تاریخ دقیق سالگرد ازدواج پیامبر اکرم (ص) و حضرت خدیجه (س) در تقویم سال ۱۴۰۰

خَدیجَه دختر خُوَیلِد (درگذشت ۱۰ بعثت)، مشهور به خدیجه کبری(س) و ام‌المؤمنین، نخستین همسر پیامبر اکرم(ص) و مادر حضرت زهرا(س). خدیجه(س) قبل از بعثت با حضرت محمد(ص) ازدواج کرد و اولین زنی است که به وی ایمان آورد.

خدیجه همه ثروت خود را در راه نشر اسلام به کار گرفت. پیامبر(ص) به احترام خدیجه، در طول حیات او همسر دیگری برنگزید و پس از درگذشت وی همواره از او با نیکی یاد می‌کرد.

پیامبر از خدیجه دو پسر به نام‌های قاسم و عبدالله و نیز چهار دختر به نام‌های زینب، رقیه، ام کلثوم و فاطمه(س) داشت. البته برخی از محققان بر این باورند که فاطمه(س) تنها دختر خدیجه(س) و پیامبر(ص) بوده است و دختران دیگر، فرزندان رسول خدا(ص) و خدیجه نبوده‌اند، بلکه دخترخوانده‌های پیامبر(ص) بوده‌اند.

در این مطلب تاریخ دقیق سالگرد ازدواج پیامبر اکرم (ص) و حضرت خدیجه کبری (س) در تقویم سال ۱۴۰۰ را بررسی خواهیم کرد :

تاریخ دقیق سالگرد ازدواج پیامبر اکرم (ص) و حضرت خدیجه (س) در تقویم سال 1400

تاریخ دقیق سالگرد ازدواج پیامبر اکرم (ص) و حضرت خدیجه (س) در تقویم سال ۱۴۰۰

 

تاریخ سالگرد ازدواج پیامبر اکرم (ص) با حضرت خدیجه (س) در تقویم شمسی

یکشنبه روز ۲۵ ماه مهر سال ۱۴۰۰

تاریخ سالگرد ازدواج پیامبر اکرم (ص) با حضرت خدیجه (س) در تقویم قمری 

روز ۱۰ ماه ربیع الاول سال ۱۴۴۳

تاریخ سالگرد ازدواج پیامبر اکرم (ص) با حضرت خدیجه (س) در تقویم میلادی

روز ۱۷ ماه اکتبر سال ۲۰۲۱

تاریخ دقیق سالگرد ازدواج پیامبر اکرم (ص) و حضرت خدیجه (س) در تقویم سال 1400

دو پسر به نام‌های قاسم و عبدالله که به آنها طیب و طاهر هم می‌گفتند و چهار دختر به نام‌های ام کلثوم و زینب و رقیه و فاطمه (س) ثمره ازدواج ا«ها بود .

مدت زندگی مشترک حضرت خدیجه (س) و پیامبر خدا بیست و چهار سال و یک ماه بود که در زمان حیات خدیجه کبری پیامبر به او وفادار بود و زوجه دیگری برنگزید .

درباره سن خدیجه(س) هنگام ازدواج با پیامبر(ص)، دیدگاه‌های مختلفی از ۲۵ سال تا ۴۶ سال مطرح شده است. بسیاری سن خدیجه(س) را هنگام ازدواج با پیامبر(ص)، ۴۰ سال دانسته‌اند. اما روایات دیگری نیز در این باره وجود دارد. منابع تاریخی سن خدیجه(س) هنگام ازدواج با پیامبر(ص) را ۲۵،۲۸ ،۳۰ ،۳۵ ،۴۴ ،۴۵و یا ۴۶ سال دانسته‌اند.

دست یافتن به سن دقیق حضرت خدیجه(س) هنگام ازدواج با پیامبر(ص) دشوار است. با این وصف با در نظر گرفتن این که مدت زندگی مشترک پیامبر(ص) با خدیجه(س) ۲۵ سال بوده است (۱۵ سال، قبل از بعثت و ۱۰ سال، بعد از بعثت)، و منابع تاریخی نیز سن خدیجه(س) هنگام وفات را ۶۵ سال یا بنابر ترجیح بیهقی ۵۰ سال گفته‌اند، به احتمال قوی سن خدیجه(س) هنگام ازدواج با پیامبر(ص) مطابق با یکی از این دو قول، ۴۰ یا ۲۵ سال بوده است. اگر خدیجه(س) هنگام وفات، ۵۰ ساله بوده، هنگام ازدواج باید ۲۵ ساله بوده باشد، نظری که برخی محققان آن را ترجیح داده‎‌اند. با توجه به این نکته که قاسم از خدیجه(س)، پس از بعثت از دنیا رفته است، بدان معنی است که قاسم حداقل در ۵۵ سالگی خدیجه(س) یا پس از آن به دنیا آمده باشد.

 

بیشتر بخوانید :

تاریخ دقیق رحلت حضرت خدیجه (س) در تقویم سال ۱۴۰۰ چه روزی است؟

برای امتیاز به این نوشته جدولیاب کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۳]

۲ دیدگاه

  1. حضرت خدیجه س حدود ۲۵ سال داشتند و حدود ۲۸ سال قبل از هجرت با پیامبر اکرم ص ازدواج کردند. تاریخ را از منابع معتبر مطالعه و نقل کنید! ضمناً تاریخ شمسی اشتباهه. ۲۵ مهر ۱۴۰۰ صحیحه نه آبان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *