تعبیر خواب معصومین | دیدن معصومین در خواب نشانه چیست؟

تعبیر خواب معصومین ( پیامبر، حضرت علی، حضرت فاطمه، امام حسین و …) همگی نشان از رحمت، عزت و نعمت برای شخص بیننده خواب است.

تعبیر خواب معصومین
تعبیر خواب معصومین

دیدن امامان معصوم در خواب ( پیامبر، حضرت علی، حضرت فاطمه، امام حسین و …) همگی نشان از رحمت، عزت و نعمت برای شخص بیننده خواب است.

ابتدا چند نکته را متذکر می شوم:
۱٫ آنچه که از آیات و روایات استفاده می شود این است که تعبیر خواب، علمی است که خداوند به انبیاء و ائمه اطهار ـ علیهم السلام ـ عطا نموده است و عنایتی است از سوی خداوند متعال به بعضی از افراد باتقوی که بر اثر مخالفت با هوای نفس و شدت پایداری در راه خداوند به آنها عطا شده است.
خداوند متعال یکی از دلایل نبوت حضرت یوسف ـ علیه السلام ـ را، اطلاع از علم تعبیر قرار داده است: وَکَذَلِکَ یَجْتَبِیکَ رَبُّکَ وَیُعَلِّمُکَ مِن تَأْوِیلِ الأَحَادِیثِ. «و اینگونه پروردگارت تو را بر می گزیند و از تعبیر خواب ها به تو می آموزد».
البته افرادی نیز بوده اند که با استفاده از نجوم و جفر و رمل و معیارهای دیگر بعضی خواب ها را تعبیر می نموده اند اما در بسیاری از موارد تعبیر آنها صحیح نبوده است.

۲٫ عوامل بسیاری در تعبیر و تفسیر خواب مؤثر است که به بعضی از آنها اشاره می شود:الف) حالات روحی و روانی خواب بیننده.مثلا افرادی که در طول روز استرس و اضطراب دارند و یا ذهن مشغول و ناآرام دارند خواب های ترسناک و پر تنش می بینند و کسانی که از افسردگی عمیق رنج می برند خواب های عرفانی زیادی در قالب های مختلف مذهبی و غیر مذهبی می بینند.
ب) نوع غذایی که قبل از خواب خورده است.
گویند شخصی آمد خدمت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ و عرض کرد دیشب خواب پریشانی دیده ام. حضرت فرمود: دیشب چه خورده ای؟ عرض کرد خرمای پخته بسیاری خورده ام. حضرت فرمود: علتش همان است.
ج) با وضو خوابیده یا بی وضو.
د) به حالت جنابت خوابیده یا با طهارت.
هـ) شغل و حرفه خواب بیننده.
و) چه زمانی خواب دیده است روز یا شب، چه ساعتی خواب دیده است.
ز) آیا مؤمن و باتقوی است یا فاسق و گنهکار.
گویند شخصی به ابن سیرین گفت در خواب دیدم که اذان می گفتم در پاسخ گفت تو به حج خواهی رفت. اتفاقاً شخص دیگری به او گفت من نیز چنین خوابی دیده ام گفت تو را به سبب دزدی می گیرند. بعضی سئوال کردند که یک خواب را دو تعبیر نمودی گفت من با توجه به حال خواب بیننده، تعبیر نمودم اولی شخص با ایمانی بود تعبیر به حج نمودم با استفاده از آیه: «وَأَذِّن فِی النَّاسِ بِالْحَجِّ یَأْتُوکَ رِجَالًا»، اما دومی شخصی فاسق بود تعبیر به دزدی نمودم با استفاده از آیه: «ثُمَّ أَذَّنَ مُؤَذِّنٌ أَیَّتُهَا الْعِیرُ إِنَّکُمْ لَسَارِقُونَ».
ح) کسی که خواب دیده مرد است یا زن یا بچه.
نتیجه این که نمی توان به این سادگی و در قالب نوشتار خواب را تعبیر نمود بلکه یک معبر خوب که بهره ای از فیوضات الهی برده باشد باید خواب را تعبیر نماید.
اما آن چه که از روایات استفاده می شود این است که اگر کسی یکی از چهارده معصوم را در خواب ببیند واقعاً همان بزرگواران را دیده است. (به شرط آن که واقعاً چهره آنها را در خواب دیده باشد).
تعبیر خواب معصومین /از پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل شده است که می فرماید: «من رآنی فی منامه فقد رآنی لأنّ الشیطان لا یتمثل فی صورتی و لا فی صوره أحد من أوصیائی. هر کس مرا در خواب ببیند، (واقعاً) من را دیده است. همانا شیطان به صورت من و جانشینان من ظاهر و مجسم نمی شود».
اما این که تعبیر دیدن یکی ازچهارده معصوم در خواب چیست؟ بستگی به چیزهای زیادی دارد از جمله اینکه:
کدام یک از معصومین را در خواب دیده است؟ حالت آن معصوم در خواب چگونه بوده آیا آن معصوم را خوشحال در خواب دیده یا ناراحت؟ آیا آن معصوم وارد منطقه ای شد یا از آنجا خارج شد؟ آیا معصوم با او سخن گفت یا نه؟ آیا چیزی به او داد یا چیزی از او گرفت و… .
اما به طور کلی و با صرف نظر از جزئیات، آن چه که در بعضی از کتب تعبیر خواب آمده است این است که دیدن معصومین در خواب بسیار خوب است.
و اما آن چه که در بعضی از کتب تعبیر خواب آمده است این است که اگر کسی امام حسین ـ علیه السلام ـ را در خواب دید با یکی از بزرگان رفیق و مأنوس می شود و از او خیر می بیند و سرانجام به درجه شهداء نائل می شود».
اما به طور کلی ماآنچه وظیفه مان است و در هوشیاری کامل و بیداری دیده و شنیده ایم مکلف به عمل بر طبق آن هستیم و آنچه در خواب دیده ایم اگر خوب باشد که به ما می رسد و لزومی به فکر کردن در مورد آن نیست و اگر بد باشد با دادن صدقات رفع می شود.

عوامل زیادی هستند که در دیدن خواب می‌توانند تاثیر گذار باشند. استرس و اضطراب روزانه، حالات روحی و روانی فرد و … از جمله عواملی هستند که باعث دیدن رویاهای مختلفی می‌شوند. اما خواب‌هایی که در مورد ائمه اطهار دیده می‌شوند چگونه تعبیر می‌گردند؟ آیا به راستی مواجه با یکی از اهل البیت پیامبر در خواب نیز به معنای دیدن آن حضرت است؟

آن چه که از روایات استفاده می شود این است که اگر کسی یکی از چهارده معصوم را در خواب ببیند واقعاً همان بزرگواران را دیده است. (به شرط آن که واقعاً چهره آنها را در خواب دیده باشد).

تعبیر خواب معصومین / از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که می فرمایند:

من رآنی فی منامه فقد رآنی لأنّ الشیطان لا یتمثل فی صورتی و لا فی صوره أحد من أوصیائی.

هر کس مرا در خواب ببیند، (واقعاً) من را دیده است. همانا شیطان به صورت من و جانشینان من ظاهر و مجسم نمی‌شود.

علامه مجلسی در کتاب تعبیر خوابش می فرماید: «دیدن پیامبر زادگان (که شامل ائمه معصومین نیز می‌شود) در خواب ده وجه دارد:
رحمت
عزت
نعمت
شرف
دولت
ظفر
سعادت
ریاست
قوّت
راحتی

تعبیر خواب دیدن امام علی (ع)

ابن سیرین می‌گوید: اگر در خواب ببینی امام علی (ع) مهربان و شاد و خنده‌رو می‌باشد، تعبیرش این است که علم و کرامت و شجاعت و بخشندگی و سخاوت به دست می‌آوری. اگر ببینی حضرت علی (ع) در شهری زنده می‌باشد، در آنجا عدل و انصاف و تقوی بوجود می‌آید و ظلم و ستم از آن شهر برطرف می‌شود و «بدعتگذاران» در آنجا خوار و ذلیل می‌شوند، ولی خصومت و دشمنی با آن‌ها وجود دارد.

تعبیر خواب دیدار با حضرت فاطمه (س)

ابن سیرین می‌گوید:
اگر حضرت فاطمه (س) را ببینی، تعبیرش این است که باحیا و زاهد و پرهیزکار می‌شوی.
اگر در خواب ببینی حضرت فاطمه (س) شاد و خنده‌رو و مهربان می‌باشد، به این معنی است که مردم آن شهر علاقه‌مند به قرآن و کسب علم و انجام کارهای خیر می‌شوند و در آنجا خیر و برکت به وجود می‌آید.

تعبیر خواب دیدن امام حسن و حسین (ع)

ابن سیرین می‌گوید:

تعبیر دیدن امام حسن و امام حسین (ع) این است که با یکی از بزرگان یا شخصی ارتباط برقرار می‌کنی و از او خیر و منفعت به دست می‌آوری و سرانجام به درجه شهادت خواهی رسید.

تعبیر خواب نماز | نماز خواندن در خواب نشانه چیست؟

تعبیر خواب باغ و بوستان | دیدن باغ و بوستان در خواب نشانه چیست؟

تعبیر خواب آسمان | دیدن آسمان در خواب نشانه چیست؟

 

۰ ۰ آرا
امتیازدهی به مقاله

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
2 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
هاجر بچاری
هاجر بچاری
1 سال قبل

سلام دوست من خواب دیده ک من به ملاقات حضرت رقیه رفته ام و بانو دست بر سر من کشیده تعبیر چیه؟

دکمه بازگشت به بالا