مناسب ترین درخت برای سر مزار عزیزان کدام است ؟

اگر قصد کاشتن درخت و یا نهالی بر سر مزار عزیزانتان را دارید بهتر است بدانید که چه درختی برای اینکار مناسب و مقاوم است تا همیشه سرسبز بماند ، کاشت درخت در قبرستان و بر سر مزار از دست رفتگان یکی از ماندگارترین کارها و بسیار پر حسنه است و میتوان ثواب کاشت درخت را به روح از دست رفته هدیه نمود. مناسب ترین درخت برای سر مزار درخت توت، سنجد، زیتون و بلوط است.

کاشت درخت بر سر قبور عزیزان از دست رفته بی گمان یکی از زیباترین و ماندگارترین کارهایی است که میتوان انجام داد تا با ایجاد فضایی چشم نواز و دلنشین به تسکین روح داغدیدگان کمک کند و با کاشتنِ هر نهال، ثواب این کار را به روح مردگان خود هدیه کنیم. در این بخش ما مناسب ترین درخت برای سر مزار را معرفی خواهیم کرد.درخت توت

۱. درخت توت

این درخت سازگار با آب و هوای گرم و خشک است و با اقلیم کشور ما سازگار میباشد. نهال درخت توت نسبت به دیگر درختان میوه زودتر بزرگ میشو دو به محصول میرود. نیاز ابی پایینی دارد و محیط قبرستان را آرام، سرسبز و باصفا میکند.

۲. درخت سنجد

درخت سنجد یکی از بهترین گزینه های کاشت درخت در آرامگاه است. برگهای نقره ای و زیبای این درخت به همراه عطر آرامبخش گلهای سنجد، باعث خواهد شد، محیطی زیبا و آرام را برای رفع الام خود و نزدیکانتان فراهم کنید.

مناسب ترین درخت برای سرمزار عزیزان کدام است ؟

۳. درخت زیتون

درخت زیتون نیز از جمله درختان مقاوم است و نیاز به نگهداری و مراقبت چندانی ندارد. به علاوه در مقابل تابش نور شدید خورشد مقاوم است و نیاز آبی کمی دارد، از این رو برای کاشت در محیط قبرستان به صورت تکی یا چندتایی مناسب میباشد.

۴. درخت بلوط

درخت بلوط نیز از درختان بسیار مقاوم به شرایط سخت محیط است. این درخت با گذشت زمان بلند میشود و بر سر مزار ایجاد سایه میکند. همچنین جزو درختان همیشه سبز است و با برگهای نقره ای رنگ خود زیبایی چشم نوازی را به محیط آرامستان میدهد. همچنین بعد از ریختن میوه های بلوط پایین درخت امکان سبز شدن مجدد بلوط های کوچک و ایجاد نهال تازه است.

۵. درخت سرو شیراز

این گونه از سرو نیز به شرایط سخت محیطی بسیار سازگار است و نیاز به نگهداری و مراقبت خاصی ندارد. البته این درخت ایجاد سایه نمیکند ولی به مرور زمان بلند میشود و باعث میشود از فاصله دور مزار عزیزان خود را پیدا کنید.

۶. درخت کامیس پاریس

مناسب ترین درخت برای سرمزار عزیزان کدام است ؟

این درخت برای کاشت در قبرستان مناسب است و در برابر کم آبی، خشکی و سرما بسیار مقاوم میباشد. در هنگام کاشت این درخت توجه داشته باشید که داراری ریشه های زیاد و انتهای بالایی تاج بوته سفت و پر باشد.

۷. درخت خرزهره

خرزهره درختچه ای سرسبز و با استقامت با گلهایی بسیار زیبا و معطر است. این درختچه بسیار کم توقع بوده و نیاز به مراقبت و تیمار خاصی ندارد.

۸. درخت کاج

کاج نیز به دلیل همیشه سبز بودن یکی از درختان مناسب برای کاشت در قبرستان است. این درخت نیز به شرایط سخت محیطی و اقلیمی سازگار است و گرما و سرما زیاد را به خوبی تحمل میکند.

روایات دینی در مورد کاشت درخت

جالب است بدانید در روایت دینی ما نیز کاشت درخت برای مردگان توصیه شده است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «کسی که درختی می کارد خداوند نیز برای او در بهشت درختی می کارد» و یا «اگر قیامت بر پا شد و در دست یکى از شما نهالى بود، اگر کمى پیش از قیامت توانست آن را بکارد، باید بکارد»

همچنین در جایی دیگر فرمودند: کسی که درختی بکارد مادامی که یک نفر از بندگان خدا از آن درخت استفاده ببرند اجر و ثواب شامل او می شود.

امام صادق (ع) فرمودند: «شش چیز است که مومن پس از مرگ خود از آن سود می ‌برد، فرزند صالح که برایش آمرزش می خواهد، قرآنی که خوانده شود، چاه آبی که بکند و درختی که بکارد و صدقه آبی که جاری سازد و روش نیکی که از آن پیروی شود.

بیشتر بخوانید :

پنج شنبه و دلتنگی و یاد عزیزان از دست رفته | عکس نوشته های مخصوص پنجشنبه

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
برای امتیاز به این نوشته جدولیاب کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن