آشنایی با ۱۰ کشور جهان که رکوردار قدبلندترین ها هستند + عکس

در این بخش از سایت جدولیاب ۱۰ قدبلندترین کشور هـای جهان را به شـما معرفی می‌کنیم که ژنتیک و نوع اقلیم روی قد مردم آنجا تاثیر داشته است، کشور هـای اروپایی قدبلندترین و کشور هـای آسیایی قدکوتاه ترین مردم جهان را در بر می گیرند. اروپایی ها رکورددار قد در بلندی هستند و فهرست ۱۰ تایی امروز تماما متعلق بـه مردم قاره سبز کره زمین می‌باشد. در این مطلب با قدبلندترین افراد در طول تاریخ آشنا می‌شوید، با ما همراه باشید.

فنلاند «۱۷۳٫۹۹ سانتی‌متر»

فنلاند با متوسط قد ۱۷۳٫۹۹ سانتی‌متر در بین تمامی شهروندان زن و مردش، در رتبه‌ی دهم فهرست «قدبلندترین کشور هـای دنیا» قرار میگیرد. مطالعاتی کـه در فنلاند صورت گرفته، نشان می دهد ژنتیک در تمامی مراحل رشد افراد این کشور تأثیر داشته اسـت. البته تغذیه و عوامل محیطی نیز در رشد قد کودکان فنلاندی مؤثر بوده اسـت.

آموزش‌های صحیح نحوه‌ی شیر دادن بـه نوزادان در فنلاند نیز، بـه افزایش قدی مردمان این کشور کمک شایانی کرده اسـت. تحقیقاتی کـه در زمینه‌ی تغذیه‌ی عمومی در فنلاند انجام می شود، بطور جدی رابطه‌ی بین غذا و پیش گیری از بروز مشکلات بهداشتی را زیر ذره‌بین قرار میدهد. انجام فعالیت‌های بدنی مانند ورزش و نیز رژیم غذایی سالم در فهرست سیاست‌های داخلی مهم این کشور قرار دارد.

 

سوئد «۱۷۳٫۹۹ سانتی‌متر»

متوسط قد زنان و مردان سوئدی ۱۷۳٫۹۹ سانتی‌متر اسـت کـه این کشور را در رده‌ی نهم قدبلندترین‌ها قرار می دهد. مطالعاتی کـه دراین زمینه انجام شده، همبستگی و ارتباط مستقیم قد افراد این کشور و شرایط جسمانی بسیار خوب آن‌ها را نشان می دهد. تغذیه خوب در سوئد نیز شروع خوبی برای افزایش قدی کودکان این کشور اسـت.

رژیم غذایی جدیدی توسط یکی از سازمان‌ها بهداشتی سوئد برای مردم کشور تدوین شده کـه در آن استفاده‌ی کمتر از کربوهیدرات‌ها و مصرف بیشتر چربی‌ها توصیه شده اسـت. این رژیم غذایی ممکن اسـت در آینده بـه هنجاری مورد قبول در سوئد تبدیل شود، چرا کـه برای شرایط آب و هوایی سرد این کشور نیز مناسب اسـت.

 

صربستان «۱۷۳٫۹۹ سانتی‌متر»

صربستان نیز با متوسط قدی ۱۷۳٫۹۹ سانتی‌متر در بین زنان و مردانش، یکی از قد بلندترین کشور هـای دنیا محسوب می شود. ترکیب ژن اسلاوی و مدیترانه‌ای، دلیل اصلی قدِ بلند و طبیعی مردمان صربستان اسـت. یکی از عوامل بلند قد بودن صربستان، نژاد آن‌ها اسـت. مردم این کشور اغلب دارای سرهای پهن هستند کـه نژادی بلند قد تلقی میشود.

شاید دلیل دیگر بلند بودن قدن صرب‌ها، ورزش‌هایی اسـت کـه از زمان کودکی تا بزرگسالی انجام داده‌اند. غذا های صربستانی بسیار غنی از مواد لبنی و پروتئینی اسـت. الگوی غذا خوردن مردم این کشور بدین صورت اسـت کـه غذای خودرا طی چند وعده و با مقدار کمی می خورند، کـه خود از چاقی پیشگیری کرده و زمینه را برای افزایش قد فراهم می کند.

 

لیتوانی «۱۷۴٫۶۳ سانتی‌متر»

متوسط قدی مردان و زنان اهل لیتوانی ۱۷۴٫۶۳ سانتی‌متر اسـت کـه این کشور را در رتبه‌ی هفتم فهرست مـا قرار داده اسـت. سلامت عمومی مردم این کشور پس از اعلام استقلال و جدایی از شوروی، روز بـه روز در حال التیام اسـت.

متوسط قدی مردم لیتوانی از اوایل صده‌ی ۱۹۰۰ تاکنون، حداقل ۱۷٫۷۸ سانتی‌متر افزایش یافته اسـت. دلیل این افزایش قدی، شاید خوردن سیب‌زمینی و نان گندم‌سیاه مربوط بـه آن دوره باشد. البته مصرف گوشت قرمز و مرغ و نیز شرایط آب و هوایی خنک نیز در بلند شدن قد مردم این کشور بی‌تأثیر نیست.

 

کشور آلمان «۱۷۴٫۶۳ سانتی‌متر»

زنان و مردان آلمانی با متوسط قدی ۱۷۴٫۶۳ سانتی‌متر، رتبه‌ی ششم قد بلندترین کشور هـای دنیا را ازآن خود کرده‌اند. غذا های خاص آلمانی همواره زبانزد خاص و عام بوده اسـت. خوراک مخصوصی کـه از گوشت و سوسیس در جشنواره‌های این کشور تهیه میشود، علاقمندان زیادی بـه سمت خود جذب کرده اسـت.

غذا های آلمانی طبق معمولً پر از پروتئین و نیز با مقدار زیادی چربی و شکر همراه هستند. سیب‌زمینی و گندم درکنار گوشت و لبنیات، بخش اصلی غذا های آلمانی را تشکیل می دهند. مردم کشور آلمان بیش از هر کشور اروپایی دیگر، بـه استعمال دخانیات می پردازند اما مدرکی وجود ندارد کـه نشان دهد کشیدن سیگار از رشد قد آلمانی‌ها پیشگیری می کند.

 

نروژ «۱۷۵٫۲۶ سانتی‌متر»

متوسط قد مردان و زنان نروژی ۱۷۵٫۲۶ سانتی‌متر اسـت کـه این کشور را در رده‌ی پنجم قد بلندترین کشور هـای جهان قرار داده اسـت. در زمان‌های قدیم، وایکینگ‌هایی کـه دراین ناحیه زندگی میکردند، قدبلندترین و عظیم‌الجثه‌ترین انسان‌های روی زمین بودند.

مردم نروژ نیز بلندی قامت خودرا از اجدادشان بـه ارث برده‌اند. رژیم غذایی سرشار از پروتئین مردم نروژ از جمله دلایل اصلی رشد بسیار خوب آن‌ها از کودکی تا بزرگسالی بـه شمار می رود. نروژ بـه بالا بودن سطح رفاه زندگی و نیز داشتن دولتی کارآمد مشهور اسـت کـه عمده دلیل آن، درآمدهای حاصل از ذخایر نفتی کشور اسـت.

 

دانمارک «۱۷۵٫۹ سانتی‌متر»

عوامل ژنتیکی و زیست‌محیطی موجب رشد بسیار خوب مردم دانمارک شده اسـت. مردان و زنان این کشور با متوسط قدی ۱۷۵٫۹ سانتی‌متر، در رتبه‌ی چهارم فهرست جا خوش کرده‌اند. دانمارکی‌ها بـه داشتن چهره‌ای زیبا و اندامی متناسب مشهور هستند.

دانمارک از جمله ثروتمندترین کشور هـای اروپا بوده و درآمد سرانه‌ی مردمش نیز در سطوح جهانی بسیار بالا تلقی می شود. دولت دانمارک با ارائه‌ی خدمات رفاهی و اجتماعی خوب، همواره آسایش مردمش را تضمین میکند. همان طور کـه پیش‌تر بدان اشاره کردیم، عوامل ژنتیکی و نیز تغذیه مناسب در رشد فیزیکی مردم این کشور تأثیر بسزایی داشته اسـت.

 

مونته نگرو «۱۷۵٫۹ سانتی‌متر»

متوسط قدی زنان و مردان اهل مونته‌گرو ۱۷۵٫۹ سانتی‌متر اسـت کـه این کشور را در رده‌ی سوم بلند قامتان جهان قرار می دهد. مونته‌نگرو، کشوری در جنوب خاوری اروپا اسـت ودر کرانه دریای آدریاتیک قرار دارد. آب و هوای این مونته‌نگرو، کوهستانی و برای زندگی بسیار ایده‌آل اسـت.

کودکان این کشور از تغذیه خوبی برخوردار هستند کـه خود، بلندی قد مردمش را توجیه می کند. غذا های مونته‌نگرو، طبق معمول با چاشنی غذا های ایتالیایی، ترک و مجاری همراه اسـت کـه تغذیه‌ای کامل محسوب می شود. البته عمده دلیل قد بلندی مردم مونته‌نگرو را باید در عامل وراثت و ژنتیک جست‌وجو کرد.

 

هلند «۱۷۷ سانتی‌متر»

متوسط قدی مردم هلند ۱۷۷ سانتی‌متر اسـت. این میانگین از بین تمامی زنان و مردان این کشور بـه دست آمده اسـت. طبق گفته‌ی سازمان بهداشت جهانی، سطح بالای رفاه زندگی و تغذیه مناسبِ محتوی محصولات لبنی و نیز ماهیِ آب سرد موجب رشد قدی مردم هلند شده اسـت.

هلند از جمله معدود کشورهایی اسـت کـه از افراد بلند قد حمایت و خواهان هر چـه بیشتر شدن جمعیت قد بلندش اسـت. نکته جالب توجه این جا اسـت کـه تمامی ساختمان‌های دولتی هلند دارای درب ورودی بلند و بزرگ هستند.

 

بوسنی و هرزگووین «۱۷۷٫۸ سانتی‌متر»

متوسط قدی مردم بوسنی و هرزگووین ۱۷۷٫۸ سانتی‌متر اسـت کـه این کشور در صدر بلند قامتان مردم جهان قرار می دهد. ترکیب آب و هوای مدیترانه‌ا‌ی و شرایط جوی سرد شمالی موجب رشد قدی مردم بوسنی و هرزگووین شده اسـت.

غذای سبک و ادویه‌جات مصرفی نیز از دیگر عوامل افزایش قد مناسب مردم این کشور اسـت. وجود غذاهایی نظیر گوشت گاو، گوشت بره، لبنیات و سبزیجات نیز در التیام شرایط جسمانی مردم بوسنی و هرزگووین بی‌تأثیر نبوده اسـت. بنظر می رسد، کشور هـای ناحیه‌ی بالکان و کشور هـای اروپای شمالی از شرایط و مزیت‌های یکسانی برای رشد بهره می برند.

 


 

و در ادامه ۱۰ قدبلندترین افراد در طول تاریخ

 

از گذشته‌های دور، داستان‌های شگفت انگیز زیادی درباره بلندقامتان گفته شده اسـت. احتمال دیدن یک قدبلند واقعی بـه اندازه‌ای کم اسـت کـه آن‌ها همیشه در افسانه‌ها بوده اند. اما در ادامه این مطلب میخواهیم بلندترین انسانها رابه شـما نشان دهیم.

 

برنارد کوین ۲۴۹ سانتیمتر

برنارد درسال ۱۸۹۷ در ایالت آیووا کشور آمریکا بدنیا آمد. در کارت گزینش او برای جنگ جهانی اول درسال ۱۹۱۸ نوشته شده کـه ۲۴۳ سانتیمتر قد دارد. در کتاب رکورد‌های رکورد هـای گینس آمده اسـت کـه بدلیل قد بلندش بـه او اجازه شرکت در جنگ را ندادند. قد او در زمان مرگش بـه ۲۵۴ سانتیمتر رسیده بوده اسـت. او درسال ۱۹۲۱ بدلیل سخت شدن کبد و بیماری غدد درگذشت. برنارد در زادگاهش دریک تابوت سفارشی بزرگ دفن شد.

 

واینو میلیرین ۲۵۱.۵ سانتیمتر

میلیرین درسال ۱۹۰۹ در فنلاند بدنیا آمد و تا مدتی رکورد رسمی قدبلندترین مرد جهان را در اختیار داشت. او در ۲۱ سالگی ۲۲۲.۳ سانتیمتر قد و ۱۹۷ کیلو گرم وزن داشت و بعد ازآن بازهم رشد کرد و قدش بـه ۲۵۱.۵ سانتیمتر رسید. او بعنوان سرباز ارتش فنلاند، قدبلندترین سرباز تاریخ بـه شمار می رود. واینو درسال ۱۹۶۳ درگذشت.

 

ادوارد بوپره ۲۵۱.۵ سانتیمتر

ادوارد بوپره درسال ۱۸۸۱ بدنیا آمد و بعنوان یک مرد قوی در سیرک‌های بارنوم و بیلیز نمایش می‌داد. او فرزند ارشد خانواده‌ای بود کـه ۲۰ فرزند داشت ودر کانادا بدنیا آمد. ادوارد درسال‌های اولیه زندگی، قد طبیعی داشت، اما در ۹ سالگی قدش بـه ۱۸۲ سانتیمتر رسید. او در سیرک اسب‌هایی بـه وزن بیش از ۴۰۰ کیلو گرم را بلند می کرد. ادوارد درسال ۱۹۰۴ در اثر سل درگذشت.

 

الا اوینگ ۲۵۴ سانتیمتر

الا اوینگ درسال ۱۸۷۲ در ایالت میزوری کشور آمریکا بدنیا آمد. وی را بنام غول میزوری می‌شناسند. اوا تا ۷ سالگی رشد عادی داشت، اما بعد ازآن بـه سرعت رشد کرد. او در سیرک نمایش می‌داد تا این کـه درسال ۱۹۱۳ در اثر سل درگذشت.

 

آل تومینی «Al Tomaini»، ۲۵۵.۳ سانتیمتر

آل تومینی ۲۵۵.۳ سانتیمتر قد و ۱۶۲ کیلومتر وزن داشت و همه ی عمرش را بعنوان غول در سیرک نمایش می‌داد. او در سیرک با همسرش جینی تومینی آشنا شد. جینی بدون پا بدنیا آمده بودو فقط ۷۶ سانتیمتر قد داشت. آن‌ها بعد از بازنشستگی از سیرک در فلوریدا ساکن شدند.

 

لئونید استادنیک ۲۵۶.۳ سانتیمتر

لئونید درسال ۱۹۷۱ در اوکراین بدنیا آمد. او جراح دامپزشک بودو با مادرش زندگی میکرد. او طبق رکورد‌های کتاب گینس بلندترین فرد جهان اسـت.

 

جان اف کارول ۲۶۱.۶ سانتیمتر

جان کارول درسال ۱۹۳۲ در بوفالو، نیویورک بدنیا آمد و بنام «غول بوفالو» شناخته میشد. باوجود درمان‌های بسیار، او با سرعت زیادی رشد میکرد. او در عرض چند ماه ۱۸ سانتیمتر بلندتر شد. کارول درسال ۱۹۶۹ درگذشت، اما هنگام مرگ قدش ثبت نشد، تخمین می زنند کـه او نزدیک بـه ۲۷۵ سانتیمتر شده باشد.

 

جان روگن ۲۶۶.۷ سانتیمتر

جان روگن درسال ۱۸۶۸ بدنیا آمد و تا ۱۳ سالگی رشد طبیعی داشت. قد او تا زمان مرگش کـه ۲۶۶.۷ سانتیمتر شده بود بـه صورت رسمی ثبت نشد. او بدلیل بیماری ۷۳ کیلو گرم وزن داشت. روگن بلندترین آفریقایی آمریکایی تاریخ اسـت کـه درسال ۱۹۰۵ بدلیل بیماری درگذشت.

 

جان آسن ۲۶۷.۳ سانتیمتر

جان در کشور آمریکا ودر همان سالی بدنیا آمد کـه مادرش بـه نروژ مهاجرت کرد. او رکورد جان روگن رابا ۶ میلی ‌متر شکست. جالب اسـت بدانید کـه قد مادرش هم ۲۱۸.۵ سانتیمتر بوده اسـت. طبق گواهی مرگش، جان آسن در زمان مرگ ۲۷۹.۴ سانتیمتر بوده اسـت، اگر این درست باشد، او قدبلندترین انسانی اسـت کـه تا بحال ثبت شده اسـت. جان در مونتانا دفن شد.

 

رابرت وادلو ۲۷۲ سانتیمتر

رابرت وادلو قد بلندترین مرد تاریخ اسـت کـه قدش بـه صورت رسمی تایید شده اسـت. او در زمان مرگش ۲۰۰ کیلو گرم وزن داشته و هیچ نشانه‌ای از توقف رشد در او وجود نداشته اسـت. رابرت درسال ۱۹۱۸ بدنیا آمد و فرزند ارشد یک خانواده ۵ فرزندی بود. او در سن ۲۲ سالگی در اثر عفونت ناشی از تاول مچ پا درگذشت. تابوت او نیم تن وزن داشت و ۱۲ نفر آنرا حمل کردند.

 

[تعداد: ۰   میانگین:  ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها

وبگردی

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x