مبلغ سود سهام عدالت امروز ۹ دی ۹۹ چقدر است؟

در این مطلب، توضیحاتی درباره مبلغ سود سهام عدالت به نرخ امروز ۹ دی ۹۹ خواهیم داشت! با ما همراه باشید. سهام عدالت امروز برای سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند نیز افت کرد، مهم‌ترین سوال این گروه این است که چطور سهام عدالت وارد پرتفوی کنیم؟

مبلغ سود سهام عدالت
مبلغ سود سهام عدالت

ارزش واقعی سهام عدالت تحت تاثیر نوسانات بازار سرمایه افزایشی یا کاهشی می‌شود و با اینکه طی هفته‌های گذشته به دلیل صعود بازار، افزایش یافته بود، اما روز چهارشنبه نسبت به سایر روز‌های هفته کمی کاهش یافت.

پس از آزادسازی سهام عدالت، مشمولان این سهام که روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند، می‌توانند با مراجعه به سامانه www.sahamedalat.ir ارزش واقعی سهام و جزئیات دارایی خود را مشاهده کنند.

در پایان معاملات امروز بازار سرمایه، مجموع ارزش نماد‌های تشکیل دهنده سهام عدالت همچون وتجارت، وبصادر، فولاد، فارس، فملی، شتران، وبملت، اخابر، کچاد، شپنا، رمپنا، شبندر، فخوز و کگل کاهش را تجربه کرد.

بر این اساس ارزش سبد ۵۳۲ هزار تومانی و یک میلیون تومانی سهام عدالت به ترتیب به ۹ میلیون و ۹۴۹ هزار تومان و ۱۸ میلیون و ۷۴۶ هزار تومان رسید.

با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۵ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان رسیده است.

سهام عدالت چیست؟

در این مقاله به ذکر ارزش سهام عدالت امروز پرداختیم. اما شاید بسیار از مردم هنوز ابهامات و سوالاتی در خصوص سهام عدالت داشته باشند. به همین دلیل لازم می دانیم تا در ادامه به توضیح و شرح چیستی سهام عدالت بپردازیم. در پاسخ به سوال سهام عدالت چیست باید اشاره کنیم که سهام عدالت در واقع سهامی است که توسط دولت به مردم ( مشمولین ) اعطا شده است.

به عبارت دیگر و در شرحی ساده تر باید اشاره کنیم که در میانه دهه ۱۳۸۰ دولت سهام خود را در ۴۹ شرکت بین مردم تقسیم کرد. طبق تقسیم سهام دولت در ۴۹ شرکت میان مردم، ۴۹ میلیون نفر از جمعیت کشور مشمول دریافت سهام عدالت شدند. در سال ۱۳۸۴ و در پی تفسیر جدید رهبر جمهوری اسلامی ایران از اصل ۴۴ قانون اساسی، سیاست‌ های کلی اصل ۴۴ ابلاغ شد.

اصل ۴۴ خصوصی سازی برخی فعالیت‌ های اقتصادی را مجاز می ‌شمرد. یکی از این موارد گسترش مالکیت در سطح عموم مردم به منظور تامین عدالت اجتماعی بود. با آن تفسیر و این ابلاغیه و مجوز رهبر ایران، دولت تصویب کرد که سهام ۴۹ شرکت دولتی مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی را در چارچوب سهام عدالت و با اهداف مشخصی به مشمولان این طرح واگذار کند.

اما هدف های واگذاری سهام دولت در میان مردم عبارتند از:
 • تامین عدالت اجتماعی
 • فقر زدایی
 • گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران
 • و غیره.

هر چند که قرار بود شش دهک درآمدی نخست جامعه مشمول این طرح شوند اما در عمل دهک‌ های درآمدی به کنار گذاشته شد و دهک  های جمعیتی مبنای عمل به این قانون شدند به این معنا که فارغ از درآمد افراد، گروه‌ های شغلی و صنفی و … مشمولان طرح وا گذاری سهام عدالت قرار گرفتند. در ادامه می توانید لیست شرکت های بورسی موجود در سهام عدالت را مشاهده کنید.

لیست شرکت های بورسی سهام عدالت

همانطور که گفته شد در طرح سهام عدالت باقی مانده سهام دوت در ۴۹ شرکت بورسی در میان مردم تقسیم شد. اما بسیاری از مردم حتی نمی دانند که این ۴۹ شرکت کدام شرکت ها هستند. اما اگر قصد معامله سهام عدالت خود را در بازار معامله دارید بد نیست تا با این شرکت ها نیز آشنا شوید. در ادامه لیست کاملی از شرکت های بورسی سهام عدالت برای شما ارائه شده است.

 • فارس (صنایع‌ پتروشیمی خلیج فارس)
 • شگویا (پتروشیمی ‌شهید تندگویان)
 • حکشتی‌ (کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران)
 • شاوان (پالایش نفت لاوان)
 • دانا (بیمه دانا)
 • بنیرو (شرکت نیرو ترانس)
 • رمپنا (شرکت مپنا)
 • اخابر (مخابرات ایران)
 • فولاد (شرکت فولاد مبارکه اصفهان)
 • شبندر (شرکت پالایش نفت بندر عباس)
 • فولاژ (فولاد آلیاژی ایران )
 • فخوز (شرکت فولاد خوزستان)
 • مارون (پتروشیمی مارون)
 • ساراب ( سیمان داراب )
 • ورنا (سرمایه گذاری رنا)
 • حپترو (حمل و نقل پتروشیمی)
 • کچاد (شرکت چادرملو)
 • وپست (شرکت پست)
 • مارون (پتروشیمی مارون)
 • شتران (پالایش نفت تهران)
 • بسویچ (شرکت پارس سویچ)
 • شراز (پالایش نفت شیراز)
 • وبصادر ( بانک صارات ایران)
 • وتجارت (بانک تجارت)
 • وبملت (بانک ملت)
 • خاور ( ایران خودرو)
 • وتجارت (بانک تجارت)
 • شراز (پالایش نفت شیراز)
 • فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)
 • سدشت (سیمان دشتستان)
 • و غیره.

چرا همه افراد مشمول دریافت سهام عدالت نیستند؟

همانطور که گفته شد در طرح واگذاری سهام دولت در ۴۹ شرکت بورسی حدود ۴۲ میلیون از افراد جامعه مشمول دریافت سهام عدالت شدند. اما در اینجا این سوال مطرح است که چرا بعضی از افراد جامعه مشمول دریافت سهام عدالت نشدند؟ و یا چه کسانی مشمو دریافت سهام عدالت نیستند؟. در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که سهام عدالت با الویت قرار دادن افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی آغاز شد. اما در نهایت گروه ‌های زیادی از اقشار جامعه مشمول دریافت آن شدند.

بر اساس آمار ها در سال ۱۳۸۵ که طرح سهام عدالت کلید خورد جمعیت کشور حدود ۷۰ میلیون نفر بود که از این تعداد ۴۹ میلیون نفر سهامدار سهام عدالت شناخته شدند. بنابراین در حال حاضر با توجه به جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفری کشور، بیش از ۳۰ میلیون نفر سهام عدالت ندارند. با افزایش تورم و وجود مشکلات معیشتی بسیاری از افراد مایلند بدانند که آیا امکان ثبت نام مجدد در هام عدالت وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که در حال حاضر امکان ثبت نام در سهام عدالت وجود ندارد. اما حسن شجاعی، نماینده منتخب مردم ابهر، خرم‌ دره و سلطانیه در یازدهمین مجلس شورای اسلامی طی نامه ‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور، اضافه شدن سه گروه دیگر از اقشار جامعه شامل باز ماندگان، اضافه ‌شدگان و جا ماندگان سهام عدالت به جمع مشمولان این سهام را خواستار شد.

از آنجایی که موضع سازمان خصوصی ‌سازی در خصوص ثبت نام جدید این است که باید قانون برای آن تصویب شود، به نظر می ‌رسد شاید در آینده قانونی برای ثبت نام گروه ‌های جدید در مجلس تصویب شود. اما متاسفانه در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد.

چه کسانی مشمول دریافت سهام عدالت هستند؟

با تب و تاب گرفتن اخبار مربوط به سهام عدالت و موضوع آزاد سازی سهام عدالت بسیار از افراد سوالاتی در این خصوص دارند که چه کسانی مشمول دریافت سهام عدالت هستند؟ یا از کجا بدانیم که آیا مشمول سهام عدالت هستیم یا خیر. در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که برای کسب اطلاع در این خصوص که آیا شما مشمول دریافت سهام عدالت هستید یا خیر می توانید به سامانه سهام عدالت مراجعه کنید.

همه مردم می ‌توانند وارد سامانه سهام عدالت شوند. اگر توانستید وارد سامانه بشوید، یعنی شما مشمول دریافت سهام عدالت هستید و یا سهام دارید. اما اگر در این سامانه اجازه ورود به شما داده نشد و یا کد ملی شما شناسایی نشد این بدان معناست که شما مشمول دریافت سهام عدالت نیستید.

مبلغ سهام عدالت چقدر است؟

مبلغی که در زمان تخصیص سهام عدالت به سهام داران داده شده  بین ۳۰۰ هزار تا یک میلیون تومان برای هر فرد متغیر است. همچنین لازم به ذکر است که سهام عدالت اکثر کسانی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی هستند معادل یک میلیون تومان و برای دیگر سهامداران این مبلغ کمتر است. بر اساس این طرح مشمولان ابتدا ۵۰۰ هزار تومان و بعد تا یک میلیون تومان سهام عدالت در اختیارشان قرار گرفت.

همچنین در این طرح هزینه خرید این سهام از محل سود سهام کسر شد تا افراد مشمول طرح که در ۱۸ مرحله شناسایی شده بودند و تعداد آنها به روایتی تا ۴۶ میلیون نفر می ‌رسید، صاحب سهامی شوند که نمی‌ دانستند دقیقا سهام چه شرکتی است و البته اجازه خرید و فروش آن را هم نداشتند.

آزاد سازی سهام عدالت به چه معناست؟

همانطور که گفته شد در طرح وا گذاری سهام عدالت در واقع مردم سهامدار باقی مانده سهام دولت در شرکت های بورسی شدند. اما همانطور که گفته شد تا قبل از این مردم در خصوص شرکت بورسی که سهام آن را دارند، میزان سهام و موارد دیگر هیچ اطلاعاتی نداشتند. به عبارت دیگر مردم نمی توانستند مدیریت امور مربوط به سهام خود را مدیریت کرده و حق معامله و خرید و فروش آن را نیز نداشتند.

اما با مطرح شدن طرح آزاد سازی سهام عدالت شرایط کمی با سال های قبل تفاوت دارد. در این طرح که با موافقت رهبر جمهوری اسلامی نیز همراه شد، مردم و دارندگان سهام عدالت می توانسند با مراجعه به سایت و سامانه سهام عدالت، نسبت به آزاد سازی آن اقدام کنند. منظور از آزاد سازی ، اعطای اختیار تمام به سهام داران برای نگه داری ، معامله و خرید و فروش سهام خود می باشد.

در این طرح همچنین افرادی که تمایلی به آزاد سازی سهام خود نداشتند می توانستند مدیریت امور مربوط به سهام خود را مانند قبل به دولت واگذار کنند. و در موعد های مشخص سود حاصله از معاملات را دریافت کنند. این طرح با استقبال زیادی همراه شد و بسیاری از مردم نسبت به آزاد سازی سهام عدالت اقدام کرده و بسیاری از بانک ها نیز با پرداخت مبالغی مبتنی بر ارزش روز سهام عدالت، سهام سهامدارانی که مایل به فروش سهام خود بودند را خریداری کردند.

اعلام نحوه دریافت سود سهام عدالت به روش مستقیم و غیر مستقیم

افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سود سهام ‌شان به حساب ‌های معرفی شده توسط سرمایه گذاران و برای کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده ‌اند، به حساب شرکت‌ های سرمایه گذاری استان‌ها واریز می ‌شود.

در اطلاعیه مدیریت نظارت بر ناشران بازار سرمایه آمده است: افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند، سود سهام ‌شان به حساب های معرفی شده توسط سرمایه گذاران و برای کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، به حساب شرکت‌های سرمایه گذاری استان‌ها واریز می شود و تا زمان تعیین تکلیف این وجوه، شرکت ‌های استانی حق دخل و تصرف در آن را نخواهند داشت.

سهام عدالتی ها فریب نخورند!

پس از آزادسازی سهام عدالت، بازار برخی کانال های فضای مجازی برای گرفتن اطلاعات مشمولین به بهانه مدیریت سهام آنها داغ شد؛ موضوعی که مدیر مباره با پولشویی شرکت سپرده گذاری مرکزی نسبت به آن هشدار داده و تاکید کرده که اخبار مربوط به سهام عدالت از طریق همین شرکت پیگیری شود.

پس از آزادسازی سهام عدالت، بازار برخی کانال های فضای مجازی برای گرفتن اطلاعات مشمولین به بهانه مدیریت سهام آنها داغ شد؛ موضوعی که مدیر مباره با پولشویی شرکت سپرده گذاری مرکزی نسبت به آن هشدار داده و تاکید کرده که اخبار مربوط به سهام عدالت از طریق همین شرکت پیگیری شود.
به گزارش ایسنا، برخی از کانال ها در فضای مجازی با صدور پیام هایی اعلام می کنند که یا خریدار سهام عدالت مشمولان هستند یا وعده مدیریت سهام و ارائه سود را به فرد می دهند و از این طریق اطلاعات فردی یا شماره کارت سهامدار را اخذ و از این اطلاعات سوء استفاده می کنند.
در همین رابطه فرجی نیا، مدیر مبارزه با پولشویی شرکت سپرده گذاری مرکزی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برخی پیام هایی که درمورد سهام عدالت در فضای مجازی رد و بدل می شود، اظهار کرد: این پیام ها یا با هدف عضو گیری یا برای اخذ اطلاعات افراد ارسال می شود و با هر هدفی که باشد مورد تایید شرکت سپرده گذاری مرکزی نیست. درواقع این اقدام غیرقانونی است و درصورت مشاهده توسط واحدهای حقوقی پیگیری می شود.
وی ادامه داد: مشمولان سهام عدالت باید فقط در لینک معتبر سامانه سجام ثبت نام کنند یا برای فروش سهام خود، زمانی که دوباره امکان فروش فراهم شد، از طریق کارگزاری های معتبر و مورد تایید سازمان بورس اقدام کنند و تحت تاثیر چنین تبلیغاتی قرار نگیرند.

۰ ۰ رای
Article Rating
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]
برچسب ها

حوا ابراهیم نژاد

به نام دادار حق هم او اول و آخر است و هم او ظاهر و باطن. خبرنگاری حرفه‌اي است كه شب و روز ندارد. حرفه ای که قلم را در دست می گیرد و قسم به آن که باید از آن سخن صدق ببارد. یک نویسنده و خبرنگار موفق واقعیت ها را در غالب حقیقت شرح می دهد نه در قاب شرحیات و شایعات. این حقیر تلاش دارد که نویسنده ای صادق باشد.ارادتمند شما
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن