تفاوت میان دو داروی آزیترومایسین و داروی کلاریترومایسین چیست؟

در این مطلب از جدولیاب، توضیحاتی درباره تفاوت میان دو داروی آزیترومایسین و داروی کلاریترومایسین خواهیم داشت! با ما همراه باشید.  آنتی بیوتیک ها یکی از مهم ترین داروها برای مقابله با عفونت ها می باشند! از جمله رایج ترین آنتی بیوتیک های تجویز شده دو داروی آزیترومایسین و داروی کلاریترومایسین است.

شباهت ها و تفاوت های بین داروی آزیترومایسین و داروی کلاریترومایسین چیست؟

دو داروی آزیترومایسین و کلاریترومایسین، آنتی بیوتیک هایی متعلق به خانواده ماکرولیدها می باشند. اریترومایسین اولین ماکرولید تولید شده در سال ۱۹۵۲ میلادی بود. ماکرولیدها در ایالات متحده آمریکا و سایر مناطق جهان در دسترس هستند. آزیترومایسین و کلاریترومایسین به عنوان جدیدترین عوامل ماکرولیدها در نظر گرفته می شوند. آنها از زمان اصلاح مواد جدیدتر هستند و این امر باعث می شود نفوذ بهتری در بافت و تحمل دستگاه گوارش انجام شود.

آزیترومایسین و کلاریترومایسین هر دو در درمان عفونت های خفیف تا متوسط ​​استفاده می شوند. داروی آزیترومایسین به بهترین وجه در شرایط زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

ذات الریه پنومونی از شدت خفیف ناشی از استرپتوکوک پنومونی یا Haemophilus آنفلوانزا ، فارنژیت استرپتوکوکی / لوزه به دلیل استرپتوکوک پیوژنز ، تشدید باکتریایی حاد بیماری انسداد مزمن ریه به دلیل Haemophilus آنفلوآنزا ، آنفلوآنزا ذات الریه ، اورتریت غیر غده ای و سرویکیت به دلیل Chlamydia trachomatis ، عفونت های غیر عادی ساختار پوستی به پوست در اثر استافیلوکوکوس اورئوس ، Streptococcus pyogenes یا Streptococcus agalactiae و بیماری های پیچیده مایکوباکتریوم آبیوم منتشر شده است.

اما داروی کلاریترومایسین برای موارد زیر مورداستفاده قرار می گیرد:

سینوزیت حاد ماگزیلا به دلیل هموفیلیوس آنفولانزا ، Moraxella catarrhalis یا استرپتوکوک پنومونی ، فارنژیت / لوزه به دلیل استرپتوکوکوس پیوژنز ، تشدید باکتریال برونشیت مزمن به علت Haemophilus آنفنوز ، ، Moraxella catarrhalis یا Streptococcus pneumonia ، عفونت های غیر عادی ساختار پوستی به پوست به دلیل استافیلوکوکوس اورئوس یا استرپتوکوک پیوژنز ، عفونت های مایکروباکتریایی ناشی از مایکوباکتریوم آویوم ، یا مایکوباکتریوم داخل سلولی ، عفونت حاد پوستی به علت هایموفیلوس آنزیم ، استرپلاکسوس ، و غیره ذات الریه و پنومونی به دست آمده از جامعه به دلیل هموفیلیوس آنفلوانزا ، مایکوپلاسما پنومونیه ، استرپتوکوک پنومونیه یا پنومونی کلامیدیا.

اگرچه داروی آزیترومایسین و داروی کلاریترومایسین مانند سایر داروها دارای مزایای مختلفی در مقابله با عفونت هستند، اما نبایستی از عوارض جانبی آن ها نیز غافل شد. رایج ترین عوارض جانبی داروی آزیترومایسین شامل موارد زیر است:

تهوع ، اسهال و اشکال دیگر ناراحتی شکمی.

همچنین رایج ترین عوارض جانبی داروی کلاریترومایسین نیز شامل موارد زیر است:

سردرد ، طعم غیر طبیعی ، حالت تهوع ، اسهال ، سو هاضمه و سایر اشکال ناراحتی شکمی.
۰ ۰ رای
Article Rating
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها

محمد سیمری

از سال 91 در حوزه نویسندگی وبسایت و خبرنویسی فعالیت دارم؛ و میتونم بگم این حوزه، جزو علاقه مندی های باارزش من هست...
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن