عوارض گیاه گل گاو زبان و برطرف کردن آن

از آنجایی که بهترین گیاهی که در زمان اضطراب ، ترس سفارش شده گل گاو زبان می باشد اما این گیاه عوارض های خاصی نیز دارد که در این مطلب علاوه بر نحوه نوشیدن و خواص آن به عوارض گیاه گل گاو زبان نیز اشاره خواهیم کرد .
 عوارض گیاه گل گاو زبان و برطرف کردن آن
گل گاو زبان گیاهی است که مدت‌هاست به دلیل خواص بسیار زیادی که برای سلامتی دارد مورد توجه انسان قرار گرفته‌است. این خواص به ویژه به دلیل وجود «اسید گاما لینولئینک» در آن است؛ یک اسید چرب امگا ۶ که با خواص ضد التهابی آن اثبات شده‌است. گیاه دارویی گل گاوزبان همچنین ممکن است به درمان چندین بیماری از جمله آسم، آرتریت روماتوئید و درماتیت آتوپیک کمک کند. با ایحال، برخی از عوارض جانبی جدی نیز به همراه دارد که باید در نظر گرفته شوند و گروه‌های خاصی از مردم باید به طور کلی از این گیاه اجتناب کنند. ما در این مقاله نگاهی دقیق به دیدگاه طب سنتی ایرانی به آن داریم و به طور ویژه طبع گل گاوزبان و مصلحات آن را بررسی خواهیم کرد.

 عوارض گیاه گل گاو زبان و نوشیدن آن

طبع گل گاوزبان (نوعی که در ایران وجود دارد) گرم و‌تر است. گفته می‌شود که این گیاه مسهل صفرا، اخلاط سوخته و سودا است و در رفع بیماری‌های سوداوی، خشونت نای و سینه، سرفه، تنگی نفس، گلودرد، سنگ کلیه و مثانه مفید است. مصلح گل گاوزبان صندل سفید است؛ درصورتی که طبع گرمی دارید یا به فشار خون مبتلا هستید، دمنوش این گیاه را با لیموعمانی یا لیمو و عسل به عنوان مصلح آن مصرف کنید. لازم به ذکر است که خوردن گل گاوزبان همراه با بادرنجبویه و سنبل الطیب اثرات درمانی آن را افزایش می‌دهد.

خواص گل گاوزبان

گل گاوزبان عموما به صورت دمنوش مصرف می‌شود. نوشیدن دمنوش گل گاوزبان با عسل برای بیماری‌های ریوی بسیار مفید است. سایر خواص گل گاوزبان عبارتند از:
  • تقویت خلق و خو و برطرف کردن اضطراب، غم و اندوه، ترس و …
  • تقویت مغز و اعصاب
  • تقویت سلامت قلب و کبد
  • مفید برای سنگ کلیه و مثانه

عوارض گیاه گل گاو زبان

هر آنچه که به قدری موثر و قدرتمند باشد که خواص درمانی داشته باشد، می‌تواند در روی دیگر سکه عوارض جانبی نیز به بار آور؛ حتی اگر یک گیاه دارویی باشد. گل گاوزبان اگر بیش از حد توصیه شده مصرف شود می‌توان خطرات زیر را برای افراد داشته باشد:
  • آسیب و التهاب طحال
  • افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد
  • تضعیف معده و ابتلا به بیماری‌های گوارشی
  • افزایش درد در بیماران کلیوی
  • افزایش فشار خون
براین اساس بهتر است افراد دارای فشار خون بالا، مبتلا به سنگ کلیه، زنان باردار و کودکان از مصرف آن اجتناب کنند یا زیر نظر پزشک و همراه با مصلحات، از این دمنوش استفاده نمایند.

دمنوش گل گاوزبان را چقدر و چگونه مصرف کنیم؟

 عوارض گیاه گل گاو زبان و برطرف کردن آن

بزرگسالان می‌توانند روزانه ۵ گرم گل گاوزبان را در دو لیوان آب جوش دم کرده و مصرف کنند. همانطور که گفته شد توصیه می‌شود گل گاوزبان را با لیمو عمانی یا آب لیمو و عسل مصرف کنید. این کار نه تنها رنگ خواشایندی به نوشیدنی شما می‌بخشد بلکه اگر به تپش قلب اضطرابی و داغی بدن و سینه دچار هستید، برایتان مفید‌تر است.
بیشتر بخوانید :
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن