نام اصلی شهر لاهه در کشور هلند چیست؟

درباره ی شهر لاهه تا چه میزانی اطلاعات دارید؟ بیسترین میزان اطلاعاتی که به طور متوسط ممکن است درباره ی این شهر داشته باشد این است که اصلا لاهه نام دادگاهی بین المللی است که توسط سازمان ملل و در مواقعی خاص تشکیل می شود. کمی که این میزان اطلاعات را گسترش بدهیم، هستند کسانی که بگویند این دادگاه برای این لاهه نامیده می شود چون که در شهر لاهه در هلند قرار گرفته است.

باید بگوییم که این گفته ها تحت شرایطی درست و در تحت شرایطی دیگر کاملا نادرست هستند. لاهه در هلند است اما نام اصلی شهر لاهه چیز دیگری است!

همه چیز درباره ی نام اصلی شهر لاهه

اگر نام لاهه را در یکی از مرورگرهای اینترنتی خود به فارسی جستجو کنید، نتایجی همچون جاذبه های گردشگری لاهه، راهنمای سفر به لاهه و از این قبیل نتایج برای شما نشان می دهد. اما در گوشه ی سمت راست سیستم شما در بالا، کلمه ی The Hague نوشته شده است. ما به شما اطمینان می دهیم که این املای کلمه ی لاهه نیست و کاملا با آن با آن فرق می کند. موضوع این است که شهری به نام لاهه در هیچ کجای جهان وجود ندارد و نام اصلی شهر لاهه در واقع دن هاخ (Den Haag) است. البته در گویش انگلیسی زبان ها این شهر هاخ (The Hague) نوشته می شود. دن هاخ و یا به اصطلاح ما لاهه، شهری در قسمت غربی کشور هلند است که اتفاقا شهری مهم در این کشور به حساب می آید و به عنوان پایتخت و مرکز ادارای این کشور معرفی می گردد.

حال این سوال ممکن است برای شما پیش بیاید که چرا اسم این شهر برای ما تا به الان لاهه معرفی شده است؟ لاهه (La Haye) در واقع یک واژه ی فرانسوی است که در زبان فارسی جایگزین اسم دن هاخ، نام اصلی شهر لاهه در هلند شده است و فارسی گویان به تقلید از فرانسوی ها به این شهر لاهه می گویند. حال چرا لاهه؟ دلیل آن این است که زمانی که در سال ۱۸۰۶ میلادی فرانسویان که به قصد اشغال وارد این شهر شده بودند آن را لاهه نامیدند.

دلیل این هم که این شهر به عنوان مرکز و پایتخت اداری کشور هلند معرفی می شود این است که از زمانی که فرانسوی ها پایشان را به این شهر گذاشتند، تمامی امور اداری را در آن متمرکز کردند. البته اقامت ملکه ی وقت بئاتریس نیز در این مسئله بی تاثیر نبوده زیرا، از آن زمان به بعد بود که بیش از ۹۰ در صد ادارات و دفاتر بسیار مهم در کشور هلند و حتی دفاتر کنسول گری و سفارت ها به این شهر منتقل شدند و از آن زمان به بعد کلیه ی امور اداری و سیاسی در این شهر پی گرفته شد.

دن هاخ که نام اصلی شهر لاهه است زمانی به این اسم بیشتر به همه ی دنیا شناخته شد که در مقام و مسند یک دادگاه مرجع و یک مرکز قضایی بین المللی که در بیشتر اوقات سیاسی است، در بین سال های ۱۸۹۹ میلادی تا ۱۹۰۷ میلادی با برگزاری کنفرانس های لاهه در زمینه ی صلح دیگر نقش تثبیت شده ی خود را پیدا کرد. این لفظ به قدری برای هلندی ها و یا حتی نقشه ی گوگل مپ نا آشنا است که اگر این اسم را در هر کدام از این موقعیت ها وارد کرده و یا ادا کنید، بدون شک نتیجه ای برای شما در بر نخواهید داشت. در آمستردام به هر کسی که بگویید که لاهه کجاست، شما را راهنمایی می کند که دوباره اسم مقصد خود را بررسی کنید.

دن هاخ که نام اصلی شهر لاهه است، قدمت و تاریخ غنی دارد. رومانورم که امپراطور روم باستان بود این کشف را بنیان نهاد و در آن قلعه های مختلف ساخت. یکی از قلعه های مهمی که رومانورم در این شهر ساخت و هیچ وقت هم کامل نشد، جایی بود که خود او تصمیم به زندگی در آن را داشت ولی او از دنیا رفت و هیچ وقت در آن قلعه زندگی نکرد. این قلعه ی معروف حتی امروزه هم موجود است. شهر دن هاخ که نام اصلی شهر لاهه در هلند است بر طبق آخرین سرشماری هایی که از آن صورت گرفته، بیش از نیم میلیون نفر در خود جمعیت دارد.

این شهر زیبا و استراتژیک به عنوان سومین شهر پر جمعیت کشور هلند بعد از روتردام و شهر آمستردام معرفی می گردد. دن هاخ یکی از نواحی هلند است که در تمامی سال دارای آب و هوایی بسیار معتدل است و ملایم. البته نباید از بادهایی که در این شهر وزیده می شود چشم پوشی کرد زیرا گاهی اوقات این بادها به قدری قوی هستند که می توانند شما را از جایتان بلند کنند.

اگر قصد دارید تا شهر دن هاخ را ببینید، بهترین فصل برای سفر به آن، فصل های پاییز و بهار هستند و تنها دلیل مطبوع بودن این دو فصل برای سفر به دن هاخ با نام اصلی شهر لاهه این است که حداقل باد از جا بلندتان نمی کند. در دن هاخ یکی از جالب ترین فعالیت هایی که برای گردشگران وجود دارد، شکم گردی و سر زدن به رستوران ها و کافه های مختلف است. در دن هاخ حتما به رستوران های ساحلی سر بزنید تا با اصل غذای هلندی آشنا شوید. غذاهای هلندی همچون: پوفرچس، هائودسه کاس، شاه ماهی هلندی، سوسیس دودی، بیتر بالن را حتما میل کنید.

البته کافه های دن هاخ را نیز فراموش نکنید زیرا کافه رستوران های این شهر مخصوصا شب ها بسیار زیبا و شلوغ هستند. کوفی ورکیرد، اشتروپ وافل و پای سیب را حتما مزه کنید و از فضای اطرافتان لذت ببرید. شهر دن هاخ از لحاظ کامل بودن سیستم حمل و نقل نیز بسیار کامل و توسعه یافته است. دوچرخه، تراموا، مترو، تاکسی، اتوبوس، قطار، قایق، کشتی و هواپیما در این شهر برای همه در دسترس است.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x