ماجرای کشف ۱۹ کامیون داروی قاچاق از ایران به عراق تکذیب شد! + عکس

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره تکذیب ماجرای کشف ۱۹ کامیون داروی قاچاق از ایران به عراق خواهیم داشت! با ما همراه باشید. اداره اطلاعات ارتش عراق از پیدا کردن ۱۹ کامیون در استان دیاله خبر داده است که بار آن داروی قاچاقی بوده است! یکی از مقام ‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران گفته است که این داروها از داروخانه خریداری شده بوده است!

رسانه ‌های عراق به نقل از مقام ‌های امنیتی این کشور بار کشف شده را بزرگ‌ ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق توصیف کرده ‌اند. اداره اطلاعات ارتش در غرب عراق و استان هم ‌مرز دیاله با ایران، اعلام کرده است که مانع عبور این کامیون‌ ها شده است.

بر اساس این اطلاعیه ارزش بار این کامیون ‌ها صدها هزار دلار بوده است و رانندگان کامیون ‌ها قصد داشته‌ اند از دست گمرک فرار کنند که در جاده نیسمیه به خانقین بازداشت شده‌ اند.

سایت تلویزیون الشرقیه ، پنجشنبه ۱۵ اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی تصویری از جعبه داروهای کشف شده را به همراه اطلاعیه ارتش منتشر کرد!

خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از رئیس سازمان غذا و داروی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که قاچاق دارو از کشور به علت قیمت پایین آن در ایران و افت ارزش ریال نسبت به ارز کشورهای همسایه به مراتب نسبت به قبل بیشتر شده است و قاچاقچیان با سوء استفاده از این فرصت با خروج دارو سودهای سرشاری کسب می ‌کنند.

اما سید روح اله لطیفی ، سخنگوی گمرک اظهار داشت: توقف محموله دارویی در یکی از استان ‌های عراق به ظن قاچاق از ایران که این روزها خبرساز شده است، اساسا مسئله داخلی این کشور و کنترل داخلی تردد کالا بوده و آنچه به جمهوری اسلامی ایران مرتبط است، به حوزه ترانزیت بر می‌گردد که کاملاً بر اساس قوانین و کنوانسیون ‌های بین المللی مرتبط با ترانزیت دارو رعایت شده است.

از ابتدای سال ۹۹ تا ۲۶ مهرماه، هزار و ۶۵۴ تن دارو که بخشی از آن پتاسیم کلاولانات، انسلین، واکسن‌های دامپزشکی، پنی سیلین و مشتقات آن، آنتی بیوتیک ها، باندهای استریل و پانسمان، الکل، زینک اکساید، چسب لویکوپلاست و.. بودند از پنج کشور ترکیه، هندوستان، اندونزی، چین و امارات متحده عربی و از مرزهای بازرگان و منطقه ویژه شهید رجایی وارد و سپس از مرزهای غربی به مقصد عراق ترانزیت شدند.

این داروها کاملا غیرایرانی بودند و تجار عراقی از کشورهای دیگر برای مصرف در عراق خریداری کردند و صرفا این محموله ‌ها از کشورمان طبق قوانین بین المللی ترانزیت شدند و تمام اسناد و کالاها در ورودی و خروجی در ایران کنترل شده و با انجام کامل تشریفات ترانزیتی و کنوانسیون‌ های بین المللی ترانزیتی و رعایت استانداردها اجازه عبور از قلمرو کشورمان به مقصد عراق را کسب کردند.

سید روح اله لطیفی ، سخنگوی گمرک در ادامه در خصوص حجم کالاهای ترانزیتی دارویی متعلق به عراق گفت: از یک هزار و ۶۵۴ تن کالا، بیش از ۹۷۶ تن از ترکیه و از مرز بازرگان، ۲۱۳ تن از کشور هندوستان و از طریق بندر شهید رجایی، نزدیک به ۲۰۰ تن دارو نیز از اندونزی و ۱۶۰ تن از چین و ۹۲ تن از امارات متحده عربی پس از ورود به گمرک شهید رجایی و ترانزیت از کشورمان از طریق مرزهای غربی به کشور عراق منتقل شده است.

با بررسی داروهای خریداری شده تجار عراقی از پنج کشور ترکیه، هندوستان، اندونزی، چین و امارات متحده عربی، حدود ۶۴ درصد لیست داروهای خارجی عراق، در ایران امکان تولید داشتند، با این وجود، داروی ایرانی در بین این یک‌هزار و ۶۵۴ تن دارو قرار ندارد و همه داروها خارجی هستند.

حجم یک ‌هزار و ۶۵۴ تن دارو که توسط عراقی‌ها از کشورهای دیگر در حدود ۷ ماه امسال از قلمرو کشورمان به عراق ترانزیت شده و همانطور که گفته شد، جمهوری اسلامی ایران بر اساس کنوانسیون‌های بین المللی با استانداردهای سختگیرانه اسناد و محموله‌های دارویی را کنترل می‌کند که امکان سو استفاده نباشد و آنچه اتفاق افتاده مربوط به اسناد و مدارک و قوانین سرزمینی کشور عراق بود که گفته می‌شود مشکل پیش آمده با ارائه اسناد حل شده است.

داروهای کشف شده در عراق از کجا آمده بودند؟

حسینعلی شهریاری ، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی پیرامون کشف محموله داروهای قاچاق در عراق اظهار کرد:

” بر اساس اظهارات گمرک و وزارت بهداشت و درمان، داروهای کشف شده در ۱۹ کامیون در کشور عراق ایرانی نبوده و از مبدا ترکیه به عراق قاچاق و از ایران ترانزیت شده بودند، اما باز هم بررسی ‌های دقیق ‌تر ادامه خواهد داشت. قطعا این موضوع در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بررسی خواهد شد. “

 

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن