سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا فلاح زاده جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه و مشهور به ابوباقر کیست؟

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا فلاح زاده جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه خواهیم داشت! با ما همراه باشید. در پی شهادت سردار رشید اسلام جانباز سرافراز سرلشکر پاسدار سید محمد حسین زاده حجازی ، به پیشنهاد فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و با موافقت و تصویب فرمانده معظم کل قوا امام خامنه ای (مدظله العالی)، سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا فلاح زاده به سمت جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران منصوب شد.

سردار محمدرضا فلاح زاده پیش از این عهده دار مسئولیت معاون هماهنگ کننده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود. وی همچنین فرماندهی لشکر ۳۳ المهدی (عج)، فرماندهی لشکر ۱۹ فجر فارس و فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در استان های یزد، اصفهان، فارس و نیز فرماندهی قرارگاه سازندگی کربلا را در کارنامه خود دارد. او در دوران ریاست‌ جمهوری محمود احمدی‌ نژاد، به مدت شش سال استاندار یزد بود و با روی کار آمدن دولت حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ شمسی به سوریه رفت.

سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا فلاح زاده از همراهان حاج‌ قاسم سلیمانی در جنگ با داعش بوده است که در میدان جنگ نام او ابوباقر گذاشته شد و حالا همه او را با این نام می‌ شناسند! ایشان که در سلسله مراتب نیروی قدس معاون هماهنگ‌ کننده بوده است، سومین مقام ارشد نیروی قدس به شمار می‌ رفته است که حالا با یک درجه ارتقا به دومین مقام ارشد سپاه قدس نائل شده است.

سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا فلاح زاده در سوریه از دستیاران نزدیک قاسم سلیمانی در تمامی محورهای درگیری در سوریه بود و یکی از پنج فرمانده اصلی سپاه در نبرد ۲۰۱۴ میلادی تا ۲۰۱۶ میلادی حلب به شمار می‌ رود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران نام عملیات نصر را بر بخشی از آن گذاشته است. سرتیپ محمدرضا فلاح زاده به دلیل عملکرد خود در نبرد حلب و جنگ سوریه، در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ شمسی به توصیه قاسم سلیمانی و با موافقت رهبر انقلاب به درجه سرتیپ‌ تمامی نائل شد و به سمت معاون هماهنگ‌ کننده نیروی قدس انتخاب شد. او در این سمت جایگزین اصغر صبوری شد که او نیز از سابقهٔ چهل‌ و یک ساله در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران برخوردار است.

آشنایی سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا فلاح زاده با حاج قاسم سلیمانی به سال ۱۳۶۳ شمسی و بعد از عملیات خیبر باز می گردد و این آشنایی تا زمان شهادت ایشان ادامه داشت. وی دربخشی از خاطرات خود با شهید قاسم سلیمانی در سوریه می‌ گوید:

سوریه اوضاع ناجوری داشت که جلوتر به آن می‌ رسیم. مسئله سوریه اعتقادی و جهاد بر علیه دشمنان خدا بود یعنی جنگ حق و باطل بود، زمانی که وارد سوریه شدم حاج قاسم از من پرسید: می خواهی بمانی؟

گفتم: بحول الله.

گفت: در این مسیر انگیزه، اراده و صبر نیاز است.

گفتم: ان شالله اراده و صبر که هست.

چون آن زمان از موضع رهبر معظم انقلاب (مدظله) را در سوریه اطلاع نداشتم، گفتم درباره انگیزه سوال دارم چون انگیزه یک موضوع عقیدتی است. حضرت آقا (مقام معظم رهبری) نظرشان درباره فعالیت در سوریه چیست؟ برافروخته شد. پاسخ داد:

ابوباقر! من از همان روز اول تا امروز هر کاری که کردم پیروی از امر ولایت فقیه حضرت امام (ره) و بعد از امام حضرت آقا (مدظله) بوده است.

بعضی وقت‌ ها سر این مواجهه اول با من شوخی هم می‌ کرد؛ اما وقتی این را شنیدم انگیزه‌ ام هم جدی شد که آنجا خط مقدم مقاومت و با دستور ولی امر است و باید حضور داشته باشیم.

 

۰ ۰ آرا
Article Rating
برچسب ها

محمد سیمری

از سال 91 در حوزه نویسندگی وبسایت و خبرنویسی فعالیت دارم؛ و میتونم بگم این حوزه، جزو علاقه مندی های باارزش من هست...
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن