خلاصه داستان فیلم آمریکایی شیوع (Contagion)

جدول یاب، ترجمه: سمیرا فیض آبادی: شیوع یک اثر مهیج آمریکایی محصول سال ۲۰۱۱ میلادی به کارگردانی استیون سودربرگ است. داستان این فیلم درمورد یک ویروس مرگبار واگیردار است که به سرعت میان افراد منتشر شده و جامعه پزشکان و مسئولان بهداشت عمومی در تلاش برای شناسایی و مهار این ویروس هستند، ویروسی که به شکلی همه جانبه نظم اجتماعی را به هم ریخته و درنهایت بالاخره واکسنی برای متوقف کردن این ویروس کشف می شود. همان طور که گفته شد این فیلم مربوط به سال ۲۰۱۱ می باشد اما از آنجایی که داستان این فیلم با کرونا ویروس، ویروس مهلکی که  این روزها مردم در سطح جهانی با آن مواجه هستند و زندگی آنها را تحت الشعاع قرار داده شباهت دارد، باعث شده یک بار دیگر این فیلم مورد توجه قرار بگیرد. داستان فیلم «شیوع» برگرفته از بیماری‌های واگیرداری  همچون سارس است که اوایل دهه ۲۰۰۰ شیوع پیدا کرده بودند.

در این فیلم از سبک چند روایتی سینمای هایپرلینک استفاده شده که محبوبیت زیادی در چندین فیلم از این کارگردان برجسته آمریکایی داشته است. ماریون کوتیار، مت دیمون، لارنس فیشبرن، جود لا، گوئینت پالترو و کیت وینسلت بازیگران این فیلم هستند. زمان نمایش این فیلم ۱۰۶ دقیقه است. این فیلم با بودجه ا معادل ۶۰ میلیون دلار ساخته شد و در گیشه ۱۳۵ میلیون دلار فروش داشت. بازی برخی بازیگران و سبک روایی این فیلم مورد توجه و تحسین منتقدین واقع شده بود.

خلاصه داستان:

بث اِمهوف (گوئینت پالترو) زن جوانی است که درحال بازگشت از یک سفر کاری در هنگ کنگ به کشورش است. او در میان راه به شیکاگو می رود تا با یکی از دوستان قدیمی خود دیداری داشته باشد. دو روز بعد در خانه‌اش که در حومه مینیاپولیس است دچار تشنج می‌شود. همسرش میچ امهوف (مت دایمون) او را به بیمارستان می‌رساند اما به علتی نامعلوم بث می‌میرد. میش به خانه برمی ‌گردد و متوجه می‌شود پسرخوانده‌اش کلارک هم به علتی مشابه مرده است. میچ قرنطینه می‌شود و بعد از گذشت مدتی که اوضاع سلامتی او مشاعد می‌شود از قرنطینه خارج می‌شود و به خانه نزد دخترش، جوری برمی‌گردد. بعد از مرگ بث و کلارک علائم شیوع این بیماری در افراد دیگر هم ظهور پیدا می کند و خیلی زود، بخش عمده‌ای از مردم به این بیماری مهلک دچار می شوند که متاسفانه درمانی هم ندارد و ترس و وحشت زیادی در دل مردم ایجاد شده و در گوشه کنار شهر ترس و وحشت مرگ و نابوی به چشم می خورد.

در آتلانتا، نمایندگان DHS با دکتر الیس چور از موسسه CDC ملاقات می کنند و ابراز نگرانی می کنند که این بیماری یک سلاح بیولوژیک است که باعث ایجاد ترس و وحشت همگانی می‌شود. دکتر ارین میرز (کیت وینسلت) ، افسر EIS مامور تحقیق و بررسی از این شیوع در مینیاپولیس می شود. او بعد از بررسی و ردیابی متوجه می‌شود که عامل انتشار و شیوع این ویروس میش می‌باشد او در این باره با مامورین دولتی و اداری مذاکره می‌کند که البته به نتایج خوبی در این مسیر نمی‌رسد. میرس نیز درگیر این ویروس می‌شود و می‌میرد. این ویروس در میان مردم شیکاگو گسترش پیدا می‌کند تا جایی که شهر قرنطینه می‌شود و از طرفی غارت و خشونت هم در شهر افزایش پیدا می‌کند.

در CDC ، دکتر آلی هکستال پس از تحقیق و بررسی اعلام می‌کند که  این ویروس ترکیبی از مواد ژنتیکی از ویروس های خوک و خفاش است. او با بهره گیری از یک سری پیش فرض‌ها و نظریات شروع به کار برای تولید واکسن این ویروس می‌کند. برخی دانشمندان معتقدند که این ویروس از طریف اجسام و وسایل و لباس و… انتقال پیدا می‌کند و پیش بینی می‌کنند از هر ۱۲ نفر از جمعیت جهان یک نفر به این ویروس مبتلا خواهد شد و میزان مرگ و میر ناشی از این ویروس در جهان ۲۵ تا ۳۰ درصد خواهد بود.

در این وضعیت ترسناک جامعه ، یک نظریه پرداز دسیسه چین به نام آلن کراموید (جود لاو) ویدئوهایی مربوط به این ویروس را در وبلاگ خود منتشر می‌کند. او ادعا کرده که خودش به این ویروس دچار شده و با یک نوع درمان از فورسینه  بهبود یافته است. او در یک مصاحبه تلویزیونی اظهار داشته بود که  شیور به طور پنهانی به دوستان و خانواده‌اش اطلاع داده بودکه شیکاگو را قبل از از اینکه قرنظینه شود ترک کنند اما بعدا مشخص می‌شود که او در مورد بیماری‌اش دروغ گفته و هدف او افزایش فروش forsythia بوده. دست آخر به جرم توطئه و کلاهبرداری دستگیر شده است.

دکتر هکستال موفق میشود واکسنی احتمالی تولید کند. او برای پی بردن به نتیجه بخش بودن این واکسن خودش را با ویروس آلوده می‌کند و به دیدار پدرش که او نیز آلوده به این ویروس است می‌رود. وی با MEV-1 درگیر نشده و واکسن موفقیت آمیز اعلام شده است. موسسه CDC واکسیناسیون ها را با استفاده از قرعه کشی بر اساس تاریخ تولدها میان مردم اهدا می کند. تا این زمان، تعداد کشته‌ها از این ویروس در ایالات متحده به ۲٫۵ میلیون و ۲۶ میلیون در سراسر جهان رسیده است.

در پایان فیلم نشان داده می‌شود که یک بولدوزر در یک جنگل بارانی به یک درخت ضربه می‌زند و باعث آزار تعدادی خفاش می‌شود. این خفاش‌ بالای سر یک خوک می‌رود و یک تکه موز می‌اندازد که توسط خوک خورده می‌شود. این خوک توسط یک سرآشپز ذبح می‌شود و آماده می‌شود. این سرآشپز در یک کازینو در هنگ کنگ با بث امهوف دست می‌دهد و همین کار باعث انتقال این ویروس به او می‌شود.

[تعداد: ۰   میانگین:  ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating

وبگردی

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x