مدیر پزشکی مرکز اختلالات بو و طعم در مرکز پزشکی VCU و یکی از محققان این تحقیق، می‌گوید: در این تحقیق حدود ۸۰ بهبودیافته از بیماری کووید را در یک دوره ۶ ماهه یا بیشتر ارزیابی کردیم.

بیماری قبلی اوضاع را بدتر کند

پروفسور ریتر که در بخش جراحی گوش، حلق، بینی، سر و گردن در دانشکده پزشکی VCU فعالیت دارد، افزود: درک انواع مختلف علائم و اینکه آیا بیماران از هر گونه بیماری قبلی رنج می‌برند، می‌تواند بینش‌های مهمی در مورد پیش آگهی بهبودی آنان ارائه دهد؛ افرادی که سابقه آسیب به سر داشتند، کمتر بویایی خود را بازیابی کردند. علاوه بر این کسانی که در هنگام مبارزه با ویروس دچار تنگی نفس شدند حتی کمتر احتمال داشت که حواس خود را به سرعت بازیابی کنند. با این حال افرادی که با احتقان بینی روبه‌رو بودند، بیشتر حس بویایی خود را بازیابی کردند.

پروفسور رایتر توضیح می‌دهد: افزایش احتمال بهبود بویایی در افراد مبتلا به احتقان بینی منطقی است زیرا شما به دلیل احتقاق شدید بینی حس بویایی خود را از دست می‌دهید و بوها نمی‌توانند به بینی شما وارد شود. مطمئنا افرادی که دچار احتقان هستند، ممکن است حس بویایی خود را به دلیل احتقان شدید از دست داده باشند و نه به دلیل آسیب عصبی ناشی از ویروس و سایر موارد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی بیش از ۲۳۰ میلیون مورد ابتلا به کووید ۱۹ در سراسر جهان گزارش شده است. اگر این نظرسنجی جمعیت‌ مبتلایان سراسر جهان را منعکس کند، بیش از ۲۰ میلیون نفر ممکن است بعد از تشخیص کووید دچار از دست دادن طولانی‌مدت حس بویایی یا چشایی شوند.

از آوریل ۲۰۲۰ هنگامی که گزارش‌هایی مبنی بر از دست دادن حس چشایی و بویایی بیماران رایج شد، محققان در VCU سخت تلاش کرده‌اند تا تعیین کنند که علائم تا چه مدت طول می‌کشد تا بتوانند درمانی برای این افراد ارائه کنند.

از دست دادن حس بویایی کیفیت زندگی را پایین می‌آورد

تا امروز نزدیک به ۳۰۰۰ نفر در سراسر ایالات‌متحده در نظرسنجی شامل ردیابی علائم در طول زمان شرکت کردند. نتایج نشان داده که از دست دادن حس بویایی می‌تواند برای افرادی که آن را تجربه می‌کنند، ویرانگر باشد. در نظرسنجی پیشین که در آوریل ۲۰۲۱ منتشر شد، ۴۳ درصد از شرکت‌کنندگان اظهار کردند که احساس افسردگی دارند و برای ۵۶ درصد لذت بردن از زندگی از زمانی که دچار کاهش حس بویایی یا چشایی شده‌اند، کاهش یافته است.

جای تعجب نیست افرادی که حس بویایی یا چشایی خود را از دست داده بودند، لذت بردن از غذا برای آنان مشکل باشد؛ به‌ طوری‌ که ۸۷ درصد از شرکت‌کنندگان اظهار کردند که آشپزی و غذا خوردن به دغدغه‌ای برای کیفیت زندگی تبدیل شده است. ناتوانی در بوییدن دود به‌عنوان شایع‌ترین خطر ایمنی طبقه‌بندی شده و تقریبا نیمی از بیماران این مشکل را گزارش کرده‌اند.

ناتوانی در بوییدن دود توسط ۴۵ درصد از افراد مورد بررسی گزارش و از دست دادن اشتها در ۵۵ درصد مبتلایان اعلام شد و کاهش وزن ناخواسته در ۳۷ درصد همچنان برای بیماران چالش ایجاد می‌کنند. هرچه بیشتر از کسانی که تحت تاثیر قرار گرفته‌اند یاد بگیریم  بهتر می‌توانیم به ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و حتی خود افراد در مورد نحوه مدیریت این علائم مشاوره دهیم. با استفاده از این مطالعه همچنان در جستجوی پاسخ‌های درمانی، تصویر واضح‌تری از خطرات  کووید ۱۹ برای کیفیت زندگی، ایمنی و سلامتی و رفاه طولانی‌مدت به دست می‌آوریم.

روغن‌های ضروری چگونه می‌توانند کمک کنند؟

به گفته دانشمندان، آموزش بوییدن با استفاده از اسانس‌های قوی ممکن است به بازیابی حواس از دست رفته کمک کند.

پروفسور ریتر اظهار کرد: من همچنان به بیمارانم توصیه می‌کنم که این روش هزینه کم و ریسک پایینی دارد.

گروه کاری بویایی بالینی، متشکل از یک گروه بین‌المللی از پزشکان با علاقه پژوهشی قوی در مورد حس بویایی، روغن‌های اساسی را به‌عنوان یک گزینه درمانی در اوایل سال جاری توصیه کرد. این گروه دریافتند که وقتی فرد حس بویایی خود را از دست می دهد (اختلال بویایی)، بوییدن روغن‌های ضروری می‌تواند به بهبود اعصاب آسیب دیده کمک کند.

وی تایید کرد: برای افرادی که ممکن است نگران از دست دادن حواس خود باشند، بهترین روش پیشگیری بوییدن روغن‌های ضروری است.

بر اساس توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی و مراکز پیشگیری از بیماری‌ها، واکسن دریافت کنید، ماسک بزنید، بهداشت دست‌ها را رعایت کنید تا از این بیماری در امان باشید. همه این موارد به ظاهر ساده مهم هستند. برای جلوگیری از این پیامدهای طولانی‌مدت، شما باید شانس ابتلا به این بیماری را در وهله اول به حداقل برسانید زیرا هنگامی که به این بیماری مبتلا شدید، ما در حال حاضر واقعا راهی برای تاثیرگذاری بر روند یا شدت آن نداریم.

آیا ایمپلنت توانایی بویایی را بازیابی می‌کند؟

با این حال، امید بیشتری وجود دارد زیرا دکتر کوئلیو و همکار وی در این مطالعه، دکتر ریچارد کوستانزو، پروفسور گروه فیزیولوژی و بیوفیزیک در VCU در حال توسعه یک دستگاه ایمپلنت برای بازگرداندن حس بویایی افراد هستند. اگر این طرح عملیاتی شود می‌تواند منبع امید افرادی باشد که با بویایی دائمی زندگی می‌کنند.

نتایج این تحقیق در نشریه American Otolaryngology منتشر شده است.

 

 

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
برای امتیاز به این نوشته جدولیاب کلیک کنید!
[کل: ۹ میانگین: ۳.۹]
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
2 نظرات
جدیدترین
قدیمی ترین پرطرفدار
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
مانی
مانی
2 ماه قبل

شاید شما با زیرکی درست بگید از این امار خنده ذار؟که کشورهایی که دارای واکسن هستند و مردمشون رو ۸۰ درصد واکسینه کرده را گذاشتید در ردیف کشورهای فتجعهواما کشورهایی ک نه تنا واکسن از خودشون ندارند بلکه جتی واگسن جهت خرید خم گیرشون نمیاد و بسبتر امدک ۱ج میلیون نغر واکسن در ایرام زده سده ک شما بگید دو میلبون و امدیدید این کشپرها را در فخرست بهترین قرار داده اید و من الان جفتک و ملک و خنده روده برده بر شدم گ افرین بر شما جون هنر نرد ایرانیان فلاکت زده است.خخخخخخخخخخخخ👻👻👻👻👻😂😂😂

بز کوهی
بز کوهی
9 ماه قبل

سلام خوبید .

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x