بیماری واریکوسل چه نشانه هایی دارد؟ + راه های درمان و پیشگیری

واریکوسل معمولاً در زمان بلوغ شکل می گیرد و در طول زمان می تواند بزرگتر شود. اکثر وقت ها واریکوسل اصلاً مشکلی ایجاد نمی کند و بی زیان است. ولی بعضی واریکوسل ها می توانند سبب درد و مشکلات باروری شوند. کیسه ی بیضه، کیسه ای پوستی است که بیضه ها را داخل خود نگه می دارد. این کیسه همچنین حاوی سرخرگ ها و سیاه رگ هایی است که خون را به غدد تناسلی می رسانند. اختلال در عملکرد یک سیاه رگ داخل کیسه ی بیضه می تواند منجر به واریکوسل شود. در واقع واریکوسل به معنی گشاد شدن سیاه رگ های درونی کیسه ی بیضه است که به آن ها شبکه پیچکی هم میگویند.  هرچند واریکوسل در حدود ۲۰ درصد از جمعیت مردانه دیده میشود ، ولی در جمعیت نابارور( ۴۰ درصد) بسیار رایج است. در واقع، واریکوسل رایج ترین علل تولید ضعیف و کاهش کیفیت اسپرم است.

احتمال پیدایش آن در بیضه چپ بیش تر است و این به علت یکسان نبودن آناتومی سمت راست و چپ بدن انسان است. به ندرت واریکوسل در هر دو بیضه رخ میدهد ولی امکان آن صفر نیست. همچنین باید خاطرنشان کرد همه ی اقسام واریکوسل ها نمی توانند بر تولید اسپرم تأثیر بگذارند. خوشبختانه، تشخیص بیش تر واریکوسل ها اسان هستند و بسیاری از آنها به درمان احتیاج ندارند. درصورتی که واریکوسل سبب پیدایش علایم شود، می تواند منجر به جراحی گردد. واریکوسل تنها در کیسه ی بیضه رخ میدهد و بسیار شبیه به واریس پا میباشد . این مشکل می تواند منجر به کاهش تولید و کیفیت اسپرم شود که در بعضی موردها می تواند سبب ناباروری مردانه و کوچک شدن بیضه ها شود.

علایم بیماری واریکوسل

بیماری واریکوسل معمولاً بدون علامت بوده و بطور اتفاقی، حین معاینه مشخص می گردد. در معاینه، بزرگی و تورم عروق بیضه، به ویژه در سمت چپ مشهود است و در وضعیت ایستاده و یا افزایش فشار شکمی تشدید می یابد و در وضعیت خوابیده از بین میرود ( در صورتیکه تورم عروق در وضعیت خوابیده از بین نرفت، بایستی به نوع ثانویه آن شک کرد ).

– ورم ها و برامدگی های داخل کیسه بیضه که البته دردناک نیستند.

– رگ های بزرگ شده و پیچ خورده در کیسه بیضه

– درد در ناحیه کیسه بیضه که امکان دارد با نشستن، پاشدن و دیگر کشش های فیزیکی افزایش یافته، در روز شدیدتر شود و زمانی که به پشت دراز می کشید بهتر شود.

– بزرگی بیضه ها

– عدم تقارن بیضه ها

– درد بیضه

– کاهش تعداد اسپرم ها

– توده یا گره ای داخل بیضه که درد ندارد.

– دردی که بعد از فعالیت های شدید بدتر میشود .

– دردی که با گرمای هوا تشدید میشود .

روش تشخیص بیماری واریکوسل

معمولاً پزشک واریکوسل را پس از معاینه ی فیزیکی تشخیص میدهد . در وضعیت درازکش همیشه نمی توان واریکوسل را حس کرد یا مشاهده کرد. بدین ترتیب پزشک در وضعیت ایستاده و درازکش بیضه های شما را معاینه میکند . امکان دارد پزشک بر روی شما سونوگرافی بیضه انجام بدهد. این شیوه کمک میکند تا پزشک وضعیت رگ های موجود در بیضه تان را معاینه کند و عکس دقیق تری از وضعیت تان داشته باشد. زمانی که بیماری تشخیص داده میشود ، پزشک باتوجه به اندازه ی  توده ی بیضه تان، وضعیت تان را از ۱ تا ۳ گروه بندی میکند . درجه ی ۱ خفیف تر و درجه ی ۳ حادترین است. اندازه ی توده الزاما روند کلی درمان را مشخص نمی کند، برای این که امکان دارد شما احتیاج به درمان نداشته باشید. ضرورت و شیوه های درمان بر مبنای میزان ناراحتی یا ناباروری شماست.

چه طور می توان از پیدایش این بیماری پیش‌گیری کرد؟

– از مصرف غذاهای سودازا خودداری کرده و از پوشیدن لباس های تنگ پرهیز کنید.

– درصورتی که دارای واریکوسل خفیف هستید نیز برای پیش‌گیری از بدتر شدن وضعتان، سرپا نباید بیاستید. کارهای ایستادنی نباید انجام دهید، سماق ، آش سماق ، سرکه و شیره زیاد بخورید.

– درصورتی که دچار یبوست هستید آن را با استفاده از خاکشیر و آب گرم درمان کنید.

درمان بیماری واریکوسل 

ده درصد مردان بعد از سن بلوغ، درجاتی از واریکوسل دارند، ولی همه ی  آنها نیاز به درمان ندارند. درصورتی که واریکوسل برای فرد، عوارضی به وجود آورد ، لازم است درمان انجام شود در غیر این صورت نیاز به درمان نیست.

۰ ۰ رای
Article Rating
برچسب ها

حانیه مقصودی فر

میکروبیولوژیستی هستم که علاوه بر باکتری ها و ویروس ها، با حرف و کلمه ها هم بازی می کنم آخه میدونی چیه؟ بازی کردن جزء عمر گیمرها حساب نمیشه *_^
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن