معرفی و آشنایی با موفق‌ترین پدر و پسرهای بالیوود + عکس

قوم و خویش پرستی در بالیوود؛

جدولیاب، ترجمه: سمیرا فیض آبادی: چه بخواهیم چه نخواهیم، صنعت بالیوود در حد بسیار زیادی، یک صنعت خانوادگی است. مسئله قوم و خویش‌پرستی که مدتی است در بالیوود حرف آن در میان است درواقع چیزی است که از ده‌ها سال قبل امری رایج بوده و همچنان ادامه خواهد داشت. این مسئله فقط محدود به بالیوود نیست بلکه در هر زمینه دیگری هم وجود دارد. اگرچه یک آرتیست می‌تواند از طریق نفوذ خانواده‌اش وارد این صنعت شود اما تنها و فقط تنها با استعداد و توانمندی‌هایش می‌تواند در این دنیای هنر به شدت رقابتی دوام بیاورد و ماندگار شود. طی سال‌های گذشته چهره‌های بسیاری را دیده‌ایم که به خاطر داشتن رابطه و نفوذ خانواده وارد سینما و بالیوود شده‌اند اما فقط به خخاطر استعداد و توانایی‌های خودشان بوده که توانسته‌اند بمانند و برای خودشان جایگاهی کسب کنند و برعکس همین مسئله هم صدق می‌کنند؛ بوده‌اند کسانی که با تکیه به همین نفوذ وارد شده اما چیزی در چنته نداشته و نتوانسته‌اند ماندگار شوند. گاهی اوقات می‌توانیم بگوییم هنر در خون آنهاست و بسیاری از چهره‌هایی که وارد این عرصه شده‌اند و موفقیت را تجربه کرده‌اند والدین موفقی در این عرصه داشته‌اند. بازیگرانی همچون ریتیک روشن، رنبیر کاپور، وارون داوان و… پدران شناخته شده‌ای دارند که از هنرمندان برجسته نسل خود بوده‌اند. در اینجا قصد داریم موفق‌ترین پدر و پسرهای بالیوود را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

موفق‌ترین پدر و پسرهای بالیوود
موفق‌ترین پدر و پسرهای بالیوود

راج کاپور – ریشی کاپور

راج کاپور – ریشی کاپور
راج کاپور – ریشی کاپور

راج کاپور به عنوان «بزرگ‌ترین شومن سینمای هند» شناخته شده بود. او نه تنها توانسته بود مردم را در هند به سینما بکشاند بلکه در سطح جهان خصوصا در اروپا مردم را جذب سینما هند کرده بود. وقتی فرزند چنین ستاره بزرگی تصمیم به ورود به سینما بگیرد قطعا سطح انتظارات از او بالا خواهد بود و باید بتواند این انتظارات را برآورده کند و ریشی کاپور هم با همان فیلم اولش «بابی» ثابت کرد که توان برآورده کردن این انتظارات را دارد. «بابی» فیلم بسیار پرفروشی شد و همه متوجه شدند که یک ستاره دیگر از نسل کاپورها متولد شده است.

ریشی کاپور – رنبیر کاپور

ریشی کاپور که مدت چند هفته‌ای بیشتر از فوت او نمی گذرد، با همان فیلم اولش دل دختران بسیاری را ربود. فیلم اول ریشی کاپور «بابی» به پرفروش‌ترین فیلم سال ورودش به سینما تبدیل شد و نوید یک سوپراستار تازه به بالیوود داده شد. اگرچه رنبیر کاپور، پسر ریشی کاپور نتوانست در بدو ورودش به سینما چنین ورود طوفانی‌‌ای را تجربه کند اما اوا توانست مسیر اوج گیری پدرش را تداعی کند چراکه چهره جذاب و گیرای او قلب هزاران دختر را برد. بعد از آنکه دو فیلم اول رنبیر کاپور در گیشه شکست خوردند فیلم سوم «بیدار شو سید» دیده شد. اجرای و بازی بی نظیر او در این فیلم ثابت کرد که فاکتورهای لازم برای ستاره شدن را دارد و مسیر ترقی و رشد برای او آغاز شده بود و حالا او یکی از بهترین و گران‌ترین سوپراستارهای حال حاضر سینمای هند است. ریشی کاپور و رنبیر کاپور یک تجربه همکاری ناموفق در فیلم «بی شرم» در سال ۲۰۱۳ با هم داشتند.

راج کاپور – ریشی کاپور
راج کاپور – ریشی کاپور

درمندرا – سانی دئول – بابی دئول

درمندرا یکی از غول‌های حاکم بر صنعت بالیوود در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ بود. او بیشتر به خاطر بازی در فیلم‌های اکشن شناخته شده بود و لقب‌هایی همچون «پادشاه اکشن» و «هی من» به او داده شده بود. سانی دئول با هیکل تنومند خود و بازی در فیلم‌های اکشن نشان دادن جانشین مناسبی برای پدرش است و میراث‌دار پدرش شد و یکی از موفق‌ترین بازیگران اکشن کار دهه ۹۰ بود. سانی دئول طی ۳۵ سال فعالیت هنری و بازی در بیش از ۱۰۰ اثر سینمایی دو جایزه ملی و دو جایزه فیلم فیر به نام خود ثبت کرده است. بابی دئول پسر کوچکتر درمندرا هم در دو دهه فعالیت هنری آثار نسبتا موفقی داشته است. این سه چهره برجسته سینمای هند هر زمان که کنار هم قرار بگیرند موفقیت چشمگیری رقم می‌زنند و «یاملا پاگل دیوان» سند خودی برای اثبات این گفته است. پسر سانی دئول، کارن دئول امسال با حمایت خود به فیلم عاطفی وارد سینما شد اما متاسفانه فیلم او در گیشه شکست خورد و بازی او چشمگیر نبود و حالا زمزمه‌هایی درمورد ورود پسر بابی دئول هم به سینما هست.

درمندرا – سانی دئول – بابی دئول
درمندرا – سانی دئول – بابی دئول

جاوید اختر – فرهان اختر

شاید جاوید و فرهان اختر بااستعدادترین پدر و پسری باشند که بالیوود به خود دیده است. جاوید اختر یکی از بهترین شاعران و نویسندگان یالیوود است. فرهان اختر هم که فعالیت خود را را کارگردانی آغاز کرد در زمینه‌هایی دیگر همچون بازیگری، خوانندگی و تهیه کنندگی هم ثابت کرد که بی نظیر است و می‌درخشد. از آنجایی که فرهان پسر اسطوره بزرگی و بی نظیری همچوم جاوید اختر بود انتظارات از او بالا بود و فرهان هم ثابت کرد که میراث دار خوبی برای پدرش است. البته خالی از لطف نیست که بگوییم زویا اختر، خواهر فرهان هم از فیلمسازان باذکاوت بالیوود است.

 جاوید اختر – فرهان اختر

جاوید اختر – فرهان اختر

سونیل دات – سانجی دات

سونیل دات یکی از بازیگران شگفت انگیز چندین دهه قبل بالیوود بود که به خاطر آثار شاخص خود قابل احترام است. سانجی دات نیز تصمیم گرفت مسیر پدر و مادرش (نرگس) را در پیش بگیرد و وارد حرفه بازیگری شد و خیلی زود به یک سوپراستار موفق در سینما تبدیل شد و دو دهه فعالیت مستمر و موفق در سینما داشت و به خوبی توانست زنجیره موفقیت پدر و مادرش در سینما را ادامه دهد . سانجی دات یکی از جذاب‌ترین بازیگران دهه ۹۰ بود و دختران زیادی عاظق او بودند. مادوری دیکشیت بازیگران زیباروی بالیوود رویای ازدواج با او را در سر داشت. این پدر و پسر روزهای پرفراز و نشیبی را سپری کردند چراکه سانجی درگیر اعتیاد و مواد مخدر شد و اتهام تروریست بودن به او زده شد اما عشق و علاقه پدر و پسری به آنها این قدرت را داد تا از این سختی‌ها عبور کنند. آنها در سال ۲۰۰۳ در فیلم موفق «مونا ام بی بی اس» با هم همبازی شدند.

سونیل دات – سانجی دات
سونیل دات – سانجی دات

یاش چوپرا – آدیتیا چوپرا

یاش چوپرا فیلمسازان برجسته بالیوود بود و پسرش آدیتیا همچون او مسیر فیلمسازی را پیش گرفت. آنها برخی از بهترین و ماندگارترین فیلم‌های تاریخ سینمای هند را رقم زده‌اند. یاش چوپرا یکی از اسطوره‌های ماندگار سینمای هند است که فیلم‌هایی به یادماندنی همچون «دیوار»، «سلسله» و «لمحه» را ساخته است. وقتی پسرش آدیتیا بزرگترین و موفق‌ترین فیلم رمانتیک بالیوود، «دیلواله دولهنیا لجائنگه» را به عنوان اولین تجربه کارگردانی خود ساخت، یاش چوپرا مفتخرترین پدر دنیا بود. آدیتیا چوپرا، کمپانی پدرش «یاش راج فیلمز» را به بزرگترین کمپانی فیلمسازی کشورش تبدیل کرد که هر ساله فیلم‌های بزرگی می‌سازد. اودی چوپرا بازیگر شناخته شده بالیوود هم پسر کوچکتر یاش چوپرا است.

 یاش چوپرا – آدیتیا چوپرا

یاش چوپرا – آدیتیا چوپرا

آمیتاب بچن – آبیشک بچن

بدون شک امیتاب بچن بزرگترین ستاره صنعت سینمای هند در تمام دوران بوده است. مردم هنند به معنای واقعی کلمه امیتاب بچن را به خاطر خدماتش صنعت سینما و سرگرمی هند عبادت می‌کنند. با ذک تمام این تحسین‌ها، پسر آمیتب بچن کار آسانی نیست. اگرچه آبیشک یچن نتوانسته آن حجم از موفقیت پدرش را در سینما تکرار کند اما مطمئناً توانایی‌های خودش را با برخی از اجراهای جذاب به نمایش گذاشته است. این دو همیشه به خاطر بازی در فیلم ماندگار «پا» در سال ۲۰۰۹ در خاطرها خواهند ماند. آبیشک در این فیلم نقش پدر پدرش را بازی کرده بود.

آمیتاب بچن – آبیشک بچن
آمیتاب بچن – آبیشک بچن

سلمان خان – سلیم خان

سلیم خان به همراه جاوید اختر به عنوان بهترین نویسنده‌های تاریخ سینمای هند نام گرفته‌اند. فیلم‌های آنها جزء پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای هند می‌باشند. از زمانی که سلمان خان وارد سینما شد همه می دانستند که یک ستاره متولد شده است چراکه او پسر سلیم خان است. سلمان خان استوار و پیوسته بیش از سه دهه در سینمای هند فعالیت کرده و یکی از سوپراستارهای تراز یک بالیوود تبدیل شد و توانست نام پدرش را جلا بخشد.

سلمان خان – سلیم خان
سلمان خان – سلیم خان

راکش روشن – ریتیک روشن

این پدر و پسر یکی از موفق‌ترین پارتنرهای بالیوود هستند. جادوی آنها روی صحنه با کاگردانی راکش روشن و بازی ریتیک از فیلم «کاهونا پپارهه» ۲۰ سال قبل آغاز شد. این فیلم بسیاری از رکوردهای گیشه را در هم شکست و در کتاب گینس، کتاب رکوردهای جهانی به خاطر دریافت بیشترین میزان جایزه از سوی یک فیلم ثبت شد. درحالیکه هر دوی آنها به شکل مجزا تجربه های موفقیت‌امیزی قابل توجهی داشته‌اند علاوه بر «کاهونا پیارهه» تجربه‌های همکاری موفقیت امیز دیگری در فیلم‌هایی همچون «کوئی میل گیا» و «سری فیلم‌های کریش» داشته‌اند. به زودی شاهد همکاری دیگری از این پدر و پسر موفق و باهوش خواهیم بود چراکه راکش روشن اعلام کرده ساخت سری چهارم کریش را در برنامه دارند.

راکش روشن – ریتیک روشن
راکش روشن – ریتیک روشن

دیوید داوان – وارون داوان

دیوید داوان یکی از کارگردان‌ها و فیلمسازان طناز بالیوود است که همیشه ثابت کرده است در گیشه سینما یک برنده بی مثال است. او با فیلم‌هایی همچون «جوروا»، «دولهن هام لجائنگه» و «موجسه شادی کروگی» یک برند کمدی مجزا برای خودش خلق کرده است. اگر بتوانیم دیوید داوان را یک کارگردان تجاری موفق بنامیم، وارون داوان را هم می‌توان یک هیرو (قهرمان) تجاری نسل امروز دانست. وارون داوان همچون پدرش حس طنازی منحصر به فردی دارد که در فیلم‌های کمدی موفق متعددی ایفای نقش کرده است و ثابت کرده در این ژانر می‌تواند بازیگر پولسازی باشد.

دیوید داوان – وارون داوان
دیوید داوان – وارون داوان

جکی شروف – تایگر شروف

جکی شروف با مهارت‌های بازیگری خود سال‌ها مخاطبین سینما را سرگرم کرد و حالا پسر او تایگر شروف با حرکات موزون منحصر به فرد خود و همچنین حرکات رزمی و اکشن سینما دوستان را سرگرم می کند. او با سری فیلم‌هی «باغی» و فیلم مهیج «وار» توانمندی‌هایش را به نمایش گذاشت و نشان داد میراث‌دار خوبی برای زنده نگه داشتن نام پدرش است و حتی می‌توان گفت تا همین جا نسبت به پدرش به ستاره بزرگتری تبدیل شده است و خیلی معتقدند تایگر شروف در راه تبدیل شدن به ستاره شماره یک ژانر اکشن بالیوود است.

 

جکی شروف – تایگر شروف
جکی شروف – تایگر شروف

پدر و پسرهای شناخته شده دیگری همچون پانکاچ کاپور – شاهد کاپور؛ جیتندرا – توشار کاپور؛ آنیل کاپور- یاشواردان کاپور، فیروز خان – فردین خان و… وجود دارد که به اندازه لیست بالا در سینما هر دو موفق نبوده‌اند.

موفق‌ترین پدر و پسرهای بالیوود
[تعداد: ۰   میانگین:  ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها

وبگردی

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x