۵ معما برای سنجش هوش افراد همراه با پاسخ

اغلب معماها را با کمی فکر و حضور ذهن پاسخشان پیدا می شوند اما برخی دیگر کمی گمراه کننده هستند و احتیاج به فکر بیشتری دارند ، در این مطلب از بلاگ جدول یاب ۵ معما برای سنجش هوش افراد همراه با پاسخ آنها آورده ایم ! با ما همراه باشید.

معمای هوش شماره ۱ : رنگ خرس

فردی خانه‌ای ساخته که هر چهار دیوار آن به سمت جنوب پنجره دارد خرسی بزرگ به این خانه نزدیک می‌شود این خرس چه رنگی است؟

معمای هوش شماره ۲ : خط‌های متقاطع

در صورتی که شش خط در تکه‌ای کاغذ چنان رسم شوند که هر خط، هر خط دیگر را قطع کند و هیچ سه خطی در یک نقطه متقاطع نباشند، چند مثلث تشکیل می‌شود؟

معمای هوش شماره ۳ : بستری سالم

فردی سه روز در بیمارستان بستری بود. او هیچ بیماری نداشت و صدمه‌ای ندیده بود، با این وجود باید او را هنگام ترک بیمارستان حمل می‌کردند چرا؟

معمای هوش شماره ۴ : حمل وزن

کدام مرد وزن بیشتری را حمل می‌کند؟

معمای هوش شماره ۵ : الماس تقلبی

مردی نزد شما آمده است و می‌خواهد ۸ عدد الماس را به شما بدهد. ۷ تا از این الماس‌های واقعی هستند و ۱ مورد جعلی است، تشخیص دشوار است، زیرا الماس تقلبی شبیه الماس‌های دیگر است. اما کمی سنگین‌تر است. شما یه ترازوی دو کفه‌ای دارید و فقط می‌توانید از آن ۲ بار استفاده کنید. آیا شما می‌توانید الماس تقلبی را کشف کنید؟

۵ معما برای سنجش هوش افراد همراه با پاسخ

اگر مطمئنید به اندازه کافی به مغزتون تمرین داده‌اید حالا پاسخ معماها را ببینید.

پاسخ معمای هوش شماره ۱ : پاسخ معمای رنگ خرس

سفید، چون خانه‌ای که هر چهار دیوارش رو به سمت جنوب پنجره داشته باشد باید در نوک قطب جنوب باشد. (البته این را داخل پرانتز باید عرض کنیم که این معما یک ایراد کوچک دارد! خوب فکر کنید متوجه می‌شوید.)

پاسخ معمای هوش شماره ۲ : خط‌های متقاطع

جواب ۲۰ است. اما چطور حل می‌شود؟! فصل ترکیبیات ریاضی را به خاطر بیاورید. برای تشکیل یک مثلث سه ضلع لازم است. بنابراین باید از ۶ خط موجود ۳ خط را انتخاب کنیم. به عبارتی دیگر:

 پاسخ معمای هوش شماره ۳ : بستری سالم

او مدت کوتاهی است که در همین بیمارستان متولد شده است.

پاسخ معمای هوش شماره ۴ : حمل وزن

مرد وسط باید ۲۵ درصد وزن بیشتری را تحمل کند.

پاسخ معمای هوش شماره ۵ : الماس تقلبی

ابتدا از ۸ الماس ۶ الماس را بر‌می‌داریم و در هر کفه ترازو ۳ الماس قرار می‌دهیم. با این کار دو حالت ممکن است پیش بیاید:

حالت اول) وزن‌ها برابر باشد. در این صورت نتیجه می‌گیریم همه ۶ الماس وزن شده واقعی هستند و ۲  الماس باقی مانده را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم. الماس سنگین‌تر تقلبی است.

حالت دوم) اگر یکی از گروه‌های ۳ الماس سنگین‌تر باشد، نتیجه می‌گیریم یکی از الماس‌های آن گروه سنگین‌تر تقلبی است. بنابراین ۲ تا از این الماس‌ها را در برابر یکدیگر وزن می‌کنیم. اگر یکی سنگین‌تر باشد، آن تقلبی است. اگر وزن آن‌ها برابر باشند، سومین الماس جعلی است. به همین سادگی

راستی متوجه ایراد معمای رنگ خرس شدید؟ نکته‌ای که طراح این معما خیلی به آن دقت نکرده جهات جغرافیایی در نوک قطب جنوب است. خانه‌ای که در نوک قطب جنوب باشد همه پنجره‌های آن به سمت شمال باز می‌شوند نه جنوب!! فکر می‌کنم خیلی دیگه بوی فسفر سوخته زیاد شد.

 

 

 

بیشتر بخوانید :

معماهایی برای بچه ها همراه با جواب

۰ ۰ آرا
امتیازدهی به مقاله

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
دکمه بازگشت به بالا