۲۸ خرداد انتخاب رئیس جمهوری در شأن جمهوری اسلامی ایران

جواد نبوتی

جمعه ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ هجری شمسی روز مهمی در تاریخ انقلاب اسلامی است. روزی که سیزدهمین رئیس جمهور ایران در انتخابات سرنوشت ساز ۱۴۰۰ رقم می خورد. به راستی از بین کاندیداهای تایید صلاحیت شده باید به کدام کاندیدا رای داد و به عبارتی کاندیدای اصلح کیست؟

۲۸ خرداد انتخاب رئیس جمهوری در شأن جمهوری اسلامی ایران

جواد نبوتی

مقام معظم رهبری بارها شاخص های مطلوب در انتخاب کاندیدای اصلح ریاست جمهوری را مورد تاکید قرار داده اند، صفاتی که می تواند مولفه های لازم صلاحیت یک فرد را برای رئیس جمهور شدن آن هم در ایران اسلامی را تضمین کند.
تقوی اولین مؤلفه مهمی است که در انتخاب رئیس جمهور آینده باید ملاک مهمی در گزینش مردمی باشد، چرا که فرد بدون تقوی و به قول معروف فردی که خداترس نباشد، در تصمیم گیری های خود مصلحت کشور و ملت را در نظر نمی گیرد، لذا ممکن است دست به هر کاری بزند، حتی مرتکب خیانت یا جنایت در حق مردم کشور شود.
تجربه، مورد دیگری است که در انتخاب رئیس جمهور یک اولویت است به این خاطر که رئیس جمهور آینده کشور حتما باید دارای توان اجرایی باشد، در غیر این صورت قطعا نمی تواند مسائل اجرایی کشور را حل و فصل کند، ضمن اینکه نه تنها کار و مشکلی از مردم را حل نمی کند بلکه حتی خود نیز می تواند به یک مشکل بزرگ برای کشور تبدیل شود.
تخصص، مولفه مهم دیگری است که حتما رئیس جمهور آینده باید در زمینه اداره کشور مجهز به آن باشد، همچنین رئیس جمهور آینده باید درک درستی از مدیریت کشور در حوزه های مختلف به خصوص مسائل اقتصادی داشته باشد، لذا فردی باید در این کسوت قرار بگیرد که تخصص و تجربه کافی را داشته باشد تا بتواند مسائل کشور را به بهترین نحو ممکن حل و فصل کند.
اهل تملق و چاپلوسی، تنگ‌نظر و تکنوکرات نباشد و معتقد به اخلاق اسلامی و شرعی باشد، بنابراین اگر مردم این موارد را روی کاغذ بنویسند و به رفتارهای نامزدهای تایید شده در مناظره‌ها و تحقیق در گذشته ی آنها دقت کنند قطعا متوجه می شوند که چه کسی می تواند رئیس جمهور محبوب مردمی و کارآمدی برای ملت ایران در دولت آتی باشد.
از سوی دیگر در جریان مناظره ها اگر نامزدی با نفی دیگران به دنبال اثبات خود باشد، این فرد تقوا ندارد، لذا باید از گزینه انتخابی مردم خط زده و کنار گذاشته شود، ضمن اینکه مردم باید به سوابق کاری افراد اینکه در سال های گذشته در چه سمت هایی بوده و چه در مسئولیت های پیشین خود چه عملکردی داشته، به کارش تعهد و تخصص داشته یا نداشته دقت کنند، اگر این موارد مثبت بود در جمع‌بندی نهایی قطعا رئیس جمهور آینده رییس جمهوری مقتدر و در شأن جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
برای امتیاز به این نوشته جدولیاب کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن