دانستنی ها درباره معانی نام گلها و خاستگاه آنها در طبیعت

اگر به گلها و طبیعت علاقه دارید مطمئن باشید این مطلب با عنوان دانستنی ها درباره معانی نام گلها می تواند برای شما بسیار جذاب باشد ،
گل‌ها از زیباترین جلوه‌های طبیعت به شمار می‌آیند و علاوه بر این، اسم گل ها هر کدام معنا و مفهوم خاص و نمادینی در فرهنگ‌های مختلف دارند و آشنایی با این معانی خالی از لطف نیست.

دانستنی ها درباره معانی نام گلها و خاستگاه آنها در طبیعت

اسامی و معنای گل‌های معروف چیست؟ از قرن‌ها قبل و به خصوص در عصر ویکتوریا، هرکدام از گل‌ها به عنوان نماد ویژه در بیان احساسات شناخته شده می‌شدند. این معنا و مفهوم خاص البته در میان فرهنگ‌ها و ملل مختلف متفاوت است. در این نوشته قصد داریم تا ضمن معرفی اسم گل های معروف جهان، معنا و مفهوم خاص آنها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید!

دانستنی ها درباره معانی نام گلها و معنای هر کدام

 • گل آفتابگردان

این گل که برای اولین بار در آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی رشد کرده است، علاوه بر کارآیی تزئینی آن، در غذا و تهیه روغن نیز استفاده می‌شود. گل آفتابگردان معمولا به عنوان نمادی برای خورشید و آفتاب، طول عمر زیاد و شادمانی شناخته می‌شود.

 

 • گل رز

معروف‌ترین و محبوب‌ترین گل در میان اکثر فرهنگ‌ها گل رز است. این گل البته بیش از صد نوع مختلف در جغرافیاهای متفاوت دارد که بر اساس رنگ و شکل و اندازه‌شان دسته‌بندی شده‌اند. معروف‌ترین نوع رز اما رز قرمز یا گل سرخ است که دارای ساقه‌هایی خاردار و بلند است. هرکدام از رزها به عنوان نماد چیزی خاص شناخته می‌شوند. به طور مثال رز قرمز نماد عشق و علاقه، رز سفید نماد صلح و پاکی و رز زرد نماد دوستی است.

 

 • گل نرگس

این گل که با رنگ طلایی و ساقه بلندش شناخته می‌شود، معمولا معنای شانس و امید و همچنین احیای مجدد می‌دهد. شاید به همین دلیل است که گل نرگس معمولا به عنوان نماد بهار شناخته شده و هدیه دادن آن به معنای بخشندگی و صداقت فرد است.

معانی نام گلها و خاستگاه آنها در طبیعت

اسم گل های معروف و معنای هر گل در فرهنگ های مختلف

 

 • گل لاله

یکی از محبوب‌ترین گل‌ها در میان ملل مختلف، گل لاله است. این گل البته بیش از صد نوع مختلف داشته و رنگ‌های متفاوتی دارد. لاله قرمز نیز مانند رز قرمز نماد عشق و علاقه زیاد است. این گل همچنین گاهی به عنوان نماد رستاخیز شناخته می‌شود.

 

 • گل سوسن

این گل که معمولا در میان فرهنگ‌های مختلف برای مراسم خاکسپاری استفاده می‌شود، معانی بسیاری نظیر بی‌گناهی، هم‌دردی، پاکی و ایثار دارد. همچنین سوسن به عنوان نمادی برای روح فرد شناخته می‌شود.

معانی نام گلها و خاستگاه آنها در طبیعت

 

 • گل گلایل

یکی دیگر از گل‌های معروفی که انواع و رنگ‌های مختلفی دارد، گلایول است. این نوع از گل‌ها که معمولا ارتفاع بلندی در حدود یک‌متر دارند، برای اولین‌بار در آفریقای جنوبی و اروپا پرورش یافته‌اند.

 

 • گل ارکیده

ارکیده که به عنوان یکی از ظریف‌ترین و زیباترین گل‌های جهان شناخته می‌شود، عموما نمادی برای زیبایی و فریبندگی است. همچنین در برخی از فرهنگ‌ها این گل معانی مختلفی چون قدرت و لوکس بودن دارد. در واقع گل ارکیده ریشه‌ی یونانی دارد و نماد نرینگی و جنس مذکر است. در دوران ویکتوریا، گل ارکیده نماد ثروت و تجمل گرایی بود.

 

 • گل کوکب

یکی از معروف‌ترین گل‌ها در جهان، گل کوکب است. این گل که به عنوان گل ملی کشور مکزیک شناخته می‌شود، در عصر ویکتوریا نماد خیانت بوده است. البته در میان برخی ملل این گل معانی کاملا متضادی نظیر عشق و تعهد داشته و یا به عنوان هشدار به دیگران داده می‌شده است.

دانستنی ها درباره معانی نام گلها و خاستگاه آنها در طبیعت
دانستنی ها درباره معانی نام گلها

 

 • گل داودی

این گل که رنگ‌ها و معانی متفاوتی دارد، از محبوب‌ترین گل‌های جهان به حساب می‌آید. معنای اصلی این گل وفاداری و رفاقت است.

 

 • گل میخک (صدپر)

این گل که انواع مختلفی دارد، معمولا به عنوان نماد هم‌دردی شناخته می‌شود. با این حال به صورت خاص میخک صدپر قرمز به معنای عشق، میخک صورتی به معنای خاطرات و میخک سفید به معنای خلوص و بی‌گناهی نیز هست.

معانی نام گلها و خاستگاه آنها در طبیعت

 

 • گل بنفشه

این گل که براساس رنگ بنفش متمایل به آبی نامگذاری شده است، نماد کشور آمریکا و کشور یونان است. رنگ بنفش این گل اشاره به قدرت و وفاداری داشته و بیانگر نوعی قداست و معنویت نیز هست.

معانی نام گلها و خاستگاه آنها در طبیعت
معانی نام گلها

 

 • میمون

این گل که معمولا به عنوان نماد فریبندگی و شیفتگی شناخته می‌شود، از جمله گیاهان وحشی است که اولین‌بار در ایتالیا و اسپانیا پرورش یافته است. همچنین از دیگر معانی این گل آن است که درباره آینده رازهایی را افشا می‌کند.

معانی نام گلها و خاستگاه آنها در طبیعت

 

 • یاس بنفش

این گل که به عنوان نماد ایالتی نیوهمپشایر آمریکا شناخته می‌شود، به معنای جوانی و اولین احساس‌های عاشقی فرد است. این گل همچنین بر اساس تفسیری اشاره به غرور و اطمینان فرد دارد.

 

 • گل اسطوخودوس

این گل که به واسطه بو وزیبایی‌اش بسیار محبوب است، معانی بسیاری از جمله شانس و اقبال، پاکی و وفاداری، دانش و ثروت دارد. اسطوخودوس همچنان جزو گیاهانی به حساب می‌آید که خواص دارویی فراوانی دارند.

دانستنی ها درباره معانی نام گلها و خاستگاه آنها در طبیعت
دانستنی ها درباره معانی نام گلها

 

 • گل شب‌بو

این گل نیز مانند اسطوخودوس به واسطه بو و رایحه دلپذیرش محبوب است و نماد محبت و عشق همیشگی است. شب‌بو برای اولین‌بار در کشور یونان و حوزه مدیترانه پرورش یافته است.

معانی نام گلها و خاستگاه آنها در طبیعت

از دیگر گل‌هایی که معروفیت و محبوبیت جهانی دارند می‌توان به اسامی گل آلاله، گل زنبق، گل شکر پاره، گل ژربرا، گل ختمی، گل نیلوفر، گل شکوفه، گل بنفشه دورگه، گل آماریلیس، گل کالونا، گل زعفران، گل شقایق، گل مینا، گل مرغ بهشتی، گل ادریس، گل عروس، گل ستاره‌ای، گل بوواردیا، گل ایستوما، گل فریزیا، گل شصت عروسان، گل نخود، گل ماگنولیا، گل کاملیا، گل جعفری،  گل اقاقیا، گل انگور کوهی و انگور چسبناک، گل بامبو، گل بودینه، گل پامچال، گل تاج‌الملوک، گل پاپیتال، گل تکمه، گل ثعلب، گل تاکسیر، گل چتر درختی، گل جاوید، گل پای زینتی، گل حسن یوسف، گل حشیشه، گل حنظل، گلی دفن باخیا، گل الکساندرا، گل دیونی، گل رعنا، گل راز هندی، گل زبان در قفا، گل سرخس، گل سدوم، گل شمعی، گل صدتومانی، گل کالاتیا، گل عبایی، گل گندم، گل قیصر، گل کروتون، گل لبدیسی، گل ماهونی، گل ناز، گل مروارید، گل نگونسار، گل هلنی و گل یاسمین اشاره نمود.

 

 

بیشتر بخوانید :

علت منقرض شدن گل زیبای لب چیست؟

۰ ۰ رای
Article Rating

فرزانه سمندر

استقلالی ام و عاشق نوشتن، کار خبرنگاری رو از آوای ساوه شروع کردم و مدت 15 ساله با گروه مجلات کلبه و کولاک آشنا هستم و همکاری می کنم.
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن