پیش بینی بورس دوشنبه ۵ آبان ۹۹ | وضعیت امروز بورس ۵ آبان ۹۹

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره پیش بینی بورس دوشنبه ۵ آبان ۹۹ و همچنین پیش بینی وضعیت بورس در روزهای آینده خواهیم داشت! با ما همراه باشید. شاخص کل بازار سرمایه اولین روز هفته را با روند نزولی شروع به کار کرد و شاخص کل بازار سهام در ادامه ریزش‌ های هفته قبل بیش از ۲٫۵ درصد افت کرد!

شاخص کل بازار سهام در کم ترین مقدار خود در چند ماه اخیر قرار گرفته است و به نظر می‌ رسد دلیل افت چشم ‌گیر شاخص کل بازار سهام در پیش بودن انتخابات امریکا و خروج سرمایه حقیقی باشد.

اما در رابطه با روند بازار فردا دوشنبه ۵ آبان ۹۹ بایستی گفت احتمالا بازار سهام فردا به ریزش ‌های چشم‌ گیر اخیر واکنش نشان خواهد داد و از طرفی با توجه به کم حجم بودن صف ‌های خرید در روز شنبه بازار فردا روند بهتری از دیروز خواهد داشت. وضعیت شاخص هم‌وزن به مراتب بهتر از شاخص کل است و این احتمالا نشانی از حرکت بازار سهام به سمت تعادل باشد.

عبور شاخص کل از حمایت های بازار نشان می دهد که بازار توان برگشت به اعداد بالاتر را ندارد، با این وجود همچنان پیش بینی می شود که در معاملات این هفته شاهد تحرکات دسته جمعی حقوقی ها باشیم.

مسئله ای که می تواند بازار را تا حدودی از روند نزولی باز دارد. در غیر این صورت، اگر محرک جدیدی وارد بازار نشود، شاخص می تواند به سادگی تا خطوط حمایتی زیر یک میلیون کاهش پیدا کند. در این میان ممکن است تحرکاتی که در بازار ارز نیز رخ می دهد، تا حدودی بر بورس تاثیر بگذارد. با این وجود همچنان بسیاری از بازیگران بازار در انتظارند تا نتایج انتخابات آمریکا مشخص شود. انتخاباتی که تاثیراتی جدی بر بازارهای جهان گذاشته است و امروز تا حدودی شاهد آن بودیم که برخی بازارهای کالایی مانند نفت به سمت بایدن حرکت کردند.

اما هنوز نمی توان با قطعیت هیچ کدام از کاندیداها را به عنوان رئیس جمهور آتی ایالات متحده آمریکا پیش بینی کرد و همین مسئله عدم قطعیت را در بازارها به شدت افزالیش داده است؛ عدم قطعیتی که نهایتا منجر به افزایش ریسک سرمایه گذاری می شود.

هنوز روند بازار سهام بعد از دوره اصلاح قیمتی سهم ‌ها به تعادل نرسیده بود که انتخابات آمریکا جو هیجانی منفی در بازار سهام به وجود آورد و به نظر می‌رسد تا تکلیف انتخابات آمریکا مشخص نشود روند بازار سهام سینوسی خواهد بود.

در رابطه با فاکتورهای رشد بازار سهام بایستی گفت فعلا سهامداران منتظر مشخص شدن تکلیف در فاکتور هستند که اولی انتخابات آمریکا و دومی شایعات در رابطه با افزایش سود بانکی است و همین موضوعات باعث عقب ‌نشینی سهامداران بزرگ و خرد بازار سهام شده است. اگر بعد از انتخابات آمریکا روند بازار سهام مثبت باشد، منابعی که از بازار سهام به دلیل بی ‌اعتمادی و خارج شده بود به بازار بازمی ‌گردد و با تزریق منابع روند بازار سهام رشد خواهد کرد. روند بازار سهام تا قبل از انتخابات آمریکا نوسانی خواهد بود و بعد از انتخابات نیز بستگی به شرایط دارد.

اما در رابطه با احتمال افت شاخص بعد از انتخابات آمریکا بد نیست بدانید بازار سهام تا حد زیادی افت کرده است و حتی اگر سناریوهای بدبینانه در رابطه با انتخابات آمریکا و افزایش سود بانکی نیز اتفاق بیفتد شاخص بازار ریزش زیادی نخواهد کرد و اخبار بد تاثیر زیادی بر بازار سهام ندارد. نمی ‌شود گفت در صورت محقق شدن سناریوهای بدبینانه شاخص تا کجا ریزش خواهد کرد اما به نظرم ریزش شاخص زیاد نخواهد بود و بازار سهام افت خود را انجام داده است.

بی ‌اعتمادی سهامداران به بازار سهام زیاد شده است. این بی ‌اعتمادی حاصل اخباری چون افزایش نرخ سود بانکی، نتیجه انتخابات آمریکا و نوسان قیمت دلار است. عواملی که هر کدام سهامداران را درباره آینده بورس نگران کرده است و جو هیجانی منفی در بازار ایجاد کرده است.

کدام کاندیدای ریاست جمهوری برای بورس ایالات متحده آمریکا بهتر خواهد بود؛ دونالد ترامپ رئیس جمهور مستقر یا جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق؟

رسانه ‌ها به حدس و گمان در مورد این پرداخته اند که کدام کاندیدای ریاست جمهوری برای بورس ایالات متحده بهتر خواهد بود؛ دونالد ترامپ رئیس جمهور مستقر یا جو بایدن معاون رئیس جمهور سابق. در این رابطه فوربز استدلال ‌های دوطرف را ارائه و بررسی نموده است.

سایت مجله فوربز می ‌نویسد:

این نظرات ممکن است بر اساس تمایلات سیاسی افراد باشد، اما در حقیقت، نتیجه انتخابات ممکن است برای بازارها چندان مهم نباشد. در واقع، هر دو نامزد چشم‌اندازهای اقتصادی خود را برای آینده ارائه داده اند و هر دو نظرات واکنش مثبتی در مورد برنامه‌های خود دریافت کرده اند. فوربز استدلال‌های که طرفین دعوا ارائه می‌دهند را در مقاله‌ خود بیان می‌کند.

در ادامه چند نکته در مورد این‌که چگونه هر یک از نامزدهای انتخابات ۲۰۲۰ می‌توانند به طور بالقوه به حرکت سهام بورس آمریکا در سال ۲۰۲۱ و بعد از آن کمک کند آورده شده است؛

سه استدلال برای مطلوب ‌تر بودن دونالد ترامپ

قانون مشاغل و کاهش مالیات سال ۲۰۱۷ میلادی در دوران ترامپ دست نخورده باقی خواهد ماند؛ این قانون مالیات بر درآمد شرکت‌ها را تا حداکثر ۲۱ درصد کاهش داد و شرکت های ایالات متحده را در صحنه جهانی رقابت پذیرتر کرد. این قانون همچنین اطمینان بیشتری را برای برنامه ریزی و سرمایه‌‌گذاری فراهم کرد. در دوره دونالد ترامپ، طرح نظارتی مطلوب چند سال گذشته ادامه خواهد داشت؛ مقررات کاهش یافته به معنای هزینه‌های کمتری برای شرکت ها است که میتواند به سود بیشتر شرکت ها کمک کند. از آنجا که در نهایت درآمد‌ها بزرگترین عامل محرکه قیمت سهام است، ممکن است برای کل بازار سهام مطلوب باشد. احتمال کمی وجود دارد که ترامپ تعطیلات گسترده‌ای به سبب شیوع کووید ۱۹ اعلام کند؛ در حالی که ما منتظر یک واکسن قابل اجرا هستیم، و علی رغم فواید پزشکی آشکار قرنطینه، رئیس جمهور آمریکا نشان داده است که تمایل بیشتری به بازگشایی تجارت و باز نگه داشتن فعالیتهای اقتصادی دارد. این می تواند تأثیر مثبتی بر اقتصاد داشته باشد.

سه استدلال برای مطلوب ‌تر بودن جو بایدن

جو بایدن عدم اطمینان و پیام های متناقض کمتری ارائه می دهد؛ یکی از مشخصه‌ های برجسته دولت باراک اوباما و جو بایدن این بود که آنها روی موضع خود باقی می ماندند. ارسال پیام واضح و سازگار بود. اگر بایدن انتخاب شود، بسیاری از همان مقامات اداری نقش برجسته ای را ایفا می کنند. زیرا بازار‌های تجاری به طور کلی عدم اطمینان را دوست ندارد.

جو بایدن سیاست مطلوب تری در قبال چین ارائه می دهد؛ مطمئنا نشان داده شده است که چین تهدیدی اقتصادی برای آمریکا است، اما واقعیت این است که آنها دومین اقتصاد بزرگ جهان هستند. به همین ترتیب، آمریکا با یک نیاز دو طرفه روبرو هست و بایدن بیشتر طرفدار چین بوده است. ریاست جمهوری جو بایدن هزینه‌ های بیشتر برای دولت در نظر می گیرد؛ دولت بایدن برای زیرساخت‌ها، پشتیبانی ایالتی و دولت ‌های محلی، برنامه ‌های انرژی سبز و سایر اقدامات بزرگ دولتی هزینه بیشتری خواهد کرد. این حداقل در کوتاه مدت باعث تحریک اقتصاد و افزایش رونق اقتصادی می شود.

سناریو انشعاب ریاست ‌جمهوری و کنگره

یک نتیجه انتخابات شاید این شود که سنا جمهوری خواه بماند و ریاست جمهوری به بایدن برسد. یا ترامپ ریاست جمهوری را حفظ کند، اما جمهوری خواهان سنا را از دست بدهند. در هر یک از این سناریوها که مجلس، سنا و ریاست جمهوری توسط یک حزب اداره نمی شوند، احتمالا بازار واکنش مثبتی نشان خواهد داد.

 

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن