تاریخ دقیق روز جهانی تئاتر در سال ۱۴۰۰ چه روزی است؟

روز جهانی تئاتر برای دوستداران هنرهای نمایشی بسیار حائز اهمیت می باشد ، از این رو در این مطلب تاریخ دقیق روز تئاتر در سال ۱۴۰۰ را مورد بررسی قرار داده ایم .

تاریخ دقیق روز تئاتر در سال ۱۴۰۰ چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی تئاتر در سال ۱۴۰۰

تاریخ روز جهانی تئاتر در تقویم شمسی برابر است با :

شنبه روز ۷ ماه فروردین سال ۱۴۰۰

تاریخ روز جهانی تئاتر در تقویم قمری برابر است با :

روز ۱۳ ماه شعبان سال ۱۴۴۱

تاریخ روز جهانی تئاتر در تقویم میلادی برابر است با :

روز ۲۷ ماه مارس سال ۲۰۲۱

تاریخ دقیق روز تئاتر در سال ۱۴۰۰ چه روزی است؟

علت نامگذاری روز جهانی تئاتر :

با پیشنهاد انستیتو بین‌المللی تئاتر در سال ۱۹۶۱، هر ساله روز ۲۷ مارس به عنوان روز جهانی تئاتر گرامی داشته می‌شود.

در سال ۱۹۶۱ میلادی برای نخستین بار انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) در ‘هلسینکی’ فنلاند طرحی را برای بزرگداشت روز جهانی تئاتر ارائه داد.

این طرح در نهمین کنگره جهانی (آی تی آی) در شهر ‘وین’ پایتخت اتریش با پیشنهاد ‘آروی کی وی ما’ (Arvi Kivimaa) رئیس آن زمان (آی تی آتی) به صورت رسمی مورد پذیرش تمامی اعضای این انستیتوی جهانی قرار گرفت و به عنوان یک طرح سالیانه و جهانی به تصویب رسید.

از آن تاریخ تا به امروز، همه ساله در تاریخ بیست و هفتم مارس میلادی برابر با هفتم ۸ فروردین ماه هجری شمسی، مراکز ملی انیستیتوی جهانی تئاتر (آی تی آی) که متشکل از بیش از ۱۰۰ عضو هستند با برگزاری مراسم مختلفی، این روز را گرامی می دارند و متناسب با داشته های آیینی و نمایشی خود جشن هایی را برای معرفی و دعوت مخاطبان به دیدن نمایش های صحنه ای و میدانی برگزار می کنند.

پیام سالانه این روز هر سال توسط یکی از صاحب نظران و هنرمندان عرصه تئاتر انتخاب می‌شود و به تأثیر و تقابل تئاتر در عرصه بین‌المللی اختصاص دارد.

ادوارد آلبی، آگوستو بوال، ژان کوکتو، آرتور میلر، پابلو نرودا و… از جمله افرادی بودند که پیام روز جهانی تئاتر را نوشته‌اند. پیام روز جهانی تئاتر در سال ۲۰۱۱ توسط جسیکا کاوا، نویسنده، کارگردان و بازیگر تئاتر نوشته شده‌است.

شهرت وی در عرصه بین‌المللی نه به دلیل داشتن مدرک دکترا در رشته تئاتر و انجام پژوهش‌های بسیار در این زمینه، بلکه به دلیل فعالیت‌های بشر دوستانه او است.

در سال ۲۰۱۳ این انستیتو با انتشار ویدئویی به زبان‌های مختلف این روز را گرامی داشت. پیام سال ۲۰۱۳ توسط داریو فو نوشته شده و توسط بازیگران و کارگردانان و نویسندگان مشهور کشورهای مختلف به زبان محلی شان خوانده شده‌است.

روز جهانی تئاتر در ایران

در ایران همه ساله مراسمی با عنوان هفته بزرگداشت تئاتر از تاریخ ۹ تا ۱۵ اردیبهشت ماه، به عنوان جشن ‘اردیبهشت تئاتر ایران’ برای بزرگداشت این هنر و هنرمندان آن در سراسر کشور برگزار می شود.

در ایران ۷ فروردین را روز ملی هنر های نمایشی میدانند و به جای روز جهانی تئاتر این روز در ایران جشن گرفته میشود.

 

 

 

 

بیشتر بخوانید :

تاریخ دقیق روز جهانی هنرمندان در تقویم سال ۹۹ چه روزی است ؟

۰ ۰ رای
Article Rating
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]

برچسب ها

فرزانه سمندر

استقلالی ام و عاشق نوشتن، کار خبرنگاری رو از آوای ساوه شروع کردم و مدت 15 ساله با گروه مجلات کلبه و کولاک آشنا هستم و همکاری می کنم.
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن