درباره جشنواره فیلم فجر چه می دانید؟

جشنواره فیلم فجر ( به انگلیسی Fajr International Film Festival ) جایزه ای است که هر سال توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بهترین آثار سینمای ایران اهدا می شود.

 

تاریخچه جشنواره فیلم فجر

جشنواره فیلم فجر، جایگزینی برای جشنواره بین‌المللی فیلم تهران بود که قبل از انقلاب برگزار می شد.

از سال ۱۳۶۱ جشنواره فیلم فجر جایگزین جشنواره فیلم تهران شد و هر سال در تاریخ ۱۲ تا ۲۲ بهمن همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب برگزار می شود.

جشنواره فیلم فجر در دو بخش سینمای ایران و سینمای جهان فعالیت می‌کند.

مراسم جایزه فیلم فجر به طور مستقیم در کشور هایی از جمله آمریکا، انگلستان و آلمان نمایش داده می شود.

سیمرغ بلورین چیست؟

در جشنواره فیلم فجر جایزه ای به نام سیمرغ بلورین به برندگان در بخش های مختلف اهدا می شود. علاوه بر سیمرغ یک لوح زرین و دیپلم افتخار هم به برندگان اهدا می شود.

سیمرغ بلورین در بخش های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر نقش اول زن و مرد،
بهترین فیلمبرداری، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن، بهترین چهره‌ پردازی، جایزه ویژه هیئت داوران.

بهترین بازیگر نقش مکمل زن و مرد، بهترین صدابرداری، بهترین صداگذاری، بهترین طراحی صحنه و لباس، بهترین جلوه‌های ویژه میدانی، بهترین جلوه‌های بصری، سیمرغ زرین بهترین فیلم با نگاه ملی و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اهدا می شود.

 

برندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر

پرویز پرستویی اولین جوانی بود که در سن ۲۸ سالگی برای بازی در فیلم دیار عاشقان جایزه سیمرغ گرفت.

گلشیفته فراهانی جوان ترین بازیگری است که در سن ۱۴ سالگی برای بازی در فیلم درخت گلابی سیمرغ گرفته است.

رقیه چهره آزاد پیرترین بازیگری است که در سن ۸۱ سالگی برای فیلم مادر سیمرغ گرفت.

محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی در فیلم قرمز تنها زوج سینمایی هستند که برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد و زن سال در یک فیلم شدند.

پرویز پرستویی تنها بازیگری است که دو سال پشت سرهم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را دریافت کرده است.

رکوردداران سیمرغ جشنواره فیلم فجر

ابراهیم حاتمی کیا ۵ بار سیمرغ بلورین بهترین فیلم را دریافت کرده است.

مجید مجیدی ۴ بار سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را دریافت کرده است.

مجید انتظامی و حسین علیزاده ۴ بار سیمرغ بلورین بهترین موسیقی را دریافت کرده اند.

پرویز پرستویی ۴ بار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرده است.

سعید پورصمیمی ۳ بار سیمرغ بلورین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرده است.

اسامی کامل برندگان  جوایز بخش سودای سیمرغ جشنواره ۳۷ فیلم فجر سال ۱۳۹۷

پوران درخشنده، ریما رامین‌فر، محمد احسانی، محمدعلی باشه‌آهنگر، محمد بزرگ‌نیا، مهرزاد دانش و محمود کلاری داوران بخش سودای سیمرغ بودند که در این بخش از برنامه با دعوت شهیدی‌فرد روی صحنه حاضر شدند و در گوشه‌ای از سن روی صندلی‌هایی که از پیش در نظر گرفته شده بود، مستقر شدند تا جوایز این بخش اهدا شود.

مهرزاد دانش در این بخش بیانیه هیأت داوران را قرائت کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: تنوع گونه‌ها و لحن ها و سبک های سینمایی از جمله موارد قابل توجه این دوره از جشنواره است، خوشبختانه فیلمسازن امسال قاب های قدیمی را شکسته اند و فضای سینما را تغییر داده اند. موقعیت شناسی سینماگران در درک روح زمانه و نیاز جامعه از نقاط مثبت این جشنواره است.

هیأت داوران همچنین تأکید کردند: فیلمنامه همچنان چشم اسفندیار سینمای ایران است که باید به آن توجه کرد. همچنین نزد هیات داوران جز سنجه های داوری معیار دیگری وجود نداشت و همه سینماگران کشور فرزندان این آب و خاک هستند.

بهترین جلوه‌های ویژه میدانی؛ ایمان کریمان (ماجرای نیمروز؛ رد خون)

در ادامه کاندیداهای بخش بهترین جلوه‌های ویژه میدانی شامل محسن روزبهانی برای «۲۳نفر»، ایمان کرمیان برای «سمفونی نهم»، ‌ آرش آقابیک  برای «شبی که ماه کامل شد»، ارشا اقدسی برای «قسم» و ایمان کرمیان برای «ماجرای نیمروز؛ رد خون» معرفی شدند که سیمرغ بلورین این بخش به ایمان کرمیان برای «ماجرای نیمروز؛ رد خون» اهدا شد.

کرمیان پس از دریافت این جایزه از دستیاران و عوامل فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز» تشکر کرد.

برندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر 37 / «شبی که ماه کامل شد» سیمرغ‌ها را برد، «متری شیش و نیم» آرا مردمی (+عکس)

بهترین جلوه‌های ویژه بصری؛ جواد مطوری (مسخره‌باز)

در ادامه نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه بصری شامل جواد مطوری برای «مسخره باز»، محسن خیرآبادی، رضا میثاقی و شهاب نجفی برای «غلامرضا تختی»،   هادی اسلامی و امیرسحرخیز برای «۲۳ نفر»، جواد مطوری برای «سرخپوست» و سینا قویدل برای «ماجرای نیمروز: رد خون» معرفی شدند.

سیمرغ بلورین این بخش به جواد مطوری برای فیلم «مسخره‌باز» اهدا شد.

بهترین چهره‌پردازی؛ ایمان امیدواری(شبی که ماه کامل شد)

در این بخش نامزدهای بهترین چهره‌پردازی شامل ایمان امیدواری برای «شبی که ماه کامل شد»، مجید اسکندری برای «سمفونی نهم»، شهرام خلج برای «ماجرای نیمروز؛ رد خون»، ‌سعید ملکان برای «غلامرضا تختی»، ‌ عباس عباسی برای «۲۳ نفر» و ایمان امیدواری برای «مسخره باز» معرفی شدند.

سیمرغ بلورین این بخش به ایمان امیدواری برای «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد.

بهترین طراحی لباس؛ محمدرضا شجاعی (شبی که ماه کامل شد)

سیمرغ بهترین طراحی لباس به محمدرضا شجاعی  برای «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد.   مشکین مهرگان برای «سمفونی نهم»،   محمدرضا شجاعی برای «ماجرای نیمروز: ردخون»، امیر ملک پور برای «غلامرضا تختی» و الهام معین برای «مسخره باز» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

بهترین طراحی صحنه؛ کیوان مقدم (غلامرضا تختی)

سهیل دانش برای «مسخره باز»، ‌ محمدرضا شجاعی برای «شبی که ماه کامل شد»، کیوان مقدم برای «غلامرضا تختی»، محسن نصراللهی برای «متری شش و نیم» و «سرخپوست» و کامیاب امینی عشایری برای «۲۳ نفر» نامزدهای بخش بهترین طراحی لباس بودند که پس از پخش ویدئوی معرفی آن‌ها سیمرغ بلورین این بخش به کیوان مقدم برای فیلم «غلامرضا تختی» رسید.

بهترین صدابرداری؛ ایرج شهزادی (متری شیش و نیم)

نامزدهای بخش بهترین صدابرداری شامل ایرج شهزادی برای «متری شش و نیم»، مسیح سراج برای «پالتو شتری»، بهمن اردلان برای «۲۳ نفر»، ‌ منصور شهبازی برای «طلا» و مهدی ابراهیم‌زاده برای «قسم» معرفی شدند.

ایرج شهزادی برای «متری شیش و نیم» توانست سیمرغ بلورین این بخش را از آن خود کند. شهزادی بعد از دریافت این سیمرغ گفت: از همکارانم در این پروژه تشکر می‌کنم، همچنین از تیم درجه یک فیلم‌های «ناگهان درخت» و «سرخپوست» تشکر می‌کنم.

بهترین صداگذاری؛ مهرشاد ملکوتی (ماجرای نیمروز؛ رد خون)

امیرحسین قاسمی برای «متری شیش و نیم»، حسین ابوالصدق برای «سمفونی نهم»، مهرشاد ملکوتی برای «ماجرای نیمروز: رد خون»، امیرحسین قاسمی برای «غلامرضا تختی» و آرش قاسمی «شبی که ماه کامل شد» نامزدهای بهترین صداگذاری بودند که از این میان سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به مهرشاد ملکوتی برای فیلم «ماجرای نیمروز؛ رد خون» اهدا شد.

مهرشاد ملکوتی هم پس از دریافت سیمرغ خود از همکاران و عوامل فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز؛ رد خون» تشکر کرد.

بهترین تدوین؛ بهرام دهقانی (متری شیش و نیم)

در بخش بهترین تدوین، محمدرضا موئینی برای «سمفونی نهم»، ‌ بهرام دهقانی برای «متری شیش و نیم»، ‌ خشایار موحدیان برای «قسم»، محمدنجاریان برای «ماجرای نیمروز:ردخون» و میثم مولایی برای «غلامرضا تختی» بعنوان کاندیدا معرفی شدند.

سیمرغ بلورین بهترین تدوین در این بخش به بهرام دهقانی برای فیلم «متری شیش و نیم» اهدا شد. جمال ساداتیان تهیه‌کننده این فیلم به نمایندگی از بهرام دهقانی که به دلیل سفر امکان حضور در مراسم را نداشت، این جایزه را دریافت کرد.

برندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر 37 / «شبی که ماه کامل شد» سیمرغ‌ها را برد، «متری شیش و نیم» آرا مردمی (+عکس)

بهترین موسیقی متن؛ امین هنرمند (قصر شیرین)

پیمان یزدانیان برای «متری شیش و نیم» و «بنفشه آفریقایی»، امین هنرمند برای «قصر شیرین»، ‌ افشین عزیزی برای «غلامرضا تختی»، ‌ مسعود سخاوت دوست برای «شبی که ماه کامل شد» و کریستف رضاعی برای «ناگهان درخت» و «سال دوم دانشکده من» نامزدهای بخش بهترین موسیقی متن بودند که از میان آن‌ها سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن به امین هنرمند برای فیلم «قصر شیرین» اهدا شد.

بهترین فیلمبرداری؛ حمید خضوعی ابیانه (غلامرضا تختی)

در بخش بهترین فیلم‌برداری حمید خضوعی برای «غلامرضا تختی»، ‌  هومن بهمنش برای «متری شیش و نیم»، ‌ شهرام نجاریان برای «خون خدا»، ‌ علی قاضی برای «مسخره باز»، هادی بهروز  برای «ماجرای نیمروز :ردخون» و مسعود سلامی برای «آشفته‌گی» به‌عنوان نامزد معرفی شدند.

محمود کلاری که در این بخش به نمایندگی از هیأت داوران برای معرفی برترین فیلمبرداری پشت میکروفن قرار گرفت پیش از اهدای سیمرغ بهترین فیلمبرداری گفت: سطح فیلمبرداری سینمای ایران به سطح جهانی رسیده است و کار همه عالی بود. کاش می توانستیم کاندیدهای بیشتری معرفی کنیم.

سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به حمید خضوعی‌ابیانه برای فیلم «غلامرضا تختی» اهدا شد. حمید خضوعی‌ابیانه هم به دلیل مسافرت در این مراسم حضور نداشت و مدیرتولید فیلم به نمایندگی جایزه‌اش را دریافت کرد.

بهترین نقش مکمل زن؛ فرشته صدرعرفایی (شبی که ماه کامل شد)

زهره عباسی «ناگهان درخت»، ژیلا شاهی «قصر شیرین»،   فرشته صدرعرفایی «شبی که ماه کامل شد»،   نیوشا علیپور «قصر شیرین» و پانته‌آ پناهی‌ها «درخونگاه» نامزدهای بهترین بازیگر مکمل زن بودند که از میان آن‌ها سیمرغ بلورین این بخش به فرشته صدرعرفایی برای فیلم «شبی که ماه کامل شد» رسید.

فرشته صدرعرفایی بعد از دریافت سیمرغ بلورین خود از همه عوامل پروژه «شبی که ماه کامل شد» تشکر کرد و گفت: آرزو می‌کنم دنیای ما دنیای عشق در برابر تکفیر، صلح در برابر جنگ، دوستی در برابر دشمنی باشد.

بهترین نقش مکمل مرد؛ علی نصیریان (مسخره‌باز)

آرمین رحیمیان برای «شبی که ماه کامل شد»، نوید محمدزاده برای «متری شیش و نیم»، حسن پورشیرازی برای «قسم»، یونا تدین برای «قصر شیرین»، ‌علی نصیریان برای «مسخره باز» و جواد عزتی برای «ماجرای نیمروز: رد خون» نامزدهای بخش بهترین نقش مکمل مرد بودند که از میان آن‌ها سیمرغ بلورین این بخش به علی نصیریان برای فیلم «مسخره‌باز» اهدا شد.

باشه‌آهنگر به نمایندگی از هیأت داوران قبل از اهدا سیمرغ بلورین بهترین مکمل مرد تاکید کرد: انتخاب در این بخش بسیار سخت بود و همه نامزدها بسیار عالی بودند.

برندگان سیمرغ جشنواره فیلم فجر 37 / «شبی که ماه کامل شد» سیمرغ‌ها را برد، «متری شیش و نیم» آرا مردمی (+عکس)

علی نصیریان نیز پس از دریافت این جایزه تأکید کرد: تا به حال سیمرغ نگرفته بودم و حالا بعد از ۴۰ سال، سیمرغ درجه ۲ به من دادند که البته با افتخار آن را می‌پذیرم. حس کردم باید در این مراسم باشم تا از این تریبون استفاده کنم و بگویم که آدم سعادتمندی بودم که در این سن این امکان را پیدا کردم تا با کسی که جای نوه‌ام است یعنی همایون غنی‌زاده کار کنم، سناریوی «مسخره‌باز» برای من بسیار جذاب بود و شانس من بود که در یک کار خلاق و نوآورانه شرکت کنم. من برای همایون غنی زاده آتیه درخشانی در سینمای ایران می‌بینم.

جمشید مشایخی پیش از استقرار علی نصیریان در جای خود او را در آغوش گرفت و در سخنان کوتاهی درگذشت همسر این هنرمند را به او تسلیت گفت.

بهترین انیمیشن؛ آخرین داستان (اشکان رهگذر)

از میان سه انیمیشن «آخرین داستان» ساخته اشکان رهگذر، «شب آفتابی» به کارگردانی علی مدنی و «بنیامین» به کارگردانی محسن عنایتی سیمرغ بلورین این بخش به اشکان رهگذر اهدا شد.

اشکان رهگذر نیز بعد از دریافت سیمرغ بهترین انیمیشن گفت: از همه عوامل این انیمیشن تشکر می کنم که تلاش کردند تا کاری ساخته شد که بتوان نام فردسی و شاهنامه را برای آن آورد.

بهترین فیلم هنروتجربه؛ مسخره‌باز (همایون غنی‌زاده)

همایون غنی‌زاده که در بخش «نگاه نو» سیمرغ فیلم «مسخره‌باز» را دریافت نکرده بود با قبول سیمرغ بلورین بخش هنروتجربه روی سن حاضر شد و گفت: آقای نصیریان گفتند بعد از ۶۰ سال هیچ سیمرغی دریافت نکرده بودند اما امشب دو سیمرغ به من می‌دهند! سیمرغ اول را نگرفتم چون آن سیمرغ را دوست نداشتم چرا که فیلم من موفق نشد نگاه نویی به جشنواره تزریق کند، اما این سیمرغ هنر و تجربه را دوست دارم، اجازه دهید برای بخش نگاه نو، نگاه سلیقه‌ای خود را داشته باشم.

بهترین بازیگر نقش اول زن؛ الناز شاکردوست (شبی که ماه کامل شد)

مهناز افشار برای «قسم»، ‌الناز شاکردوست برای «شبی که ماه کامل شد»، ژاله صامتی برای «درخونگاه»، ‌ بهنوش طباطبایی برای «ماجرای نیمروز: رد خون» و  فاطمه معتمدآریا  برای «بنفشه آفریقایی» نامزدهای بهترین بازیگر نقش اول زن این دوره بودند که از میان آن‌ها الناز شاکردوست برای «شبی که ماه کامل شد» سیمرغ بلورین را دریافت کرد.

الناز شاکردوست بعد از دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش زن گفت: همیشه خیال می‌کردم این مسیر را با دویدن بیایم اما امروز نتوانستم بدوم اما خداراشکر که آمدم. خوشحالم و فکر می‌کنم تشویق‌های شما ارزش تلاش‌های روحی و جسمی را داشت.

وی ادامه داد: از خانم آبیار تشکر می‌کنم که در تاریک‌ترین لحظه زندگی‌ام این نقش را به من پیشنهاد داد. نقش فائزه برای من مسئولیت داشت چرا که نقش مادری را بازی کردم که نماینده همه مادرانی است که آینده فرزند برایشان مهم است.

شاکردوست در پایان گفت: اعظم محسن دوست مادر فائزه که نقشش را در فیلم بازی کردم، من را دخترم خطاب کرد که این هم جایزه بزرگی برای من بود.

بهترین بازیگر نقش اول مرد؛ هوتن شکیبا (شبی که ماه کامل شد)

در بخش بهترین بازیگر نقش اول مرد، حامد بهداد (قصر شیرین)،‌ امین حیایی (درخونگاه)،‌ هوتن شکیبا (شبی که ماه کامل شد)،‌ پیمان معادی (متری شیش و نیم) و نوید محمدزاده (سرخپوست) کاندیدا بودند که از میان آن‌ها هوتن شکیبا برای «شبی که ماه کامل شد» سیمرغ بلورین این بخش را دریافت کرد.

شکیبا بعد از دریافت سیمرغ بهترین بازیگر مرد گفت: خیلی خوشحالم که این جایزه را گرفته‌ام و خوشحال‌ترم که خانواده‌ام در حال بزرگ شدن است، خانواده من، خانواده تئاتر، خانواده شبی که ماه کامل شد و خانواده سینما و خانواده خودم است. از هیات داوران متشکرم که اجازه داد نامم در کنار نامزدهای این بخش حامد بهداد، امین حیایی، نوید محمدزاده و پیمان معادی باشد.

بهترین فیلمنامه؛ محسن قرایی و محمد داوودی (قصر شیرین)

برای اهدای جوایز اصلی این دوره از جشنواره سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی و ابراهیم داروغه‌زاده دبیر جشنواره هم به ترکیب هیأت داوران حاضر روی سن اضافه شدند.

در بخش بهترین فیلم‌نامه محسن تنابنده برای «قسم»، محسن قرائی، محمد داوودی برای «قصر شیرین»، نیما جاویدی برای «سرخپوست»، پرویز شهبازی برای «طلا» و نرگس آبیار و مرتضی اصفهانی برای «شبی که ماه کامل شد» به‌عنوان کاندیدا معرفی شدند که سیمرغ بلورین این بخش به محسن قرایی و محمد داوودی برای «قصر شیرین» اهدا شد.

محسن قرایی پس از دریافت این سیمرغ از رضا میرکریمی و حامد بهداد به‌دلیل اجرای خوبشان که موجب ارتقای فیلمنامه سپاسگزاری کرد.

جایزه ویژه هیأت داوران؛ سرخ‌پوست (نیما جاویدی)

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران در ادامه برنامه به فیلم «سرخ‌پوست» به کارگردانی نیما جاویدی اهدا شد. جاویدی در مراسم حضور نداشت و یکی از عوامل فیلم به نمایندگی این سیمرغ را دریافت کرد.

بهترین کارگردانی؛ نرگس آبیار (شبی که ماه کامل شد)

بهرام توکلی برای «غلامرضا تختی»،‌  نیما جاویدی برای «سرخپوست»،‌ نرگس آبیار برای «شبی که ماه کامل شد»، سعید روستایی برای «متری شیش و نیم»،  رضا میرکریمی برای «قصرشیرین» و محمدحسین مهدویان برای «ماجرای نیمروز: ردخون» کاندیدای بخش بهترین کارگردانی بودند که از میان آن‌ها نرگس آبیار برای «شبی که ماه کامل شد» سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را دریافت کرد.

نرگس آبیار بعد از دریافت سیمرغ خود گفت: نمی‌دانم چه بگویم، همیشه می‌گفتم که در جشنواره‌های خارجی جایزه گرفته‌ام، اما در ایران هیچوقت جایزه نگرفته‌ام اما امشب این اتفاق افتاد، می‌دانم دوستان دیگر کارگردان از اینکه این سیمرغ را نگرفته‌اند احتمالا ناراحت هستند و این من را دلگیر می‌کند، اما این سیمرغ برای همه کارگردانان نامزد این بخش است. از مادر فائزه، اعظم محسن دوست برای همراهی‌اش تشکر می‌کنم.

بهترین فیلم؛ شبی که ماه کامل شد (تهیه‌کننده محمدحسین قاسمی)

سرخپوست (تهیه‌کننده مجید مطلبی)، شبی که ماه کامل شد (تهیه‌کننده محمدحسین قاسمی)،‌ غلامرضا تختی (تهیه‌کننده سعید ملکان)،‌ متری شیش و نیم (تهیه‌کننده سیدجمال ساداتیان)،‌ ماجرای نیمروز:ردخون (تهیه‌کننده سیدمحمد رضوی) و قصر شیرین (تهیه‌کننده رضا میرکریمی) نامزدهای بخش بهترین فیلم جشنواره بودند.

سیمرغ بلورین این بخش به «شبی که ماه کامل شد» به تهیه‌کننده محمدحسین قاسمی اهدا شد.

محمد حسین قاسمی نیز گفت: از همه تشکر می‌کنم و اصل و فرع این جایزه را به اعظم محسن‌دوست اهدا می‌کنم.

بهترین فیلم از نگاه مردم؛ متری شیش و نیم (جمال ساداتیان)

«ماجرای نیمروز؛ رد خون»، «شبی که ماه کامل شد»، «غلامرضا تختی» و «سرخ‌پوست» به ترتیب فیلم‌های پنجم تا دوم فهرست فیلم‌های محبوب تماشاگران این دوره از جشنواره بودند که در رقابت نزدیک با این فیلم‌ها «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی توانست بیشتری آرای مردمی جشنواره را از آن خود کرده و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را از آن خود کند.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما که برای اعلام این آمار روی سن حاضر شده بود، پیش از اعلام این جایزه در سخنان کوتاهی گفت:‌باور دارم دیگر نهادهای کشور باید از سینما یاد بگیرند که چگونه سینمای ایران مرحم زخم‌ها است؛ ما زخم نمی‌زنیم اما هر کس زخم می‌زند حتما به عقوبت کار خود می‌رسد.

جمال ساداتیان تهیه‌کننده «متری شیش و نیم» که برای دریافت این جایزه روی صحنه آمد از عوامل این فیلم دعوت کرد تا او را همراهی کند. هومن بهمنش مدیر فیلمبرداری و سعید روستایی کارگردان این فیلم سخنان کوتاهی در این بخش مطرح کردند.

روستایی با گلایه ضمنی از عدم همراهی نیروی انتظامی با فیلم «متری شیش و نیم» گفت: پشت دستم را داغ کردم که دیگر پلیس نه فقط از جلوی دوربین که از پشت دوربین فیلمم هم رد نشود!

مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با پخش کلیپی از سکانس‌های فیلم‌های مطرح تاریخ سینما به کار خود پایان داد.

لیست برندگان سیمرغ: 

بهترین فیلم: شبی که ماه کامل شد

بهترین کارگردان: نرگس آبیار(شبی که ماه کامل شد)

جایزه هنر و تجربه؛ همایون فنی زاده(مسخره باز)

جایزه ویژه هیات داوران: نیما جاویدی: سرخ پوست

بهترین فیلمنامه: محسن قرایی، محمد داوودی(قصر شیرین)

بهترین بازیگر نقش اول زن: الناز شاکردوست(شبی که ماه کامل شد)

بهترین بازیگر نقش اول مرد: هوتن شکیبا(شبی که ماه کامل شد)

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد: علی نصیریان(مسخره باز)

بهترین نقش مکمل زن: فرشته صدرعرفایی(شبی که ماه کامل شد)

بهترین فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه(غلامرضا تختی)

بهترین موسیقی متن: امین هنرمند(قصر شیرین)

بهترین تدوین:بهرام دهقانی(متری شیش و نیم)

بهترین صداگذاری: مهرشاد ملکوتی(ماجرای نیمروز:رد خون)

بهترین صدابرداری: ایرج شهزادی(متری شیش و نیم)

بهترین طراحی صحنه: کیوان مقدم(غلامرضا تختی)

بهترین طراحی لباس: محمدرضا شجاعی(شبی که ماه کامل شد)

بهترین چهره پردازی: ایمان امیدواری(شبی که ماه کامل شد)

بهترین جلوه های ویژه بصری: جواد مطوری(مسخره باز)

بهترین جلوه های ویژه میدانی: ایمان کریمیان(ماجرای نیمروز؛ رد خون)

سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی: بیست و سه نفر

بهترین فیلم از نگاه نو: مسخره باز

بهترین فیلم  مستند:بهارستان خانه ملت(بابک بهداد)

بهترین فیلم کوتاه : بچه خور(محمد کارت)

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x