پاسداشت زادروز ابوعلی سینا روز پزشکان از جان خود گذشته

فرا رسیدن زادروز پزشک نامدار ایرانی، شیخ الرئیس  بوعلی سینا، بهانه ای است برای پاسداشت ارج والای پزشکانی که حیات و سلامت جامعه مرهون تلاش مستمر ایشان است. همان ها که با بهره گیری از آموزه های دینی، علمی و اخلاقی، سرآمد پزشکان این عصر هستند.
پزشک یک واژه کهن فارسی است که در شاهنامه فردوسی به فراوان آمده‌است. پزشک واژه ای است با ریشه کهن و ریشه در زبان اوستایی دارد. پیشینه‌ی پزشکی ایرانیان را باید در ۵۰۰۰ هزار سال پیش جستجو کرد. هنگامی که در شهر سوخته‌ی سیستان برای بانویی ۲۶ تا ۳۰ ساله چشم مصنوعی از قیر و چربی چارپایان ساخته و بخشی از جمجمه‌ی دختری ۱۳ ساله را بازسازی ( ترمیم) نمودند. در کتاب مقدس اوستا شاخه‌هایی از علم پزشکی ایران ذکر و در اوستا از واژه «وی ماد» معادل کنونی واژه مدیکال در زبان انگلیسی استفاده شده‌است. لازم به ذکر است واژه مدیکال در زبان انگلیسی کنونی به معنای پزشکی است.

پاسداشت زادروز ابوعلی سینا
امسال سالروز بزرگداشت روز پزشک را در حالی گرامی می داریم که در غم از دست دادن چندین پزشک شهید هموطن خود در سوگ نشسته‌ایم، و جمعی دیگر از پزشکانمان به واسطه ابتلا به این بیماری در زیر دستگاه تنفس مصنوعی در شرایط سخت نفس می‌کشند و جمع دیگری از آنان در لباس‌های سخت و طاقت فرسا ساعت‌ها بر بالین بیماران خود برای حفظ جان آنان به حرفه مقدس پزشکی مشغول به کار هستند.
نام و جانفشانی پزشکانی که برای حفظ جان همنوعان خود به مقام والای شهادت نائل آمدند، در حافظه تاریخی مردم ایران چنان حک شده‌است که هیچ گاه از یاد و خاطره‌ها پاک نخواهد شد.
پزشک، سزاوار تکریم و قدر است که بسی گرانقدر است.
با افتخار، ارزش علمی و انسانی اش را پاس می داریم. روز پزشک مبارک.

 

 

بیشتر بخوانید :

جدیدترین عکس نوشته تبریک روز پزشک و بزرگداشت ابن سینا

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
برای امتیاز به این نوشته جدولیاب کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن