آمار کشته شدگان و مبتلایان به ویروس کرونا در ایران شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

در این مطلب از جدولیاب، توضیحاتی درباره آمار کشته شدگان کرونا و مبتلایان به ویروس کرونا و همچنین توصیه هایی برای در امان ماندن از این ویروس مهلک خواهیم داشت! با ما همراه باشید. شیب تند ابتلا به کرونا و به تبع آن افزایش مرگ و میر ناشی از آن بعد از فروکش کردن نسبی موج این بیماری بار دیگر نگرانی بابت ابتلا به آن را افزایش داده است؛ نگرانی که این بار شرایط متفاوت تری نسبت گذشته دارد!

مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا

چرا برخی افراد به نوع شدید کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند؟

برخی از افراد هنگامی که به کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند بسیار وضعیت سلامتی آنها وخیم می‌شود اما این در حالیست که این بیماری در بدن برخی دیگر به گونه‌ای متفاوت عمل می‌کند و برخی افراد به نوع خفیف این بیماری مبتلا می‌شوند، اما علت این موضوع چیست؟

اخیرا محققان دانشگاه استنفورد به همراه سایر موسسات مطالعه‌ای انجام داده‌اند و به بررسی این موضوع و سیستم ایمنی افراد پرداخته‌اند تا دریابند علت اینکه برخی افراد به نوع شدید و برخی به نوع خیفیف کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند، چیست.

به گفته محققان به نظر می‌رسد وجود برخی نقص‌های ایمونولوژیکی ممکن است تفاوت بین ابتلای شدید و خفیف به کووید-۱۹ را بیان کند. این تفاوت ممکن است ناشی از واکنش سیستم ایمنی ذاتی باستانی تکاملی بدن ما به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) ویروسی که باعث این بیماری می‌شود، باشد.

سیستم ایمنی ذاتی که در همه موجودات از مگس‌های میوه گرفته تا انسان مشاهده می‌شود، به سرعت ویروس‌ها و سایر عوامل بیماری زا را حس می‌کند و به محض این که این سیستم وجود آنها را حس کند کار خود را آغاز می‌کند و یک حمله فوری بر علیه آنها انجام می‌دهد.

دکتر “بالی پولندران “(Bali Pulendran) آسیب شناس و میکروب شناس و ایمنی شناس و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: این یافته‌ها نشان می‌دهد که چگونه سیستم ایمنی بدن طی ابتلای شخص به کروناویروس بهم میریزد و به یک بیماری شدید منجر می شود.

طی این مطالعه که یافته‌های آن در مجله”Science “منتشر شد، محققان پاسخ ایمنی را در ۷۶ فرد مبتلا به کووید-۱۹ و در ۶۹ فرد سالم مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها پس از بررسی‌ها متوجه افزایش سطح ملکول‌هایی که سبب افزایش التهاب در خون بیماران مبتلا به نوع وخیم کووید-۱۹ می‌شوند، شدند.

در میان ملکول‌های شناسایی شده، سه مورد از آنها با التهاب ریه مرتبط بود اما پیش از این در بیماری کووید-۱۹ این موضوع نشان داده نشده بود. پولندران گفت: این سه مولکول و گیرنده‌های آنها می‌توانند اهداف درمانی جذابی را در مبارزه با کووید-۱۹ در اختیار دانشمندان قرار دهند.

مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا

اکنون محققان آزمایشگاه وی در حال آزمایش پتانسیل درمانی مسدود کردن این مولکول‌ها در مدل‌های حیوانی مبتلا به کووید-۱۹ هستند. علاوه بر این محققان همچنین بقایای باکتریایی مانند دی.ان.ای باکتریایی و مواد دیواره سلولی را در خون آن دسته از بیماران که به نوع وخیم کووید-۱۹ مبتلا بودند، یافتند. هر چه میزان بقایای باکتریایی بیشتر باشد، فرد بیمارتر خواهد شد و مواد پیش‌التهابی بیشتری در خون فرد جریان می‌یابد.

این یافته‌ها حاکی از آن است که در موارد شدید کووید-۱۹، محصولات باکتریایی معمولاً فقط در مکان‌هایی مانند روده، ریه‌ها و گلو ممکن است راه خود را به جریان خون پیدا کنند و خود را به خون وارد کنند که در آن صورت سبب افزایش التهاب می‌شود و این التهاب از طریق سیستم گردش خون به همه نقاط بدن منتقل می‌شود. این مطالعه همچنین نشان داد که به طور متناقض، سلول‌های اصلی سیستم ایمنی ذاتی در خون بیماران مبتلا به کووید-۱۹ با وخیم‌تر شدن بیماری، فلج می‌شوند و سیستم ایمنی به جای اینکه به خاطر وجود ویروس‌ها یا باکتری ها تحریک شود، کند عمل کرده و ضعیف می‌شوند.

پولندران گفت: یکی از رازهای مهم پازل بیماری کووید-۱۹ برای ما این بود که چرا برخی از افراد به نوع شدید این بیماری مبتلا می‌شوند و برخی دیگر پس از ابتلا گویی به سرعت بهبود می‌یابند که اکنون با انجام این مطالعه ما بینش‌هایی در مورد چرایی این اتفاق داریم.

 

پیش از این مشخص شده بود که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) از طریق گیرنده روی سطح سلول موسوم به” ACE۲” وارد سلول می‌شود. مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه “مک مستر” و “دانشگاه واترلو” نشان می‌دهد که گیرنده ACE۲ در بافت ریه انسان در سطح بسیار کمی قرار دارد. دانشمندان اکنون در حال تحقیق در مورد چگونگی آلوده شدن ریه انسان توسط کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲(SARS-CoV-۲) هستند. برای کشف این موضوع و اینکه دریابند هر بیمار چگونه به این بیماری واکنش نشان می‌دهد، دانشمندان از سواب‌های بینی که برای تشخیص بالینی کووید-۱۹جمع آوری شده بود، استفاده کردند. این نمونه‌ها فرصتی را برای تعیین اینکه کدام ژن‌ها توسط سلول‌های بیمار بیان شده به آنها داد علاوه بر آن این اطلاعات با پیشرفت بیماری بیماران نیز مرتبط بود.

محققان این مطالعه گفتند: یافتن سطح پایین ACE۲ در بافت ریه پیامدهای مهمی دربرخواهد داشت و بینش ما درباره عملکرد ویروس را تغییر خواهد داد. انتظار می‌رود با بررسی بیشتر این موضوع بتوانیم هرچه سریع تر بیمارانی که در معرض ابتلا به نوع شدید این بیماری قرار دارند را شناسایی کنیم.

محققان اظهار کردند: ما فکر می‌کنیم این سیستم ایمنی ریه است که در بین بیماران مبتلا به کووید-۱۹ تفاوت دارد. با درک اینکه سیستم ایمنی ریه بیماران دقیقا چگونه عمل می‌کند ممکن است بتوانیم به پزشکان کمک کنیم تا بیمارانی که در معرض خطر بیشتری قرار دارند را شناسایی کنند.

 

مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا

پیشگیری از کرونا با مصرف این ۵ ماده مغذی!

رئیس انجمن پروبیوتیک به معرفی پنج ماده مغذی که از ابتلای افراد به ویروس کرونا پیشگیری می کنند، پرداخت.

مریم تاج آبادی ابراهیمی رئیس انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند ایران در خصوص نقش پروبیوتیک از منظر علمی و تاثیر آن بر سیستم ایمنی بدن در مقابله با ویروس کرونا بیان کرد: کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس (سندرم تنفسی حاد)، مرس (سندروم تنفسی خاورمیانه) و کووید ۱۹(بیماری تنفسی حاد کرونا ویروس-۲۰۱۹) را شامل می‌شود.

او گفت: این ویروس در اولین ساعات درگیری با علائمی مانند سرفه، تب، تنگی نفس ایجاد می شود، همچنین در موارد شدیدتر این بیماری سبب پنومونی و سندروم حاد تنفسی شده و عفونت تنفسی را برای افراد به ارمغان می آورد، این بیماری از طریق ترشحات آلوده تنفسی و سطوح آلوده به ویروس، به افراد جامعه منتقل می شود.

تاج آبادی ابراهیمی خبر داد: ویروس کرونا در انواع سطوح به مدت ۷ الی ۱۲ روز قابلیت عفونت زایی خود را همچنان حفظ می کند، به طورکلی همین امر بیانگر ثبات بالای ویروس جدید کروناست که البته یکی از راه های پیشگیری از ایجاد عفونت این بیماری تقویت سیستم ایمنی بدن است؛ همچنین یکی دیگر  از وظایف سیستم ایمنی بدن محافظت در برابر میکرو ارگانیسم های مضر و بیماری زا در نظر گرفته شده است.

رئیس انجمن پروبیوتیک اظهار کرد: میکروارگانیسم های مفیدی که از آنها به عنوان پروبیوتیک وجود دارد با تقویت و تعدیل سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به عفونت ها را کاهش می دهد. به طورکلی این ترکیبات هم به صورت طبیعی در محصولات تخمیری از جمله مواد لبنی قرار دارد و هم به صورت مکمل دارویی تولید می شود؛ همچنین پروبیوتیــک هــا در ســطوح متعدد اثرات مفید خود را روی سیســتم ایمنــی بدن اعمال می‌کنند، افزایش تکثیر و بهبود عملکرد سلول های ایمنی به ویژه مقابله در برابر ویروس‌ها و باکتری های بیماری زا از فواید پروبیوتیک ها در مواجهه با عوامل بیماری زا هستند.

او در ادامه از فعالیت پروبیوتیک ها در جلوگیری از عفونت ها خبرداد و گفت: پروبیوتیک ها و فیبر رژیم‌های غذایی می توانند سیستم ایمنی بدن را در برابر عفونت های ویروسی افزایش داده و به کاهش بار ویروسی ریه و افزایش بقا افراد جامعه کمک کند. به طورکلی رژیم غذایی سرشار از پروبیوتیک ها یا باکتری های مفید به تقویت سیستم ایمنی بدن از طریق ایجاد تنوع در میکروبیوم روده کمک می کند.

رئیس انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند ایران یادآوری کرد: پنج منبع غذایی از جمله گوشت گاو، ماهی تن، دانه های آفتابگردان، شیر و ماست برای افرادی که با محدودیت های غذایی مختلف رو به رو هستند مفید است؛ به طورکلی استفاده از مکمل های پروبیوتیک در کنار مراقبت های بهداشتی می تواند راهکار مناسبی برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری های ویروسی از طریق تقویت سیستم ایمنی بدن باشد.

ادعای یک شرکت آمریکایی: “واکسن کرونا” را تولید کرده‌ایم!

یک شرکت آمریکایی که از ابتدای شیوع ویروس کرونا اقدام به انجام کار پژوهشی برای تولید واکسن ویروس کووید ۱۹ کرده بود، حالا مدعی شده که واکسن کرونا را تولید کرده و آماده تولید انبوه آن است!

یک شرکت آمریکایی از ابتدای شیوع ویروس کرونا و پیش از سایر مراکز مرتبط با ساخت واکسن اقدام به تولید واکسن برای این بیماری کرده بود و حالا CNN اعلام کرده که ساخت این واکسن در شرکت مذکور وارد مرحله نهایی و تولید انبوه شده است.

شرکت “مدرنا” اسفند سال قبل مدعی ساخت واکسن و انجام تحقیقات اولیه بر روی آن شده بود؛ این شرکت بیوتکنولوژیک نام واکسن را mRNA-1273 اعلام کرد.

بنابر ادعای این شرکت، این واکسن نخستین واکسن در جهان است که مرحله نهایی و تولید انبوه را پشت سر می‌گذارد؛ برای این مرحل قرار است این واکسن در ۱۰۰ مرکز مختلف در موقعیتهای جغرافیایی متعدد آزمایش شود.

طی این آزمایشات حدود۳۰ هزار داوطلب واکسن را دریافت می‌کنند؛ فرایند تزریق هم ۲۸ روز به طول خواهد انجامید.

این شرکت از ابتدای فرآیند مورد حمایت قرار گرفته بود و در مرحله نهایی و برای آزمایشات خود ۴۷۲ میلیون دلار بودجه دریافت کرده است تا با این رقم کل حمایتها از این پروژه تحقیقاتی برای تولید واکسن به ۹۵۵ میلیون دلار برسد.

مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا

واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد “کووی‌شیلد” نام گرفت

واکسن دانشگاه آکسفورد در هند “کووی‌شیلد”(Covishield ) نامگذاری خواهد شد. هزینه هر دوز این واکسن کمتر از ۱۰۰۰ روپیه خواهد شد و اگر همه چیز خوب پیش برود، این موسسه می‌تواند تولید انبوه واکسن را تا ماه نوامبر(آبان) شروع کند. در مورد آزمایشات نیز این موسسه گفته بیش از پنج هزار نفر برای آزمایشهای بالینی واکسن دانشگاه آکسفورد که توسط این موسسه در هند انجام می‌شود، ثبت نام کرده‌اند و تخمین می‌زند که آزمایشات تا پایان ماه اوت آغاز می‌شود.

اوایل این هفته هند، تولید و کارآزمایی واکسن آزمایشی کووید-۱۹ دانشگاه آکسفورد و  شرکت “آسترازنکا” به نام “ChAdOx۱ “را برای انجام آزمایش فاز ۳ در هند (پس از آنکه این واکسن پاسخ ایمن را در کارآزمایی های بالینی که روی افراد بین ۱۸ تا ۵۵ سال انجام شده بود، نشان داد) آغاز کرد.

شرکت سروم که در شهر “پونه”(Pune) هند قرار دارد، در تولید انبوه واکسن کروناویروس، با دانشگاه آکسفورد همکاری می‌کند. گفتنی است این موسسه پیش از این هم با دانشگاه آکسفورد همکاری کرده و در پروژه تولید واکسن مالاریا هم با این دانشگاه همکاری داشته است. موسسه “سروم” قصد دارد همزمان با تولید واکسن، کارآزمایی بالینی آن را در هند انجام دهد.

مبتلایان به ویروس کرونا
مبتلایان به ویروس کرونا

آخرین آمارهای جهانی کووید ۱۹

طبق اعلام سایت «ورلد او میترز»، تاکنون ۲۱ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۸۹۰ نفر در سراسر جهان به بیماری کووید-۱۹ ناشی از ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

از این تعداد ۷۶۳ هزار و ۳۸۷ نفر جان باخته و ۱۴ میلیون و ۱۵۱ هزار و ۷۶۶ نفر هم از این بیماری بهبود یافته‌اند.

آمریکا با ۵ میلیون و ۴۷۶ هزار و ۲۶۶ نفر مبتلا، در صدر جدول بیشترین کشور‌های آلوده قرار دارد. پس از این کشور به ترتیب برزیل، هند، روسیه، آفریقای جنوبی، پرو، مکزیک، کلمبیا، شیلی و اسپانیا قرار گرفته‌اند.

مبتلایان
فوت‌شدگان
بهبودیافتگان
۲۰,۹۷۴,۱۵۷۷۵۰,۴۰۴۱۳,۸۱۴,۳۹۳

 

 کشورهای دارای بالاترین آمار کرونا
آمریکا
ابتلافوت
۵,۳۹۶,۶۹۳۱۶۹,۸۷۵
بهبود یافتگان
۲,۸۲۱,۰۳۸
برزیل
ابتلافوت
۳,۱۸۰,۷۵۸۱۰۴,۵۲۸
بهبود یافتگان
۲,۳۰۹,۴۷۷
هند
ابتلافوت
۲,۴۵۹,۶۱۳۴۸,۱۴۴
بهبودیافتگان
۱,۷۵۰,۶۳۶
روسیه
ابتلافوت
۹۰۷,۷۵۸۱۵,۳۸۴
بهبودیافتگان
۷۱۶,۳۹۶
آفریقای جنوبی
ابتلافوت
۵۶۸,۹۱۹۱۱,۰۱۰
بهبود یافتگان
۴۳۲,۰۲۹
پرو
ابتلافوت
۴۹۸,۵۵۵۲۱,۷۱۳
بهبود یافتگان
۳۴۱,۹۳۸
مکزیک
ابتلافوت
۴۹۸,۳۸۰۵۴,۶۶۶
بهبود یافتگان
۳۳۶,۶۳۵
کلمبیا
ابتلافوت
۴۲۲,۵۱۹۱۳,۸۳۷
بهبود یافتگان
۲۳۹,۷۸۵
شیلی
ابتلافوت
۳۸۰,۰۳۴۱۰,۲۹۹
بهبود یافتگان
۳۵۳,۱۳۱
اسپانیا
ابتلافوت
۳۷۹,۷۹۹۲۸,۶۰۵
بهبود یافتگان

 


 اروپا و آمریــکا
نام کشورابتلافوت شدگانبهبود یافتگان
انگلستان۳۱۳,۷۹۸۴۱,۳۲۹
ایتالیا۲۵۲,۲۳۵۳۵,۲۳۱۲۰۲,۹۲۳
آلمان۲۲۲,۲۶۹۹,۲۸۱۲۰۰,۸۰۰
فرانسه۲۰۹,۳۶۵۳۰,۳۸۸۸۳,۴۷۲
کانادا۱۲۱,۰۲۸۹,۰۱۲۱۰۷,۴۱۹
بلژیک۷۵,۶۴۷۹,۹۰۰۱۷,۸۸۳
هلند۶۱,۲۰۴۶,۱۶۵
اکوادور۹۸,۳۴۳۶,۰۱۰۷۸,۹۵۷
سوئد۸۳,۸۵۲۵,۷۷۴
سوئیس۳۶۶۰۳۱۹۸۶۳۲۳۰۰
پرتغال۵۳,۵۴۸۱,۷۷۰۳۸,۶۰۰
ایرلند۲۶۷۱۲۱,۷۷۲۲۳,۳۶۴
رومانی۶۶,۶۳۱۲,۸۶۰۳۱,۵۴۷
اتریش۲۲,۲۴۵۷۲۳۲۰,۱۲۳
آرژانتین۲۶۸,۵۷۴۵,۲۴۶۱۹۲,۴۳۴
نروژ۹۶۳۸۲۵۶۸۸۵۷
کوبا۲,۵۹۷۸۷۲,۳۵۵

 

  خاورمیانه و آفریقا
نام کشورابتلافوت شدگانبهبود یافتگان
ایران۳۳۶،۳۲۴۱۹،۱۶۲۲۹۲،۰۵۸
عربستان۲۹۴,۵۱۹۳,۳۰۳۲۶۰,۳۹۳
ترکیه۲۴۵,۶۳۵۵,۹۱۲۲۲۸,۰۵۷
عراق۱۶۴,۲۷۷۵,۶۴۱۱۱۷,۲۰۸
امارات۶۳,۴۸۹۳۵۸۵۷,۱۹۳
کویت۷۴,۴۸۶۴۸۹۶۵,۴۵۱
مصر۹۵,۹۶۳۵,۰۵۹۵۴,۸۸۸
فلسطین اشغالی۸۹,۸۲۲۶۵۱۶۴,۷۴۶
بحرین۴۳,۳۰۷۱۵۹۴۰,۲۷۶
نیجریه۴۲,۶۸۹۸۷۸۱۹,۲۷۰
عمان۸۲,۵۳۱۵۵۱۷۷,۲۷۸
قطر۱۱۴,۲۸۱۱۹۰۱۱۰,۹۵۷
سودان۱۱,۸۹۴۷۷۳۶,۲۴۳
لبنان۴,۳۳۴۵۶۱,۷۵۳
تونس۱,۵۱۴۵۰۱,۱۸۷
فلسطین۱۳,۹۲۸۹۵۷,۷۰۶
یمن۱۸۰۴۵۱۵۹۱۳
سوریه۱,۰۶۰۴۸۳۱۱
لیبی۵,۰۷۹۱۰۸۶۶۰

 

 آسیا و اقیانوسیه
نام کشورابتلافوت شدگانبهبود یافتگان
پاکستان۲۸۶,۶۷۴۶,۱۳۹۲۶۴,۰۶۰
بنگلادش۲۶۹,۱۱۵۳,۵۵۷۱۵۴,۸۷۱
فیلیپین۱۴۷,۵۲۶۲,۴۲۶۷۰,۳۸۷
سنگاپور۵۵,۴۹۷۲۷۴۸,۳۱۲
چین۸۴,۷۵۶۴,۶۳۴۷۹,۰۳۰
ژاپن۳۳,۰۴۹۱,۰۰۴۲۴,۱۷۹
اندونزی۱۳۲,۸۱۶۵,۹۶۸۸۷,۵۵۸
افغانستان۳۷,۲۶۹۱,۳۴۴۲۶,۴۱۵
کره‌جنوبی۱۴,۳۰۵۳۰۱۱۳,۱۸۳
قزاقستان۱۰۱,۳۷۲۱,۲۶۹۷۶,۷۵۶
مالزی۸,۹۷۶۱۲۴۸,۶۴۴
استرالیا۲۱,۷۱۳۳۳۱۱۲,۱۴۴
جمهوری آذربایجان۳۳,۴۸۱۴۸۸۳۰,۰۵۶
تایلند۳,۳۱۰۵۸۳,۱۲۵

 

[تعداد: ۳   میانگین: ۵/۵]
۴ ۱ vote
Article Rating
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن