روز جهانی مادر در سال ۲۰۲۱ و تقویم ۱۴۰۰ چه تاریخی است؟

در این مطلب از جدولیاب، توضیحاتی درباره روز جهانی مادر در سال ۲۰۲۱ و تقویم ۱۴۰۰ خواهیم داشت! با ما همراه باشید. روز مادر ، روزی است که هر ساله به افتخار مادران در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود. درباره روز جهانی بد مادر بد نیست بدانید در برخی از کشورهای غربی از جمله انگلستان ، دومین یکشنبه ماه مه هر سال روز مادر نام می گیرد!

روز جهانی مادر در سال 2021 و تقویم 1400 چه تاریخی است؟

تاریخچه روز جهانی مادر به قرن نوزدهم باز می ‌گردد. در نخستین سال ‌های دهه ۱۸۵۰ میلادی، یک فعال امور زنان به نام اَن ریوس جارویس ، انجمن ‌هایی با نام فعالیت های روز مادر تشکیل داد. هدف این انجمن‌ ها، کمک به سربازان مجروح جنگ بود.

فکر روز مادر توسط یک زن به نام جولیا واردهو به ایالات متحده آمریکا برده شد و اولین روز ماه ژوئن به عنوان روز مادر تعیین گردید! بعد از جنگ، جارویس و دیگر زنان این انجمن ها، روز دوستی مادران را راه انداختند، هدف این انجمن ‌ها کمک به صلح و نزدیک کردن دشمنان سابق به همدیگر بود! یکی از زن‌ های فعال در این انجمن ها، به نام جولیا وارد هاو در سال ۱۸۷۰ میلادی، بیانیه روز مادر را منتشر کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت! مضمون این بیانیه این بود که زنان نقش سیاسی فعال تری برای ترویج صلح به عهده بگیرند.

در سال ۱۹۲۴ میلادی نیز کنگره ایالات متحده آمریکا دومین روز ماه مه را به عنوان روز مادر تعیین کرد. البته بد نیست بدانید در کشور ژاپن، زادروز همسر وقت امپراتور به عنوان روز مادر گرامی شمرده می شود. در کشور ایران نیز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ شمسی، روز ۲۵ آذر به نام روز مادر نام گذاری شده بود.

لازم به بیان است ۹ می سال ۲۰۲۱ میلادی مصادف با ۱۹ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ شمسی، روز جهانی مادر در بسیاری از کشورهای دنیا می باشد.

روز جهانی مادر در سال 2021 و تقویم 1400 چه تاریخی است؟

همچنین رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهور ترکیه با انتشار پیامی به مناسبت فرارسیدن ۱۰ ماه می سال ۲۰۲۰ میلادی و روز مادر اظهار داشت: ” مادران که مامن امن و آغوش مهربانی هستند، برای ما که باور داریم بهشت زیر پای مادران است، تاج سر هستند. “

به گزارش مرکز ارتباطات نهاد ریاست جمهوری ترکیه، در ادامه پیام تبریک اردوغان آمده است:

” مادران که مهم ‌ترین مسئولیت را در تربیت نسل آینده برعهده دارند، نماد فداکاری و عشق نامتناهی هستند، روز مادر را به تمامی مادران که ارزشمند‌ترین مامن ما و نخستین آموزگارمان هستند، تبریک عرض می ‌کنم. مادران که آینده‌ مان را به آنها به امانت سپرد ‌ایم، مهم‌ترین نقش را در شکل ‌گیری احساسات، افکار و شخصیت کودکان و جوانان‌ ایفا می‌کنند. مادران الگوی عشق، صبر و فداکاری هستند.

به تلاش برای تامین نیازهای مادران، آرامش و خوشبختی و بهبود شرایط زندگی آنها که از هیچ فداکاری برای فرزندان خود فروگذار نمی ‌کنند، ادامه خواهیم داد. مادران، سازندگان آینده، اتحاد و برابری مان هستند، فرارسیدن این روز را به آنها تبریک عرض کرده و یاد خاطره رفتگان را نیز گرامی می ‌دارم. ”

 

بیشتر بخوانید :

تاریخ دقیق روز پژوهش در تقویم سال ۱۴۰۰ چه روزی است ؟

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن