پیش‌بینی قیمت طلا و دلار و سکه فردا چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹

در چند هفته اخیر بازار ارز بیشتر در یک دامنه مشخص حرکت کرده است و خبری از نوسانات افزایشی یا کاهشی خاصی نبوده است. در چنین شرایطی برخی اعتقاد دارند بیشتر شرکت‌ها در نیمه اول سال ارز مورد نیاز خود را تهیه کرده‌اند و تقاضای بیشتری برای دلار وجود ندارد و زمستان، وقت کاهش بیشتر قیمت دلار است. آنها خصوصا به شروع فعالیت دولت جدید آمریکا و فروش‌ انتهای سال شرکت‌های پتروشیمی امیدوار هستند.

البته در مقابل، بازیگران افزایشی اعتقاد دارند بازار ارز کف قیمت خود در سال ۹۹ را به ثبت رسانده و حداقل خبری از افت بیشتر قیمت‌ها به زیر محدوده ۲۴ هزار تومانی نیست.

با این حال آنچه بین این دو گروه مشترک است اعتقاد به تاثیر چشمگیر انتظارات منفی یا مثبت در پی اخبار سیاسی است. افزایشی‌ها اعتقاد دارند، بازار در ادامه سال به مرور راه افزایشی را ادامه خواهد داد و در صورتی که خبر سیاسی خاصی مخابره شود که سمت و سوی انتظارات را منفی کند،حتی می‌توان انتظار داشت شدت افزایش قیمت بیشتر شود. کاهشی‌ها هم امیدوارند با افزایش سیگنال‌های امیدبخش مربوط به تحریم‌ها و FATF، قیمت‌ها در بازار ارز ریزشی باشد.

کسری بودجه دلار را گران می‌کند؟

مهدی پورمهر، کارشناس اقتصادی، معتقد است نرخ ارز مسیر خود را در شش ماهه آینده براساس فشارهای سیاسی تعیین می کند. به گفته او مهمترین رخدادهای پیش رو در این زمینه مربوط می‌شود به تصمیمات بایدن و واکنش ایران. به دنبال آن نیز وضعیت برجام و همچنین انتخابات ریاست جمهوری در ایران‌.

او به تجارت‌نیوز می‌گوید: اتفاقات سیاسی هفته‌های اخیر و موضع‌گیری‌های اعضای کابینه بایدن نشان می‌دهد مواضع طرفین همچنان بر پاشنه مخالفت می‌چرخد. بر این اساس پیش‌بینی‌های قبلی درخصوص تاثیر انتخاب بایدن باید اصلاح شود. چراکه بایدن همانند سایر روسای جمهور امریکا، منافع متعهدان خود را دنبال می‌کند. همچنین تغییر موضع کشورهای همسایه عربی ما که هیزم به آتش دشمن می‌ریزند، موجب تغییر تحلیل‌های کاهشی دلار شده است.

همچنین به باور او با توجه به وضعیت بودجه ۹۹، دولت به نبال کسب بیشترین بهره از بازار سرمایه است تا از طریق آن بتواند کسری خود را جبران کند. پورمهر می‌گوید: با توجه به اینکه یکی از عوامل رونق بازار سرمایه، افزایش قیمت ارز، کاهش نرخ سود بین بانکی و کنترل قیمت مسکن است، پس در چند روز اخیر شاهد این قضیه بودیم و این مساله ادامه‌دار است. بنابراین نه تنها در هفته پیش رو بلکه در ماه‌های اخیر شاهد رشد مجدد دلار خواهیم بود.

شرط تاثیرگذاری FATF

با وجود این‌‌، در هفته گذشته برخی خبرها حاکی از بررسی مجدد لوایح مرتبط با FATF بود. همین خبر جو خوشبینی را در جامعه ایجاد کرده است. اما پورمهر در این باره می‌گوید: زمانی عضویت و اجرای ضوابط FATF ثمربخش می‌شود که تحریم‌های آمریکا لغو شود، پنجمین عضو به برجام بازگردد و بانک‌های آمریکا فشارهای خود را از تعامل بانک‌های اروپایی با ایران بردارند.

به اعتقاد این کارشناس درصورتی‌که این دو رخداد همزمان اتفاق بیفتد می‌توان تاثیر اجرای شرایط FATF را بر تعلیق مجدد تاثیرگذار دانست. این درحالی‌ست که برگشت آمریکا به برجام درحال حاضر مبهم است.

پورمهر در نهایت عنوان می‌کند: درمجموع علاوه برعوامل فوق، امکان استمرار تحریم‌ها هسته سخت قیمت دلار در ۲۶ هزار تومان را محکم‌تر می‌کند.

طلا سقوط نمی کند

به گزارش ایسنا کامرون الکساندر، مدیر رفینیتیو متالز ریسرچ همزمان با انتشار جدیدترین گزارش سه ماهه این موسسه درباره عرضه و تقاضای طلا، اظهار کرد: «تقاضا برای جواهرات امسال ۳۱ درصد افت کرده و به ۱۳۲۷ تن می رسد اما در سال ۲۰۲۱ به میزان ۹ درصد رشد کرده و به ۱۴۴۷ تن خواهد رسید. خرید بانکهای مرکزی امسال نیمی کاهش یافته و به ۳۱۲ تن می رسد و در سال آینده اندکی بهبود خواهد یافت و به ۳۸۵ تن بالغ می شود. سرمایه گذاران همچنان شکاف تقاضا برای طلا را پر خواهند کرد. صندوقهای ETF طلا امسال ۱۲۰۵ تن طلا خریده اند که سه برابر میزان سال ۲۰۱۹ است و انتظار می رود ۱۳۶۲ تن دیگر در سال ۲۰۲۱ خریداری کنند که بیشترین میزان خرید تاکنون خواهد بود.»

کارشناسان اقتصادی معتقدند با اینکه تقاضا برای خرید طلا خیلی کم شده، اما این فلز گران بها در سال آینده گران تر می شود. بعد از سقوط ارزش دلار در بازارهای جهانی ، برخی از فعالان بازار تصور می کردند طلا هم وارد روند نزولی می شود، اما گویا پیش بینی ها از شانس طلا برای گران تر شدن در سال آینده خبر می دهند.

پیش بینی رفینیتیو متالز ریسرچ نشان می دهد در سال میلادی آینده تقاضا برای طلا از طرف صنعت جواهرات و بانکهای مرکزی به میزان چشمگیری کمتر می شود، اما سرمایه گذاران با خرید و نگهداری مقادیر زیادی طلا قیمت‌ها را بالا نگه می دارند.

پیش بینی قیمت طلا و سکه فردا چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۹

با توجه به قیمت سکه و طلا امروز ۹ دی ۹۹

 

قیمت سکه / تک فروشی

قیمت زندهتغییرکمترینبیشترینزمان
سکه امامی۱۱۸,۰۱۰,۰۰۰(۰٫۳۴%) ۴۰۰,۰۰۰۱۱۷,۹۱۰,۰۰۰۱۱۸,۴۱۰,۰۰۰۱۲:۳۵:۰۹
سکه بهار آزادی۱۱۳,۹۶۰,۰۰۰(۰٫۴۳%) ۴۹۰,۰۰۰۱۱۳,۹۲۰,۰۰۰۱۱۴,۴۲۰,۰۰۰۱۲:۳۴:۵۳
نیم سکه۶۲,۰۰۰,۰۰۰(۰٫۳۲%) ۲۰۰,۰۰۰۶۲,۰۰۰,۰۰۰۶۲,۰۰۰,۰۰۰۱۱:۰۲:۵۴
ربع سکه۴۱,۹۳۰,۰۰۰(۰٫۱۲%) ۵۰,۰۰۰۴۱,۹۳۰,۰۰۰۴۲,۰۸۰,۰۰۰۱۱:۰۲:۵۶
سکه گرمی۲۳,۴۱۰,۰۰۰(۰٫۲۱%) ۵۰,۰۰۰۲۳,۴۱۰,۰۰۰۲۳,۵۶۰,۰۰۰۱۱:۰۲:۵۴

 

قیمت طلا

قیمت زندهتغییرکمترینبیشترینزمان
طلای ۱۸ عیار۱۱,۴۳۷,۰۰۰(۰٫۴۹%) ۵۶,۰۰۰۱۱,۴۳۵,۰۰۰۱۱,۵۰۲,۰۰۰۱۲:۳۵:۱۵
طلای ۲۴ عیار۱۵,۲۴۹,۰۰۰(۰٫۴۹%) ۷۴,۰۰۰۱۵,۲۴۶,۰۰۰۱۵,۳۳۵,۰۰۰۱۲:۳۵:۱۵
طلای دست دوم۱۱,۲۸۴,۶۰۰(۰٫۴۸%) ۵۴,۶۷۰۱۱,۲۸۲,۳۲۰۱۱,۳۴۸,۳۸۰۱۲:۳۵:۱۵

 

با توجه به ثبات قیمت طلا و سکه در هفته جاری و روند کاهشی در قیمت ها به صورت نوسانی و بسیار کوتاه لذا این احتمال که قیمت سکه و طلا وارد کانال بعدی نوسانات قیمتی شود خیلی کم است لذا طلا  همچنان در کانال ۱میلیون ۱۰۰ هزار تومان و سکه نیز در کانال ۱۱ میلیون نوسان خواهد داشت.

۰ ۰ رای
Article Rating
[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]
برچسب ها

حوا ابراهیم نژاد

به نام دادار حق هم او اول و آخر است و هم او ظاهر و باطن. خبرنگاری حرفه‌اي است كه شب و روز ندارد. حرفه ای که قلم را در دست می گیرد و قسم به آن که باید از آن سخن صدق ببارد. یک نویسنده و خبرنگار موفق واقعیت ها را در غالب حقیقت شرح می دهد نه در قاب شرحیات و شایعات. این حقیر تلاش دارد که نویسنده ای صادق باشد.ارادتمند شما
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن