وضعیت بورس امروز سه شنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۰ | پیش بینی وضعیت بورس چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۰

توضیحاتی درباره وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ و حاشیه های آن در جدولیاب منتشر شد.

پیش بینی بورس فردا
ابزارهاپیش بینی بورس فردا

وضعیت بورس امروز ۱۶ تیر۱۴۰۰

شاخص کل بورس تهران در ابتدای معاملات امروز چهارشنبه ١۶ تیر ١۴٠٠ با رشد ٢٣۴٣ واحدی، به یک میلیون و ٢٨٣ و ۵٣٠ واحد رسید. همچنین شاخص کل هم وزن نیز با رشد ٣٣٧ واحدی، به ٣٩١ هزار و ٩۶١ واحد رسید.

پیش بینی بورس شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۰

میرمعینی اظهارداشت: بعد از ریزش ۹ ماهه بورس، بسیاری از نماد‌های بورسی و فرابورسی با کاهش شدید قیمت روبرو شدند و به نوعی حباب آن‌ها طی این ماه‌ها تخلیه شد، در چنین وضعیتی قیمت‌ها بسیار جذاب شده، طبیعی بود که نماد‌ها خالی از فروشنده شوند و اقبال خرید افزایش پیدا کند، نتیجه چنین وضعی رشد نسبی برخی از نماد‌های بازار بود.

در حالی که تا همین چندی قبل شاخص قیمت‌ها در بورس هر روز گام دیگری در روند نزولی برمی‌داشت، حالا چند وقتی است که این نشانگر مهم بورسی تغییر روند داده و هر چند آهسته، اما تقریبا پیوسته رو به بالا می‌رود. بررسی آنچه در طول چندماه اخیر رخ داده نشان می‌دهد رشد قیمت‌ها در بازار‌های جهانی همزمان با کاهش قابل‌توجه قیمت سهام در بورس، در کنار فرا رسیدن فصل مجامع را برای رشد قیمت سهام باز کرده است.
پس از ابرنوسان اعجاب‌انگیز در سال ۹۹ و افت ۱۰ماهه قیمت‌ها، حالا چند روزی است که بورس با گام برداشتن در مسیر صعودی، حدود ۱۳درصد از کف اخیر خود فاصله گرفته است و شاهد بازگشت پول‌های تازه به گردونه معاملات سهام هستیم.
این در حالی است که در صورت اتخاذ تدابیر لازم و تقویت بازار اولیه در کنار ابزار‌های پوشش ریسک می‌توان شرایطی را پدید آورد که بازار سرمایه در مواجهه با موج تورمی احتمالی از شانس بیشتری برای دستیابی به یک روند پایدار نسبت به آنچه در سال گذشته رخ داد برخوردار باشد. ضمن آنکه با اتخاذ تدابیری رشد حبابی سال ۹۹ تکرار نشود و رونق واقعی نصیب این بازار شود.
پیش بینی بورس فردا

پیش بینی بازده ۱۵ درصدی تا پایان تیرماه

حمید میرمعینی کارشناس بازار سهام در گفتگو با فرارو با اشاره به این که پیش‌بینی می‌شود در مجموع بورس تا پایان تیر ماه صعودی باشد، گفت: هر چند در این مدت زمان این امکان وجود دارد، بازار با نوسان همراه باشد، اما با توجه به وضعیت موجود به نظر می‌رسد تا پایان تیرماه می‌توانیم انتظار بازده ۱۰ تا ۱۵ درصدی را به طور متوسط در بازار داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل اصلی رشد اخیر بورس رنگ باختن کاهش قیمت دلار است، افزود:با توجه به اینکه نگرش کاهش قیمت دلار به زیر ۲۰ هزار تومان و حتی فراتر از آن تقریباً امروز از بین رفته، این موضوع بر روی بورس بسیار تاثیر گذار بوده و به عاملی در جهت رشد بازار سرمایه تبدیل شده است بنابراین عدم کاهش قیمت دلار یک محرک جدی برای رشد بورس قلمداد می‌شود.
میرمعینی اظهارداشت: بعد از ریزش ۹ ماهه بورس، بسیاری از نماد‌های بورسی و فرابورسی با کاهش شدید قیمت روبرو شدند و به نوعی حباب آن‌ها طی این ماه‌ها تخلیه شد، در چنین وضعیتی قیمت‌ها بسیار جذاب شده، طبیعی بود که نماد‌ها خالی از فروشنده شوند و اقبال خرید افزایش پیدا کند، نتیجه چنین وضعی رشد نسبی برخی از نماد‌های بازار بود.
این کارشناس بازار سهام با بیان اینکه بسیاری از سهم‌هایی که طی این مدت با رشد همراه بودند از نظر بنیادی وضعیت مطلوبی دارند، اضافه کرد: در حال حاضر بازار نگاه ویژه‌ای به نماد‌هایی که دارای سودسازی مناسب و همچنین از بنیاد خوبی برخوردارند، از سویی ریسک سرمایه‌گذاری در این نماد‌ها بسیار کمتر از سایر شرکت است.
وی یادآور شد: بسیاری از این نماد‌ها در ریزش ۹ ماهه اخیر بورس بیش از ۶۰ درصد با اصلاح روبرو شدند، طبعاً با توجه به پتانسیل مناسبی که این شرکت‌ها دارند، قیمت سهام این دسته از نماد‌ها بسیار جذاب بوده و همین موضوع عاملی شد در جهت رشد اخیر بورس که شاهد آن بودیم.
میرمعینی با اشاره به اینکه باید در آینده به سوی کنارگذاشتن قیمت‌گذاری دستوری در محصولاتی که در بورس عرضه می‌شود، برویم، خاطرنشان کرد:هرگونه دستکاری و دخالت در بازار سرمایه و مکانیزم‌های مرتبط با آن‌در نهایت به ضرر سهامداران و شرکت‌های بازار سرمایه است، اتفاقاتی که در مورد قیمت‌گذاری دستوری فولاد رخ داد که حواشی بسیاری نیز در پی داشت خود موّید معضلات و مشکلات در این زمینه است، بنابراین اگر ما می‌خواهیم در بلندمدت بورس وضعیت با ثبات و متعادلی داشته باشد باید به سمت کم کردن و حذف دخالت دولت در بازار سرمایه و مسائل مرتبط با آن باشیم.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به درخواست‌های اهالی بازار سهام از رئیس جمهور منتخب، گفت: در این رابطه سه خواسته را می‌توان مطرح کرد، اول اینکه باید حقوق سهام داران خُرد بازار محترم شمرده شود و از هرگونه عملی که این موضوع را خدشه دار می‌کند، خودداری شود، دوم هم اینکه نماینده از بازار سرمابه در جلسات هیئت دولت حضور داشته باشد، تا بتواند از حقوق سرمایه داران دفاع کند و دست آخر نیز باید شرایطی فراهم شود، تا سرمایه‌های خرد و پراکنده مردم جذب بورس شود، در در نهایت این منابع صرف تامین مالی شرکت‌های بورسی و فرابورسی شود.
بیشتر بخوانید:

 

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
برای امتیاز به این نوشته جدولیاب کلیک کنید!
[کل: ۶ میانگین: ۴.۳]
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن