سود بانک ها در سال ۹۹ چه میزان حساب می شود؟ + بیشترین سود بانکی

در این مطلب، توضیحاتی درباره سود بانک ها در سال ۹۹ و همچنین بیشترین سود بانکی سپرده ها خواهیم داشت! با ما همراه باشید. چنانچه به دنبال این موضوع هستید ببینید که کدامیک از بانک ها بیشترین میزان سود بانک را به سپرده ها پرداخت می کنند و یا فرمول محاسبه سود بانکی چگونه است؟ این مطلب را از دست ندهید. لطفا تا انتهای این مطلب، با ما همراه باشید!

سود بانک ها

 آیا سود سپرده های بلندمدت قدیمی نیز تغییر کرده است؟ توجه داشته باشید سپرده ‌های بلندمدت معمولا یکساله هستند و بانک ‌ها موظف هستند تا پایان سال قراردادی‌ خود، همان سود قبلی را مبنای پرداخت خود حساب کنند و تنها حساب ‌های جدیدی که از اول اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ شمسی به بعد باز می ‌شوند، با نرخ سود سال ۹۹ محاسبه می ‌شوند.

هر بانک به ۱۰۰ میلیون تومان سپرده ماهانه چقدر سود می‌دهد؟

طبق مصوبه شورای پول و اعتبار حداکثر سود سپرده‌ های بانکی ۱۵ درصد، آن هم به صورت سالانه است، اما در عمل بانک ‌ها چه میزان سود سپرده می ‌دهند؟ نتیجه استعلام از نرخ سود بانک‌ ها را در این اینفوگرافیک ملاحظه کنید.

سقف سود سپرده های بانکی چقدر است؟

طبق آخرین مصوبات شورای پول و اعتبار در حال حاضر سود عادی سپرده‌ های کوتاه‌ مدت بانک‌ ها و موسسات مالی ۱۰ درصد و سود سپرده‌ های بلندمدت ۱۵ درصد تعیین‌ شده است؛ اما سقف سود پرداختی این سپرده‌ ها، مغایر با این ارقام است و شما می ‌توانید با افتتاح حساب کوتاه‌ مدت یا بلندمدت در برخی بانک‌ ها و موسسات مالی، تا سقف ۲۰ درصد سود دریافت کنید! البته در صورتی‌ که رقم سرمایه‌ گذاری شما میلیاردی باشد! یعنی شما می‌ توانید با مذاکره با مدیران برخی بانک‌ ها و موسسات مالی از سود ترکیبی تا سقف ۲۳ درصد هم دریافت کنید!

کدام سپرده های کوتاه مدت بیشترین سود پرداختی را دارد؟

اگرچه ماه شمار شدن سود حساب‌ های کوتاه‌ مدت، تا حدود زیادی از جذابیت این حساب‌ ها کم کرده است، اما برخی بانک‌ ها و موسسات سعی کرده‌ اند تا با بالا بردن سود این حساب‌ ها، سرمایه‌ گذاران را برای سرمایه‌ گذاری در حساب‌ های کوتاه‌ مدت ترغیب کنند! در حال حاضر نرخ سود حساب کوتاه‌ مدت در بانک آینده (۲۰ درصد)، بانک پارسیان (۲۰ درصد)، بانک مهر اقتصاد (۲۰ درصد)، بانک ایران‌ زمین (۱۸ درصد)، بانک سرمایه (۱۸ درصد)، بانک مسکن (۱۶ درصد)، موسسه نور (۲۰ درصد) و موسسه کوثر (۱۹٫۹۹ درصد) تعیین‌ شده است.

بانکسود کوتاه مدتحداقل سرمایه گذاری
آینده۲۰۱ میلیون تومان
پارسیان۱۹۵ میلیون تومان
مهر اقتصاد۱۵۱ میلیون تومان
ایران‌زمین۱۵۱ میلیون تومان
سرمایه۱۸۱۰ میلیون تومان
مسکن۱۵۱ میلیون تومان
موسسه نور۲۰۱ میلیون تومان
موسسه کوثر۱۹٫۹۹۱ میلیون تومان

توضیح:

  • بانک آینده: در طرح شتاب که به نوعی حساب بلندمدت هم محسوب می‌ شود، بعد از یک‌ ماه می‌ توان به حساب دسترسی داشت. برداشت از حساب هم بدون نرخ شکست است.
  • بانک پارسیان: در پرداخت سود ۱۹ درصدی، تا دو ماه نمی‌ توان از حساب برداشت کرد و بعد از دو ماه هم بدون نرخ شکست می‌ توان به حساب دسترسی داشت.

سود سپرده های بانکی افزایش یافت 

سقف ‌های جدید سود سپرده ‌های بانکی به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و به این شرح اعلام شد؛

  • سپرده کوتاه‌ مدت عادی (کارت‌ های بانکی): ۱۰ درصد
  • سپرده کوتاه مدت ویژه سه‌ ماهه: ۱۲ درصد
  • سپرده کوتاه ‌مدت ویژه شش ‌ماهه: ۱۴ درصد
  • سپرده بلندمدت با سررسید یک ‌سال: ۱۶ درصد
  • سپرده بلندمدت با سررسید دو سال: ۱۸ درصد

سقف های جدید نرخ سود علی الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانکی که هفته گذشته در جلسه شورای پول و اعتبار تصویب شده بود به شبکه بانکی کشور ابلاغ شد.

شورای پول و اعتبار شورای پول و اعتبار ضمن موافقت با پیشنهاد بانک مرکزی برای افزایش نرخ سود بانکی، سقف نرخ سود سپرده های بانکی (دو ساله) را ۱۸ درصد تعیین کرده بود.

افزایش نرخ سود به ۱۸ درصد درحالی در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده که در فروردین امسال، شبکه بانکی کشور تصمیم گرفت که سقف نرخ سود سپرده‌های بانکی به ۱۵ درصد محدود شود.

بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی به بانک ها نرخ سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی ۱۰ درصد،  نرخ سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت سه ماهه ۱۲ درصد، نرخ سود سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت شش ماهه ۱۴ درصد، نرخ سود سپرده سرمایه گذاری یک ساله ۱۶ درصد و نرخ سود سپرده سرمایه گذاری دو ساله ۱۸ درصد اعلام شده است.

کدام بانک‌ ها بیشترین سود سپرده یک‌ ساله را پرداخت می کنند؟

در حال حاضر بیش از ۱۵ بانک و موسسه مالی (بانک آینده، بانک گردشگری، بانک اقتصاد نوین، بانک ایران‌ زمین، بانک تجارت، بانک رفاه کارگران، بانک دی، بانک سامان، بانک سرمایه، بانک شهر، بانک صادرات، بانک پارسیان، بانک پاسارگاد، بانک قوامین، بانک ملی، مؤسسات توسعه، نور و ملل) حساب‌ های یک‌ ساله با نرخ سود ۲۰ درصدی افتتاح می‌ کنند که البته شرایط و جزئیات متفاوتی از جمله حداقل مبلغ افتتاح حساب و نرخ شکست دارند. برخی از حساب‌ های یک‌ ساله قابلیت واریز و برداشت و بستن بدون ضرر و زیان حساب بعد از یک ماه را دارند که در واقع حکم حساب کوتاه‌ مدت را برای مشتری پیدا می‌ کنند.

[این جدول با توجه به بخشنامه ‌های بانک‌ ها به ‌روزرسانی می ‌شود]

نام بانکسقف سودحداقل سرمایه‌گذارینرخ شکست
آینده۱۸ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۱۰ درصد
اقتصاد‌نوین۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰بعد از یکماه بدون نرخ شکست
انصار۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۱۰ درصد
ایران‌زمین۲۰ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰بعد از یکماه بدون نرخ شکست
پارسیان۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
پاسارگاد۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از ۳ ماه ۸ درصد
پست بانک۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
تجارت۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۱۰ درصد
توسعه تعاون۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
توسعه صادرات۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
حکمت ایرانیان۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
خاورمیانه۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
دی۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از ۶ ماه ۸ درصد
بعد از ۶ ماه ۱۱ درصد
رفاه کارگران۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
سامان۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از ۳ ماه ۸ درصد
سپه۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
سرمایه۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از ۳ ماه ۸ درصد
سینا۱۸ درصد۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از ۳ ماه ۸ درصد
شهر۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰بعد از یکماه بدون نرخ شکست
صادرات۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
صنعت‌ و معدن۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
قوامین۱۸ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۱۰ درصد
کارآفرین۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از ۶ ماه ۸ درصد
بعد از ۶ ماه ۱۱ درصد
کشاورزی۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۱۰ درصد
گردشگری۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰بعد از یکماه بدون نرخ شکست
مسکن۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
ملت۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۸ درصد
ملی۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از ۳ ماه ۸ درصد
مهر‌اقتصاد۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکسال ۱۰ درصد
موسسه کوثر۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰بدون نرخ شکست
موسسه ملل۱۸ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰قبل از یکماه نرخ شکست ۸ درصد
موسسه نور۱۵ درصد۱٫۰۰۰٫۰۰۰بعد از یکماه بدون نرخ شکست

 

کدام حساب سپرده یک‌ ساله به‌ صرفه‌ تر است؟

در صورتی‌ که مبلغ سرمایه‌ گذاری شما کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان باشد، شما می‌توانید در بانک و مؤسسات، آینده، ایران‌زمین، دی، سرمایه، رفاه کارگران، شهر، قوامین، گردشگری، نور و ملل حساب سپرده یک ‌ساله با نرخ سود ۲۰ درصد افتتاح کنید. البته این نکته مهم را در نظر باید بگیرید که در صورت افتتاح حساب در بانک‌ های شهر، گردشگری، آینده و موسسات نور و ملل بعد از یک ماه و در بانک‌ های دی و سرمایه بعد از ۳ ماه امکان برداشت یا بستن حساب بدون نرخ شکست (ضرر و زیان ناشی از بستن حساب زودتر از موعد یک‌ ساله) برای سرمایه‌ گذار وجود دارد که شاید جذابیت ‌های بیشتری را برای سرمایه ‌گذاری ایجاد کند.

نرخ سود بانک ها

حساب‌ های سپرده یک ساله با نرخ سود متوسط

برخی بانک‌ ها و موسسات مالی حساب سپرده بلند مدت یک‌ ساله با نرخ سود متوسط ۱۸ درصدی را برای سرمایه ‌گذاری مشتریان احتمالی خود در نظر گرفته‌ اند. در صورتی ‌که مبلغ سرمایه ‌گذاری شما کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد، امکان افتتاح حساب در بانک‌ های خاورمیانه، کارآفرین، کشاورزی و موسسه کوثر را دارید. اگر هم مبلغی که برای سرمایه‌ گذاری در نظر گرفتید بیش از ۵۰ میلیون تومان است، بانک سینا نیز به پیشنهادهای سرمایه‌ گذاری شما اضافه می‌ شود. نکته مهم اینکه تمامی این حساب‌ ها دارای نرخ شکست هستند و در صورت برداشت یا بستن حساب شامل ضرر و زیان می‌شوند.

بانکسود بلندمدتحداقل سرمایه ‌گذارینرخ شکست
توسعه تعاون۱۸۱۰۰ هزار تومانقبل از یک سال ۱۰ درصد
خاورمیانه۱۸یک‌میلیون تومانقبل از موعد یک‌ساله ۱۰ درصد
سینا۱۸۲۰ میلیون تومانقبل از ۳ ماه ۱۰ درصد و بعد از ۳ ماه ۱۶ درصد
کارآفرین۱۸۱ میلیون تومانقبل از ۳ ماه ۱۰ درصد و بعد از ۳ ماه ۱۵ درصد
کشاورزی۱۸۱ میلیون تومانقبل از ۶ ماه ۱۰ درصد و بعد از ۶ ماه ۱۴ درصد
موسسه کوثر۱۸۱ میلیون تومانقبل از موعد یک‌ساله با نرخ سود ۸ درصد

کدام بانک ها کمترین سود سپرده را دارند؟

در حال حاضر و طبق اعلام شعب، بانک های مسکن، انصار، توسعه صادرات، حکمت ایرانیان، صنعت و معدن، مهر اقتصاد و پست ‌بانک هیچ ‌گونه طرح خاصی برای پرداخت سقف سود سپرده ندارند و سپرده‌ های بلندمدت یک‌ ساله تمامی این بانک ‌ها با نرخ سود ۱۵ درصد قابل ‌افتتاح است.

نرخ سود گواهی سپرده بانک ‌ها چقدر است؟

بانک‌ های صادرات، سپه و ملت در کنار افتتاح حساب کوتاه‌ مدت و بلندمدت، در حاضر امکان صدور اوراق گواهی سپرده را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده ‌اند. اوراق گواهی سپرده صادرات با سود ۲۰ درصد و نرخ شکست ۱۰ قبل از شش ماه و ۱۴ ماه بعد از شش ماه و اوراق گواهی سپرده بانک ملت و اوراق گواهی سپرده سپه با سود ۱۸ درصد و نرخ شکست ۱۰ درصد قبل از یک سال، عرضه می ‌شوند. نکته مهم اینکه در صورت پر شدن سقف صدور، امکان عرضه اوراق برای مشتریان وجود در شعبات مختلف وجود ندارد.

بانکسود اوراقنرخ شکست
صادرات۱۸قبل از موعد یک‌ ساله نرخ شکست ۱۰ درصد
ملت۱۸قبل از موعد یک ‌ساله نرخ شکست ۱۰ درصد
سپه۱۸قبل از موعد یک ‌ساله نرخ شکست ۱۰ درصد

هم‌ زمان با سود سپرده از خدمات بیمه‌ ای و تسهیلات استفاده کنید

سپرده ‌گذاری در برخی بانک ‌ها علاوه بر دریافت سود، می ‌تواند امتیاز و خدمات دیگری را هم برای شما داشته باشد! به ‌طور مثال شما با سرمایه‌ گذاری و افتتاح سپرده در بانک‌ های پاسارگاد، پارسیان، ملت، آینده و سامان می ‌توانید از خدمات بیمه ‌ای توام با سپرده نیز استفاده کنید. دریافت تسهیلات به پشتوانه سپرده‌ گذاری نیز، از جمله دیگر خدماتی است که با سپرده ‌گذاری در بانک‌هایی چون سینا، گردشگری، ایران ‌زمین و صادرات می ‌توانید از آن بهره‌ مند شوید و معادل ۷۰ تا ۱۰۰ درصد سپرده خود وام بگیرید.

نرخ سود بانک ها

رقابت صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری با سپرده‌ های بانکی

زمانی که برای افتتاح سپرده به شعب مختلف بانک‌ ها مراجعه می ‌کنید، سرمایه‌ گذاری در صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری بانک ‌ها یکی از پیشنهادهایی است که با آن مواجه می‌ شوید. صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری بانک‌ ها اگر چه سود ثابتی را برای مشتری پیش ‌بینی نمی ‌کنند، اما معمولا در پرداخت سود ماهیانه رقابت سختی با سود سپرده‌ ها دارند و سعی می‌ کنند از سقف سود سپرده‌ ها سبقت بگیرند!

با بررسی اجمالی میانگین سود پرداختی یک‌ ساله صندوق‌ ها می‌ توانید سوددهی آن‌ ها را با سود ثابتی که سپرده‌ های یک‌ ساله برای شما تعیین می‌ کنند، مقایسه کنید. برای نمونه در ادامه به معرفی صندوق سرمایه گذاری تعاون صبا بانک توسعه تعاون می پردازیم:

پیش بینی سود
۱۵ ٪
آخرین سود پرداختی
۴۹ ٪ (سود منتهی به یکم خرداد ۱۳۹۹)
بازدهی ۱۲ ماه قبل
۲۶٫۰۵ ٪
حداقل سپرده
۱۰۰,۰۰۰ تومان
ضامن نقدشوندگی
بانک توسعه تعاون
ظرفیتدارد.
بازه پرداخت سود
ماهانه (منتهی به ۲۹ هر ماه)
مدت ابطال
۳ تا ۷ روز کاری
هزینه ابطال
ندارد.
آدرس سایت
stts.sababroker.com

بانک مرکزی تصمیم به افزایش نرخ سود گرفت

براین اساس، هیات عامل بانک مرکزی براساس مواد (۶) و (۱۱) دستورالعمل «عملیات بازار باز و اعطای اعتبار در قبال اخذ وثیقه توسط بانک مرکزی»، نرخ سود سپرده‌گذاری بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی را با یک واحد درصد افزایش، ۱۳ درصد تعیین کرد. این تصمیم با هدف کاهش دامنه دالان نرخ سود و هدایت نرخ تورم به سمت نرخ هدف، اتخاذ شده و از روز شنبه ۱۴ تیرماه ۱۳۹۹ اجرا می‌شود. ضمن این‌که نرخ سود اعتبارگیری بانک‌ها از بانک مرکزی ۲۲ درصد است.

نرخ سود بانک ها
نرخ سود بانک ها

نرخ سود سپرده‌ گذاری بانک‌ ها نزد بانک مرکزی به ۱۳ درصد افزایش یافت

نرخ سود تسهیلات در عقود مبادله ای
نرخ سود سپرده_ها

 

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
6 Comments
جدیدترین
قدیمی ترین پرطرفدار
Inline Feedbacks
View all comments
مریم
مریم
3 ماه قبل

من حساب یکساله ۲۰ درصدی داشتم بانک قوامین.که سررسید شده بود.به اونحا مراجعه کردم برای تمدید.
چرا بانک قوامین ۱۹ درصد تمدید کرد؟

ایرانی اصیل
ایرانی اصیل
21 روز قبل
Reply to  مریم

قواتبن ۲۰درصدی که دراین مقاله بیمعناست مربوط به سال قبل هست ,,امسال بااین مصوبه هم باز درصد۲۰به ۱۸دراینده تغییریافته

مهدی
مهدی
3 ماه قبل

سلام من ۵۰ ملیون پول دارم میخوام از سپرده یکساله استفاده کنم با سود ۲۰ درصد آیا مبلغ سود ماهانه بنده ۱ ملیون تومان میشود؟ واگر اینطور است میتونم سود سپرده رو ماهانه برداشت کنم ؟با سپاس از شم

مهدی
مهدی
3 ماه قبل
Reply to  مهدی

شما یک میلیونی که محاسبه کردین برای ۱۰ ماه هستش
۵۰میلیون ضرب در ۲۰ درصد تقسیم بر ۱۲ ماه میشه حدود ۸۳۳۳۳۳ تومان

sasan
sasan
4 ماه قبل

رئیس کل بانک مرکزی هیچوقت نباید ازبانکداران ومدیران بانکی انتخاب شود چون همیشه سیاست هایشان به نفع سرمایه دارودلال وبنگاهای دلالی (بانکها)و..تنظیم واجراء میشود وهمیشه اکثرمردم عادی قریب به ۹۴درصد مردم ازاین سیاست گذاری هامتضرر میشوند.بخصوص این باباهمتی که دیگه مستقیم دست کرده توی جیب مردم راحت قراردادهاراتغییر میدهد سود میدهد ولی کم میدهد.یا اصلآ نمیدهدو…. هیچکس هم جوابگوی این ظلم وستمی که ازسوی این دولت به مردم میشودنیست خداشراین همتی وهمفکرانش راازسرمردم بی دفاع کم کند.

لولو
لولو
2 ماه قبل
Reply to  sasan

چرا انقدر شرایط وام ازدواج رو سختش کردن اخه دادن گاری میکنن که هیچ کس نه ازدواج کنه و نه وام بگیره

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x