سلامتویژه

جدیدترین آمار فوتی ها و مبتلایان به ویروس کرونا در ایران و جهان پنجشنبه ۹۹/۰۱/۱۴

در این مطلب از جدول یاب از آخرین و جدیدترین آمار فوتی ها و مبتلایان به ویروس کرونا در ایران و جهان شما را باخبر می کنیم. نوع جدید و جهش یافته‌ ویروس کرونا برای اولین بار در شهر ووهان دیده شد! ووهان ، ششمین شهر بزرگ چین محسوب می شود و محل زندگی ۱۱ میلیون نفر است. بر اساس بررسی‌ های اولیه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ ایالات متحده آمریکا، این بیماری شبیه به ذات‌ الریه از یک بازار محلی ماهی‌ فروشان در شهر ووهان ریشه گرفته است!

آخرین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در ایران

کیانوش جهانپور روز پنجشنبه درباره آخرین وضعیت ابتلای قطعی به ویروس کرونا و فوت ناشی از آن در کشور بیان کرد: از ظهر دیروز تا امروز ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۸۷۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران شناسایی شده بر اثر این بیماری به ۵۰ هزار و ۴۶۸ مورد رسید.

وی ادامه داد: خوشبختانه تاکنون ۱۶ هزار و ۷۱۱ نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص شده اند و این روند ادامه دارد.

جهانپور افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به ۳۱۶۰ نفر رسید.

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: ۳۹۵۶ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند. همچنین مشارکت در طرح غربالگری کرونا در کشور به ۶۹ میلیون نفر رسید.

جهانپور گفت: افرادی که تاکنون در سامانه salamat.gov.ir برای غربالگری کرونا ثبت نام نکرده‌اند برای ثبت نام به این سایت مراجعه کنند.

تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در جهان بهبود یافته‌اند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در اروپا به بیش از نیم میلیون نفر رسیده است.

وزارت بهداشت اسپانیا اعلام کرد که با جان باختن ۶۱۶ نفر دیگر، شمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور به ۱۰۰۰۳ نفر رسید. با ابتلای ۶ هزار و ۱۲۰ نفر دیگر به کرونا، شمار مبتلایان در اسپانیا به ۱۱۰ هزار و ۲۳۸ نفر افزایش یافت.

مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا

بد نیست بدانید دلیل نام‌ گذاری کرونا به این صورت، شکل ظاهری ویروس آن زیر میکروسکوپ‌ های الکترونی است! با تماشای این ویروس زیر قدرتمندترین میکروسکوپ‌ های دنیا، چیزی شبیه به تاج خروس خواهید دید! کرونا ویروس از طریق هوا، دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی پرندگان و پستانداران را نشانه می رود و آن‌ ها را گرفتار می‌ کند.

مقامات بهداشتی کشور چین، در گزارشی درباره ویروس کرونا گفته‌ اند احتمال مرگ و میر با این بیماری، بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌ کند! توجه داشته باشید هیچ کشته‌ ای در بین کودکان زیر ۹ سال دیده نمی‌ شود، در حالی‌ که میزان مرگ‌ و میر در بین ۱۰ تا ۳۹ ساله‌ ها، دو دهم درصد بود!

آمار مرگ‌ و میر کرونایی در میان افراد ۶۰ تا ۶۹ سال، ۳.۶ درصد؛ در گروه سنی ۷۰ تا ۷۹ سال،  هشت‌ درصد و در ۸۰ سال به بالا ها، ۱۴.۸درصد بوده است! همچنین مبتلایان به بیماری‌ های دیگر هم در معرض خطر بیش‌ تری قرار دارند. مبتلایان به بیماری‌ های قلبی و عروقی، دیابت، فشار خون بالا و بیماری‌ های مزمن تنفسی، بالاترین نرخ مرگ را داشته‌ اند. میزان مرگ‌ و‌ میر در میان مردان با نرخ ۲.۸درصد بوده است و بیش‌ تر از زنان که نرخ مرگ‌ و میر کرونایی‌ شان ۱.۷درصد بوده ات.

مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا

چه شماره ای اطلاعات کرونا را می دهد؟

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد که تاکنون مواردی که در قم مشکوک به کرونا بوده‌اند، در بخش‌های ایزوله تحت مراقبت قرار گرفته‌اند.

دکتر کیانوش جهانپور در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین اقدامات انجام شده در قم درخصوص بیماری کرونا، گفت: تیم مبارزه با بیماری‌های وزارت بهداشت در قم مستقر شده و بررسی‌های لازم را انجام داده و اقداماتی مانند اخذ شرح حال، مراقبت و در صورت نیاز انجام آزمایشات لازم را بر اساس پروتکل‌ها از افراد انجام می‌دهند. این اقدامات در صورت نیاز حتما درباره اطرافیان دو بیماری هم که فوت کرده‌اند، انجام‌ میشود.

وی با بیان اینکه تاکنون مواردی که در قم نسبت به آنها مشکوک بودیم، تحت مراقبت خاص در بخش ایزوله قرار گرفته‌اند، افزود: آزمایشات این افراد ارسال شده و بعد از مشخص شدن جواب آزمایش‌ها میتوانیم اعلام کنیم که کدام یک‌ مبتلا هستند و کدام یک مبتلا نشده‌اند.

وی همچنین گفت: اگر مردم فعلا در تهران و قم درباره کرونا سوالی داشتند، می‌توانند با شماره تلفن۱۹۰ داخلی شش تماس بگیرند و سوالات‌شان را از کارشناسان مربوطه بپرسند.

مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا

نشانی سامانه خود ارزیابی ابتلا به کرونا چیست؟

سامانه‌ی اطلاع‌رسانی از آخرین اخبار موثق کرونا و تست اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلا به کرونا در زیر آمده است.

https://www.coronaisfahan.ir/

نقش ویتامین D در مقابله با کرونا

رئیس دانشکده علوم تغذیه گفت: کمبود ویتامین D می تواند توان ایمنی بدن را پایین بیاورد. بنابراین اگر کمبود ویتامین D داشته باشیم مقابله با ویروس کرونا سخت تر می شود.

ویتامین D به اشکال مختلف موجود است هم فرم پاستیل و هم مکمل‌هایی مانند مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال یا مکمل‌های تک مینرالی یا تک ویتامینی مثل ویتامین D که لازم است هنگام مصرف به برچسب و دز آن هم توجه لازم مبذول گردد.

مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا

کرونا مرگبارتر از آنفلوانزا

درباره رفتار این بیماری گزارش های اولیه در دنیا مبتنی بر گزارش های چین است. این گزارش ها همه محافل علمی را به این سمت برده بود که شدت بیماری کووید ۱۹ کمتر از آنفلوانزای فصلی اما سرایت آن بالاتر است اما ممکن است برخی گزارش ها خوشبینانه بوده باشد. آنفلوانزای فصلی تاکنون در آمریکا بیش از ۳۲ میلیون نفر را مبتلا کرده و  ۳۱۰ هزار نفر را بستری کرده است و تعداد زیادی فوت شده اند بنابراین اینکه مطمئن شویم رفتار ویروس کرونا شدیدتر از آنفلوانزاست باید هنوز منتظر گزارش های بیشتر باشیم

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: رفتار این ویروس نسبت به آنفلوانزا شدیدتر بوده است. ممکن است درباره شدت بیماری زایی به علت  سریع الانتشار بودن این بیماری بودهاست. اگر اعداد را مقایسه کنیم تعداد مرگ چندین برابری کرونا نسبت به آنفلوانزای فصل را متوجه می شویم و این ویروس خسارت بیشتری برای مردم ما داشته است.

وی افزود: اظهارات متناقض نیست. در مقالات علمی هم تفاوت بین مقالات وجود دارد و نیازمند مقالات بیشتری هستیم تا بتوانیم فراتحلیل داشته باشیم.افرادی ممکن است به یکسری مقالات که زنگ خطر بیشتری دارند گرایش داشته باشیم و برخی مقالات هم فضا را ممکن است تلطیف کند.

مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا

کادر امتیازدهی

امتیاز کاربران: ۴.۴۷ ( ۵ رای)
برچسب ها

وبگردی

نوشته های مشابه

دیدگاه بگذارید

avatar
  ایمیل برای اطلاع رسانی  
بهم خبر بده
دکمه بازگشت به بالا