بررسی مشخصات ناوشکن دنا + اولین عکس از ناوشکن دنا

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره مشخصات ناوشکن دنا خواهیم داشت! با ما همراه باشید. امیر سرتیپ حاتمی ، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران به تازگی در مراسم بزرگداشت هفته بسیج که به صورت ویدئو کنفرانس و ارتباط تصویری با حدود ۸۰ مرکز وزارت دفاع در سراسر کشور برگزار شد، درباره ناوشکن تمام ایرانی دنا  گفت:

” وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح یک وزارتخانه انقلابی با  تفکرات و اندیشه ‌های ناب بسیجی است. این سازمان با تمام توان به پیشرفت و تعالی خود ادامه می دهد و بی شک این پیشرفتهای خیره کننده در چند دهه اخیر مرهون این تفکر و نگرش انقلابی است و انشالله با همین جهت گیری در آینده نزدیک ناوشکن تمام ایرانی دنا را که به لحاظ امکانات و تجهیزات و عملکرد متفاوت از ناوشکن های هم نسل خود است؛ تحویل نیروی دریایی ارتش خواهیم داد. “

اما درباره ناوشکن دنا به عنوان یکی از پیشرفته ‌ترین شناورهای کلاس موج بد نیست بدانید رادار آرایه فازی سه بعدی، موشک‌ های سطح ‌به‌ سطح و سطح به هوا، سامانه مخابراتی امن یک پارچه، سامانه جنگال بسیار پیشرفته و سامانه دفاع نقطه ‌ای از جمله ویژگی‌ های دنا نسبت به دیگر ناوشکن‌ ها است.

این ناوشکن در ادامه پروژه ساخت مجموعه ‌ای از شناور‌های نظامی با عنوان پروژه موج است که سال ‌ها پیش شاهد به آب اندازی ناوشکن ‌های جماران و جماران ۲ یکی در جنوب و دیگری در شمال کشور بودیم. جماران که پرچمدار ورود ایران به ساخت کلاس تازه‌ ای از  ناوشکن ‌های موشک ‌انداز (ناو محافظ) است، حاوی چنان ذخایر عظیم تجربی و فنی برای دانشمندان دفاعی کشورمان در عرصه دریا است که ساخت هر شناوری پس از به آب اندازی آن، تکامل ویژه‌ تری را به ساختار دفاعی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بخشید و حالا دنا ، تازه ‌ترین ناوشکن نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که به همت سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و با نظارت و مشارکت نیروی دریایی تکمیل شده است.

این ناوشکن به مانند جماران ۱ و ۲ و سهند  مجهز به سامانه جامع مدیریت نبرد و سامانه جنگال بوده و قابلیت حمل بالگرد را داراست را نیز داراست. رادار کنترل آتش با قابلیت ردیابی جنگنده و موشک ‌های کروز، نبرد همزمان با اهداف سطحی، زیرسطحی و هوایی، بکارگیری سامانه جامع مدیریت نبرد از طریق ایجاد شبکه ‌ای از حس گرها، رادار‌ها و سلاح‌ ها به منظور ردگیری، تشخیص و انتخاب هدف و انتخاب سلاح بهینه و کمک به فرمانده جهت تصمیم ‌گیری و تخصیص سلاح برای هدف مورد نظر، بکارگیری سامانه کنترل مانیتورینگ به منظور کنترل و هماهنگی عملیاتی فی‌مابین موتور، شافت، پروانه و ناوبری و بکارگیری سیستم رانش با توان بالا جهت تامین سرعت بهینه شناور از نقاط برجسته این شناور است که همگی نسبت به جماران ۱ و ۲، ارتقا یافته و بهینه‌سازی شده است.

همچنین با بومی‌ سازی دانش ساخت سامانه‌ هایی نظیر اپترونیک، رادار هوایی، کنسول‌ های سامانه کنترل آتش، سونار فعال و غیرفعال، رادار کنترل آتش، سامانه‌های مخابرات داخلی، بی‌سیم‌ها و رادار ناوبری در داخل کشورمان، جدیدترین نوع از این تجهیزات در دنا بارگزاری شده است که می ‌تواند پیشقراول ناوشکن‌های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران باشد.

به گفته دریادار رستگاری ، مدیرعامل سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع، ناوشکن دنا دارای آخرین نسخه از رادار آرایه فازی سه بعدی، موشک‌های سطح‌به‌سطح و سطح به هوا، سامانه مخابراتی امن یکپارچه، سامانه جنگال بسیار پیشرفته و سامانه دفاع نقطه‌ای است که برخی از تجهیزات بکارگیری شده در این شناور آن را متمایز از دیگر ناوشکن‌ها ساخته است.

این ناوشکن حدود ۱۵۰۰ تن وزن، ۹۵ متر طول، ۱۱ متر عرض است و قادر خواهد بود حدود ۳۰ گره دریایی معادل ۵۷ کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد. همچنین به گفته امیر دریادار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش،   نصب سیلو‌های پرتاب عمودی موشک نیز بر روی ناوشکن دنا طراحی و اجرا شده است.

دنا نشان دیگری از بلوغ علمی و صنعتی ایران اسلامی است که پرچم ایران را در آب‌ های دور برافراشته نگاه خواهد داشت و از آن جا که در تمامی حوزه‌ها نظیر سیستم‌ های راداری، مخابراتی، موشکی، توپخانه و جنگال از دانش بومی بهره می ‌برد، تعمیرات و نگهداری و بروزآوری تجهیزات آن در آینده نیز با هزینه بسیار کمتری و با اتکای به توان داخلی میسر خواهد بود و همچون نگینی بر دل دریا‌ها و اقیانوس ‌ها خواهد درخشید.

۰ ۰ رای
Article Rating
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها

محمد سیمری

از سال 91 در حوزه نویسندگی وبسایت و خبرنویسی فعالیت دارم؛ و میتونم بگم این حوزه، جزو علاقه مندی های باارزش من هست...
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن