زندگینامه کامل کارلوس اسلیم کارآفرین و ثروتمندترین مرد در آمریکای لاتین

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره زندگینامه کامل کارلوس اسلیم کارآفرین ، سرمایه دار مکزیکی و ثروتمندترین مرد در آمریکای لاتین خواهیم داشت! با ما همراه باشید. کارلوس اسلیم (Carlos Slim) کارآفرین ، بازرگان و سرمایه‌ دار مکزیکی لبنانی‌ تبار متولد ۲۸ ژانویه سال ۱۹۴۰ میلادی در شهر مکزیکو سیتی مکزیک می باشد.

دوران کودکی کارلوس اسلیم

پدر او خلیل سلیم حداد در سال ۱۹۰۲ میلادی و در حالی که تنها ۱۴ سال سن داشت، از لبنان به مکزیک مهاجرت کرد و نام خود را به خولیان تغییر داد! او در سال ۱۹۱۱ میلادی، یک مغازه کلوچه فروشی در مکزیکوسیتی به نام kirm ba zart به معنی ستاره شرق راه اندازی نمود و ملکی را نیز در جنوب این شهر، خریداری کرد. وی که در زمان خود تاجر برجسته‌ ای بود، در اوت سال ۱۹۲۶ میلادی با لیندا اِلو ، دختر یک تاجر لبنانی ازدواج کرد. این زوج صاحب شش فرزند شدند که پنجمین آن‌ ها کارلوس اسلیم است.

اسلیم نام خانوادگی پدر کارلوس، خولیان می‌ باشد، که قبل از آمدن به مکزیک یوسف سلیم حداد نامیده می‌ شده‌ است! پس از ورود به مکزیک به‌ طور رسمی خولیان اسلیم حداد نامیده شد. اِلو که همان حَلو در زبان عربی به معنای شیرین است، که به تلفظ اسپانیایی درآمده‌ است، نام خانوادگی مادر او بود! این نام براساس قوانین نام‌ گذاری زبان اسپانیایی گذاشته شده‌ است.

ورود به دانشگاه و آشنایی با دنیای کسب و کار

او در دانشگاه خودگردان ملی مکزیک مهندسی عمران خوانده است و در سال ۱۹۶۱ میلادی فارغ التحصیل شده است. مدت زیادی از فارغ‌ التحصیل شدن وی نگذشته بود که اولین شرکت خود را تاسیس کرد که یک شرکت بیمه بود. درباره جزئیات بد نیست بدانید او تحصیلات خود را در رشته‌ی مهندسی عمران شروع کرد و در همان دانشگاه، برنامه‌ ریزی خطی و جبر نیز آموزش می‌ داد. تحصیل در رشته‌ عمران از علاقه و اشتیاق کارلوس به موضوعات اقتصادی و مالی کم نکرد! او پس از دریافت مدرک خود به شیلی رفت و در دوره‌ های علوم اقتصادی در آن کشور مشغول به تحصیل شد. وی بعدها در مصاحبه‌ هایی به تاثیر تحصیلات در رشته‌ی عمران و تخصص در رشته‌ های جبر و برنامه‌ ریزی خطی اشاره کرد که به پیشرفت او را در فعالیت‌ های کسب‌ و کاری نیز کمک کرد.

کارلوس اسلیم نقش عمده‌ ای در صنایع ارتباطی در مکزیک و آمریکای لاتین دارد. وی مالک شرکت‌ های گروپو کارسو، آمریکا موویل، تلمکس، سانبورنز و تل‌ سل محسوب می‌ شود! جالب است بدانید در روز ۸ اوت سال ۲۰۰۷ میلادی، مجله فورچون گزارش داد، که کارلوس اسلیم ، بیل گیتس ثروتمندترین مرد دنیا را پشت سر گذاشت! تخمین مجله فورچون از دارایی‌ های کارلوس اسلیم در حدود ۵۹ میلیارد دلار بوده‌ است! دارایی‌ های بیل گیتس ، بنیانگذار مایکروسافت در حدود ۵۸ میلیارد دلار، توسط همین مجله تخمین زده شده‌ است! در روز چهارم ماه اوت سال ۲۰۰۷ میلادی، وال استریت ژورنال در مقاله‌ ای درباره کارلوس اسلیم نوشت:

در حالی‌ که ارزش سهام او در بازار بورس شرکت‌ ها هر لحظه امکان سقوط دارد، در حال حاضر او از بیل گیتس ثروتمندتر است!

کارلوس اسلیم و حضور در لیست ثروتمندترین‌ های دنیا

در بیست و نهم ماه مارس سال ۲۰۰۷ میلادی، اسلیم با دارایی معادل ۵۳٫۱ میلیارد دلار، وارن بافت دومین میلیاردر دنیا با دارایی در حدود ۵۲٫۴ میلیارد دلار را پشت سر گذاشت! در ۵ مارس ۲۰۱۲ میلادی، بلومبرگ لیست ثروتمندترین‌ های دنیا را ارائه داد که بر طبق آن کارلوس اسلیم به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شد!

در نهایت در ماه مارس سال ۲۰۱۴ میلادی، مجله اقتصادی فوربز در فهرست منتشر شده میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۱۴ میلادی، بیل گیتس را با ثروت ۷۶ میلیارد دلار به‌ عنوان ثروتمندترین فرد جهان معرفی کرد که باعث شد اسلیم با ۷۲ میلیارد دلار به مقام دوم این لیست تنزل پیدا کند!

علت اصلی رسیدن او به ثروت افسانه ای خرید تلمکس، در فرآیند خصوصی‌ سازی از دولت مکزیک بوده‌ است! در این معامله که زد و بند در آن مشهود بوده است، مبلغ معامله با تأخیر و از ناحیه درآمد شرکت مزبور پرداخت شده‌ است! طبق بررسی‌ های مجله فوربز در سال ۲۰۱۱ میلادی، کارلوس اسلیم بیست‌ و سومین انسان قدرتمند جهان است!

کارلوس اسلیم شرکت‌ هایی را می‌ خرد که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌ کنند، از آنها یک شرکت چند میلیارد دلاری می‌ سازد و بعدا با فروش سهام آن ها سود می‌ کند.

وی کشور خود را بسیار دوست دارد و می‌ گوید:

مکزیک فرهنگ و تاریخی غنی دارد که من همیشه از آن لذت می برم!

قدرت کارلوس اسلیم کل مکزیک را فراگرفته است! به‌ طوری که مجله‌ تلگراف (The Telegraph) می‌ نویسد: قلمرو مالکیت اسلیم آنقدر بزرگ است که مردم مکزیک صبح‌ ها ملافه‌ هایی را کنار می‌ زنند که از مغازه‌ های کارلوس اسلیم خریداری شده است، نان‌ خود را از نانوایی‌ های متعلق به کارلوس اسلیم می‌ خرند و با ماشین‌ هایی سر کار می‌ روند که در شرکت‌ های کارلوس اسلیم بیمه شده است و…

کارلوس اسلیم و باور قلبی وی به پیشرفت مکزیک

با اینکه اسلیم آنقدر ثروتمند است که می‌ تواند هر آرزویی را عملی کند، اما هیچ‌ وقت هواپیمای شخصی نخریده است و پول خود را برای وسایلی که بی‌ خود و بی‌ جهت گران هستند، هدر نمی‌ دهد! در عوض ثروت خود را برای سرمایه‌ گذاری در کارهای بشر‌دوستانه خرج می‌ کند. خبرنگار مجله‌ تایمز که با کارلوس اسلیم مصاحبه کرده است، در مورد وی چنین می‌ گوید:

اگر او را ببینید اصلا باورتان نمی‌شود که یک میلیاردر است. او ۴۰ سال در یک خانه‌ی ۶ خوابه زندگی کرده است. کارلوس فقط برای دو چیز حسابی پول خرج می‌ کند: سیگار کوبایی و مجموعه‌ های هنری! او یک میلیاردر بی‌ نظیر است، چون هیچ خانه‌ ای خارج از مکزیک ندارد، هر چند املاک و دارایی‌ های زیادی دارد مثل عمارت بزرگی که در سال ۲۰۱۰ میلادی در خیابان پنجم خرید، اما نه به‌ عنوان محل اقامت، بلکه به‌ عنوان یک سرمایه‌ گذاری. این ملک حالا ۸۰ میلیون دلار می‌ ارزد و گران‌ ترین خانه‌ نیویورک محسوب می‌ شود و سرمایه‌ ی اولیه‌ ی وی را تقریبا دو برابر کرده است!

از سرمایه‌ گذاری‌ های تاریخی کارلوس اسلیم در دهه‌ ۲۰۰۰ میلادی می‌ توان به پرداخت ۲۷ میلیون‌ پلار و خرید ۶/۴ درصد از سهام نیویورک تایمز اشاره کرد. نیویورک تایمز آمریکایی که در آن سال‌ ها در بحران به سر می‌ برد، از ورود سرمایه‌ گذاری مکزیکی استقبال کرد! کارلوس اسلیم تا سال ۲۰۱۲ میلادی سهام خود را به هشت درصد افزایش داد. آخرین آمارها، کارلوس اسلیم را مالک ۱۷/۴ درصد از سهام نیویورک تایمز گزارش می‌ کند!

او در پایان دهه‌ ۲۰۰۰ میلادی، ساختمان Plaza Carso را در مکزیکوسیتی ساخت. این ساختمان کارایی‌ های متنوعی دارد و خود را به‌ عنوان مجموعه‌ ای عظیم مخصوص فعالیت‌ های تجاری و اداری و تفریحی معرفی می‌ کند. مرکز مدیریت اکثر شرکت‌ های تحت مالکیت کارلوس اسلیم و خانواده وی در همین ساختمان قرار دارد.

زندگی شخصی کارلوس اسلیم

کارلوس اسلیم ۳۲ سال با همسر خود سمیه زندگی کرد، اما سمیه در سال ۱۹۹۹ میلادی بر اثر بیماری کلیوی درگذشت! آنها ۶ فرزند دارند.. او اولین شرکت خود را به یاد همسر خود کارسو نامید که از جمع شدن اسم‌ های کارلوس و سمیه به‌ دست می‌ آید! در سال ۱۹۹۴ میلادی، کارلوس اسلیم موزه‌ ی هنری سمیه را به یاد همسر خود در شهر مکزیکوسیتی افتتاح کرد. بزرگ‌ ترین مجموعه‌ ی رادین (Rodin) شخصی دنیا در این موزه قرار دارد!

بعد از مرگ همسر وی شایعاتی در مورد روابط عاشقانه‌ او وجود دارد که معروف‌ ترین آنها با ملکه نورالحسین بحرین است! سمیه و پادشاه حسین، همسر ملکه نور، هر دو در یک روز در سال ۱۹۹۹ میلادی فوت کردند. ده سال بعد روزنامه‌ ها خبر روابط نزدیک کارلوس اسلیم و ملکه نور را انتشار دادند! آنها با جت به مسافرت دور دنیا می‌ روند و بدون اینکه به رسانه‌ ها بگویند در خانه‌ ی دوستان با هم شام می‌ خورند…

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
برای امتیاز به این نوشته جدولیاب کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن