علت فوت مصطفی قادرپناه هنرمند و سازنده معروف ساز تار چه بود؟

توضیحاتی درباره علت فوت مصطفی قادرپناه ، هنرمند شناخته شده سازنده ساز تار در این مطلب از جدولیاب منتشر شد! با ما همراه باشید. مصطفی قادرپناه از هنرمندان شناخته شده و ماهر در عرصه ساخت ساز تار روز بیست و نهم خرداد ماه سال ۱۴۰۰ شمسی، در سن ۴۸ سالگی بر اثر بیماری کرونا در شهر اصفهان درگذشت.

ساز تار از سازهای زهی و ایرانی است که با مضراب نواخته می‌ شود. تار در ایران و برخی مناطق دیگر خاورمیانه مانند تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و ارمنستان و گرجستان و دیگر نواحی نزدیک قفقاز برای نواختن موسیقی سنتی این کشورها و بخش‌ ها رایج است. واژه تار خودش در فارسی به معنی رشته‌ است! هر چند که ممکن است معنی یکسانی در زبان‌ های تحت تأثیر فارسی یا دیگر زبان‌ های ایرانی تبار مثل کردی داشته باشد؛ این باعث شده‌ است که کارشناسان ایرانی بر این باور باشند که تار ریشه مشترکی میان همه اقوام ایرانی تبار در جایی که از سوی ایرانیکا با قاطعیت به نام قاره فرهنگی ایرانیان نامیده شده دارد.

مصطفی قادرپناه متولد سال ۱۳۵۲ شمسی در شهر اصفهان بود. وی از کودکی به واسطه صدای ساز استادان مطرح با ساز تار آشنا شد و به ساخت این ساز روی آورد که در این راه از راهنمایی های هنرمندانی همچون استاد جلیل شهناز و آقا گلی اصفهانی و سعید رضوانی بهره مند شد. وی مدتی نیز به ساخت سنتور روی آورد و از نظرات شادروان استاد فرامرز پایور و مسعود رضایی نژاد بهره مند گردید. این هنرمند مدتی هم آواز ایرانی را فراگرفت و به اجرای کنسرت های متعدد پرداخت!

فعالیت اصلی زنده یاد مصطفی قادرپناه در ساخت ساز تار بود. او یکی از شرکت کنندگان در سومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی ایران سازخانه سال ۱۳۹۸ شمسی بود.

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
برای امتیاز به این نوشته جدولیاب کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن