جزئیات ماجرای واردات گلابی هندی به کشور + سند

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره جزئیات ماجرای واردات گلابی هندی به کشور خواهیم داشت! با ما همراه باشید. با وجود تشدید تحریم‌ ها و محدودیت‌ های ارزی، گلابی از آمریکا و آفریقا وارد کشور شده است که این امر با واکنش شدید باغداران مواجه شده است!

رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه معتقد است که امسال برای نخستین بار بحث ورود موقت میوه مطرح شده که به منظور صادرات مجدد و ارزآوری انجام می گیرد، اما تاکنون این امر اجرایی نشده است و جز میوه‌ های گرمسیری، مابقی میوه ‌های خارجی موجود در بازار قاچاق تلقی می ‌شوند.

آمار‌ها نشان می ‌دهد که امسال مقداری گلابی هندی و منگوتین در کنار میوه ‌های گرمسیری انبه، نارگیل، موز و انبه وارد شده است، درحالیکه با وجود پتانسیل بالای تولید و اقلیم ۴ فصل کشور، نیازی به واردات میوه برای تامین بازار داخل نداریم.

محمد علی مصطفی لو ، مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی ‌های باغداری کشور با اشاره به اینکه مخالف واردات میوه هستیم، اظهار کرد: در برخی مواقع سیب در ازای موز تهاتر می ‌شود، اما دولت برای کمبود نقدینگی و تامین ارز مورد نیاز بحث ورود موقت میوه را مطرح کرده است که تشکل‌ها و باغداران نسبت به این امر انتقاداتی دارند.

در شرایط فعلی تحریم، سیاست کلان دولت و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صمت به واردات میوه به صورت ورود موقت  است تا از این حیث بخشی از ارز مورد نیاز تامین شود.

محمد علی مصطفی لو با اشاره به اینکه تولید میوه داخل جوابگوی نیاز کشور است، بیان کرد: با توجه به مازاد تولید محصولات باغی، صادرات یک ضرورت به شمار می‌رود، اما بنا به مصلحت کشور اجازه ورود موقت میوه داده شده که با اعمال نظارت دقیق باید از عرضه این نوع محصولات به بازار داخل جلوگیری شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تولید میوه‌های گرمسیری داخل جوابگوی نیاز کشور نیست، بیان کرد: علی رغم تنوع میوه در داخل، اما توصیه پزشکی و سلامت بر آن است که هیچ میوه‌ای از لحاظ ویتامین k جای موز را نمی‌گیرد که تولید موز داخل یک‌پنجم تا یک ششم نیاز کشور را جوابگوست. با وجود ثبات قیمت موز، آناناس، نارگیل و انبه در خارج، دولت کسری نیاز کشور را به منظور حمایت از مصرف کننده وارد می‌کند چرا که در صورت عدم واردات، تولیدکننده داخل قیمت را تحت تاثیر مسائل مختلف افزایش می‌دهد.

مدیر عامل اتحادیه تعاونی ‌های باغبانی با اشاره به اینکه طی سال‌های آتی نیازی به واردات میوه‌های گرمسیری نداریم، بیان کرد: طی ۴ تا ۵ سال آینده کل نیاز موز و آناناس کشور از طریق تولید گلخانه تامین می‌شود چرا که باغداران با علم روز متکی به آخرین تکنولوژی دنیا به امر تولید مشغولند.

وی درباره آخرین وضعیت واردات میوه گفت: بنابر آمار پنج ماهه گمرک، ۳ هزارتن نارگیل، ۳ هزار تن آناناس و ۱۹۹ هزار تن موز وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل موز از لحاظ وزنی ۲۰ درصد افزایش، آناناس ۳۲ درصد کاهش و نارگیل ۶ درصد کاهش یافته است.

رضا نورانی ، رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار بحث ورود موقت میوه مطرح شده است، اظهار کرد: با وجود موافقت وزارتخانه‌های ذی ربط برای ورود موقت میوه به سبب ارزآوری، اما تاکنون اجرایی نشده است. با توجه به واردات قانونی ۴ میوه گرمسیری، مابقی میوه‌های خارجی موجود در بازار قاچاق تلقی می‌شود.

رضا نورانی ادامه داد: بحث ورود موقت میوه برای مواقعی است که تولید میوه‌ای در کشور کاهش یافته است یا همانند ترکیه برای صادرات مجدد تحت بسته بندی‌های جدید و  ایجاد ارز آوری انجام می‌شود.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن