بزرگترین تولید کنندگان برنج در جهان به ترتیب کدامند ؟

بزرگترین تولید کننده برنج ، کشورهایی که بیشترین تولید برنج را دارند، در لیست بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان برنج جهان نیز قرار دارند که در ادامه بزرگترین تولید کننده برنج در جهان را به ترتیب قرار داده ایم .

بزرگترین تولید کننده برنج 

بزرگترین تولید کننده برنج در جهان

برنج از مهم‌ترین غلات و اقلام غذایی جهان است. نیمی از جمعیت جهان، به برنج به عنوان یک غذای اصلی وابسته هستند. هم‌اکنون «ده‌ها هزار نوع برنج» در جهان وجود دارد، اما اینها در دو زیرگونه کلی جای می‌گیرند. دو زیرگونه اصلی شامل برنج «جاپونیکا» با نام علمی Oryza sativa japonica و برنج «ایندیکا» با نام علمی sativa indica می‌شوند.

شواهد پیدایشی نشان می‌دهد که برنج در ۸۲۰۰–۱۳۵۰۰ سال پیش در دره رودخانه پرل چین سرچشمه گرفته‌است. پیشتر، اسناد باستانشناسی حدس می‌زدند که برنج در دره رودخانه یانگ تسه در چین اهلی شده باشد. برنج از آسیای شرقی، به مناطق جنوبی تر و آسیای جنوبی گسترش یافت. برنج توسط استعمارگران اروپایی از آسیای غربی به اروپا و آمریکا معرفی شد.

تولید برنج

در سال ۲۰۱۸ تولید جهانی برنج برابر ۷۸۲ میلیون تن بوده‌است که ۵۰٪ از این میزان متعلق به چین و هند می‌باشد. سایر تولیدکنندگان اصلی اندونزی، بنگلادش و ویتنام می‌باشند.

بسیاری از کشورهای تولیدکننده برنج به دلیل ضعف جاده‌ها، فناوری‌های ضعیف نگهداری، زنجیره عرضه ناکارآمد و ضعف کشاورز برای رساندن محصول به بازار و توزیع کننده‌های جزئی، دچار ضرر و زیان‌های فراوان و تلفات در محصول برداشت شده می‌شوند.

گونه‌های جهانی برنج

در جهان بیش از ۱۲۰٫۰۰۰ گونه برنج وجود دارد. اتحادیه اروپا و سازمان‌های گمرک کشورهای عضو برای ارزیابی و دریافت عوارض وارداتی بین ۵۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ (آلمان) گونه برنج را طبقه‌بندی و تفکیک کرده‌اند .

۱۲ تولیدکننده برنج در دنیا عبارتند از:

 1. هند
 2. چین
 3. اندونزی
 4. بنگلادش
 5. ویتنام
 6. میانمار
 7. تایلند
 8. فیلیپین
 9. برزیل
 10. ژاپن
 11. پاکستان
 12. ایران

۱- هند اولین تولید کننده برنج در دنیا

شرکت بنگال غربی، شرکت اوتار پرداش و شرکت پنجاب از بزرگترین پرورش دهندگان و تولید کنندگان برنج در کشور هند می باشد. در زیر به بررسی اجمالی سه شرکت از بزرگترین تولید کنندگان برنج در کشور هند می پردازیم.

 • بنگال غربی West Bengal

بنگال غربی، یکی از بزرگترین کارخانه های تولید کننده برنج در هند است. تقریبا نیمی از اراضی قابل کشت منطقه ی بنگال، زیر کشت برنج قرار دارد. در سال ۲۰۱۶ ، این شرکت حدود ۱۵/۷۵ میلیون تن برنج تولید نموده است.

 • اوتار پرادش Uttar Pradesh

اوتار پرادش دومین کارخانه ی بزرگ تولید کننده برنج در کشور هند می باشد. تقریباً ۵٫۸۶ میلیون هکتار از اراضی را زیر کشت برنج قرار داده است و سالانه حدود ۱۲٫۵ میلیون تن برنج تولید می کند.

 • پنجاب Punjab

سومین کارخانه ی بزرگ تولید کننده برنج در کشور هند، پنجاب است که در طی سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ حدود ۱۱٫۸۲ میلیون تن برنج تولید کرده است. مساحتی که در آن برنج کشت می شود ، بیش از ۲٫۹۷ میلیون هکتار می باشد.

۲- چین دومین تولید کننده برنج در دنیا

کشور چین در کشت و تولید برنج در دنیا رتبه ی دوم را دارد. این کشور بیش از سی سال است که با شرکت موسسه ی تحقیقاتی و بین المللی برنج همکاری دارد و طی ۱۲ پروژه ی بزرگ، اقدام به تولید بیش از ۴۹ گونه برنج، با کیفیت بالا نموده است.

چین با همکاری موسسه ی یاد شده در هر هکتار، بیش از ۱۲ تن برنج تولید می کند. قابل ذکر است که این کشور در سال ۲۰۱۴ با تولید ۲۰۷ میلیون تن برنج، رتبه ی اول تولید برنج در جهان را به خود اختصاص داد و بزرگترین تولید کننده برنج در دنیا شد.

به عنوان مثال، شرکت بجینگ شیپولر (Beijing Shipuller) یکی دیگر از مهم ترین تولید کنندگان و فروشندگان برنج در کشور چین می باشد. این کشور بزرگ و تولید کننده برنج، با استفاده از پیشرفته ترین ابزار ها و ماشین آلات صنعتی، و با استفاده از علم روز دنیا، بازده ی زمین های زیر کشت خود را افزایش داده و از این رو یکی از پیش رو ترین کشور ها در حوزه ی کشاورزی و کشت برنج در دنیا می باشد.

۳. اندونزی سومین تولید کننده برتر برنج

میزان مصرف برنج اندونزی در سال ۲۰۱۰ بیش از ۱۳۹ کیلوگرم سرانه در سال و جزء بالاترین در جهان بوده است. جمهوری اسلامی ایران تخمین می زند که اندونزی در ۲۵ سال آینده به ۳۸ درصد برنج جهان را تامین می کند. ، به این معنی که برای پر کردن شکاف باید عملکرد متوسط ۴٫۶ تن در هکتار به بیش از ۶ تن در هکتار برسد.

آمار برنج برای اندونزی در سال ۲۰۰۹:

 • مساحت کل برداشت شده برنج در اندونزی ۱۲،۸۸۳،۶۰۰ هکتار
 • تولید برنج در اندونزی: ۶۴،۳۹۸٫۹۰۰ تن
 • مصرف برنج آسیاب شده: ۳۸٫۹۰۰،۰۰۰ تن
 • صادرات برنج: داده صادراتی موجود نیست

۴. بنگلادش چهارمین تولید کننده برتر برنج

در مقایسه با سایر کشورهایی که برنج یکی از اصلی ترین کشت آنها محسوب می شود ، بنگلادش سرانه مصرف بیشتری از برنج را نشان می دهد و گفته می شود که دو سوم جمعیت این کشور از برنج برای غذای مصرفی خود استفاده می کنند، برنج بیشتر توسط کشاورزان خرده کاشت و پرورش می یابد ، که در صورت وجود مازاد مقداری از آن را می فروشند ، اما بیشتر آن را برای مصرف خانواده خود استفاده می کنند.

آمار برنج برای بنگلادش در سال ۲۰۰۹:

 • مساحت کل برداشت شده برنج : ۱۱۳،۰۰۰،۰۰۰ هکتار
 • تولید برنج خام: ۴۷،۷۰۰،۰۰۰ تن
 • مصرف سالانه برنج سرانه: ۱۶۰ کیلوگرم

۵. ویتنام پنجمین تولید کننده برتر برنج

از سال ۲۰۱۰ ، ویتنام پنجمین تولید کننده برتر برنج در جهان و دومین صادر کننده بزرگ برنج است. ویتنام در درجه اول اقتصاد کشاورزی، مبتنی بر برنج را دارد. برنج در ۸۲ درصد از اراضی زراعی کشت می شود و ۸۰ درصد کربوهیدرات و ۴۰ درصد پروتئین مصرف متوسط ویتنامی ها را تأمین می کند. بیشتر برنج های تولید شده در ویتنام به ترتیب در دو منطقه غنی از شمال و جنوب – رودخانه سرخ و مکونگ است. حدود ۵۲ درصد برنج ویتنام در رودخانه مکونگ و ۱۸ درصد دیگر در رودخانه دلتا تولید می شود.

آمار برنج ویتنام در سال ۲۰۱۰:

 • مساحت کل برداشت شده برنج : ۷،۴۱۴،۳۰۰ هکتار
 • کل تولید برنج: ۳۸،۷۲۵،۱۰۰ تن
 • صادرات برنج: ۶،۶۷۱،۷۲۲ تن

۶. میانمار ششمین تولید کننده برتر برنج

برنج یک محصول مهم کشاورزی در این کشور است که در بیش از نیمی از اراضی قابل کشت این کشور کشت می شود. میانمار در نیمه اول دهه ۱۹۰۰ بر بازار صادرات جهانی تسلط داشت و سه چهارم صادرات برنج جهان را به خود اختصاص می داد ، اما این با جنگ جهانی دوم کمتر شد.

آمار برنج برای میانمار (برمه) در سال ۲۰۱۱:

 • مساحت کل برداشت برنج : ۸،۱۰۰،۰۰۰ هکتار
 • تولید برنج: ۳۲،۶۰۰،۰۰۰ تن
 • مصرف برنج آسیاب شده: ۹۹۹۸،۴۰۰ تن
 • صادرات برنج: ۱،۰۰۰،۰۰۰ تن
 • مصرف سالانه برنج سرانه: ۵۱۰ کیلوگرم

۷. تایلند هفتمین تولید کننده برتر برنج

تایلند بزرگترین صادرکننده برنج جهان است. برنج برای تایلند از نظر اقتصادی و فرهنگی دارای اهمیت است. این کشور ادعا می کند که تولید کننده برنج یاس دوست داشتنی ، با کیفیت و معطر است. برنج ۵۵ درصد از اراضی قابل کشت تایلند را اشغال می کند ، و این یکی از اصلی ترین غذاهای جمعیت در کل براکت های درآمد این کشور است.

آمار برنج تایلند در سال ۲۰۱۱:

 • مساحت کل برداشت شده : ۱۰،۲۴۸،۰۰۰ هکتار
 • تولید برنج: ۳۰،۴۶۶،۹۲۰ تن
 • مصرف برنج آسیاب شده: ۱۰،۴۰۰،۰۰۰ تن
 • صادرات برنج: ۹،۵۰۰،۰۰۰ تن
 • مصرف سرانه سالانه برنج: ۱۱۹ کیلوگرم

۸. فیلیپین هشتمین تولید کننده برتر برنج

برنج ماده غذایی اصلی در فیلیپین است. این کشور ، مجمع الجزایر ، نهمین تولیدکننده برتر برنج در جهان است. با این حال ، این کشور همچنین صادر کننده برنج برتر جهان است.

آمار برنج برای فیلیپین در سال ۲۰۰۹:

 • مساحت کل برداشت شده برنج: ۴۵۳۲٫۳۰۰ هکتار
 • تولید برنج: ۱۶،۲۶۶،۴۲۰ تن
 • کل تولید برنج: ۱۶۲۰۰،۰۰۰ تن
 • واردات برنج: ۱۸۰۰۰۰۰ تن متریک
 • مصرف سرانه سالانه برنج: ۱۲۸ کیلوگرم

برزیل دهمین تولید کننده برتر برنج در سراسر جهان است و بزرگترین تولید کننده در خارج از آسیا است. اگرچه برزیل در سال ۲۰۰۳/۲۰۰۴ به خودکفایی برنج رسید ، در حال حاضر این کشور برنج را هم وارداتی می کند و هم صادر می کند. بیشتر صادرات از برزیل به آفریقا می رود.

آمار برنج برای برزیل در سال ۲۰۰۹:

 • مساحت کل برداشت شده برنج : ۲،۹۰۰،۰۰۰ هکتار
 • کل تولید برنج: ۱۲،۶۵۰،۰۰۰ تن
 • کل مصرف برنج: ۱۲،۶۰۰،۰۰۰ تن
 • واردات برنج: ۱۸۰۰۰۰۰ تن متریک
 • مصرف سالانه برنج سرانه: ۳۳ کیلوگرم

۱۰. ژاپن دهمین تولید کننده برتر برنج

ژاپن تنها کشور صنعتی است که کشاورزی آن مبتنی بر برنج است. کشت برنج در ژاپن بین سالهای ۱۳۰۰۰ تا ۳۰۰ قبل از میلاد از چین وارد شد. از آن زمان تا به امروز ، برنج تأثیر قابل توجهی در ساختار اجتماعی و فرهنگ این کشور داشته است.

آمار برنج برای ژاپن در سال ۲۰۰۹:

 • مساحت کل برداشت شده برنج : ۱۶۲۴،۰۰۰ هکتار
 • تولید برنج: ۸٫۴۷۴٫۰۰۰ تن
 • مصرف برنج آسیاب شده: ۸،۷۹۷،۰۰۰ تن متریک
 • واردات برنج: ۸۶۹،۰۰۰ تن
 • مصرف سالانه برنج سرانه: ۵۷ کیلوگرم

۱۱. پاکستان یازدهمین تولید کننده برتر برنج جهان

پاکستان یازدهمین تولید کننده برتر برنج در جهان است. صادرات پاکستان ۸٪ از کل تجارت برنج جهان را تشکیل می دهد. برنج یک محصول مهم در اقتصاد کشاورزی پاکستان است. برنج یک محصول مهم و به عنوان غذای اصلی در پاکستان مصرف می شود.

در سال ۲۰۱۶/۱۷ ، پاکستان ۶٫۷ میلیون تن تولید کرد که از این تعداد حدود ۴ میلیون ، عمدتا به کشورهای همسایه ، خاورمیانه و آفریقا صادر شده است. برنج در اراضی حاصلخیز منطقه سند و پنجاب رشد می کند که میلیون ها کشاورز به عنوان اصلی ترین اشتغال خود به کشت برنج تکیه می کنند. از معروف ترین نوع برنج رشد یافته در پاکستان شامل باسماتی است که به دلیل طعم و کیفیت آن معروف است. پاکستان تولید کننده اصلی این نوع است.

۱۲. ایران تولید کننده با کیفیت ترین برنج جهان

اما در کشور ایران، برنح ایرانی با عطر و بوی خاص خود، از دیگر برنج های دنیا متمایز است. با وجود انواع برنج، مانند برنج هندی، برنج پاکستانی و برنج تایلندی در کشور ایران، کماکان برنج ایرانی به دلیل طعم و بوی خوب و خاص خود و همچنین به دلیل خوش پخت بودن برنج ایرانی، در ایران طرفداران زیادی دارد.

از این رو برنج ایرانی از دیگر برنج های پر طرفدار در داخل و خارج از کشور می باشد. ایران سالانه بیش از ۲ میلیون تن برنج تولید می کند که بیشترین برنج تولید شده مربوط به دو استان مازندران و گیلان می باشد.

شرکت گیلان کشت از تولید کنندگان و فروشندگان بزرگ برنج در کشور می باشد. این تولید کننده برنج، با دارا بودن انواع برنج ایرانی، همانند برنج صدری، هاشمی، طارم، دودی و برنج قهوه ای، به فروش اینترنتی برنج در ایران به صورت عمده و جزیی نیز می پردازد. با مراجعه به پایگاه اینترنتی گیلان کشت، می تواند انواع برنج ایرانی را در بسته بندی ها و مقادیر مختلف تهیه و خریداری نمود.

۰ ۰ رای
Article Rating
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها

حوا ابراهیم نژاد

به نام دادار حق هم او اول و آخر است و هم او ظاهر و باطن. خبرنگاری حرفه‌اي است كه شب و روز ندارد. حرفه ای که قلم را در دست می گیرد و قسم به آن که باید از آن سخن صدق ببارد. یک نویسنده و خبرنگار موفق واقعیت ها را در غالب حقیقت شرح می دهد نه در قاب شرحیات و شایعات. این حقیر تلاش دارد که نویسنده ای صادق باشد.ارادتمند شما
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن