ازدواج بدون رضایت ولی چگونه صورت می گیرد؟

دختران در زمان ازدواج اجازه ای از بزرگترهای خود باید داشته باشند اما آیا در قانون کشور ما ازدواج بدون رضایت ولی هم ممکن است ؟ پاسخ این سوال را در این مطلب از زبان کارشناس مربوطه خواهیم خواند.ازدواج بدون رضایت ولی چگونه صورت می گیرد ؟

سجاد روزبهانی وکیل پایه یک دادگستری در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اذن ولی در خصوص ازدواج اظهار کرد: ازدواج یک قرارداد است که برای تحقق آن باید شرایط قانونی خاصی رعایت شود و یکی از این شرایط داشتن اذن ولی است.

روزبهانی گفت: پسران زیر سن  ۱۵ سال تمام شمسی و دختران دوشیزه گرچه به بلوغ رسیده باشند برای ازدواج نیاز به اذن ولی دارند.

این وکیل دادگستری بیان کرد: بنابراین دختری که ازدواج کرده اما همسرش از او جدا شده یا فوت کرده و همچنان باکره است برای ازدواج بعدی نیز نیازمند اذن ولی است.

وی تصریح کرد: ولایت حق و تکلیفی است که در قانون ما به پدر و جد پدری اطفال واگذار شده است و همان طور که اشاره شد برخی آثار ولایت بر دختران پس از سن بلوغ نیز باقی می ماند.

روزبهانی گفت: اگرچه در عرف معمولا اذن ازدواج دختر از پدر گرفته می شود، اما بر اساس قانون جد پدری نیز حق اذن دادن برای ازدواج را دارد و با اجازه هر یک از پدر یا پدر بزرگ پدری ازدواج محقق می شود.

این وکیل دادگستری ادامه داد: اما گاهی با وجود شرایط مطلوب و تحقق معیارهای منطقی، ولی از دادن اذن برای ازدواج خودداری می‌کند، در این صورت دختر برای ازدواج باید به همان قانونی پناه ببرد که در مرحله اول ازدواج او را منوط به اجازه ولی دانسته است.

وی بیان کرد: اگر پدر یا جد پدری بدون دلیل موجه از دادن اذن خودداری کنند یا دسترسی به آن‌ها ممکن نباشد پس از درخواست دختر و معرفی فرد مورد نظر به دادگاه، در صورت احراز شرایط و با صلاحدید دادگاه ازدواج بدون اذن ولی ممکن خواهد شد.

روزبهانی گفت: در صورت فوت پدر و جد پدری دختر برای ازدواج کردن نیاز به گرفتن اجازه از کسی ندارد.

 

 

 

 

بیشتر بخوانید :

فتوای رهبر انقلاب راجع به حکم شرعی ازدواج سفید

۰ ۰ آرا
امتیازدهی به مقاله

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
دکمه بازگشت به بالا