آیا حلقه های سیاره زحل در حال نابودی و محو شدن هستند؟

در این ویدئو از جدول یاب گزارشی را که دانشمندان ستاره شناسی ارائه داده اند برایتان به نمایش می گذاریم . فیلمی که گزارش از بین رفتن حلقه های سیاره زحل را می دهد. سیاره زحل با حلقه های آن شناخته می‌شود ولی دانشمندان از دهه هشتاد میلادی کشف کرده اند که حلقه های نمادین آن در شرف نابودی هستند. متاسفانه با اکتشافات جدید انجام شده در سال ۲۰۱۷، معلوم شده است که این اتفاق در زمانی بسیار نزدیکتر رخ خواهد داد. اینکه با از بین رفتن حلقه های زحل چه اتفاقی در منظومه شمسی خواهد افتاد کسی نمی‌داند یا اینکه این حلقه ها در میان خود چه چیزی را پنهان می‌کند که به تحقیقات بیشتری نیازمند است.

حلقه های زحل در حال ناپدید شدن هستند! - آسیاکآسیاک

زُحَل یا کیوان  پس از مشتری، دومین سیارهٔ بزرگ منظومهٔ خورشیدی و ششمین سیارهٔ نزدیک به خورشید است. زحل یک گلولهٔ گازی غول‌پیکر است که با وجود حجم زیادش تنها ۹۵ برابر زمین جرم دارد. چگالی این سیاره حدود یک‌هشتم زمین و کمتر از آب است. یک روز کامل در زحل برابر ۱۰ ساعت و ۳۹ دقیقه در زمین و یک سال آن برابر ۲۹٫۵ برابر سال زمین است. از آنجایی که مدار استوایی زحل تقریباً همانند زمین در ۲۷ درجه است، تغییرات زاویهٔ سیاره نسبت به خورشید شبیه به زمین است و در این سیاره نیز همان چهار فصل مشاهده می‌شود. جرم سیارهٔ زحل همانند مشتری از گاز است که بیشتر آن را هیدروژن تشکیل می‌دهد. میزان اندکی هلیوم و متان در رده‌های بعدی گازهای تشکیل‌دهندهٔ سیاره قرار دارند.

در آسمان شب زمین، زحل به دلیل اندازهٔ بزرگ، نسبتاً درخشان دیده می‌شود. زیبایی آسمان زحل به خاطر نوارهای روشن حلقه‌های اطراف آن و نیز به خاطر قمرهای زیادش است.

به علت سرعت حرکت زحل به دور خود در قطب‌های آن نوعی حالت پخی مشاهده می‌شود که سیاره را از شکل کرهٔ کامل دور می‌کند. سیاره زحل از جنبه‌های زیادی شبیه مشتری است، جز اینکه در اطراف آن چندین حلقهٔ شگفت‌انگیز وجود دارد.

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن