قانون حل جدول سودوکوی نامتوالی چیست؟

جدول یاب ، محمد سیمری : بازی های فکری و انجام این بازی ها را شاید بتوان از ارزشمندترین اتفاقات و تجربیات زندگی نامید! بازی های فکری چاله هایی هستند که انسان را برای حرکت در مسیر ناهموار و پر پیچ و خم زندگی آماده می کنند. شاید این سوال برای تان پیش آید که چرا انجام یک بازی فکری، پر اهمیت و ارزشمند است؟

در پاسخ بایستی گفت هنگامی که فرد با یک معما و یا تست هوش مواجه می شود، تا زمان پاسخگویی به آن معما و یا تست هوش در مغز فرد واکنش های شیمیایی ارادی و غیر ارادی صورت می گیرد! واکنش های شیمیایی که باعث می شود فرد از نظر ذهنی قوی تر، قدرتمندتر و همچنین باهوش تر شود.

قانون حل جدول سودوکوی نامتوالی چیست؟

دقت داشته باشید انجام بازی های فکری موجب درگیر شدن ذهن فرد می شود و او را وادار به فکر کردن می نماید. در این شرایط ذهن فرد تقویت می شود و این عمل، یک ورزش مغزی به حساب می آید.

در بین انواع مختلف بازی های فکری، جدول سودوکو از جمله بازی هایی است که روز به روز بر تعداد مخاطبان آن افزوده می شود. متاسفانه بسیاری از افرادی که طرفدار بازی سودوکو هستند گمان می کنند این بازی فقط و فقط به یک نوع وجود دارد و آن نیز جدول سودوکوی معمولی یا کلاسیک است! اما به این دسته از افراد بایستی گفت جدول سودوکو انواع گوناگونی را شامل می شود؛ سودوکی کلاسیک، سودوکوی غیر کلاسیک، سودوکوی قطری، سودوکوی سامورایی، سودوکوی ۱۶ در ۱۶، سودوکوی پیکانی و…

در این مطلب تصمیم داریم پیرامون سودوکوی نامتوالی به بحث و بررسی بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

چنانچه یک جدول سودوکوی نامتوالی را در مقابل شما قرار دهند، به هیچ وجه شما فرق آن را با جدول سودوکوی معمولی متوجه نخواهید شد! شاید بپرسید چرا؟ چون جدول سودوکوی نامتوالی، هیچ علامت و نشانه ی خاصی ندارد و فقط و فقط در صورتی می توان فهمید که این جدول سودوکو، نامتوالی است که در قانون آن ذکر شده باشد!

اما قانون حل جدول سودوکوی نامتوالی چیست؟ یا بیان ساده تر، این جدول سودوکو چگونه حل می شود؟ بهتر است در ادامه نمونه ای حل شده از جدول سودوکوی نامتوالی و همچنین قانون حل آن را با هم مرور کنیم.

برای حل جدول سودوکوی نامتوالی، بایستی اعداد ۱ تا ۹ را به صورتی در خانه های جدول سودوکو قرار دهیم که هر عدد، فقط و فقط یک بار در سطرها، در ستون ها و همچنین در مربع های کوچک ۳ در ۳ تکرار شوند. علاوه بر این، بایستی بدانید هیچ دو خانهی  عمودی و افقی مجاور هم نیز نمی ­توانند شامل اعداد متوالی باشند!

توجه داشته باشید مهم ترین ویژگی جدول سودوکوی نامتوالی این است که در این جدول سودوکو، هیچ دو خانه ی کنار هم را نمی توانید پیدا کنید که اعداد قرار گرفته در آن ها متوالی باشند! در جدول سودوکوی نامتوالی، اعداد متوالی از بین اعداد ۱ تا ۹ مشخص خواهند شد؛ برای نمونه عدد ۱ و ۲ عدد متوالی هستند و یا اعداد متوالی با ۴، دو عدد ۳ و ۵ هستند و…

در ادامه و برای درک بهتر قانون حل جدول سودوکوی نامتوالی، یک نمونه ی حل شده از این جدول جدول آورده شده است:

قانون حل جدول سودوکوی نامتوالی چیست؟

توجه داشته باشید ظاهر جدول سودوکوی نامتوالی به صورت کامل شبیه به جدول سودوکوی معمولی است! البته نبایستی از این نکته غافل شوید که در حل جدول سودوکوی نامتوالی، توجه به قانون حاکم بر جدول سودوکوی معمولی امری بدیهی و احتناب ناپذیر است. پس یک توصیه ی مهم:

در حل جدول سودوکوی نامتوالی، بهتر است از قانون حاکم بر جدول سودوکوی معمولی استفاده کنید. یعنی هر کجا برای عددی، به دو یا سه کاندید در سطر و یا ستون و یا مربع رسیدید، خانه های کناری آن را بررسی نمایید و ببینید که آیا اعداد کاندید می توانند با عدد مورد نظر متوالی باشند یا نه!

چنانچه یک عدد متوالی پیدا کردید، خانه ی موردنظر از بین کاندیدها حذف خواهد شد. در این صورت است که می توانید موقعیت قطعی خانه ها را در جدول سودوکوی مدنظر خود بیابید!

برای درک بهتر قانون حاکم بر حل جدول سودوکوی نامتوالی، یکی از اعداد جدول نمونه ی حل شده را بررسی کرده ایم. دقت داشته باشید در مربع ۷ جدول سودوکو می خواهیم عدد ۴ را بدست آوریم؛ سطر ۸ عدد ۴ دارد، پس در این شرایط فقط و فقط سه خانه می توانند کاندیدی برای پذیرفتن عدد ۴ باشند! اما دو خانه ی ضربدر خورده در جدول نمی توانند حاوی عدد ۴ باشند. چرا؟

به این دلیل که کنار این دو خانه، عدد ۳ قرار دارد و چون براساس قانون دو خانه ی مجاور نباید متوالی باشند و همچنین عدد ۳ نیز با عدد ۴ متوالی است، پس خانه های ضربدر خورده نبایستی حاوی عدد ۴ باشند و تنها یک خانه برای عدد ۴ باقی می ماند!

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x