آشنایی با گیاهان سمی که هرگز نباید به آنها دست زد!

دنیا پر از گیاهان و حیواناتی است که دوست داریم آن‌ها را لمس کنیم. اما برخی گونه‌ها هستند که با تمام وجود باید جلوی خودمان را بگیریم که به آن‌ها دست نزنیم. در غیر این صورت، ممکن است دچار بیماری لاعلاجی شویم یا حتی بمیریم. در این مطلب با گیاهانی آشنا می‌شوید که هرگز نباید به آن‌ها نزدیک شوید.

بلوط سمی

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

این یکی دیگر از گیاهان رایجی است که بسیاری از ما نمی‌دانیم باید از آن اجتناب کنیم. چرا؟ چون مانند پیچک سمی است، اما هزار برابر بدتر! پوست شما به روغن موجود این گیاه به شدت واکنش نشان می‌دهد و نتیجه ان جالب نخواهد بود. واکنش پوست به بلوط سمی، بسیار شبیه به واکنش آن به پیچک سمی است؛ یعنی دچار جوش‌های وحشتناکی می‌شوید. هر چه پوست بیشتر در معرض روغن بگیرد، این بثورات بیشتر خواهند بود. در نهایت، نتیجه وحشتناک آن تا چند هفته ادامه دارد.


شوکران آبی (Water hemlock)

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

شوکران یکی از آن چیز‌هایی است باید زنگ خطر را در سر شما به صدا درآورد. همین گیاه بود که سقراط را کشت. همه قسمت‌های این گیاه به شدت سمی هستند. حتی افراد زیادی بعد از خوردن پرندگانی که دانه‌های این گیاه را خورده بودند، جان خود را از دست دادند. این گیاه در آمریکای شمالی، اروپا و غرب آسیا یافت می‌شود.


آقطی (Elder)

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

این گیاه مرگ حتمی را رقم می‌زند. با این وجود، گل این گیاه معمولا به عنوان چاشنی یا دارو استفاده می‌شود. دانه ها، ساقه‌ها و ریشه‌ها همگی سمی هستند. اگر مقدار کافی از این‌ها را مصرف کنید دچار مشکل جدی می‌شوید. قسمت‌های سمی گیاه در بدن سیانید می‌سازند و باعث تهوع شدید، استفراغ، اسهال و حتی کما می‌شوند. پس بهتر است هرگز به این گیاه دست نزنید.


خرزهره

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

خرزهره گیاه زیبایی است که نگهداری از آن آسان است. اما بسیار سمی است و موجب تهوع، بی‌قراری و حتی ایست قلبی می‌شود. این گیاه در اروپا و آمریکای شمالی یافت می‌شود.


اقونیطون (Wolfsbane)

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

گرگ‌ها شکارچیان فوق العاده‌ای هستند و اگر چیزی آن‌ها را به دردسر بیندازد، احتمالا برای ما هم بد است. مثل گل اقونیطون که یکی از سمی‌ترین گیاهان زمین است. مثلا اخیرا مردی بعد از باغبانی کشته شد. ماجرا از این قرار بود که او بعد از تماس با این گیاه روی زمین افتاد. او را فورا به بیمارستان رساندند، اما مرد چند روز بعد در اثر نارسایی اعضای بدنش درگذشت.


تاتوره (Jimsomweed)

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

تاتوره گیاهی سمی است که در آمریکای مرکزی و مکان‌هایی با آب و هوای معتدل یافت می‌شود. به طرز عجیبی، برخی افراد از این گیاه به صورت تفریحی به عنوان ماده مخدر توهم‌زا استفاده می‌کنند. اما این کار بسیار خطرناک است. چون سموم این گیاه باعث مسمومیت خفیف تا مرگ می‌شوند.


گلپران (Hogweed)

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

گلپران یکی از گونه‌هایی است که کمتر کسی می‌داند نباید به آن دست بزند. این گیاه بزرگ تا ۴.۲ متر رشد می‌کند و شیر سمی دارد. اگر این شیره به پوست بخورد، تاول‌های وحشتناکی می‌زند؛ بنابراین بهتر است از آن دور بمانیم. در غیر این صورت، آرزو می‌کنیم که کاش می‌مردیم. همچنین اگر این گیاه به چشم کسی بخورد، کور می‌شود.


فرفیون (Spurge)

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

شیره این گیاه حاوی مواد شیمیایی سمی است که وقتی آن را لمس می‌کنید، وارد پوست شده و باعث مشکلات جدی می‌شود. این مشکلات از خفیف تا شدید متغیر هستند. قرمزی پوست، تورم و تاول از علائم آن هستند.


ریواس

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

حتما این گیاه را می‌شناسید، اما نمی‌دانید که یک گیاه سمی است. بخش سمی اصلی این گیاه برگ‌های آن هستند. پس حتما همه برگ‌های آن را جدا کنید و دور بریزید و سعی کنید این کار را با حداقل تماس با آن‌ها انجام دهید. مثلا از دستکش استفاده کنید.


شابیزک (Belladonna)

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

شابیزک یک گیاه سمی است که اگر خورده شود، منجر به علائم متغیری از گیجی تا توهم و مرگ می‌شود. از این گیاه در داستان‌ها برای مسموم کردن دشمن استفاده می‌شود. پس تا می‌توانید از آن اجتناب کنید.


پیچک سمی

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

پیچک سمی را هرگز نباید لمس کنید. چون پوشیده از روغنی است که پوست شما را دچار مشکل می‌کند. واکنش وحشتناک این گیاه از طریق سیستم ایمنی به بدن القا می‌شود. پیچک سمی منجر به واکنش آلرژیک در پوست و گاهی زخم‌های چرکی ناخوشایندی می‌شود.


کرچک

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

حتما درباره روغن کرچک شنیده اید. از این روغن در همه چیز از روان کننده‌های صنعتی گرفته تا درمان استفاده می‌شود. اما این ماده حاوی یکی از کشنده‌ترین سموم به نام رایسین است که مصرف آن به مقدار زیاد انسان را از پا درمی آورد. منظور از مقدار زیاد، جویدن تنها چند دانه کرچک است.


کلاهک مرگ

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

کلاهک مرگ نوعی قارچ است که باید از آن اجتناب کنید. این قارچ‌های سمی کشنده چند علامت دارند. کلاهک آن‌ها سفید با سایه خاکستری است و کمی رنگ سبز یا زرد دارند. هریک از این علائم را در قارچ مشاهده کردید، بهتر است نزدیک آن نشوید.


قارچ مرگبار (Amanita)

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

قارچ‌های مرگبار یکی دیگر از انواع قارچ هستند که با تمام وجود باید از آن‌ها اجتناب کنید. اگرچه این قارچ‌ها برای همه موجودات کشنده نیستند، اما برای ما هستند. به خصوص اگر آن‌ها را بخوریم. برای شناخت این قارچ، باید به دنبال قارچ قرمز با خال‌های سفید بگردید. این نشانه اصلی سمی بودن قارچ است. دلیل سمی بودن این قارچ، وجود سم وحشتناکی به نام آماتوکسین است. این سم اگر خورده شود، به آرامی کبد و کلیه را از کار می‌اندازد.


خرزه هندی (Rhododendron)

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

خرزه هندی گیاهی است که بسیاری از ما دیده ایم. این گیاه گلدار زیبا در سراسر جهان یافت می‌شود. با این حال، در برگ‌های این گیاه زیبا، یک ماده بسیار سمی وجود دارد. علائم خوردن این گیاه شامل استفراغ، کاهش ضربان قلب و احساس خستگی شدید می‌شود.


شیپور فرشته

هرگز نباید به این گیاهان دست بزنید!

شاید به خاطر نامش، فکر کنید این گیاه زیاد هم بد نیست. اما اشتباه می‌کنید. این گیاه به خاطر شکل شیپوری و رنگ طلایی‌اش این نام را گرفته است، البته شاید هم، چون شما را مستقیم به بهشت می‌فرستد! شیپور فرشته در آمریکای جنوبی یافت می‌شود. آنچه این گیاه را کشنده می‌کند، وجود سم آلکالوئید در برگ‌های آن است. این سم علائم متغیری از تهوع تا توهم دارد.

منبع: science101

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x