اعیاد شعبانیه در تقویم سال ۱۴۰۰ چه روزی هستند؟

اعیاد شعبانیه از اعیاد بسیار بابرکت و عزیز در بین شیعیان اسلام هستند که روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ مصادف است با میلاد امام حسین علیه اسلام و روز پاسدار، میلاد امام سجاد علیه اسلام و میلاد حضرت عباس علیه السلام و روز جانباز.

 

سوم شعبان

کشتی نجات( ولادت امام حسین علیه السلام)

امام سوم، ابو عبد الله حسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام، در سوم ماه شعبان در شهر مدینه به دنیا آمد. مادرش فاطمه دخت رسول الله (ص) بود. آن حضرت با نثار خون پاک خود و یارانش، از اسلام و ارزشهای اسلامی پاسداری نمود. روز میلاد آن امام عزیز به روز پاسدار نامگذاری شده است.

این روز در تقویم سال ۱۴۰۰ ، روز یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ ولادت سالار شهیدان، امام حسین علیه السلام و روز پاسدار [ ٣ شعبان ] مشخص شده است.

ویژه نامه ولادت امام حسین(ع).jpg
اعیاد شعبانیه

چهارم شعبان

قمر بنی هاشم(ولادت حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام)

حضرت ابوالفضل العباس فرزند امیرالمؤ منین علیهما السلام، در ۴ شعبان سال ۲۶ هجری در مدینه به دنیا آمد. مادرش فاطمه کلابیه بود که بعدها با کنیه «ام البنین» شهرت یافت. آن حضرت ، قامتی رشید ، چهره ای زیبا و شجاعتی کم نظیر داشت و به خاطر سیمای جذابش او را «قمربنی هاشم» می گفتند. در حادثه کربلا، سمت پرچمداری سپاه حسین (ع) و سقایی خیمه های اطفال و اهل بیت امام را داشت. به خاطر فداکاری و جانبازی آن حضرت در روز عاشورا، روز میلادش به نام روز جانباز نامگذاری شده است.

این روز بزرگ در تقویم سال ۱۴۰۰ شمسی روز دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ ولادت ابوالفضل العباس علیه السلام و روز جانباز [ ۴ شعبان ] مشخص شده است .

ویژه نامه ولادت عباس بن علی (ع).jpg

پنجم شعبان

زینت عبادت کنندگان ( ولادت امام سجاد علیه السلام)

پیشوای چهارم شیعه، حضرت سجاد، امام علی بن الحسین، زین العابدین (ع)، در روز ۵ شعبان سال ۳۸ هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود. مادرش شهربانو دختر یزدگرد بود. نقش عمده آن حضرت در نهضت عاشورا، پیام رسانی خون شهیدان کربلا و حفظ دستاوردهای آن انقلاب خونین بود. «صحیفه سجادیه» مجموعه ای از دعاهای آن حضرت است که اینک در دست ما به عنوان گنجینه ای از معارف دینی موجود است .

ویژه نامه ولادت امام سجاد (ع).jpg

در تقویم سال ۱۴۰۰ شمسی روز سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ ولادت امام زین العابدین علیه السلام [ ۵ شعبان ] مشخص شده است .

 

 

 

بیشتر بخوانید :

عکس های پروفایل و کارت پستال نیمه شعبان و تولد امام زمان (عج)

۰ ۰ آرا
امتیازدهی به مقاله

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
دکمه بازگشت به بالا