ماجرای لو رفتن اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک رایتل چه بود؟ + پاسخ رایتل

در این مطلب از جدولیاب، توضیحاتی درباره ماجرای لو رفتن اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک رایتل و همچنین پاسخ رایتل به این خبر خواهیم داشت! با ما همراه باشید. چندی پیش در خبرگزاری ها، خبری مبنی بر لو رفتن اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک رایتل منتشر شد! در تاریخ ۱۲ خرداد ماه سال جاری، اپراتور رایتل از طریق رسانه‌ ها در جریان ادعای فردی مبنی بر در اختیار داشتن اطلاعات ۵.۵ میلیون از مشترکین خود قرار گرفت!

لو رفتن اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک رایتل

اما بد نیست بدانید فرد مذکور مدعی شده بود از اپراتور رایتل خواستار ۵ بیت کوین شده بود تا از انتشار دیتا خودداری نمایند و آن را در اختیار رایتل قرار دهد، و پس از ممانعت رایتل از پرداخت، برای فروش دیتا از طریق اینترنت به مبلغ یک هزار دلار اقدام کرده بود! که اپراتور رایتل این مذاکره و درخواست را قویا تکذیب می ‌کند.

اپراتور رایتل اعلام می‌ دارد تاکنون هیچ مستندی به جز ۹ رکورد منتشر شده مبنی بر دزدیده شدن اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک این اپراتور به دست نیامده است که نتیجه بررسی این ۹ رکورد نشان می‌ دهد ۶ رکورد بسیار قدیمی بوده است (متعلق به سال ۱۳۹۴ شمسی و پیش از آن) و عملا این مشترکین دیگر در شبکه رایتل فعال نیستند! از تعداد دیتای اعلامی، تنها سه رکورد فعال است که نشان می ‌دهد اطلاعات مورد بحث بسیار قدیمی است.

در بررسی‌ های صورت گرفته مشخص شده است احتمال سرقت اطلاعات برخط این اپراتور وجود ندارد و رایتل از پروتکل‌ های افتا و ماهر استفاده می ‌کند و این پروتکل ‌ها در حال حاضر تشدید شده است. حدس اصلی اپراتور رایتل در خصوص نشر اطلاعات توسط منشا انسانی است که در سال ۱۳۹۴ شمسی و پیش از آن رخ داده است!

در این راستا از رسانه ‌ها درخواست داریم تا روشن شدن موضوع از هرگونه شایعه پراکنی خودداری نمایند و اخبار را از طریق درگاه ‌های رایتل پیگیری کنند. با توجه به رسالت شرکت خدمات ارتباطی رایتل به منظور رعایت حقوق مشترکین و اخلاق‌ مداری اقدامات لازم قضایی جهت برخورد با عاملین این موضوع با جدیت دنبال می ‌شود.

به منظور جبران خسارت آن دسته از مشترکین گرامی که احتمال می ‌رود، اطلاعات آنان منتشر شود، تمهیداتی در نظر گرفته شده ‌است که متعاقبا از طریق کانال‌ های رسمی اعلام می‌ گردد.

البته لازم به بیان است حسین فلاح جوشقانی ، ‏معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات رادیویی در توییتر خود به نقل از یک نهاد دولتی هک شدن و درز اطلاعات مشترکان رایتل را تایید کرده بود و گفته بود شرکت در برابر این رخداد مسئول است. حسین فلاح جوشقانی ، ‏معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات رادیوییدر توییتر خود گفته بود: ” اطلاعات لو رفته متعلق به ۴ سال پیش بوده است و توسط عامل انسانی رخ داده است. به هر حال رایتل مسئول حفاظت از داده‌ مشترکین است و باید برخورد مسئولانه ‌ای از خود نشان دهد. طبق ضوابط پروانه برخورد جدی خواهیم کرد. “

در انتها بد نیست بدانید شرکت رایتل سومین اپراتور بزرگ شبکه تلفن همراه در ایران است!

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x