داروی اکتمرا که در بهبود بیماران کرونایی موثر است، چیست؟

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره داروی اکتمرا که در بهبود بیماران کرونایی موثر است، خواهیم داشت! با ما همراه باشید. در جدیدترین خبرهای منتشر شده، مطلع شدیم علاوه بر داروی رمدیسویر ، داروی اکتمرا هم از سوی سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا برای کمک به بهبود نسبی بیماران کرونا و کوتاه شدن دوره بیماری تایید شده است!

اما شاید این سوال پیش آید که داروی اکتمرا چیست؟

داروی اکتمرا توسیلیزومب یا Tocilizumab که با نام آتلیزومب هم شناخته می ‌شود، یک داروی مهار کننده اینترلوکین ۶ است که بیشتر در درمان روماتیسم مفصلی و درمان آرتریت ایدیوپاتیک فعال سیستمیک جوانان استفاده می ‌شود.

این دارو، آنتی بادی مونوکلونال علیه گیرنده اینترلوکین ۶ است. اینترلوکین ۶ یکی از انواعِ سیتوکین ‌ها می باشد که نقش حیاتی و مهمی در سیستم ایمنی بدن انسان ایفا می ‌کند، اما تولید و فعالیت بیش از اندازه آن موجب بیماری‌ هایی خودایمنی می شود و در برخی بیماری ها از جمله برخی سرطان ‌ها و بیماری کرونا موجب تخریب بافت ‌های بدن می‌ شود!

لازم به بیان است ورود کرونا به ریه ، باعث آزاد سازی فاکتورهای التهابی مانند اینترلوکین ۶ می شود و در نهایت موجب آب آوردن و درگیر شدن ریه و کاهش اکسیژن خون می گردد! به همین سبب آمپول مذکور با کاهش فاکتورهای التهابی نتایج مثبتی روی بیماران مبتلا به کرونا خواهد داشت.

در بیان علمی کاربرد این دارو می توان چنین گفت: داروی اکتمرا تاثیری بر ویروس ندارد و صرفا با اثراتی که به ‌عنوان یک IL-6 receptor inhibitor در کنترل فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی از طریق مهار IL-6 دارد به بهبود Complication های ناشی از ویروس کمک می ‌کند.

این دارو داروی بسیار حساسی است، دقت داشته باشید عیب داروی اکتمرا این است که موجب تضعیف تمام سیستم ‌های التهابی بدن می شود و بدن را مستعد ابتلا به سایر عفونت ‌ها می کند به همین سبب این دارو در دامنه محدودی از بیماران، در رنج سنی خاص و با رعایت شرایط ویژه قابل استفاده است و تنها ویژه بیمارانی است که میزان اینترلوکین ۶ آنها بالاتر از حالت نرمال باشد. همچنین با توجه به تضعیف سیستم ایمنی این دارو دارای خطرات زیادی می باشد و در شرایط تحت کنترل (برای بیماران حاد کرونا) بایستی مورد استفاده قرار گیرد.

قیمت داروی اکتمرا در بازار

داروی اکتمرا داروی گران قیمتی می باشد و قیمت جهانی هر آمپول ۱۰ میلی ‌لیتری این دارو در حدود ۱۲۱۳ دلار است.! با توجه به تولید این دارو در کشور امید است که این دارو پس از ورود رسمی به بازار دارویی ایران با قیمتی بسیار کمتر از نمونه خارجی به دست مصرف کنندگان داخلی برسد.

توجه داشته باشید این دارو هنوز در بازار دارویی ایران وارد نشده است و فقط یک مقدار محدود از این دارو را قبلا چین به ایران اهدا کرده بود، که هنوز هم در بیمارستان ها از آن استفاده می شود!

نوع تزریق زیرپوستی داروی اکتمرا را که برای درمان روماتیسم کاربرد دارد، اکنون یکی از شرکت های دارویی ایران به نام شرکت آریوژن تولید می کند؛ اما نوع تزریق وریدی آن که برای بیماران کرونا کاربرد دارد که هنوز مجوز سازمان غذا و دارو برای ورود این دارو به بازار صادر نشده است، البته نمونه آزمایشگاهی این دارو تولید شده است و حتی هفته پیش این دارو با نام توسیلیزومب وارد فهرست دارویی کشور شد.

در بیانیه شرکت آریوژن آمده است که کلیه داروهای تولید شده به صورت مستقیم به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحویل داده شده است و این دارو در داروخانه‌ ها و شرکت ‌های پخش دارویی توزیع نشده است.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x