ماجرای کشف اندامی جدید در گلو توسط دانشمندان

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره ماجرای کشف اندامی جدید در گلو توسط دانشمندان خواهیم داشت! با ما همراه باشید. محققان علوم پزشکی در بررسی ‌های خود به کشف جدید و غافل‌ گیر کننده ‌ای دست یافتند. آنها متوجه شدند که دو غده بزاقی ناشناخته‌ در ناحیه سر و در پشت گلو قرار دارند که تاکنون از دید پزشکان پنهان مانده ‌اند.

گروهی از پزشکان هلندی در بررسی بیماران مبتلا به سرطان پروستات با کمک اسکن پیشرفته PSMA PET/CT به صورت تصادفی متوجه غدد بزاقی ناشناخته ‌ای شدند و نام آنها را غدد توباریال (tubarial) گذاشتند!

در حین اسکن پیشرفته برای تشخیص تومورهای سرطانی، غده‌ های جدید رویت شدند. اما سوال مهم این است که چطور دانشمندان تاکنون متوجه این دو غده نشده ‌اند؟

محققان اعلام کردند که به دلیل ساختار آناتومیکی در قسمت گلو، امکان رویت این دو غده تاکنون وجود نداشته است. غدد جدید کشف شده ابعاد بسیار کوچکی دارند و شواهد نشان می ‌دهد که این غدد از نوع بزاقی هستند و پرتودرمانی می ‌تواند به آنها آسیب جدی وارد کند. برخی از بیماران بعد از پرتودرمانی، دچار مشکلاتی از جمله ناتوانی در بلع غذا یا مشکلاتی در صحبت کردن می ‌شوند.


پزشکان ارتباطی معنادار بین آسیب دیدن این غده ‌‌های جدید در اثر پرتودرمانی کشف کرده ‌اند. در واقع، به نظر می ‌رسد یکی از دلایل بروز مشکلات بلع و صحبت کردن بعد از پرتودرمانی به آسیب دیدن این غدد مربوط می‌ شود.

با کشف غده ‌های جدید، پزشکان می ‌توانند با در نظر گرفتن این موضوع، اثرات جانبی منفی که پرتودرمانی می ‌تواند برای بیماران به همراه داشته باشد و روی این غدد تاثیر منفی بگذارد را بیش از پیش تحت کنترل داشته باشند.

پزشکان دوز پرتو درمانی ۷۲۳ بیمار را تغییر دادند و تاثیر آن را روی دو غده جدید مورد بررسی قرار دادند. اسکن ۱۰۰ بیمار و همچنین کالبدشکافی دو بیمار، وجود دو غده جدید را تایید می ‌کند.

باید ببینیم با این کشف چه تغییراتی در پروسه پرتودرمانی بیماران سرطانی و کاهش اثرات آسیب زننده آن به غدد بزاقی به وجود خواهد آمد. بی‌ شک این کشف در جهت اصلاح روندهای موجود، می‌تواند نقش مهمی داشته باشد.

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن