بازی محلی کور و گردله به چه صورت انجام می شود؟

بازی محلی دنیایی از باورهای فرهنگی یک قبیله و یک محل را در دل خود به امانت دارد، بنابراین با فراموشی هر یک از این بازی ها در روزگاری که تکنولوژی امروزی در حال توسعه است همچنین که قسمتی از خاطره پیشینیان ما را از بین می برد به آسانی گنجایش بسیار زیاد این بازی ها را هم برای ایجاد تنوع در اوقات فراغت را کمرنگ میکند. در ادامه به معرفی بازی محلی کور و گردله می پردازیم.

هدف از بازی کور و گردله:
داشتن یک روز شاد و مفرح

معرفی بازی کور و گردله:
بازی کور و گردله جزء یکی از محبوبترین بازی های محلی و بومی استان لرستان میباشد. تعداد بازیکن های بازی کور و گردله بایستی مسلما جفت باشند.

برای آغاز و تعیین نوبت بین دو دسته، نخست با یک سکه ای شیر یا خط می اندازند و یا میتوانید بازی گردو شکستم را انجام دهید و کسی که پایش روی پای دیگری رفت آغاز کننده بازی می شود.

گروهی که نوبت به انها نرسیده است، بشکل چهارپایه می ایستند و شخصی که به عنوان سر گروه انان برگزیده شده ، رشته نخی به دست یکی از آن ها داده دور تا دور آن ها را می بندد و یک سر نخ را به دست خود می گیرد.

گروه مقابل که در نزدیکی نفرات خوابیده گردش میکنند ، باید تلاش نمایند تا سوار بر کتف آنان شوند و سر دسته آنان هم با پای خود تلاش میکند تا به قوزک پای انها بزند.

هر موقع در این بین پای سردسته به پای یکی از اشخاص حمله کننده اصابت کند، آنان بازی را باخته و بایستی بجای اشخاص خوابیده قرار گیرند. ولی هر موقع یکی از اشخاص ایستاده سوار بر کتف یکی از اشخاص خوابیده شود، سرگروه دسته خوابیده حق زدن ندارد و باید گروه خوابیده هم چنان در حالت خود باقی بمانند و بازی به همین طریق ادامه پیدا میکند

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x