اسامی شهرهای استان هرمزگان در حل جدول

جدول یاب ، محمد سیمری : استان هرمزگان به عنون جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان واقع شده است. استان هرمزگان از شمال و شمال شرقی با استان  کرمان، از جنوب با خلیج فارس و دریای عمان، از جنوب شرقی با استان سیستان و بلوچستان، و از غرب با استان‌ های فارس و بوشهر همسایه است.

استان هرمزگان

از تقسیمات کشوری بیشترین گستره ی استان هرمزگان تا سال ۱۳۴۵ در محدوده ی استان کرمان قرار داشت که در این سال به فرمانداری کل تبدیل گردید و سپس در سال ۱۳۴۶ نیز به استان ساحلی و سرانجام در سال ۱۳۵۵ به استان هرمزگان تغییر نام پیدا کرد.

استان هرمزگان براساس آخرین تقسیمات کشوری، ‌مشتمل بر هشت شهرستان، ‌بیست و یک بخش، شصت و نه دهستان و دو هزار و چهل و شش آبادی دارای سکنه است و شهرستان‌ های آن عبارتند از: بندرعباس، بندر لنگه، میناب، رودان، قشم، جاسک، حاجی‌آباد و همچنین ابوموسی. همچنین چهارده جزیره ی کوچک و بزرگ به نام‌ های ابوموسی، بنی فرور، تنب بزرگ و تنب کوچک، سیری، شتور، فرور، کیش، لاوان، قشم، لارک، هرمز، هندورابی و هنگام در محدوده ی آب‌ های ساحلی این استان واقع شده اند.

شاید جالب باشد که بدانید تاریخ این منطقه و زندگی مردمان ساکن در آن، در واقع بخشی از تاریخ خلیج فارس می باشد و با آن پیوندی ناگسستنی یافته است! تا قرن چهارم پیش از میلاد، مدارک پراکنده‌ ای بر پایه ی نوشتارهای تاریخ‌ نگاری یونانی درباره ی خلیج‌ فارس وجود دارد؛ ظاهرا در دوران بسیار کهن، اقوامی در سواحل غربی خلیج‌ فارس و دشت‌ های جنوبی و غربی ایران می‌ زیسته‌اند.

همچنین شواهدی مبنی بر پیدایش و توسعه ی دریانوردی در آن دوران وجود دارد؛ از جمله می‌ توان به دریانوردی بابلیان در قرن هفتم پیش از میلاد در خلیج‌ فارس اشاره کرد. نخستین مدرک قطعی در خصوص دریانوردی در خلیج‌فارس، ‌به زمان نئار خورس یا نئارک، دریاسالار اسکندر مقدونی مربوط است.

هرمزگان همیشه زیبا

تنگه هرمز، یکی از حساس‌ ترین و حیاتی‌ ترین گذرگاه‌ های آبی عصر حاضر، در قلمروی سیاسی این استان قرار دارد. این تنگه ی هلالی شکل، صد و هشتاد و هفت کیلومتر طول دارد! بد نیست بدانید عمق تنگه هرمز به دلیل شیب تند کف آن، از قسمت شمال به جنوب متغیر است؛ به طوری که در نزدیکی جزیره لارک، در حدود سی و شش متر و در ساحل جنوبی نزدیک شبه جزیره مسندام صد و هشتاد متر است!

برخی از مورخان بر این باورند که بندرعباس در دوره ی هخامنشی وجود داشته است و دارای اهمیت ویژه و اساسی می باشد. این اتفاق تا سلسله های بعدی نیز استمرار داشته است، به طوری که طبق اسناد موجود تاریخی در دوران داریوش هخامنشی و انوشیروان ساسانی کشتی های تجاری از خلیج فارس و بنادر آن استفاده کرده اند و مرزهای سبلان و حتی چین را نیز در می نوردیدند.

شهرهای استان هرمزگان

فهرست شهرهای استان هرمزگان

جمعیت شهرهای استان هرمزگان بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ و ۱۳۹۰ خورشیدی:

ردیفنام شهرشهرستانجمعیت سال ۸۵جمعیت سال ۹۰رتبه در
شهرستان
۱بندرعباسبندرعباس۳۶۷،۵۰۸۴۳۵،۷۵۱۱
۲مینابمیناب۵۶،۰۰۹۶۳،۲۲۹۱
۳دهبارزرودان۳۰،۸۷۹۳۳،۲۸۵۱
۴بندر لنگهبندر لنگه۲۶،۱۷۵۳۰،۴۸۷۱
۵قشمقشم۲۵،۳۲۰۲۸،۶۰۲۱
۶کیشبندر لنگه۲۰،۶۶۷۲۴،۸۱۹۲
۷حاجی آبادحاجی آباد۲۱،۰۵۲۲۳،۳۰۹۱
۸کَنگبندر لنگه۱۶،۴۹۶۳
۹بندر خمیرخمیر۱۲،۹۹۵۱۴،۶۱۷۱
۱۰جاسکجاسک۱۳،۸۱۰۱
۱۱پارسیانپارسیان۱۲،۵۴۴۱
۱۲بستکبستک۹،۲۲۵۱
۱۳درگهانقشم۸،۶۶۷۲
۱۴جناحبستک۷،۱۶۹۲
۱۵بیکارودان۶،۳۸۷۷،۰۰۲۲
۱۶رویدرخمیر۵،۴۷۰۶،۰۳۴۲
۱۷هرمزقشم۵،۶۶۹۵،۸۶۷۳
۱۸فینبندرعباس۳،۹۷۶۵،۲۷۹۲
۱۹قلعه قاضیبندرعباس۴،۲۳۹۵،۱۸۳۳
۲۰سوزاقشم۴،۴۸۵۴،۷۱۲۲
۲۱هشت‌ بندیمیناب۴،۴۳۸۲
۲۲سیریکسیریک۴،۱۸۰۴،۱۴۰۱
۲۳بندر چارکبندر لنگه۲٬۹۵۸۳،۷۵۸۴
۲۴ابوموسیابوموسی۳،۴۶۱۱
۲۵زیارت‌ علیرودان۲،۸۱۴۳،۰۷۵۳
۲۶کوشکنارپارسیان۲،۹۰۲۲
۲۷تختبندرعباس۲،۶۸۴۳
۲۸سندرکمیناب٩۴۴؛۸
۲۹فارغانحاجی آباد۱،۹۲۵۲
۳۰سردشتبشاگرد۹۲۸۱،۵۳۶۱
۳۱گوهرانجاسک۸۲۸۱،۳۱۶۲

ریشه یابی نام شهرهای استان هرمزگان

هورمزدگان از ریشه ی اهورامزدا است و به چم (معنی) سرزمینی که متعلق به اهورامزدا است. مرکز استان هرمزگان یعنی بندرعباس به افتخار شاه عباس پس از آزاد سازی این شهر از دست پرتغالی‌ ها گذاشته شده است؛ لازم به بیان است نام قبلی این شهر، گامبرون بوده است که به زبان پرتغالی یعنی جایی که خرچنگ در آن زیاد است و حتی در دوره عیلامی و هخامنشی به آن دفیانوس گفته می‌ شده است که از قدیم مرکز و شاهراه اقتصادی ایران بوده است.

 

۰ ۰ آرا
رأی دهی به مقاله
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن