نرخ دیه در سال ۹۹ چه قدر است؟

نرخ دیه هر با آغاز سال جدید دچار تغییر می شود در این مطلب به این موضوع است اشاره خواهیم کرد. سخنگوی قوه قضائیه درباره مبلغ دیه در سال ۹۹ گفت: این موضوع در جلسه شورای عالی قضایی مطرح و نرخ دیه در ماه‌های غیرحرام با رشد ۲۰ درصدی نسبت به امسال، ۳۳۰ میلیون‌تومان تعیین شد.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: دیه سال ۹۸ در ماه‌های غیر حرام ۲۷۰ میلیون تومان بود که به ۳۳۰ میلیون تومان رسید و از اول فروروین ۹۹ لازم‌الاجراست.

بنابر ماده ۵۵۰ قانون مجازات اسلامی دیه قتل زن، نصف دیه مرد است. اگرچه طبق قانون دیه زن نصف دیه مرد است اما در قانون بیمه شخص ثالث شرکت های بیمه و صندوق تامین خسارت های بدنی مکلف اند که دیه زن و مرد را به طور مساوی پرداخت کنند.

مبحث نحوه محاسبه دیه سال ۹۹ کار بسیار تخصصی و دقیقی است که توسط پزشکی قانونی و مراجع قضایی محاسبه می شود. معیار محاسبه نرخ دیه ارزش ۱۰۰ شتر است. البته معیار محاسبه دیه در اسلام شامل ۱۰۰ گاو، ۱۰۰۰ گوسفند، ۲۰۰ حلّه، یک هزار دینار و ۱۰ هزار درهم هم می باشد.

دیه قتل عمد، قتل شبه عمد یا خطای محض با دیه کامل در سال ۹۹ برابر می باشد.

دیه اعضای بدن در سال ۹۹

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که ماه های حرام فقط در موارد فوت ملاک محاسبه دیه است، و دیه جراحت و شکستگی طبق دیه ماه های عادی محاسبه می‌گردد.

  • دیه اعضای جفتی مانند چشم ،گوش ، دست، پا : هر یک ۵۰ درصد و هر دو عضو ۱۰۰ درصد
  • دیه شکستگی استخوان : یک پنچم دیه عضو
  • دیه خرد شدگی استخوان : یک سوم دیه عضو
نرخ دیه در ماه حرامنرخ دیه در ماه عادیسال
۲۵۳ میلیون تومان
۱۹۰ میلیون تومان
۱۳۹۵
۲۸۰ میلیون تومان
۲۱۰ میلیون تومان
۱۳۹۶
۳۰۸ میلیون تومان
۲۳۱ میلیون تومان
۱۳۹۷
۳۶۰ میلیون تومان
۲۷۰ میلیون تومان
۱۳۹۸
۴۴۰ میلیون تومان
۳۳۰ میلیون تومان
۱۳۹۹

 

[تعداد: ۰   میانگین:  ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating

وبگردی

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین پرطرفدار
Inline Feedbacks
View all comments
محمدرضا مهرنیا
محمدرضا مهرنیا
2 ماه قبل

با عرض سلام و احترام با توجه به شرایط فعلی و با وجود هیچ تعادلی در بین هزینها و درآمدها امیدوارم لااقل مسولین امر توان ما این معادله چند مجهولی را داشته باشند و ماری انجام دهند که لااقل به اندازه یک اپسیلون هم که شده بتوانیم بعد از آسیبهای روحی روانی و جسمی عزیزانمون دیه ای به آنها تعلق بگیرد با توجه به اینکه اگر میلیاردها میلیارد هم دیه اضافه گردد حتی به اندازه اندکی نمی‌تواند دردی از دل شخص آسیب دیده بردارد ولی باز خود آن می‌تواند به گونه ای هر چند اندک بارقه ای از امید را در دل این عزیزان بیدار کند و با توجه به این مهم سازمان بیمه ها بتواند دیه ای در سال نود و نه با توجه به تمامی مسائل و فکتورها در نظر بگیرد که هزینه داروها ،بیمارستانها ، عملهای مجدد ، ویزیتهای پاپی پزشکان اعصاب و روان ، تهیه امکانات متفاوت برای هر نوع از آسیبهای متفاوت و گاها اعزام به کشورهای اروپایی برای پاره ای از درمانها و و و و خیلی موضوعات دیگر را بتوانیم هزینه این موضوعات را از کنار دیه های منصفانه ای که به عزیزان آسیب دیده تعلق می‌گیرد تأمین کنیم که آن هم چشممان آب نمی‌خورد واقعا در بسیاری از موارد ای عزیزان جزو فراموش شدگان محسوب میشوند و این خود درد بسیار بزرگی تلقی میگردد پس از این روز بنده و دیگر عزیزانی که درگیر چنین مشکلاتی هستند عاجزانه از مسولین محترم خواهشمندیم که در سال پیش رو سال نود و نه دیه ای در نظر بگیرند که بتوانیم با چنین مسائلی هرچند تا چیز برای آسیب دیدگان اندکی و اندکی بسیار کوچیکه دلشان را برای ادامه زندگی امیدوار باشیم و ای کاش ای کاش که این رویای روز گاری واقعی گردد تا بار اعظیمی از مشکلات از شونه های این عزیزان اندکی کاسته شود و مجددا بارقه های از امید در چشمانشان برقی هر چند کوتاه بزند باشد که مجدد به هر شکل ممکن به زندگی برگردند گر چه که دیگ ریه عنوان مثال برادر سی ساله من در عنفوان جوانی دیگر نمی‌تواند جایگاهش را پیدا کند ولی بازم میتواند اندک امیدی داشت پس از تمامی قضات عاجزانه خواهشمندم در ایجاد رای تجدید نظر مجددی داشته باشند و یک لحظه از خود بپرسند اگر ما به جای این انسان بودیم آیا حاضر بودیم که مثلا سه میلیارد دیه برامون رای بدن ولی بجای اونا روی تخته خواب بیمارستان تا آخر عمر بخوابیم و حتی توان زدن یک پشه را از روی صورت خود نداشته باشیم و در این حد محتاج دیگران باشیم پس عزیزان التماس میکنم در رای های خود تجدید نظر مجددی داشته باشید و برای یک ثانیه خود را به جای آنها قرار دهید خواهش آخر من این است این انسانها را به یاد بیاوریم و نگذاریم در بین این همه مشکلات و ناهنجاری‌های جامعه به فراموشی مطلق سپرده بشن از تون عاجزانه تشکر میکنم

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x