زندگینامه کامل والنتینا ترشکوا نخستین زن فضانورد جهان

توضیحاتی در جدولیاب ، پیرامون والنتینا ترشکوا ، نخستین زن فضانورد جهان منتشر شد! با ما همراه باشید. والنتینا ترشکوا (Valentina Tereshkova) با نام اصلی والنتینا ولادیمیروونا ترشکووا ، از فضانوردان تاریخ‌ ساز روسی و نخستین و جوان ترین زن فضانورد جهان که از میان بیش از ۴۰۰ نامزد زن برای انجام نخستین پرواز فضایی انتخاب شد، متولد ۶ مارس سال ۱۹۳۷ میلادی یا ۱۵ اسفند ماه سال ۱۳۱۵ شمسی در روستای ماسلنیکووی استان یاروسلاول، اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی (در ۲۷۰ کیلومتری مسکو، پایتخت روسیه) می باشد.

وی در سال ۱۹۴۵ میلادی به مدرسه رفت، اما در اتفاقی عجیب در سال ۱۹۵۳ میلادی مدرسه را ترک کرد و به تحصیلات خود از راه مکاتبه ادامه داد! او در جوانی به پرش با چتر نجات پرداخت و نخستین پرش با چتر را در سن ۲۲ سالگی انجام داد.

حضور والنتینا ترشکوا در برنامه فضایی روسیه

والنتینا ترشکوا ابتدا در کارخانه تایرسازی کار می کرد؛ سپس به کارخانه تولید پارچه‌ های صنعتی یاروسلاول منتقل شد.البته او در کنار کار کردن، تحصیلات خود را نیز ادامه داد و در سال ۱۹۶۰ میلادی از دانشکده‌ فنی در یاروسلاول فارغ التحصیل شد. سابقه او در چتربازی باعث شد تا در سال ۱۹۶۱ میلادی در گروه فضانوردان روسیه عضو شد و دوره کامل آمادگی برای پرواز در فضاپیماهای نوع وُستوک را گذراند. درباره پروژه وستوک به معنای شرق بد نیست بدانید این پروژه یکی از پروژه‌ های مهم برنامه فضایی شوروی محسوب می‌ شود که هدف اصلی آن پرتاب یک فضانورد روسی به فضا و بازگردانی سالم آن به سطح زمین بود!

برنامه‌ فضایی شوروی برای انتخاب اولین زنان فضانورد قوانین جالبی داشت! به‌ عنوان مثال می‌ توان به قد کمتر از ۱۷۰ سانتی‌ متر و سن کمتر از ۳۰ سال و وزن کمتر از ۷۰ کیلوگرم اشاره کرد! تا سال ۱۹۶۲ میلادی، حدود ۴۰۰ نفر را سازمان‌ های متعدد فضایی و نظامی شوروی برای ورود به برنامه‌ آموزشی سفر به فضا انتخاب کرد. پس از بررسی‌ های اولیه، ۵۸ نفر برای مراحل بعدی انتخاب شدند که نیکولای کامانین ، مدیر واحد آموزش فضانوردی در برنامه‌ فضایی شوروی، شخصا تعداد آن‌ ها را به ۲۳ نفر کاهش داد! در نهایت ۱۶ فوریه‌ ۱۹۶۲ میلادی، والنتینا ترشکوا به‌‌ همراه چهار زن دیگر به‌عنوان اعضای نهایی گروه زنان مسافر فضا انتخاب شد.

والنتینا ترشکوا و حضور در ماموریت وستوک ۶

والنتینا ترشکوا در ۱۶ ژوئن سال ۱۹۶۳ میلادی به عنوان اولین زن فضانورد و ششمین فضانورد جهان با سفینه وستوک-۶ از فرودگاه فضایی بایکانور به فضا پرواز کرد! و بعد از دو شبانه‌ روز و ۲۲ ساعت و ۵۰ دقیقه به زمین بازگشت! او ۴۸ بار به‌ دور زمین گشت! وستوک ۶ ، ششمین و آخرین ماموریت سرنشین دار سازمان فضایی شوروی در پروژه وستوک بود. این ماموریت به طور مشترک و همزمان با وستوک ۵ انجام شد و برای نخستین بار یک فضانورد زن را در مدار زمین قرار داد!

والنتینا ترشکوا پس از سفر تاریخی به فضا، به چهره‌ ای مشهور در فضای ملی و بین‌ المللی تبدیل شد! رهبران و مقام‌ های مشهور و مردم عادی از سرتاسر جهان پیام‌ های محبت‌ آمیز و تبریک برای وی ارسال می‌ کردند. پیام‌ ها نشان می‌ داد که او فراتر از مرزهای شوروی طرفدار دارد! در واقع بسیاری از زنان در سرتاسر جهان تحت‌ تاثیر اولین سفر تاریخی به فضا بودند و آن را نقطه‌ ی مهمی در تاریخ می‌ دانستند.

وی از سال ۱۹۶۲ میلادی تا ۱۹۹۷ میلادی در شمار گروهان فضانوردان قرار داشت. والنتینا ترشکوا بعد از پرواز فضایی خود، با وجود اینکه به فعالیت در زمینه هوا و فضا ادامه می‌ داد اما بیشتر وقت خود را صرف کارهای اجتماعی می‌ کرد. او عضو حزب کمونیست شوروی بود و تا عضویت در کمیته مرکزی این حزب نیز ارتقا یافت! از سال ۱۹۹۴ میلادی وی ریاست مرکز بین‌ المللی همکاری‌ های علمی و فرهنگی روسیه وابسته به دولت فدراسیون روسیه را بر عهده دارد؛ همچنین در شهر یاروسلاول روسیه، یک مرکز کیهان‌ شناسی به نام وی نامگذاری شده‌ است.

او در سال ۱۹۶۹ میلادی، گواهی آکادمی مهندسی-نظامی ژوکف در رشته خلبان- فضانورد- مهندس را دریافت کرد! در سال ۱۹۷۷ میلادی نیز درجه دکترای علوم مهندسی را دریافت کرد. او بیش از ۵۰ اثر علمی تالیف کرده است؛ علاوه بر این وی دارای عنوان ژنرال هوانوردی‌ نیز است. وی در سال ۱۹۹۷ میلادی با درجه‌ ی سرلشکری از نیروی هوایی روسیه بازنشسته شد.

ادامه فعالیت های ارزشمند نخستین زن فضانورد جهان

پس از انحلال اتحاد جماهیر شوروی، فعالیت‌ های سیاسی والنتینا ترشکوا متوقف نشد! او با وجود دو بار شکست در انتخابات مجلس دومای روسیه، در سال ۲۰۰۸ میلادی به مجلس راه یافت. وی در سال‌ های ۲۰۱۱ میلادی و ۲۰۱۶ میلادی نیز مجددا برای عضویت در مجلس دوما انتخاب شد و اکنون نماینده‌ ی حزب روسیه‌ واحد است.

والنتینا ترشکوا نشان‌ های بسیاری از جمله نشان قهرمان اتحاد شوروی را به خود اختصاص داده است! در ۲۲ ژوئن سال ۱۹۶۳ میلادی، هیئت رئیسه شورای عالی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بخاطر پرواز موفقیت‌ آمیز و شجاعت، لقب قهرمان اتحاد شوروی را به وی اعطا نمود. از دیگر مدال های دریافتی وی می توان به مدال لنین (۱۹۶۳ میلادی و ۱۹۸۱ میلادی) ، مدال انقلاب اکتبر (۱۹۷۱ میلادی) ، مدال پرچم قرمز کارگری (۱۹۸۷ میلادی) ، نشان دوستی ملت‌ ها ، نشان خلبان فضانورد شوروی (۱۹۶۳ میلادی) ، ستاره‌ طلایی قهرمان کارگران سوسیالیست چک‌ اسلواکی و بلغارستان (۱۹۶۳ میلادی) ، نشان جورحی دیمیتروف بلغارستان (۱۹۶۳ میلادی) ، نشان کارل مارکس آلمان شرقی (۱۹۶۳ میلادی) ، نشان پرچم جمهوری مجارستان (۱۹۶۵ میلادی) ، ستاره‌ افتخار جمهوری اندونزی (۱۹۶۳ میلادی) ، نشان ولتا کشور غنا (۱۹۶۴ میلادی) ، مدال افتخار روسیه (۲۰۰۳ میلادی) ، جایزه‌ دولتی فدراسیون روسیه به‌خاطر فعالیت‌هایش در حوزه‌های بشردوستانه (۲۰۰۹ میلادی) و مدال طلای انجمن برینانیا (۱۹۶۴ میلادی) اشاره کرد.

جالب است بدانید یکی از حفره‌ های کره ماه نیز به نام او نامگذاری شده است! والنتینا ترشکوا همچنان به‌ عنوان تنها زن تاریخ شناخته می‌ شود که به‌ صورت انفرادی در سفری فضایی حضور داشته است!

زندگی شخصی والنتینا ترشکوا

والنتینا ترشکوا در اواخر سال ۱۹۶۳ میلادی با آندریان نیکولایف که وی نیز فضانورد بود، ازدواج کرد اما این ازدواج دوامی نداشت! فرزند او به‌ نام النا ۸ ژوئن ۱۹۶۴ میلادی به‌ دنیا آمد؛ النا اولین نوزادی بود که هم مادر و هم پدر وی به فضا سفر کرده بودند!

او سپس با یولی شاپوسخینوف ازدواج کرد؛ یولی پزشک جراحی بود که در دوران آزمایش‌ های پزشکی والنتینا ترشکوا با او آشنا شد. او تا پایان عمر خود در سال ۱۹۹۹ میلادی با والنتینا ترشکوا زندگی کرد.

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
برای امتیاز به این نوشته جدولیاب کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن