کدام هنرمندان در مراسم خاکسپاری سیروس گرجستانی شرکت کردند؟ + عکس

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره مراسم خاکسپاری سیروس گرجستانی ، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون و همچنین هنرمندانی که در مراسم خاکسپاری وی شرکت کردند، خواهیم داشت! با ما همراه باشید. سیروس گرجستانی ، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ، پنجشنبه ۱۲ تیر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی، در سن ۷۶ سالگی و به ‌علت سکته قلبی در بیمارستان لواسانی تهران درگذشت.

مراسم خاکسپاری سیروس گرجستانی

امروز ۱۴ تیر ماه سال ۱۳۹۹ شمسی ، سیروس گرجستانی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) در کنار منوچهر حامدی ، دیگر بازیگر فقید سینما به خاک سپرده شد. همچنین جمعی از مردم و هنرمندان با ماسک به دلیل شیوع ویروس کرونا در قطعه هنرمندان حاضر شدند تا پیکر سیروس گرجستانی ، بازیگر سینما،تئاتر و تلویزیون را به خاک بسپارند. مراسم خاکسپاری از ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه صبح تا ۱۱ و ۳۰ دقیقه به طول انجامید و با خواندن نماز میت توسط حجت ‌الاسلام فیضی قرائت شد.

در این مراسم که اجرای آن را کامران ملکی ، عضو هیات مدیره خانه سینما برعهده داشت و از حاضران خواست تا فاصله اجتماعی را رعایت کنند؛ فاطمه معتمدآریا پیام داد و هنرمندانی چون فاطمه گودرزی ، ابوالفضل پورعرب ، افسانه بایگان و….  صحبت کردند. پزشک معالج سیروس گرجستانی هم سخنرانی کرد و سید محمد طباطبایی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت هم صحبت داشت.

کامران ملکی عضو هیات مدیره خانه سینما در ابتدای مراسم خاکسپاری در سخنانی با ابراز تاسف از درگذشت سیروس گرجستانی، به انتشار فیلم‌های از آثار او که پس از درگذشت وی در فضای مجازی دست به دست شده بود، اشاره کرد و گفت: ” بعد از درگذشت ایشان با دیدن بازی ‌های ایشان در فضای مجازی در هنگامی که داشتیم به آثار بزرگ، ارزشمند و طنز او می ‌خندیدم، چشمان ‌مان اشکبار بود و گریه می‌کردیم. او گریه کردن با لبخند را به ما آموخت. همانطور که در زندگی ‌اش سعی کرد لبخند بر لب همه مردم بیاید و با تمام وجود تلاش می‌کرد در شرایط بسیار اسف‌بار و ناهنجار که همه مردم دچار مشکلاتی بودند، لبخند را به سهم و با بضاعت خود بر لبان مردم سرزمینش بنشاند تا قدری از اندوه آنان، کاسته شود.

هنرمند بزرگی را بدرقه می‌کنیم. قرار نبود چنین مراسمی برگزار شود. مراسم اطلاع رسانی نشده بود. اگر قرار بود برای هنرمند بزرگی مثل او مراسم تشییع برگزار شود، این مراسمیا باید در خانه سینما، خانه هنرمندان یا در تالار وحدت اتفاق می‌افتاد ولی به خاطر وضعیت بحرانی کشور در بحران کرونا قرار شد مراسمی برگزار نشود. “                

 

فاطمه گودرزی که با سیروس گرجستانی همکاری ‌های داشته است، در حالی که به شدت متاثر بود، از طرف خانواده این هنرمند از حاضرانی که در شرایط کرونایی به این برنامه آمده بودند، قدردانی کرد و افزود: ” فکر نمی ‌کردم روزی بالای سر آقای گرجستانی بایستم و درباره ایشان صحبت کنم. سیاوش عزیز پسر استاد از من خواستند صحبت کنم. دلیلش شاید این باشد که از دوستان خانوادگی ایشان هستیم و دیگر اینکه در آخرین کار ایشان، افتخار همکاری با آقای گرجستانی را داشتم. چه سعادتی که از ایشان کار یاد بگیرم و چه سعادتی داشتم که غیر از یاد گرفتن کار، از نظر اخلاقی هم توانستم از ایشان یاد بگیرم.

مراسم خاکسپاری سیروس گرجستانی

چهل روز با ایشان کار کردم. هر جا و در هر شرایطی که بودیم، ایشان آنقدر مورد استقبال قرار می گرفتند و آنقدر دل مردم جای داشتند و مردمی بودند که باید رابطه ایشان را با مردم تماشا می‌کردیم.

ایشان عاشق خانوادهاش بود. روزی نبود که پشت صحنه صحبتی کنیم و ایشان صحبت‌مان را بهانه وصل به خانوده‌اش نکند و از عشقش به همسر و فرزندانش نگوید. صحبت کردن درباره پیشکسوتی که این همه کارهای زیبا کرده، خیلی سخت است و می‌دانم شما مردم عزیزمان چقدر قدرشناس هستید. “

ابوالفضل پورعرب ، دیگر هنرمند حاضر در این برنامه در سخنانی گفت: ” خیلی سخت است که در کنار دوست و رفیق سالیان دور و نزدیک در حالی که بر زمین خفته از او تعریف کنیم. آنچه من باید بگویم، آنچه من باید تعریف کنم، شما در این سال ‌ها دیده ‌اید. در واقع تمام عمر تاوان داد برای دیدن لبخند شما. با شما گریست و با شما خندید.

فاطمه معتمد آریا ، رییس انجمن بازیگران سینمای ایران که به دلیل مشغله کاری نتوانسته بود در برنامه حاضر شود، پیامی داد که کامران ملکی مجری برنامه آن را خواند. این بازیگر در پیام خود نوشته است: ” با قلبی آکنده از اندوه و دیدگان اشکبار بازیگر و هنرمندی را زبدرقه می‌کنیم که نام نیکش پشتوانه و اعتبار حرفه و هنر بازیگری است. بازیگر بی بدیلی که سر زندگی و مهر پدرانه‌اش  او را نه تنها در میان همکاران که در دل تماشاگرانش نیز چهرهای دوست داشتنی ساخته بود. روزگار غریبی  است که نمی‌توانیم گرد هم آییم و غم از دست دادن عزیزانمان را با یکدیگر تقسیم کنیم امروز بزرگ مرد این حرفه سیروس گرجستانی را غریبان به خاک می‌سپاریم ،آن گونه که هزاران هم وطن ما در خلوت با عزیزانشان برای همیشه وداع می‌کنند . اما نام او ، نیک سرشت نیک رفتار،تا ابد در تاریخ این سرزمین و میان مردمانش خواهد ماند. ضمن تسلیت به بازماندگان محترم ایشان  و مردم هنر دوست ایران  آرزوی فرا رسیدن روزهای روشن،در فضای تاریک و غم زده جهان امروز را دارم روزهایی که بتوانیم در غم و شادی کنار هم و با عزیزانمان باشیم. “

سیروس گرجستانی متولد سال ۱۳۲۳ شمسی در بندرانزلی بود که از اواخر دهه ۴۰ شمسی فعالیت خود را در تئاتر آغاز کرد. او بیش از نیم قرن به فعالیت هنری پرداخت و در فیلم ‌ها، سریال ‌ها و تئاترهای زیادی کار کرده بود.

فیلم سینمایی ” ما همه با هم هستیم ” آخرین حضور این بازیگر در سینما بود که سال ۱۳۹۷ شمسی به کارگردانی کمال تبریزی ساخته شد. قانون مورفی ، نهنگ عنبر ۲ ، پا تو کفش من نکن ، شبکه ، شکار خاموش ، طوفان شن ، آدم برفی ، آپارتمان شماره ۱۳ ، زرد قناری ، ساحره ، یکی بود یکی نبود ، تنوره دیو ، دوران سربی ، مسافر ری و آدمک ‌ها تعدادی از حدود ۴۵ فیلمی است که سیروس گرجستانی در سینما بازی کرده بود. وی همچنین در سریال‌ های تلویزیونی هم حضور پررنگی داشت که ” شاهرگ ” جدیدترین کار او و تولید سال ۱۳۹۹ شمسی است.

سیروس گرجستانی از دهه ۱۳۵۰ شمسی نیز در تئاتر روی صحنه  رفته بود و در نمایش ‌های مختلفی همچون آنتیگون به کارگردانی جمشید ملک پور، دکتر کنوک به کارگردانی ایرج راد، معرکه در معرکه و عشق آباد و دندون طلا به کارگردانی داود میرباقری، برگذر لوطی صالح ، استر ، محراب و دارالحکومه به کارگردانی هادی اسلامی، بکت به  کارگردانی مجید جعفری  بازی کرده بود.

[تعداد: ۱   میانگین: ۵/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x