دانستنی ها

آیا ماهی ها به خواب می روند؟

جدول یاب ، محمد سیمری : آیا شما می توانید با چشم های باز بخوابید؟ نه! برای خوابیدن، حتما بایستی چشم های خود را ببندید. و به همین علت نیز است که می گویند بیشتر ماهی ها، آن طور که ما می خوابیم، به خواب نمی روند! چشم ماهی ها پلک ندارد تا بسته شود و امکان خوابیدن به آن ها را بدهد. ولی هر گاه شدت نورکاسته شود، ماهی ها استراحت می کنند.

چشم ماهی، از جهات بسیار زیادی به چشم ما شباهت دارد! ولی تفاوت هایی میان این دو نوع چشم وجود دارد؛ چون ماهی در آب می بیند و ما در هوا! در چشم ماهی، مانند چشم انسان، یک عنبیه وجود دارد که دورتادور عدسی را فرا گرفته است. روزنه ی داخل عنبیه، مردمک نامیده می شود. مردمک چشم بیشتر ماهی ها هیچ گاه بزرگ و کوچک نمی شود!

این بدان معنی است که مردمک چشم ماهی برخلاف مردمک چشم انسان، در روشنایی کوچک تر یا در تاریکی بزرگ تر نمی شود! به همین علت، اگر چراغ پر نوری را ناگهان روشن کنیم، ممکن است ماهی تا اندازه ای گیج شود! مردمک ماهی نمی تواند کوچک تر شود و مانند مردمک چشم ما بخشی از نور شدید را به درون چشم راه ندهد. لیکن چشم تعداد اندکی از ماهی ها مردمکی دارند که می تواند کوچک تر شود! در ضمن، ماهی ها نمی توانند گریه کنند! چون غده ی اشکی ندارند. آب محیط باعث مربوط ماندن چشم ماهی ها می شود.

چشم های بیشتر ماهی ها در دو سوی سر آن ها واقع شده است. ماهی ها با هر چشم خویش یک منظره ی متفاوتی را می بینند! میدان دید چشم ماهی ها در هر طرف، بسیار بزرگ است. میدان دید چشم ماهی ها به مراتب از میدان دید چشم انسان بزرگ تر است. ماهی ها می توانند جلو، عقب، بالا و همچنین زیر خود را ببینند. ماهی فقط در جلوی دماغ خود می تواند چشم هایش را بر یک شی ثابت، متمرکز کند.

در اثر آزمایش های گوناگون معلوم شده است که ماهی ها می توانند رنگ ها را از هم تشخیص دهند! ماهی ها می توانند رنگ های قرمز و سبز، و احتمالا آبی و زرد را از یکدیگر بازشناسند ولی این آزمایش درباره ی تعداد انگشت شماری از ماهی ها اجرا شده است. به همین علت نمی توان گفت که همه ی ماهی ها می توانند رنگ ها را از یکدیگر تشخیص دهند! از این لحاظ نیز تفاوت های چشمگیری میان انواع ماهی ها وجود دارد.

کادر امتیازدهی

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

وبگردی

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا