جدیدترین آمار فوتی ها و مبتلایان به ویروس کرونا در ایران

در این مطلب از جدولیاب، توضیحاتی درباره آخرین آمار رسمی کرونا در ایران و جهان و همچنین توصیه هایی برای در امان ماندن از این ویروس مهلک خواهیم داشت! با ما همراه باشید. شیب تند ابتلا به کرونا و به تبع آن افزایش مرگ و میر ناشی از آن بعد از فروکش کردن نسبی موج این بیماری بار دیگر نگرانی بابت ابتلا به آن را افزایش داده است؛ نگرانی که این بار شرایط متفاوت تری نسبت گذشته دارد!

کرونا در ایران

سیما سادات لاری ، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: از دیروز تا امروز ۷ تیر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۴۵۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۱۳۹ مورد بستری شدند. مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۲۰ هزار و ۱۸۰ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۵ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۰ هزار و ۳۶۴ نفر رسید.

۲۹۲۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. استان های خوزستان، کرمانشاه، کردستان، هرمزگان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی بیشترین موارد ابتلا و بستری بیماری کووید ۱۹ را داشته و در وضعیت قرمز قرار دارند. استان های آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، بوشهر، لرستان و گلستان در وضعیت هشدار قرار دارند. خوشبختانه تاکنون ۱۸۰ هزار و ۶۶۱ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. تاکنون یک میلیون و ۵۸۳ هزار و ۵۴۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره گردش پیک اول کرونا در استان ‌های مختلف در کشور این چنین می گوید: ” بعضی افراد ممکن است بگویند که ویروس کرونا از آذر ماه در کشور وجود داشته است که باید بگویم مدارکی را در اختیار دارم که ارائه خواهم کرد. تمام نمونه ها موارد بیماری های تنفسی که در آبان، آذر و دی ماه در کشور به ویژه در قم و گیلان بودند در انستیتو پاستور و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با تست PCR بررسی شدند و فقط ۴ مورد از آنها مثبت شد که مربوط به ۲۳ بهمن ماه به بعد بود.

امروز در استان هایی مانند کردستان، آذربایجان غربی، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و کرمانشاه در اوج پیک اول قرار داریم و در روزهای اخیر از موج بیماری عبور خواهیم کرد و در استان هایی مانند آذربایجان شرقی، فارس و خراسان رضوی ممکن است در روزهای آینده پیک بیماری را تجربه کنیم. مجوز بکارگیری ۱۰ هزار پرستار و اخیرا سه هزار پرستار را گرفته ایم اما اولویت اصلی با نیروهایی است که در دوران کرونا کار کرده اند.

برای جلوگیری از شیوع مجدد ویروس کرونا، همه باید پروتکل ‌های اجتماعی را رعایت کنند.

شمار قربانیان کرونا در جهان به ۴۹۶ هزار و ۸۴۵ نفر رسید! تاکنون در سراسر جهان، ۹ میلیون و ۹۰۳ هزار و ۹۸۶ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌ اند. پنج میلیون و ۳۵۷ هزار و ۲۳۳ نفر نیز پس از ابتلا به این ویروس بهبود یافته ‌اند. شمار قربانیان کرونا در آمریکا از ۱۲۷ هزار نفر گذشت!

سازمان جهانی بهداشت (WHO) در جدیدترین اطلاعیه ی خود اعلام کرده است موارد ابتلا به کرونا در چندین کشور بزرگ جهان همزمان در حال افزایش بوده است و نیز افزایش نگران کننده‌ ای در کشورهای آمریکای لاتین به ویژه برزیل وجود دارد. تدروس آدهانوم ، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد: ” جهان در روز یک ‌شنبه بیش از ۱۸۳ هزار مورد جدید ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را ثبت کرد که بیشترین شمار ثبت شده در یک روز از زمان شیوع بیماری در ماه دسامبر محسوب می ‌شود!

مایک رایان ، رئیس فوریت ‌های پزشکی سازمان بهداشت جهانی نیز اعلام کرده است که مطمئنا این تعداد افزایش نیز خواهد یافت، چرا که همه‌ گیری کرونا در تمام کشورهای پرجمعیت به طور همزمان و در سراسر جهان در حال گسترش است. وی افزود: “ برخی از این افزایش موارد ممکن است به افزایش تست‌ گیری مربوط شود و قطعا کشورهایی مانند هند در حال انجام تست‌ های بیشتری هستند اما به طور کلی افزایش مبتلایان به کرونا را در جهان ناشی از افزایش تست ‌گیری ‌ها نمی ‌دانیم.

مایک رایان ، رئیس فوریت ‌های پزشکی سازمان بهداشت جهانی با بیان این که این جهش در شمار مبتلایان به کرونا در برزیل ممکن است نشان‌ دهنده تغییراتی در سیستم گزارش‌دهی این کشور باشد، گفت: “ هنوز هم تست‌ گیری نسبتا کمی به ازای جمعیت این کشور وجود دارد و به طور کلی میزان مثبت بودن تست‌ های انجام شده کرونا هنوز کاملاً بالا است. از این منظر اعتقاد بر این است که این روند نشان دهنده افزایش تست‌ گیری ‌ها نیست و احتمالا شمار واقعی موارد ابتلا بیشتر از شمار اعلام شده است.

مایک رایان با اشاره به این که تصور می ‌کند افزایش زیادی در موارد جدید ابتلا به کرونا در ایالات متحده آمریکا رخ داده است، اظهار داشت: ” اگرچه در مورد مشخصات دقیق سنی مبتلایان جدید به کرونا در آمریکا اطمینان ندارد اما برخی گزارش‌ ها حاکی از ابتلای افراد جوان ‌تر در این کشور است. این ممکن است نشان دهنده این واقعیت باشد که افراد جوان ‌تر تحرک بیشتری داشته و با کاهش محدودیت‌ های قرنطینه ‌ای بیشتر از خانه خارج می‌ شوند. اما آن چه واضح است این است که این افزایش موارد تنها به دلیل افزایش تست‌ گیری ‌ها نبوده است.

سازمان جهانی بهداشت همچنین اظهار داشت که نگران آلمان است که عدد “R” (میانگین تعداد افرادی که یک فرد آلوده به ویروس آن‌ ها را مبتلا می‌ کند) در آن طی روز یک ‌شنبه به ۲.۸۸ رسید! این عدد بسیار بالاتر از حد مجازِ حداکثر انتقال برای هر فرد برای مهار این بیماری در طولانی مدت است.

تدروس آدهانوم ، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی هم‌چنین اظهار داشت: ” عدم وجود رهبری و وحدت جهانی در مبارزه با کرونا ویروس، تهدیدی بزرگ ‌تر از خود شیوع بوده است و سیاسی شدن، وضعیت این بیماری همه‌ گیر را بدتر می‌ کند.

در انتها لازم به یادآوری است شیوع ویروس کرونا که در بسیاری از کشورهای جهان شیوع پیدا کرده است و جان بسیاری از افراد را نیز گرفته است، از چین آغاز شد! این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس ‌ها می باشد که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می ‌شود.

مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا، این بیماری نیز از طریق ترشحات تنفسی فرد بیمار هنگامی که او سرفه یا عطسه می کند، منتقل می شود! قطرک های پخش شده روی سطوح می نشینند و ویروس از طریق دست های دیگران، به آنها منتقل می شود. مردم هنگامی که دهان،‌ بینی و چشمان خود را لمس می کنند، به این بیماری مبتلا می شوند.

در معمولی ‌ترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی می ‌شود، اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان سارس می ‌شود. نشانه ‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس یا از دست رفتن حس بویایی و چشایی است. سوال مهم این است که آیا علائم خفیف و شبیه سرماخوردگی مثل آبریزش بینی و عطسه در بعضی بیماران دیده می‌ شود یا نه؟ تحقیقات نشان می ‌دهند که این احتمال هست! علاوه بر این افرادی ممکن است بدون اینکه بدانند، ناقل این ویروس باشند!

احتمال مرگ در صورت ابتلا به بیماری کرونا به چندین عامل بستگی دارد از جمله سن،‌ جنسیت، وضعیت عمومی سلامت و امکانات بهداشت و درمان در محلی که در آن زندگی می کنید؛ البته نباید از نظر دور داشت که تخمین میزان مرگ و میر بیماری مشکل است،‌ زیرا بسیاری از موارد غیرحاد از بیماری گزارش نمی شوند!

ویروس کرونا چطور متوقف می ‌شود؟

فعلا واکسنی برای این ویروس وجود ندارد. بنابراین تنها راه جلوگیری از سرایت آن، تشخیص زودهنگام و درمان بیمار در قرنطینه است! باید به دنبال افرادی گشت که با بیماران این ویروس در تماس بوده ‌اند و آنها را زیر نظر گرفت. در قدم بعدی باید محدودیت ‌های مسافرتی ایجاد کرد و از گردهمایی‌ های عمومی جلوگیری کرد،‌ اقدامی که در بعضی کشورها مانند ایتالیا که شیوع ویروس در آن گسترده شده بود،‌ به اجرا گذاشته شده است.

در انتها لازم به بیان است تا دو سال آینده تجمعاتی مانند عروسی و عزا عامل انتقال ویروس هستند و علت عمده ابتلا افراد به کرونا در هفته ‌های اخیر، حضور در تجمعات است! البته که در شرایط فعلی ۸۵ درصد افراد بدون آنکه خود متوجه شده باشند، به بیماری کرونا مبتلا و نسبت به این بیماری ایمن شده‌ اند؛ تنها تعداد کمی از مردم مبتلا به نوع شدید بیماری کرونا می‌ شوند.

اوضاع ابتلا به ویروس کرونا در روزهای سرد سال وخامت بیشتری پیدا می ‌کند و تا کشف واکسن باید همزیستی با این ویروس ،  ضمن رعایت پروتکل ‌های بهداشتی تداوم داشته باشد.

استفاده از ماسک ضروری است!

ابتدا با شیوع کرونا ویروس جدید مقامات و کارشناسان بهداشت و درمان استفاده از ماسک را ضروری نمی‌دانستند سپس تاکید کردند که لازم است افراد بر ضرورت استفاده از ماسک آگاهی داشته باشند. اکنون بسیاری از آنان بر این باورند که به منظور ادامه یافتن فعالیت ‌های اقتصادی و نجات جان ده ‌ها هزار نفر لازم است افراد استفاده از ماسک را رعایت کنند.

اکنون مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا به تمامی افراد توصیه کرده است که در صورت حضور در اماکن عمومی باید با ماسک صورت خود را بپوشانند همچنین استفاده از ماسک به این مفهوم است که ناقلان خاموش کرونا ویروس که علائمی از بیماری در آنان مشاهده نمی‌ شود، ویروس را به افراد دیگر انتقال نمی‌ دهند.

طبق بررسی موسسه ارزیابی و سنجش سلامت در دانشگاه واشنگتن، در صورتی ‌که ۹۵ درصد از مردم آمریکا هنگام حضور در اماکن عمومی ماسک به صورت داشته باشند تا ماه اکتبر از فوت ۳۳ هزار نفر پیشگیری می‌ شود. اما چرا دستورالعمل ‌های مربوط به استفاده از ماسک از زمان آغاز همه‌ گیری بیماری کووید ۱۹ تغییر کرده است؟ چند ماهی از بروز کرونا ویروس جدید نمی‌گذرد و محققان همچنان در حال بررسی این ویروس و کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن هستند که در مطالعات بیشتر دلایل ضرورت استفاده از ماسک مشخص شد. از جمله این دلایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این ویروس به ‌راحتی از طریق صحبت کردن و تنفس گسترش پیدا می ‌کند. کرونا ویروس جدید قدرت سرایت بسیار بالایی دارد به گونه ‌ای که هر فرد آلوده به کروناویروس می‌تواند دو تا سه نفر دیگر را نیز آلوده کند. احتمال انتقال کرونا ویروس از فردی که دچار علائم بیماری نیست، بالاست. دوره کمون کرونا ویروس طولانی است. در نتیجه ممکن است فرد آلوده پیش از آگاهی از بیماری ویروس را به افراد دیگر منتقل کند.

 

[تعداد: ۳   میانگین: ۵/۵]
۴ ۱ vote
Article Rating
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x