فواید حل جدول که تاکنون کمتر شنیده اید

جدول یاب : دانشمندان با مطالعه روی هزاران بازی فکری و حتی علمی و ورزشی دریافتند هیچ کدام به اندازه‌ حل جدول بر روی سلول‌ها و اعضای بدن تاثیر نمی‌گذارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند حل کردن جدول با تمرکز ذهن، فعال کردن سلول‌های مغزی و فعال نشدن آن‌ها تاثیر زیادی در کاهش پیری در افراد دارد.

گفتنی است افرادی که روزانه ۲۰ دقیقه از وقت خود را به مرور لغات و یا مترادف پیدا کردن برای آن‌ها سپری می‌کنند حداقل ۱۰ سال عمر طولانی‌تری دارند و کمتر به “بیماری‌های مغزی” و افسردگی و کاهش هوش و هواس در بزرگسالی دچار می‌شوند.

نتایج مطالعات نشان می‌دهند که حل جدول باعث سلامتی بدن می‌شود و گردش خون در بدن افزایش می‌یابد و سلامتی اعضایی از بدن به ویژه قلب تامین می‌شود.

تقویت کردن مغز از راه های بسیار زیادی قابل انجام است برای مثال می توانید از خوراکی های مخصوص حافظه استفاده کنید و یا مسائل ریاضی را حل کنید.

یکی از بهترین روش های تقویت حافظه حل کردن جدول کلمات متقاطع است که بسیاری از پزشکان و محققان از آن به عنوان یک تقویت کننده مغز یاد می کنند.

تحقیقات نشان داده است که فعالیت مغز در سنین میانسالی و حتی قبل از آن می ‌تواند در آینده به فرد کمک کند تا دچار آلزایمر( که شایع‌ترین شکل دمانس یا زوال عقل است ) نشود. البته این تنها عامل مؤثر در ایجاد بیماری نیست و تغذیه، فعالیت بدنی ، ژنتیک و خیلی چیز‌های دیگر در این مسئله نقش دارند. بعد از ۲۰ سالگی با افزایش سن بیش از ۲۰۰ میلیارد سلول عصبی تحلیل رفته و می‌ میرند.

تحلیل قوای شناختی که از عوارض این مرگ سلولی است، ابتدا ضعف حافظه و قدرت شنیدن خود را نشان می ‌دهد. البته نگران نشوید، این روند تا حدی قابل پیشگیری است. محققانی از انجمن ملی علوم معتقدند کسانی که در فعالیت‌های چالش برانگیز مغز( مانند جدول کلمات متقاطع، شطرنج و کتاب خواندن و سفر) به‌ عنوان یک سرگرمی و تفریح شرکت می ‌کنند، می‌ توانند باعث کندی روند پیری در مغز خود شوند.

همچنین بررسی ۲۰ ساله پزشکان در کالج پزشکی آلبرت انیشتین در نیویورک نشان داده است کسانی که ۴ روز در هفته جدول کلمات متقاطع حل می ‌کنند، ۴۷ درصد کمتر از کسانی که یک روز در هفته این کار را می ‌کنند درمعرض خطر دمانس(زوال عقل) هستند.

دکتر رابرت‌ فریدلند، پروفسور عصب شناسی از دانشگاه “کیس ‌وسترن ریزرو” در کلیولند در این باره می ‌گوید: کسانی که از ۲۰ تا ۶۰ سالگی بیشتر از مغز خود کار می‌ کشند کمتر دچار آلزایمر می ‌شوند. در این افراد فعالیت‌های دوباره‌سازی‌(مانند حل کردن جدول) به اندازه فعالیت‌های آموزشی(مانند شرکت در یک کلاس برای یادگیری یک مهارت تازه) مؤثرند. بد نیست بدانید این محققان معتقدند هیچ وقت برای شروع چنین فعالیتی دیر نیست.

ویل شورتز، مصحح جدول نیویورک تایمز معتقد است در حل مسئله ما بهترین کاری را که می ‌توانیم، انجام می ‌دهیم و سپس به مشکل بعدی می‌ رسیم و این دقیقا همان کاری است که در حل کردن جدول یاد می ‌گیریم. یعنی دیدن مسئله از اول تا آخر! و وقتی آخرین مربع خالی را با حرف صحیح پر می‌ کنیم، می‌ دانیم که راه حل نهایی را برای همه مشکلات یافته‌ایم. به همین علت احساس رضایت فوق العاده‌ای به ما دست می‌ دهد، حتی اگر ابتدا نتوانسته باشیم مربع‌های خالی را به ‌ترتیب پر کنیم.

فواید حل جدول

 

فواید حل جدول

یکی از بهترین فوایدی که حل کردن جدول برایتان فراهم می کند، تجربه یادگیری و ورزش فکری است که از آن بهره می برید.

ـ جدول کلمات، لغات و مفاهیم جدید از کلمات را در اختیارتان می گذارد و درک جدیدی از لغات به شما می بخشد.

ـ جدول کلمات روابط ظریف بین کلمات، مثل وجه اشتراک کلمات، را به شما نشان می دهد.

ـ جدول کلمات درمورد استفاده کلمات به شما آموزش می دهد؛ اینکه کدام حروف بیشتر از بقیه استفاده می شوند و کدام حروف کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

ـ جدول کلمات مهارت سازماندهی کردن را یادتان می دهد.

ـ جدول کلمات شما را صبور می کند. گاهی اوقات لازم می شود که نفس عمیقی بکشید، چشمانتان را ببندید، و تمرکزتان را دوباره راه اندازی کنید.

ـ جدول کلمات به شما نشان می دهد که گاهی اوقات لازم است از دنیای واقعی اطراف فاصله بگیرید.

ـ جدول کلمات مغز را به فعالیت وا می دارد و سلامت آنرا تضمین می کند.

 نکات و هشدارها

▪ مغزتان را زیاد در مشکل نیندازید. جدول هایی را انتخاب کنید که از پس آن برآیید.

▪ سعی کنید به جای مداد از خودکار استفاده کنید تا دیگر نتوانیداشتباهاتتان را پاک کنید. همیشه وقتی دفعه اول کاری را درست انجام بدهید لذت بیشتری می برید.

▪ حل جدول می تواند در شما ایجاد عادت کند.

▪ حل جدول می تواند دایره لغات شما را بالا ببرد.

▪ حل جدول اطاعات عمومی شما را تقویت می کند.

▪ حل جدول مهارت های ارتباطی شما را ارتقاء می دهد.

*بسیاری از محققان به این نتیجه رسیده اند که جدول می تواند به افراد آرامش خاصی بدهد. کسانی که جدول حل می کنند در ابتدا مقداری هیجان زده خواهند بود اما با تمام شدن جدول حس آرامش خاصی را تجربه خواهند کرد که می تواند حتی باعث انرژیِ گرفتن آن ها نیز باشد.

*یکی از مهمترین فوایدی که می توان در دل حل جدول های کلمات دید، پیدا کردن حس رضایت است. بسیاری از افرادی که عاشق حل کردن جدول هستند اعتقاد دارند بعد از تمام شدن جدول یک حس تکامل و یا رضایت خواهند داشت که در باقی فعالیت ها نشانی از آن ها نیست. همچنین آن ها این حس تکامل را با به پایان رساندن کارهای سخت و دشوار مقایسه می کنند.

جدول کلاسیک

*یکی از فوایدی که می توان در مورد جدول به آن اشاره کرد این است که این معما باعث می شود تا حداقل دقایقی شما با خودتان خلوت کنید و در تنهایی به تفکر بپردازید. در حین حل کردن جدول نیز می توانید به کارهای روزمره و در کل به خودتان فکر کنید.

*حس آرامش یکی دیگر از مواردی است که در مورد جدول باید بدانید. چرا که با رها شدن ذهن شما از دنیای اطراف و تمرکز بر روی جدول شما به راحتی می توانید به یک حالت ارامش خاصی برسید که کمتر با آن رو برو می شوید.

*به طور کلی جدول می تواند یک زندگی سالم را به شما هدیه بدهد چرا که در آن مدت شما می توانید از مواد مخربی مانند سیگار نیز ذهنتان را منحرف کنید و همچنین در حال تقویت مزتان هستید و در کنار ان وقتی را برای بهبود زندگیتان و برای تفکر به خودتان گذاشته اید.

۰ ۰ آرا
Article Rating

فرزانه سمندر

استقلالی ام و عاشق نوشتن، کار خبرنگاری رو از آوای ساوه شروع کردم و مدت 15 ساله با گروه مجلات کلبه و کولاک آشنا هستم و همکاری می کنم.
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن