سهام عدالت را بفروشیم یا نگه داریم؟ + جزئیات فروش سهام عدالت

در این مطلب از جدولیاب، توضیحاتی درباره جزئیات فروش سهام عدالت از طریق شبکه بانکی خواهیم داشت! با ما همراه باشید. حسین فهیمی ، سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت درباره جزئیات جدید پیرامون سهام عدالت گفت: ” اختیار به مردم داده شده است تا با مراجعه با سایت سهام عدالت روش سهام داری مستقیم را انتخاب کنند. افرادی که این روش را انتخاب می‌ کنند، سهام دار ۳۶ شرکت بورسی که در پرتفوی سهام عدالت قرار دارد می‌ شوند و سهام این شرکت ‌ها مستقیما وارد دارایی آن ‌ها می ‌شود. بنابراین هر مشمول سهام عدالت باید تصمیم گیری کند که آیا توانایی مدیریت سهام این ۳۶ شرکت را دارد یا نه؟ برای این کار نیاز به دانش بورسی است.

جزئیات فروش سهام عدالت

افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب می ‌کنند، نیازی به مراجعه به سایت سهام عدالت ندارند. در صورت انتخاب روش غیر مستقیم جمع دارایی سهام افراد در شرکت ‌های سرمایه گذاری استانی ساماندهی می‌شود و افراد در این روش فقط سهام دار شرکت‌ های سرمایه گذاری استانی هستند. در آینده شرکت ‌های سرمایه گذاری استانی در بورس یا فرابورس پذیرفته می‌ شوند و معاملات از طریق بورس انجام می ‌شود و افراد می ‌توانند تصمیم گیری کنند که سهام خود را نگه دارند و یا بفروشند.

نکته مهم این است که در روش غیر مستقیم سهام ۳۶ شرکت بورسی و ۱۳ شرکت غیر بورسی پرتفوی سهام عدالت در سهام شرکت‌ های سرمایه گذاری استانی تجمیع می ‌شود و افراد در نهایت سهام دار یک شرکت خواهند بود. در این روش  امکان دسترسی به سهام ۳۶ شرکت بورسی به صورت مستقیم وجود ندارد.

در روش مستقیم محدودیت فروش سهام وجود دارد و سهام داران نمی ‌توانند به یکباره سهام عدالت خود را بفروشند؛ جدول زمان بندی فروش سهام عدالت به زودی در شورای عالی بورس تصویب می ‌شود. تاکنون بیش از ۹ میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت روش مستقیم را انتخاب کرده اند.

حسین فهیمی ، سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت افزود:

تمام سهام داران سهام عدالت باید به سایت سهام عدالت مراجعه و شماره همراه معتبر فعال به نام خودشان و شماره شبای حسابشان را در سامانه وارد کنند تا از این طریق اطلاع رسانی لازم انجام شود. وارد کردن شماره تلفن همراه و شماره شبا در سامانه سهام عدالت اجباری است و اگر فردی این کار را انجام ندهد به عنوان سهام دار غیر فعال شناخته می‌شود و نمی تواند از حقوق سهام عدالت بهره‌مند شوند. برای انتخاب روش مستقیم تا ساعت ۲۴ روز ۸ خرداد ماه فرصت وجود دارد و این تاریخ تمدید نخواهد شد.

وی در ادامه درباره فراهم شدن امکان ویرایش روش سهام داری گفت:

افراد اگر روش مستقیم را انتخاب کردند امکان ویرایش ندارند، در آینده می‌توانند با ورود سهام سرمایه گذاری استانی به بورس سهام این شرکت‌ها را خریداری کنند. افراد تصمیم خود را با دقت بگیرند، زیرا امکان ویرایش وجود ندارد.

حسین فهیمی ، سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت درباره زمان ورود شرکت‌ های سرمایه گذاری استانی به بورس گفت:

شرکت ‌های سرمایه گذاری استانی برای ورود به بورس نیاز به اصلاح و به روزرسانی صورت‌های مالی دارند تا در بورس یا فرا بورس پذیرفته شوند. بعد از ۸ خرداد فرایند پذیرش شرکت ‌های سرمایه گذاری استانی در بازار سرمایه آغاز می ‌شود.

جزئیات فروش سهام عدالت

حسین فهیمی ، سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت در پاسخ به این سوال که برخی افراد برگه سهام عدالت دارند، اما مشخصات آن ‌ها در سامانه سهام عدالت وجود ندارد، تکلیف این افراد چیست؟ گفت:

افرادی که برگه سهم دارند، اما در سامانه سهام عدالت سهمی به نام آن‌ها وجود ندارد مشمول نیستند. در حال حاضر معیار مشمول بودن داده ‌های مرکز اطلاعات سهام عدالت است و فقط به افرادی که نام آن ‌ها در سامانه وجود دارد سهام شرکت‌ها داده می‌شود. فعلا برنامه‌ای برای افرادی که برگه سهام عدالت دارند، اما در سامانه مشمول شناخته نمی‌شوند نداریم.

حسین فهیمی در پاسخ به این سوال که از چه تاریخی امکان فروش سهام عدالت فراهم می ‌شود، بیان کرد:

سهام شرکت ‌های پرتفوی سهام عدالت از ارزشمندترین سهام ‌های بورس است و برای توانمندسازی خانواده‌ های ایرانی داده شده است تا افراد در بلند مدت از سود این شرکت‌ها بهره‌مند شوند. بعد از اینکه تعداد متقاضیان سهام داری به روش مستقیم مشخص شد، سازمان بورس زمان و میزان فروش سهام را اعلام خواهد کرد. افراد با مراجعه به کارگزاری‌ها می‌توانند سهامشان را بفروشند.

در تلاش هستیم تا سیستم بانکی را نیز برای فروش سهام عدالت آماده کنیم.

سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت درباره خرید و فروش سهام عدالت از طریق بانک‌ ها و جزئیات فروش سهام عدالت گفت:

رئیس جمهور تاکید دارند علاوه بر فروش سهام از طریق کارگزاری ‌ها، شبکه بانکی نیز این امکان را فراهم کند. زیرساخت‌ها برای خرید و فروش سهام از طریق شبکه بانکی در حال آماده سازی  و فرایند‌های اجرایی و مقررات آن در شورای عالی بورس در دست بررسی و تصویب است که به محض تصویب به اطلاع مردم خواهد رسید.

افرادی که روش مستقیم سهام داری را انتخاب می‌کنند نیاز به کد بورسی دارند. سازمان بورس برای افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند کد بورسی در نظر گرفته است و برای فعال سازی کد بورسی نیاز به شناسایی و احزار هویت افراد است. برای افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند مرحله احزار هویت سجام حذف شده است به شرط اینکه افراد در یکی از بانک‌های کشور حساب داشته باشند و با مراجعه به سامانه سهام عدالت شماره همراه معتبر و شماره شبای حسابشان را وارد کنند در این صورت مراجعه فیزیکی برای احراز هویت وجود ندارد و کدبورسی آن ‌ها فعال می‌ شود.

افرادی که قصد فروش و یا نگهداری سهام عدالتشان را دارند نیازی به دریافت کد بورسی ندارند و فعلا دست نگه دارند و اقدامی انجام ندهند و فقط شماره شبا و شماره همراه معتبر خود را در سامانه سهام عدالت وارد کنند.

حسین فهیمی ، سخنگوی ستاد راهبری آزاد سازی سهام عدالت درباره احراز هویت الکترونیکی گفت:

در حال حاضر احزار هویت الکترونیکی به صورت آزمایشی شروع شده است و به زودی سامانه احراز هویت الکترونیکی رونمایی می ‌شود. برای احراز هویت الکترونیکی لازم است افراد با ورود به سامانه سجام به سوالات داخل سایت پاسخ دهند و کارت ملی هوشمند خود را بارگذاری و جمله‌ای که در سایت به آن‌ها داده می‌شود را تکرار کنند. تمام این اقدامات ثبت و ضبط می‌شود و بعد از تایید، فرایند احراز هویت انجام می ‌شود.

اما در جدیدترین خبر منتشر شده، وزارت امور اقتصادی و دارایی در اجرای ابلاغیه مقام رهبری (مدظله العالی)، مبنی بر آزادسازی سهام عدالت و با عنایت به مصوبه مورخ ۹۹/۲/۳۰ شورای عالی بورس طی اطلاعیه ‌ای صادر کرد.

بر اساس این اطلاعیه کلیه دارندگان سهام عدالت که قصد فروش قسمتی از سهام خود را دارند، می توانند از روز سه شنبه، ۹۹/۳/۶ به شعب بانک ‌هایی که قبلاً در آن دارای حساب بانکی بوده و شماره شبای آن حساب را به سازمان خصوصی سازی معرفی کرده ‌اند، مراجعه و با تکمیل  فرم ‌های مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت خود و تعهد نامه مربوطه، اقدام کنند. این فروش سهام با توجه به کشش بازار و منافع سهام داران انجام خواهد شد.

پس از اتمام مهلت اعلام شده در سامانه سهام عدالت (۹۹/۳/۸ ) از تاریخ ۹۹/۳/۱۰ بانک ‌ها از طریق کارگزاری ‌های خود یا کارگزاری‌ های طرف قرار داد، به تدریج نسبت به فروش سهام متقاضیان در بورس اقدام و وجوه حاصله را در قالب توافق شده به حساب آن ها واریز خواهند کرد.

توجه داشته باشید نگهداری بلند مدت سهام عدالت به صرفه تر از فروش آن است! سهام عدالت برای فروختن نیست، بلکه برای نگهداری بلند مدت است و این امکان فروش به معنای تشویق افراد به فروش نیست، بلکه امکانی برای افراد است و این مزیت فروش همیشه وجود خواهد داشت.

اما حسین فهمی ، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در جدیدترین اظهارنظر خود درباره احراز هویت سهام عدالت و همچنین فروش آن گفت:

شرایط استفاده از سامانه الکترونیک سهام عدالت در سایت سجام به طور واضح توضیح داده شده است به طوری که افراد از ۸ خرداد با مراجعه به این سایت دیگر نیازی به حضور فیزیکی در دفاتر پیشخوان دولت برای احراز هویت سهام عدالت ندارند! افراد می‌ توانند علاوه بر دفاتر پیشخوان به بانک ‌ها و دفاتر کارگزاری برای احراز هویت خود مراجعه کنند.

افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده ‌اند، می ‌توانند از ششم خرداد به بانک‌ ها سفارش دهند. افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده ‌اند نیز به محض پذیرش شرکت سرمایه گذاری آن استان در بورس، می ‌توانند درخواست وکالت را به بانک بدهند.

در روش غیرمستقیم، محدودیت ۳۰ درصد وجود ندارد و افراد می‌توانند وکالت تمام سهام خود را به بانک ‌ها بسپارند.

 

[تعداد: ۰   میانگین:  ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها

وبگردی

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x