۵ کوکولوژی جالب با کلید که هوشتان را تقویت می کند

کوکولوژی یا شخصیت شناسی یک نوع بازی روانشناسانه است که برای رفع خستگی ذهن توسط یک پروفسور ژاپنی طراحی شده است.این بازی طبق اصول روانشناسی ،  کمک می کند  هر فرد بتواند براحتی دنیای ذهن را مطالعه کند.برای بسیاری از مردم انجام دادن تست های روانشناسی ترسناک است؛ اما بازی های روانشناسی نه تنها ترسی ایجاد نمی کنند، بلکه بسیار جذاب و جالب هستند.

کوکولوژی 
کوکولوژی

کوکولوژی اول:‌ روز تولد

روز تولد تنها روزی است که توقع دارید همه چیز خوب و دلپذیر باشد. روز آرزوهای شیرین، شادباش گفتن­ها، هدیه گرفتن­ها، کارت تبریک دریافت کردن و یا رفتن به یک میهمانی خاص که دوستی عزیز دعوت­تان کرده باشد. امروز روز تولد شماست و ناگهان می­بینید از کسی که اصلاً انتظار ندارید، کارت تبریکی دریافت کرده­اید. فرستنده کیست؟ تعدادی هدیه هم از دوستان و فامیل برای­تان رسیده. چه کسی بزرگ­ترین بسته هدیه را فرستاده است؟ (اسم فردی را که می شناسید بگویید.)

کلید

پاسخ­های شما بیانگر احساسات واقعیتان نسبت به اطرافیان­تان است؛ احساساتی که شاید خودتان هم از وجود آنها بی­خبر باشید. فردی که به طور غیرمنتظره برای­تان کارت تبریک فرستاده، در واقع کسی است که دوست دارید برای­تان دل بسوزاند و توجه بیشتری به شما داشته باشد. به بیان دیگر با وجود فاصله­ای که بین شماست، بسیار دوستش دارید. آیا کسی است که او را زیاد نمی­شناسید؟ یا برای نزدیک شدن به او دلهره دارید؟ یا دوستی است که برای مدتی از او بی­خبر بوده­اید؟ شاید زمان آن فرارسیده که برای از میان برداشتن فاصله­ها اولین گام را بردارید.

در ظاهر شما احساس خوبی نسبت به فرستنده­ بزرگ ترین بسته هدیه دارید، ولی از دیدگاه روان­شناسی محبت فرد فرستنده را عادی و تکراری می­پندارید. این مسئله به معنای بی احترامی به او نیست، بلکه شما محبت او را به خود الزامی می­دانید. مراقب باشید زیاد به خود مغرور نشوید. چیزی که برای شما حکم قطعی دارد، در نظر دیگران خودخواهی محض است.

 

کوکولوژی دوم:‌ تابلوهای نقاشی در نمایشگاه

خوب است گاهی از شلوغی و هیاهوی زندگی دور شویم و دنیای هنر را از نزدیک تجربه کنیم. بعضی به برنامه­های موسیقی یا تئاتر علاقه دارند، برخی سازی می­نوازند و گروهی هم خود را با ساختن صنایع دستی سرگرم می­کنند. البته رفتن به موزه هم خالی از لطف نیست. شما در مقابل یک تابلوی نقاشی در یک موزه هنرهای تجسمی ایستاده­اید و در حالی که دست­های­تان را گره کرده و پشت خود گرفته­اید، در حال تفکر درباره این تابلوی نقاشی هستید که ناگهان یک فرد غریبه کنار شما می­آید و چیزی می­گوید. کدام یک از این جملات را از فرد غریبه می­شنوید؟

۱- آیا این تابلو زیباست؟

۲- درباره این تابلو چه نظری دارید؟

۳- ببخشید، کمی وقت دارید؟

۴- راستی، می­دانید من یک نقاش هستم؟

کلید

وقتی کسی را که نمی­شناسید به طور ناگهانی با شما صحبت کند، دوست دارید او را بیشتر بشناسید. در تصویر خیالی بالا کلماتی که از زبان فرد غریبه گفته می­شود، عکس­العمل شما هنگام مواجهه اتفاقی با دیگران آن هم در اولین ملاقات است. جواب شما نمایانگر نوع تاثیر شما بر دیگران است.

۱- آیا این تابلو زیباست؟

طبیعت دوستانه و مثبت شما بهترین تاثیر را در اولین ملاقات بر مخاطب می­گذارد. شاید تنها نگرانی­تان این است که مردم شما را در ابتدا خیلی جدی نگیرند.

۲- درباره این تابلو چه نظری دارید؟

شما از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید پیش از صمیمی شدن کاملا خلق و خوی فرد مقابل را ارزیابی کنید. دیگران این تردید شما را احساس می­کنند و ممکن است در نحوه برخوردشان تاثیر بگذارد. با این شیوه محتاطانه گامی به جلو برنمی­دارید و احتمالا در پایان نیز به میل دیگران رفتار خواهید کرد.

۳- ببخشید، کمی وقت دارید؟

برای نیمی از کسانی که با آنها روبه­رو می­شوید، فردی قابل قبول هستید، ولی برای نیمی دیگر کمی عجیب به نظر می­رسید. در اولین برخورد به خوبی نشان می­دهید که در زندگی به شیوه خود عمل می­کنید و خصوصیات ویژه شما برای برخی شگفت­آور است. به این که دیگران چگونه فکر می­کنند و یا چه نظری دارند، زیاد اهمیت نمی­دهید، شاید راز موفقیت شما در همین نکته نهفته باشد.

۴- راستی، می دانید من یک نقاش هستم؟

در اولین ملاقات مشتاق و البته اندکی نگران نشان می دهید. شاید تلاش می­ کنید دوست داشتنی­تر باشید، اما هر چه بیشتر تلاش می­کنید کمتر نتیجه می­ گیرید و تاثیر خوبی بر مخاطب خود نمی­گذارید. زیاد در پی آن نباشید تا دیگران را وادار کنید شما را آدمی دوست داشتنی بپندارند. راحت و رها باشید و مطمئن باشید  مردم شما را بیشتر دوست خواهند داشت.

کوکولوژی 
کوکولوژی

کوکولوژی سوم: در اعماق کوهستان

کوهستان، دریا و طبیعت قدرتی دارد که ما را به خود جذب م ی­کند. علاوه بر این، ما همه فرزندان طبیعت هستیم، در آن متولد شده­ایم و با نعمت­های آن رشد کرده­ایم. فارغ از شگفتی­ های صنعتی، تنها طبیعت است که حس حیات را در ما زنده نگه می­دارد. علوم پزشکی پیشرفت­های فراوانی کرده، اما همیشه بهترین علاج همان نیروی شفابخش طبیعت است.

در سفر بعدی، به دنیای سرسبز طبیعت بازمی­گردیم تا در این محیط دل­پذیر به خودشناسی بپردازیم.

۱- برای پیدا کردن یک سنگ نایاب از کوه بالا رفته ­اید. هنگامی که در پایین کوه ایستاده­ اید، چه تصوری از آن دارید؟

۲- پس از یک جستجوی سخت هنوز سنگ را پیدا نکرده­اید و خورشید غروب کرده است. آیا باز هم به جستجو ادامه می­دهید؟

۳- دست آخر سنگ مورد نظر را پیدا می­کنید. چه نوع سنگی است؟ اندازه، وزن و ارزش تقریبی آن را حدس بزنید.

۴- حالا زمان پایین آمدن از کوه و برگشتن به خانه فرارسیده است. چه کلماتی برای خداحافظی به کوه می گویید و پاسخ کوه چیست؟

کلید

کوهی که در برابرتان است، مظهر پدر یا شبه پدر در زندگی است. در اصطلاح روان­شناسی نیز نمایانگر کهن الگوی «پیرمرد خردمند» است. سنگی که در جستجوی آن هستید، نماد نیروها و توانمندی­هایی است که شما باید در سفرتان به سوی استقلال فردی، در خود کشف کنید.

۱- تصوری که از کوه دارید نمایانگر تصویر ذهنی شما از پدرتان است. آیا او سختگیر و بی­ گذشت بود؟ یا مهربان و دل­رحم؟ آیا تصور شما تصوری آرمانی از یک کوه پرشکوه و باابهت بود که به شما خوش­ آمد می ­گفت و شما را در جستجوی سنگ تشویق می ­کرد؟

۲- سنگی که در جستجوی آن هستید، نمایانگر توانایی های بالقوه شماست. پاسخ شما به این سوال نمایانگر این است که آیا به وجود توانایی­های بالقوه در خود پی خواهید برد یا نه؟

کسانی که گفتند با وجود همه سختی­ها به جستجو ادامه می­دهند در زندگی این­گونه خواهند بود و هرگز تسلیم مشکلات نمی­ شوند، حتی زمانی که تلاش­شان بی­نتیجه باشد.

کسانی که گفتند به جستجو در پایان روز خاتمه می­دهند و روز بعد آن را از سر می­ گیرند، جزو گروهی هستند که برای تلاش خود برنامه ­ریزی می ­کنند و در یک بازه زمانی بلندمدت به هدف خود می­رسند.

کسانی که جستجو را رها کردند، احتمالاً هیچ­گاه توانایی های بالقوه خود را کشف نمی ­کنند.

۳- نحوه توصیف سنگ توسط شما نمایانگر میزان عزت نفس شماست. بزرگی و سنگینی آن چقدر بود و قیمت آن را چقدر ارزیابی می­ کنید؟

– نزدیک به بیست دلار یا همین حدود فکر نکنم قیمت زیاد بالایی باشد؟

– اون یه الماس بزرگه که میلیون­ها دلار ارزش داره.

– یک لحظه صبر کنید. بهتر است غرق خودپسندی نشویم.

۴- کلماتی که برای خداحافظی به کوه می ­گویید، نشان دهنده چیزهایی است که شما همیشه از پدرتان می خواسته ­اید، ولی قادر نبودید آنها را با او درمیان بگذارید. پاسخ کوه به شما نیز بیانگر نظر شما درباره احساس پدرتان نسبت به شماست. کدام­یک از این جملات را به زبان آوردید؟

شما: «برای همه چیز متشکرم.»

کوه: «مراقب خودت باش!»

آیا مکالمه شما گرم و صمیمانه بود یا چیزی شبیه این:

شما: «به نظر می ­رسد من دیگر کاری با شما ندارم.»

کوه: «چی؟! دوباره تکرار کن!»

شاید زمان آن رسیده که شما و پدرتان سنگ­هایتان را با هم وا بکنید!

 

کوکولوژی چهارم: کیف پول فراموش شده

امروز هم مثل روزهای دیگر، قبل از بیرون رفتن همه چیز را چک می­ کنید، خب لباس­ها مرتب هستند، موها شانه شده و ظاهراً همه چیز برای خارج شدن از خانه آماده است.

ناگهان در مسیرتان به سوی محل کار متوجه می شوید کیف پول­تان در جای همیشگی نیست. به سرعت جیب های لباس­تان را می­گردید و متوجه وضعیت بدتری می شوید: کیف پول­تان را در خانه جا گذاشته­ اید. زمان کافی هم برای برگشتن به خانه و برداشتن آن ندارید. دوباره کیف دستی و دیگر جیبهای­تان را می گردید، تا شاید مبلغی پیدا کنید که در طی روز به کارتان بیاید.

چقدر پول پیدا می­ کنید؟

کلید

مقدار پولی که پیدا می کنید، نشان­دهنده میزان پولی است که آن را در زندگی روزمره فراموش می­ کنید، با پولی که بود و نبودش برای­تان مهم نیست و به قول معروف روی آن حساب نمی­کنید. همچنین بیانگر میزان پولی است که با دست و دلبازی به دیگران قرض می دهید. خب چقدر پول ته کیف یا جیب­تان پیدا کردید؟

– حدود ده یا بیست دلار؟ به نظر مبلغ قابل قبولی می رسد.

– بیش از صد دلار؟! احتمالاً امروز، روز دریافت حقوق است.

– مقداری پول خرد؟ شاید شما ورشکسته ­اید یا شاید هم خیلی خسیس!

کوکولوژی پنجم:  نوشته شده بر روی ستاره­ ها

وقتی در شب، سربلند می­ کنیم و به آسمان پرستاره خیره می ­شویم، اغلب احساس غرق شدن در فضای بی­نهایت به انسان دست می ­دهد. با وجود آگاهی از فاصله زیاد ستارگان از ما، آنها با چشمک زدن در دل شب همچون پیام­ آوران دوستی و نویددهندگان رویاها جلوه می­کنند. زمان می­ گذرد و همچنان محو تماشای ستاره­ ها هستیم و به تاثیر نیروی خارق­ العاده آنها بر زمینیان می ­اندیشیم.

۱- سه ستاره با اندازه­های متفاوت بکشید.

۲- سپس یک دنباله بر روی یکی از ستاره­ها (فقط یکی) بکشید.

کلید

ستارگان تصویر درخشان برآورده شدن آرزوهای­تان را با احساسی از عدم دستیابی به آنها درمی ­آمیزند. ستارگان وضعیت حال را معلوم می­ کنند و اشاراتی به آینده دارند. تصاویری که کشیدید آشکارکننده وضعیت شغلی­تان به صورت کلی و مسیر شغلی­تان به طور خاص است.

۱- بزرگ­ترین ستاره­ای که کشیدید، نشان­دهنده مزایا و معایب شغل فعلی شماست. اگر تفاوت در اندازه­ این ستاره با دو ستاره دیگر چشمگیر نیست، معلوم است نسبت به شغل فعلی­تان بی­علاقه­اید و اگر فرصتی پیش آید، مشتاق به تغییر شغل هستید.

از طرف دیگر، اگر ستاره شغل­تان خیلی بزرگ­تر از دو تای دیگر است، نشان می­ دهد که شما به مسیری که انتخاب کرده­اید، علاقه­ مند و پای­بندید. مواظب باشید خیلی غرق کار کردن نشوید، زیرا اعتیاد به کار فرصت تفریح کردن و لذت بردن از زندگی را از شما می ­گیرد.

۲- در طول تاریخ، ستاره­ های دنباله ­دار، مبین مصیبت و دگرگونی­ های فاجعه­ آمیز بوده­اند. ستاره­ای که بر روی آن دنباله کشیدید، نشان­ دهنده قریب ­الوقوع بودن خطر است. اگر دنباله، بر روی ستاره ­های کوچکتر است، واقعاً شانس آورده­اید، زیرا چرخ گردون فعلاً شما را از گزند بلا مصون داشته است. اما اگر دنباله­ بر روی بزرگ­ترین ستاره است، شاید زمان آن رسیده که در سوابق شغلی خود مطالعه و مطابق روز رفتار کنید. بدانید ستاره­ ها هیچ­وقت اشتباه نمی­ کنند.

 

 

[تعداد: ۰   میانگین:  ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها

وبگردی

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x