دانستنی‌های جالب درباره بالون‌ها که قبلا نمی دانستید

تماشای پرواز بالون‌ها واقعا لذتبخش است، اما تاریخچه و دانستنی‌های جالبی درباره آن‌ها هست که نمی‌دانید.

حیوانات اولین کسانی بودند که سوار بالون شدند

دانستنی های جالب درباره بالن هوای گرم

بیش از یک قرن قبل از پرواز برادران رایت در کارولینای شمالی، برادران مون‌گلفیه به نام‌های «ژوزف میشل» و «ژاک اتین» یک بالون ۲۲۵ کیلوگرمی را در آنونی، فرانسه به پرواز درآوردند که حدود ۱۰ دقیقه در آسمان ماند. سال ۱۷۸۳ بود و شاه لوئی شانزدهم می‌خواست به زودی نمایشی اجرا شود؛ بنابراین برادران مون‌گلفیه یک گوسفند، یک اردک و یک خروس را  سوار بالون کردند و ۱۳۰هزار نفر شاهد این پرواز تاریخی بودند. حیوانات سالم فرود آمدند.


فرانسه قطب بالون سواری بود

دانستنی های جالب درباره بالن هوای گرم

فرانسه مرکز بالون سواری شد و آمریکایی‌های پاریس، از جمله بنجامین فرانکلین، جان آدامز و جان جی هم از این فرصت استفاده کردند. جی نوشت: «از این پس مسافران به معنای واقعی کلمه می‌توانند سوار بر بال‌های باد از یک کشور به کشور دیگر سفر کنند.


بالون سواری هنوز یک ورزش تماشایی بزرگ است

دانستنی های جالب درباره بالن هوای گرم

بزرگترین رویداد ایالات متحده آمریکا، فستیوال بین‌المللی بالون البوکرکی، حدود ۹۰۰هزار نفر را در یک دوره ۹روزه در سال ۲۰۱۸ به خود جذب کرد. یک پدیده هواشناسی معروف به نام «Albuquerque Box» (الگو‌های باد قابل پیش‌بینی که به خلبانان اجازه می‌دهد نزدیک جایی فرود بیایند که به پرواز درآمدند.) این منطقه را مکان محبوبی برای بالون سواری کرده است.


بالون ابتدا با هوای سرد پر می‌شود

دانستنی های جالب درباره بالن هوای گرم

بخش رنگی بالون که معمولا ۲۴ متر ارتفاع دارد و از جنس نایلون یا پلی‌استر مقاوم در برابر گرما ساخته می‌شود، قبل از پرواز روی زمین باز شده و تا حدی با هوای سرد پر می‌شود. سپس هوا توسط مشعل‌های پروپان که زیر آن نصب است، گرم می‌شود تا بالا رود.


بالاترین پرواز

دانستنی های جالب درباره بالن هوای گرم

بالاترین ارتفاعی که تا به حال یک بالون هوای گرم پرواز کرده،۲۱ هزار متر بوده است، یعنی تقریبا دو برابر ارتفاع پرواز هواپیما‌های تجاری! افراد داخل سبد در این ارتفاع باید از ماسک اکسیژن استفاده کنند.


اولین عبور از اقیانوس آرام

دانستنی های جالب درباره بالن هوای گرم

در ۱۷ ژانویه ۱۹۹۱، کارآفرین «ریچارد برانسون» و مهندس سوئدی «پر لینستراد» اولین هوانوردانی شدند که از اقیانوس آرام عبور کردند. آن‌ها پرواز خود را از ژاپن آغاز کردند و بیش از ۷۴۰۰ کیلومتر را در ۴۶ ساعت طی کردند. اما هیچ جمعیتی برای استقبال از آن‌ها وجود نداشت، چون در دریاچه یخ زده یوکان فرود آمدند و از آن جا با هواپیما منتقل شدند.


هدایت کردن بالون سخت است

دانستنی های جالب درباره بالن هوای گرم

رکورد‌های مسافت بالون قابل توجه هستند، چون برخلاف هواپیما، هدایت بالون‌ها بسیار سخت است. چون ممکن است باد در ارتفاع ۳۰متری به سمت شرق و در ارتفاع ۶۰متری به سمت غرب بوزد. بنابراین باید به بالا و پایین شدن ادامه دهید تا به بادی که می‌خواهید دست یابید. این تنها کاری است که از دستتان برمی‌آید.


خلبانان هنوز شیرین‌کاری‌های دیوانه‌وار اجرا می‌کنند

دانستنی های جالب درباره بالن هوای گرم
اما این‌ها خلبان‌های بالون را از انجام کار‌های عجیب باز نمی‌دارد. یکی از بازی‌های مورد علاقه آن‌ها «گرگ و خرگوش» است. یک بالون (خرگوش) اول پرواز می‌کند. سپس سایر بالون‌ها (گرگ‌ها) او را دنبال می‌کنند. وقتی خرگوش فرود می‌آید، گرگ‌ها سعی می‌کنند تا حدامکان نزدیک به طعمه خود فرود بیایند.


مشهورترین شکار بالون در جنگ داخلی اتفاق افتاد

دانستنی های جالب درباره بالن هوای گرم

هوانوردی به نام «تادئوس لوی» رئیس جمهور آبراهام لینکلن را متقاعد کرد که بالون شایستگی شرکت در نبرد اول بول ران را دارد. تلاش‌های ارتش کنفدراسیون برای منفجر کردن بالون‌های لوی، به او لقب «شلیک شده‌ترین مرد جنگ» را داد.


تصادفات کمی اتفاق می‌افتد

دانستنی های جالب درباره بالن هوای گرم

جای تعجب نیست که لوی زنده ماند، پرواز کردن با بالون بسیار بی‌خطر است. از سال ۱۹۶۴، هیئت ملی نظارت بر ایمنی حمل و نقل، ۷۹۹ تصادف مربوط به بالون را در آمریکا بررسی کرده است. از این تعداد، فقط ۷۳ تصادف منجر به جراحات کشنده شدند.


ظاهرا بالون‌ها الهام بخش پرواز‌های تخیلی هستند

دانستنی های جالب درباره بالن هوای گرم

مثلا، در ۱۳ آوریل ۱۸۴۴، گزارشی در روزنامه «نیویورک سان» منتشر شد که تیتر جالبی داشت: «خبر عجیب! عبور از اقیانوس اطلس در سه روز!» این گزارش که داستان بالونی بود که از اقیانوس عبور کرده و در نزدیکی چارلستون، کارولینای جنوبی فرود آمده، خوانندگان را شگفت زده کرد. مشکل اینجا بود که این گزارش اصلا واقعی نبود و توسط یک روزنامه نگار بلندپرواز نوشته شده بود. نام او «ادگار آلن پو» بود.

منبع: rd

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن